Power 90 Extreme (P90X)

Дискусија во 'Фитнес' започната од hiphopgirl, 9 февруари 2011.

 1. XMaN

  XMaN Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.307
  Допаѓања:
  2.358
  Фала Buubica за убавите зборови навистина значи кога гледаш дека некој го цени твојот труд :).

  Само вие имајте желба за вежбање а мотивација и помош од моја страна секогаш ќе има ;).
   
 2. simoncelicius

  simoncelicius Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  2.307
  Допаѓања:
  2.521
  Пол:
  Женски
  ми треба другарче за вежбање :) ама денес ке одмарам па утре пак ке почнам не сакам нагло да одам па да не можам од кревет да станам.
  инаку морам да се согласам со тебе и вака јавно да му кажам едно гооооооооолемо благодарам на х-мен пошо јас какво шо сум си трапаво без негова помош немаше да успеам да ги симнам вежбите, и исто така благодариме за мотивацијата од негова страна :)
   
  На XMaN му/ѝ се допаѓа ова.
 3. macence85

  macence85 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2010
  Пораки:
  1.217
  Допаѓања:
  817
  http://www.kat.ph/search/P90X/
  Ете друг торент феминки, уште да почнам да го вежбам, и се ќе е на место :lol:
   
 4. Iva-Mici

  Iva-Mici Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  1.168
  Допаѓања:
  231
  Јас веќе 2 недели вежбам,си ги симнав од Торент и има дефинитивно резултати.Сите вежби ги правам,ништо не прескокнувам,напорно е да ама после тоа сум си многу горда дека сум издржала. ПС-првите 5 дена едвај станував од кревет од јако воспаление,ама пак не се откажував.Ајде ќе идиме за 90 дена какви резултати ќе има.
   
 5. peperutka20

  peperutka20 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 мај 2011
  Пораки:
  220
  Допаѓања:
  87
  Вежбите се нешто феноменално. Толку добра програма стварно немам видено досеа. Иначе другар ми ги вежба а јас само ги имам на лап топ и се острам да ги почнам. Едно само ми е многу страв пошто јас имам едно 15кг вишок за симнување не сакам да си направам некој контра ефект па да се набилдам пошто веке имам мускули на нозете. Сакам да ослабнам и да се стегнам. Девојкиии кажувајте да ја почнувам програмава или не?
   
  На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
 6. XMaN

  XMaN Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.307
  Допаѓања:
  2.358
  Никако да не си почнала зашто ќе заличиш на Хулк во женска варијанта :D.

  Така мислиш е тоа, ќе почнеш со тренинг и мускулите ко квасец ќе почнат да растат, е не иде тоа така :D.

  За таква мускулатура ти треба крвничко вежбање и посебна исхрана а ти си многу далеку и од двете, така да слободно вежбај ;)
   
 7. peperutka20

  peperutka20 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 мај 2011
  Пораки:
  220
  Допаѓања:
  87

  Eпа добро бе Хман не знаев затоа постојат форумиве за да прашаш инаку како би знаел. Како прво јас имам вежбано пред тоа и стварно на нозете имам мускули што моментално ми се ептен затегнати и доста ми се познаваат затоа ми беше страв. Малку иронично и саркастичен одговор од твоја страна али сепак фала ти,не ти замерувам.
   
 8. XMaN

  XMaN Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.307
  Допаѓања:
  2.358
  Таков ми е стилот, ќе се навикнеш :).

  Малку сум саркастичен дека од 50 прашања од девојки за вежбање едно 90% се на истата тема, да не стане како билдерка а мене ми е чудно од каде таков страв? Сепак ќе се корегирам во сарказмот :).

  Не се зголемуваат мускули само од тренинг (колку и да е јак и интензивен) ако мускулот нема доволна количина протеин и телото испушти соодветна количина хормони, нешто што кај девојки е тешко да се постигне и затоа вие добивате на дефиниција (зацврстување) а многу потешко качувате мускулна маса.

  За да качиш мускул ќе треба посебна диета со главен акцент на протеин како и да правиш тренинг со мал број повторувања а големи тежини. Ако тоа не го правиш во сите други случаи ќе дојде до зајакнување и зацврстување на постоечките мускули, многу веројатно топење на одредени масни наслаги како и евентуален многу мал раст на одредени мускулни групи кои кога ќе се навикнат на постоечкиот напор ќе престанат да растат.

  Значи слободно вежбај и малку припази на исхрана да имаш подобри ефекти од вежбањето а тоа што имаш јаки мускули на бутовите е голем плус за тебе :).
   
