1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Mодерни љубовџики или вечни романтичарки?

Дискусија во 'Врски' започната од changetheworld, 5 септември 2015.

 1. changetheworld

  changetheworld Активен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2015
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Женски
  Според вас која љубов е поискрена. Денешнава или во времето кога наместо преку фејсбук или смс љубовта се искажувала со серенади и цвеќиња...:):?: Иако никогаш не е се идеално :):)
   
 2. SWagger274

  SWagger274 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јули 2015
  Пораки:
  233
  Допаѓања:
  506
  Пол:
  Женски
  Мислам дека поискрена била љубовта кога не постоеле фејзбук,телефони,тоа била искрена лубов од срце не како ние запознај се преку фејзбук и оди излези на една вечер и готово...
  Јас мислам поискрена била љубовта во минатото ;)
   
  На Victorian, ku4ence, eloves и 7 други им се допаѓа ова.
 3. k.frosina

  k.frosina Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 август 2015
  Пораки:
  2.449
  Допаѓања:
  24.215
  Пол:
  Женски
  во минатото не се ни познавале едни со други се земале без да се имаат претходно видено:o
  па сепак живееле заедно имале деца биле среќни и не се разведувале и оставале како овие денес:D;)
   
  На anakonda88, crazylady, kjukli и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. changetheworld

  changetheworld Активен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2015
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Женски
  Се согласувам Ч) па тоа е и тажното што тогаш и покрај тоа што не по своја желба се мажеле сепак развивале љубов без разлика дали вистинска или од чувство на морална обврска ... а денеска и покрај толку голема слобода и предиспозиции ние упорно се искористуваме едни други
   
 5. NovusOrdoSeclorum

  NovusOrdoSeclorum Популарен член

  Се зачлени на:
  14 септември 2011
  Пораки:
  1.044
  Допаѓања:
  2.266
  Пол:
  Женски
  Општеството проградира, патрихарјатот конечно мора да изумре.
  Кога љубиш, немаш потреба од „дољубување“ или докажување на љубовта преку некои ружољубни гестови.
  Кога постои тоа, нема доволно љубов.

  А СМС-и и фејсбуци се најголема глупост. Ни со пријателки ни со дечковци не се лигави по фб. Тоа е исто знак дека нема доволно љубов и мора да се докаже на глуп начин.

  Мое мислење.
   
  На mims-89, ku4ence, crazylady и 2 други им се допаѓа ова.
 6. changetheworld

  changetheworld Активен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2015
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Женски
  Секако ... се согласувам дека вистинската љубов е доволна сама за себе и нема потреба за докажување доволен е само еден поглед во длабочината на срцето . Сакав чисто да го споредам начинот на кој денеска функционираме а како било некогаш... Се разбира дека букет рози не може да ја докаже љубовта, но сепак е еден мал чин со кој правиме некој да се почуствува специјално за еден миг... Изгледа дека не сум се доволно доискажала... Моја грешка .... Фала ти :sun::sun:
   
  На NovusOrdoSeclorum му/ѝ се допаѓа ова.
 7. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  5.158
  Допаѓања:
  105.580
  Пол:
  Женски
  Најубаво им било на оние κои биле млади заљубени во 80тите, чеκајќи се на договоρено, баρајκи се на фиκсен, со пишување писма и сл. Ова денес е ужас, κамо да се ρодев во тоа вρеме... Сега саκаш нејќеш ќе се залажеш по фб по неκој и сκоρо сите изневеρуваат и многу се ρазведуваат ρади таа мода
   
 8. Joi

  Joi Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2014
  Пораки:
  606
  Допаѓања:
  1.992
  Пoрaнo се земaле без дa се знaaт и oстaнувaле сo гoдини oти женските биле без рaбoтa и кaпитaл и мoрaле дa му бидaт пoкoрни нa мaжoт кaкoв и дa бил, не oд мнoгу љубoв.. :)
  Инaче не знaм зa кoлку пoрaнo збoрувaте, мoите бaби и дедoвци се знaеле пред дa се земaт..
  Пoрaнo бoжем целo време цвеќињa си прaќaле и пoд тaрaси виселе пеејќи.
  Се зaвиси oд чoвекoт кaкo ќе си јa нaпрaви врскaтa, никoј не гo терa целo време дa виси нa фејзбук и сите рoмaнтики тaму дa се случувaaт.
   
