Placebo ефект

Дискусија во 'Психологија' започната од Bright, 1 јули 2010.

  1. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Еве една од многуте ситуации кога сум морала да користам Пласцебо на друг за да му помогнам .

    Дечко ми почна да се жали на силна главоболка ,а јас немав апче против тоа ср*ње.
    Се расшетав по студентски - никој не дава!
    Се чудам што да му правам ...И ми текна - имав едни апчиња за спиење ,во вид на капсули со тревки беа ,му шибнав едно под изговор дека се витамини и детево го испи!
    Помина некое време ,престана да се жали на главоболката и по некој пола саат откако му помина ,си заспа како бајче :rofl:

    После случано се откри сета работа ,ама битно главата престана да го боли.

    Инаку ,на поблискиве ,им имам давано празни капсули против настин (пошто ,нели ,при прва кивавица постариве одма Оспени ,Ампицилини ,а не се свесни колку штети сето тоа ) ,па им поминувало по две пиења.

    Е сега ,ако не е лековита самата пластика .... :rofl: :rofl: :rofl:
     
  2. MonnaSi

    MonnaSi Популарен член

    Се зачлени на:
    23 април 2011
    Пораки:
    469
    Допаѓања:
    536
    Ќе се осеќам како морон ако некој го направи на мене :rofl:

    Мене ми е повеќе смешно ова , знам на баба ми така плаче ја боли стапалото и ние и дадовме крема нивеа и после не ја боли |( :wasntme:
     
  3. MarijaVonTeese

    MarijaVonTeese Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2011
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    4
    уууф омилена тема.искрено многу сакам некој да ми направи [​IMG]на пример. да ми даде некакво си апче и да ми каже дека е екстаза или нешто. но внимавајте неможе тоа да го направи било кој на пример некоја блиска другарка која што знам дека не ми дава нешто такво поради тоа што не е толку лесно да се излаже мозокот.. али јако би било чуствотото и многу би сакала да знам дали би делувало :D:D
     
  4. capricorn.m.gi

    capricorn.m.gi Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    7
    Епа тоа е моќта на подсвеста,на пр.кога дечкоти го испил тој лек заборавил на главоболката и во подсвеста регистрирал дека го испил апчето и би требало да му помине и му поминува...
     
  5. Cence

    Cence Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    723
    Допаѓања:
    757
    Пол:
    Женски
    Само едно ќе кажам, мозокот чуда прави :)
     
    На Читател и capricorn.m.gi им се допаѓа ова.
  6. Violeta86

    Violeta86 Активен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    4
    Баба ми кога ја боли главата и даваме витамин ц пошо пие многу апчиња ипосле кога ја прашуваме дали ја боли глава вика дека ипоминала
     
  7. meandyou

    meandyou Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    353
    Допаѓања:
    197
    Мислам дека на братучетките твои нема кој да им удри ќотек :tmi: витамини или бонбони...don't be kidding me...давајте и апчиња оти тетка ти брзо ќе замине на оној свет.
     
  8. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.927
    Зошто се братучедките мои за ќотек? Затоа што не трчаат по една баба што има над 90 години и секој ден се жали дека ја боли нешто, за разлика од тетка ми која има константно висок притисок и проблеми со срцето, а по цел ден е на нога, па уште и кога си дојде дома не може да седне и да одмори туку цела куќа и е оставена на нејзе, а и старата не ја остава на мира... Тетка ми е медицинско лице, таа сама и дава на свекрва и бомбони и витамини. Штом таа вика дека така е правилно, тогаш не гледам причина зошто братучедките мои се за ќотек...
     
  9. LaChiquita

    LaChiquita Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2010
    Пораки:
    590
    Допаѓања:
    472
    Внучево мое, кога го касне комарец веднаш го мачкам со milk & honey од oriflame, и сонце, оно вика дека му поминува :D
     
  10. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.349
    Ама од витамин Ц и реално поминува глава :)
     
  11. meandyou

    meandyou Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    353
    Допаѓања:
    197
    баш затоа :D имам и јас една иста баба како онаа, :^) мислам дека мајка ми ќе умре побрзо, знам како е...... :!:
     
  12. schmeker

    schmeker Активен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2012
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    2
    Плацибо ефектот делува највеќе кај луѓе што се подложни на страни сугестии и мислења,или подруго кажано,човек со цврсти ставови и јак карактер е помалце подложен на плацибо.
     
  13. psychic

    psychic Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2012
    Пораки:
    2.360
    Допаѓања:
    1.252
    Пол:
    Женски
    така си се лечам јас...едно витаминче и ова ќе помогни, стварно како да делува после :rofl:
     
  14. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    15.423
    Допаѓања:
    47.451
    Пол:
    Женски
    Плацебо ефектот е уствари што она јас го викам-Сé е до психа.Дали за болка, дали за чувства, дали за одредени состојби.
    Се тоа е ствар на психа.И од лично и од туѓо искуство ми се има потврдено ова и цврсто си стојам позади овој став.
     
  15. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.876
    Ова се случува во здравен дом Штип. Другар имав таму на пракса, медицина учи детето. Доаѓале истите баби секој ден се жалеле демек нога ги боли,после тоа глава,па се нешто си измислувале. И си барале жените инјекции, другар ми полнел по еден шприц со вода и им ги ставал инјекциите кога и да посакаат и бабиве среќни радосни уште веднаш им поминувало.
     
  16. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    Дали е плацебо ако ми рече некој облечи се, ладно е (а мене не ми е воопшто ладно) и оп наеднаш ми станува ладно?
    Или едноставно ме потсетуваат дека стварно студи:lol:
     
  17. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.857
    Допаѓања:
    25.228
    Пол:
    Женски
    Еден мој наставник во основно објаснуваше за овој ефект , преку личен пример . Имено бил на излет со фамилијата , а бидејќи често имал главоболки предизвикани од промаја , редовно носел Аналгин со себе . Тој ден земал само едно апче бидејќи било доста топло надвор и немало ветер па верувал дека ќе нема потреба од повеќе апчиња . Го ставил апчето во џеб , и заминале . Нешто подоцна го болело глава , а во џебот освен апчето , имал и некоја бонбона или мастика што била многу слична со Аналгинот . По грешка ја испил неа . Главата му поминала , па кога сакал да ја изеде бонбоната , сфатил дека всушност ги измешал и сега тоа е апчето , а бонбоната ја испил пред половина час и од неа всушност му поминала главоболката :D