  На peperutka20 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. peperutka20

  peperutka20 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 мај 2011
  Пораки:
  220
  Допаѓања:
  87

  Е вака веќе ми се свиѓа ;) Инаку веќе сум на режим на исхрана такада изгледа време е да почнам со Power 90 Extreme :) :) :) И фала ти за овој одговор ме мотивираше да почнам. ;)
   
  На XMaN му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Ema.Sk

  Ema.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2009
  Пораки:
  1.102
  Допаѓања:
  1.356
  Јас ја симнав програмава ама незнам кој ден што да вежбам. Мора по некој ред да се оди нели?
  Првиот ден пишува X2Core. Што е тоа? Да не е Core Synergistics?
  Вториот ден е Plyocide.
  Третиот ден се одмара ваљда.
  Четвртиот ден пишува x2Total body & x2 Abb ripper.
  Според кое видео сега да вежбам (го нема тоа x2Total body) и што е тоа х2?
  Шестиот ден е x2 Balance + Power.
  Ништо не разбирам.
  Нема да одам по нивната исхрана но сепак здраво ќе се исхранувам на мој начин.Нема да го има истиот ефект но очекувам приближни резултати.
   
 11. spanko

  spanko Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2010
  Пораки:
  178
  Допаѓања:
  521
  Од цела програма Р90x најмногу ги сакам yoga и core sinergistic и kenpo! Не дека останатите 9 видеа не се убави, да ме разберете погрешно, ама овие 3 ги вежбам со посебен мерак! :)

  Единствено е тешко да се навикне човек да вежба секој ден или 6 дена, па затоа 2 пати ја почнувам од почеток зошто направив пауза од 5-6 дена. Во книгата што ја симнав заедно со видеата пишува дека ако се скокне еден ден од вежбањето, следниот ден не се продолжува по распоредот туку се враќа на предходниот неизвежбан ден, а доколку не се вежба 2 дена се почнува неделата од почеток така што тие 90 дена се зголемуваат и многу лесно можат да отидат накај 100.

  Како и да е најбитно е да се вежба нешто, на кој што му е пријатно :)

  Ema.Sk голема е веројатноста да си симнала Р90х2, зошто total body и balance немам сретнато во Р90х. Најди на нет некој распоред што е во exel така најубаво ќе знаеш кој ден што да вежбаш.
  Само знам дека Р90х2 е гаволски тешко и дека бара повеќе опрема...
   
  На Ema.Sk му/ѝ се допаѓа ова.
 12. XMaN

  XMaN Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.307
  Допаѓања:
  2.358
  Си го симнала P90X2 (новата верзија на P90X) но изгледа не комплетно (ти фалат фајлови) и затоа не можеш да се снајдеш :). Ти ја пишувам програмата за првата фаза Foundation.

  Foundation (3 до 6 недели):

  1 ден: X2 Core
  2 ден: Plyocide.
  3 ден: Rest or X2 Recovery + Mobility
  4 ден: X2Total Body & X2 Ab Ripper.
  5 ден: X2 Yoga
  6 ден: X2 Balance + Power
  7 ден: Rest or X2 Recovery + Mobility

  Сите видеа ги има и имаат исто име како во програмата. Побарај ги и сите документи каде е сѐ во детал објаснето.

  Rest or X2 Recovery + Mobility значи дека или скроз ќе одмараш или ќе ја правиш X2 Recovery + Mobility ако имаш желба и кондиција.
   
 13. Ema.Sk

  Ema.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2009
  Пораки:
  1.102
  Допаѓања:
  1.356
  Само програмата сум ја симнала за P90X2. :D
  Затоа се збунив јас. Видеата ги имам на P90X.
  Ќе ја симнам програмата за P90X и готова работа. :) Фала ви многу!

  Еве линк што не е од замунда и не се видеата во еден фолдер што значи немора сите да ги симнуваш.

  http://www.demonoid.me/files/details/28 ... 695581128/
   
 14. Ema.Sk

  Ema.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2009
  Пораки:
  1.102
  Допаѓања:
  1.356
  Еве ја програмата тука да ја напишам

  Classic P90X Calendar

  Phase 1 (Week 1,2,3)

  Chest, Back, Ab Ripper X
  Plyometrics
  Shoulders, Arms, Ab Ripper X
  Yoga X
  Legs, Back, Ab Ripper X
  Kenpo X

  Phase 1 (Week 4)

  Yoga X
  Core Synergistics
  Kenpo X
  X Stretch
  Core Synergistics
  Yoga X

  Phase 2 (Week 5,6,7)

  Chest, Shoulders, Triceps, Ab Ripper X
  Plyometrics
  Back, Biceps, Ab Ripper X
  Yoga X
  Legs, Back, Ab Ripper X
  Kenpo X

  Phase 2 (Week 8 )