  На changetheworld му/ѝ се допаѓа ова.
 9. changetheworld

  changetheworld Активен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2015
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Женски
  ах, ретки се таквите во денешно време.... но вреди да се бараат ;)
   
  На Joi му/ѝ се допаѓа ова.
 10. butterfly*

  butterfly* Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2015
  Пораки:
  1.562
  Допаѓања:
  1.905
  Пол:
  Женски
  Vo minatoto definitivno samo ne me bendisuva edno,a toa e sto nekoi nitu se znaele nitu se poznavale a se zimale.A nemalo kavgi za gluposti,a ne kako sega zasto nekoj like ti stisnal,zas nekoj te manijacel kako ti da si kriva za toa i red dr rab.Spored mene vo minatoto,no sepak ke kazam zavisi od covek do covek
   
  На fff3 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. fff3

  fff3 Активен член

  Се зачлени на:
  3 декември 2014
  Пораки:
  127
  Допаѓања:
  125
  Пол:
  Женски
  Интернетот има некои предности да ама како се преврте времево само лошо прави и ја уништува љубовта по прашање љубов не гледам да дава предности. И да и ја сум за љубовта во минатото
   
  На changetheworld и butterfly* им се допаѓа ова.
 12. one_girl

  one_girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2015
  Пораки:
  114
  Допаѓања:
  160
  Пол:
  Женски
  Во минатото љубовта била многу поискрена и сигурно било поубаво да се живее во тоа време. Современата технологија можеби ни овозможува услови кои ги немало порано, но ни скратува многу повредни работи за кои луѓето во минатото знаеле, а ние тешко дека ќе ги почувствуваме.
   
 13. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  17.947
  Допаѓања:
  79.576
  Пол:
  Женски
  Тоа дека порано се земале на невидено и однапред аранжирано, не знам за колку порано се однесува и за кои точно краеви во земјава, но ете дури и прабаба ми, во времето на Илинденското востание, се земале самоиницијативно со прадедо ми, лесна им земја. Оделе како дечко и девојка, се бендисале и се ќердосале. :)

  Не се согласувам дека денес не постои искрена љубов.
  Постои, можеби не во иста мера како порано, затоа што ми се чини дека луѓето аздисуваат по тешки глупости деновиве и секакви бубачки им се мотаат низ глава, но не можете да го негирате постоењето на искрената љубов од срце заради некои такви, да ги наречам примероци.
  Сè уште постојат и такви кои им пркосат и на технологијата и на модерните „уназадувачи“ на тет-а-тет комуникацијата. Под тоа „пркосење“, не подразбирам негирање и тотално избегнување на социјалните мрежи, плукање по нив или споделување секакви пикантерии од интимноста, туку умереност во сето тоа.
  Фејсбук не е виновникот кој уништува врски, туку самите луѓе.

  Најлесно е да кажеш „раскинаа заради Фејсбук“, но се сомневам дека секогаш е така без исклучок. Патем, не се криви Фејсбук и Инстаграм ако сам не знаеш каде ти е границата.

  А, уште ова - не чувствувам ниту загуба, ниту уназаденост или извесни ускратувања; љубам со целиот дух и разум, ме љубат и повеќе од доволно.
  Плус, бонус во сето ова - саканиот ми е достапен во секоја секунда за споделување радости и тага, со само еден допир на екранот од мобилниот.
  Баба ми на ова вели - сè ќе дадев само да можев побрзо да чујам абер од дедо ти додека беше во војска, а јас бев тука сама.
   
