Pityriasis versicolor

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Tina22m, 23 декември 2018.

 1. Tina22m

  Tina22m Активен член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2018
  Пораки:
  89
  Допаѓања:
  35
  Пол:
  Женски
  Здраво фемки!

  Дали некоја од вас се има соочено со оваа габична инфекција на кожа и како ја третиравте? Знам за црвениот шампон, за антифунгал кремата и за апчињата Флуконазол, но ништо од ова не и помогна. Бевме на лекари и дермстолози и сите ја даваат истата дијагноза и истиот третман.. Дали некаде во Скопје можеме да препорачате приватен дерматолог за да одиме? Веќе не знам што да превземам, од летово е вака.

  Tinea Versicolor е истото само со друго име
  IMG_20181223_125915.jpg IMG_20181223_125936.jpg
   
 2. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.499
  Допаѓања:
  25.462
  Пол:
  Женски

  Дали си била во ГОБ 8ми септември кај др.Ирена од кожно одделение?
   
 3. Tina22m

  Tina22m Активен член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2018
  Пораки:
  89
  Допаѓања:
  35
  Пол:
  Женски
  Да, бевме во воена болница кај докторка една на кожно и она ја даде терапијата
   
 4. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.499
  Допаѓања:
  25.462
  Пол:
  Женски
  Резултати има ли, како си?
   
 5. Tina22m

  Tina22m Активен член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2018
  Пораки:
  89
  Допаѓања:
  35
  Пол:
  Женски
  Исти се флеките и не се тргаат, дури со Антифунгол се проширија под гради и на стомакот бочно. Дали некаде приватно може да одиме?
   
 6. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.499
  Допаѓања:
  25.462
  Пол:
  Женски
  бадијала же фрлаш пари по приватници..навистина незнам за таа болест, неможам да ти помогнам ништо:(
   
 7. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.933
  Допаѓања:
  50.052
  Пол:
  Женски
  И јас го имам ова и никако не успеав да го средам и си стои така. Грдо е да, за на плажа на пример, ама не го приметувам. Само при детоксикација како да бледее, кога не внесувам млечни и глутен, се друго е исто.
   
  На Tina22m му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Tina22m

  Tina22m Активен член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2018
  Пораки:
  89
  Допаѓања:
  35
  Пол:
  Женски
  И јас се мислев да намалиме со млекото, ќе пробаме така

  Можно е и дае друга дијагноза или пак изгорена кожа, а тоа си бара време за да се среди
   
  На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Dream-Girl

  Dream-Girl Caffeine addict ☕ Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  11.399
  Допаѓања:
  126.467
  Пол:
  Женски
  Да не е од лошо сончање ова последица?
  Јас имав кај едната страна на вратот и рамениците 2013та летото, не се ни приметив, ме примети мајка ми. На лекар не бев, тогаш помала бев ич не сум размислувала дека некоја кожна болест е, 2-3г го имав, секое лето се сончав на таа страна да се изедначи и сега сум океј, ништо нема, постепено го снема.
   
  На Tina22m му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Ygritte

  Ygritte Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2015
  Пораки:
  1.166
  Допаѓања:
  17.120
  Пол:
  Женски
  Лелеле па ова го има мајка ми ... На лето, од пот се прават црвени, така? Неа и се повлекоа одкако беше на бања во Банско, Струмица, од водата. Има по некое, ама не како порано.... Инаку се повлекуваа од Canesten mast и капки ама многу долго се лекува така.... Исто така користеше и Реконазол шампон од аптека. :)
   
  На Tina22m му/ѝ се допаѓа ова.
 11. 96kiko96

  96kiko96 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 мај 2018
  Пораки:
  184
  Допаѓања:
  462
  Пол:
  Машки
  Го имав истото, и да преку лето од пот се правеа црвени, се туширав по три до четири пати на ден секој ден со млака вода (скоро ладна) и тоа траеше околу два месеца така, и еве сега веќе немам ниту една точка а си имав мака со ова четири години....