  Последна измена: 5 септември 2015
  На marama, jovanovska94, mims-89 и 10 други им се допаѓа ова.
 14. Jordanovska-K

  Jordanovska-K Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2012
  Пораки:
  896
  Допаѓања:
  6.138
  Пол:
  Женски
  Токму така. Се согласувам.

  А читајќи ги коментарите погоре, доаѓам до заклучок дека едноставно сте со погрешни партнери. :)
   
  На crazylady, Bender Rodriguez и Mishela им се допаѓа ова.
 15. changetheworld

  changetheworld Активен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2015
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Женски
  ништо на овој свет само по себе не е за лошо... ние избираме дали ќе го употребиме за зло или за добро
   
 16. changetheworld

  changetheworld Активен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2015
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Женски
  човековото битие е создадено да љуби .... само ние му дозволуваме на егото да надвладее... мислам дека ако ја имаш пронајдено првин љубовта во себе ќе го љубиш сиот свет без разлика дали се мисли на страствената љубов т.е ерос или пак на безусловно сакање
   
 17. crazylady

  crazylady Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  5.196
  Допаѓања:
  8.427
  11951200_10200950784568287_205571078241680792_n.jpg
  Е ова е љубов
   
  На the.vampire.girl, eloves, SWagger274 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 18. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  12.192
  Допаѓања:
  70.241
  Пол:
  Женски
  Многу нормално дека поискрена е љубовта од минатото. Интернетот и телефоните не се показател на љубов. Времињата се изменија, за жал, на лошо. Има една српска изрека: Шта Бог састави, то Фејсбук растави. Интернетот има негативно влијание врз врските. Колку што ги спојува, толку и ги разделува. Колку било поромантично и поубаво во минатите години... Еве уште една слика која ја прикажува денешната реалност.

  [​IMG]
   
  На angelche16, realGirl и SWagger274 им се допаѓа ова.
 19. Madam-A

  Madam-A Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2013
  Пораки:
  1.603
  Допаѓања:
  8.005
  Мене ми е поубаво сега. Јас сум од модерните.
  Можам да го слушнам кога сакам и колку сакам (пошо од one имаме понуда за бесплатни минути и пораки :muscle: ) . На вибер си праќаме стикери со срценца... и убаво ми е така пажања во било кој дел од денот, а не да чекам едно писмо во неделата. Захтевна сум јас, не поминува он со едно цвеќе и едно писмо неделно.
  Зашто би виселе по балкони и серенади да ни пеат? Ќе идеме на кафе или ќе се возиме и ќе слушаме музика. Серанада што? Една песна ќе отпее евентуално 5, ама не може цела вечер да пее, вака си имаме интернет, симнато цели дискографии и може целовечерно да си ги слушаме.
  Башка секој со обавезите, не можам јас секој ден да се гледам со него, наместо тоа ќе се слушнеме и чао пријатно.
  Зошто го мешате фејсбук со модерно време? Па демек ако некој има фејсбук одма за блуд го користи? Знам доста љубови што така почнале и демек не се вистински? Еве на една свадба сум за еден месец баш така што почнала, ама па што знам, може они бајрам на паметот си прават пошо нели не се сакаат зашо на фб се запознале. Демек ако либето не го запознам додека црпам вода од бунарот, не е вистинска љубов?
  Тоаш па тие што знаеле? Изборот се сведувал на 3ца млади момци ергени од селото и дај шта даш, по еден ќе се подадеш, сега братеее има да бираааш и нормално кога има поише понуда има шанси за боље избор.

  :makeup:
   
  На jovanovska94 и kim.k им се допаѓа ова.
 20. realGirl

  realGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2014
  Пораки:
  1.410
  Допаѓања:
  6.696
  Пол:
  Женски
  Баш (y)
   
  На angelche16 и SWagger274 им се допаѓа ова.