  Yoga X
  Core Synergistics
  Kenpo X
  X Stretch
  Core Synergistics
  Yoga X

  Phase 3 (Weeks 9,11)

  Chest, Back, Ab Ripper X
  Plyometrics
  Shoulder, Arms, Ab Ripper X
  Yoga X
  Legs, Back Ab Ripper X
  Kenpo X

  Phase 3 (Weeks 10,12)

  Chest, Shoulders, Biceps, Ab Ripper X
  Plyometrics
  Back, Biceps, Ab Ripper X
  Yoga X
  Legs, Back, Ab Ripper X
  Kenpo X
  Doubles P90X Calendar - дупло потешко од класичното за побрзи и подобри резултати.
  Phase 1 (Weeks 1,2,3)

  Chest, Back, Ab Ripper X
  Plyometrics
  Shoulders, Arms, Ab Ripper X
  Yoga X
  Legs, Back, Ab Ripper X
  Kenpo X

  Phase 1 (Week 4)

  Yoga X
  Core Synergistics
  Kenpo X
  X Stretch
  Core Synergistics
  Yoga X

  Phase 2 (Weeks 5,6,7)

  AM. Cardio X. P.M. Chest, Shoulders, Triceps, Ab Ripper X
  Plyometrics
  AM. Cardio X. P.M. Back, Biceps, Ab Ripper X
  Yoga X
  AM. Cardio X. P.M. Legs, Back, Ab Ripper X
  Kenpo X

  Phase 2 (Week 8 )

  Yoga X
  Core Synergistics
  Kenpo X
  X Stretch
  Core Synergistics
  Yoga X

  Phase 3 (Weeks 9,11)

  AM. Cardio X. P.M. Chest, Back, Ab Ripper X
  AM. Cardio X. P.M. Plyometrics
  Shoulder, Arms, Ab Ripper X
  AM. Cardio X. P.M. Yoga X
  AM. Cardio X. P.M. Legs, Back Ab Ripper X
  Kenpo X

  Phase 3 (Weeks 10,12)

  AM. Cardio X. P.M. Chest, Shoulders, Biceps, Ab Ripper X
  AM. Cardio X. P.M. Plyometrics
  Back, Biceps, Ab Ripper X
  AM. Cardio X. P.M. Yoga X
  AM. Cardio X. P.M. Legs, Back, Ab Ripper X
  Kenpo X
  Lean P90X Calendar - баш како за женски,повеќето се кардио вежби ( за слабеење ) и не е тешко како класичното P90X.Ќе одам јас по оваа програма.

  Phase 1 (Weeks 1,2,3)

  Core Synergistics
  Cardio X
  Shoulders, Arms, Ab Ripper X
  Yoga X
  Legs, Back, Ab Ripper X
  Kenpo X

  Phase 1 (Week 4)

  Yoga X
  Core Synergistics
  Kenpo X
  X Stretch
  Cardio X
  Yoga X

  Phase 2 (Weeks 5,6,7)

  Core Synergistics
  Cardio X
  Chest, Shoulders, Triceps, Ab Ripper X
  Yoga X
  Legs, Back, Ab Ripper X
  Kenpo X

  Phase 2 (Week 8 )

  Yoga X
  Core Synergistics
  Kenpo X
  X Stretch
  Cardio X
  Yoga X

  Phase 3 (Weeks 9,11)

  Chest, Back, Ab Ripper X
  Cardio X
  Shoulders, Arms, AB Ripper X
  Yoga X
  Core Synergistics
  Kenpo X

  Phase 3 (Week 10,12)

  Chest, Shoulders, Triceps, Ab Ripper X
  Cardio X
  Back, Biceps, Ab Ripper X
  Yoga X
  Core Synergistics
  Kenpo X
   
 15. lovely-pretty-girl

  lovely-pretty-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2010
  Пораки:
  98
  Допаѓања:
  6
  A овие од типот на p90x + Kenpo Cardio Plus , кога треба да се вежбаат, бидејќи не се наведени во календарите што сте ги постирале над мене. Не разбирам. :^)
   
 16. EmGreen

  EmGreen Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2011
  Пораки:
  337
  Допаѓања:
  188
  Настрана и програми и се, сама најубаво можам да си искомбинирам програма што ми одговара и на физичката спремност и на слободното време, па и на условите пошто пола од справите ги немам дома (тегчиња, степер, тако даље). Од денес вака свечено и официјално и на фемина форум, почнувам со истиве вежби. :muscle:
  Инаку вежбиве се перфектни, многу убаво се објаснети па и почетници можат да фатат чекор. Ги симнав ама не сите туку јога вежбите, истегнувањата, core synergistics, и аб риперот.
  Оваа недела ми е премногу збутана, еден куп планови, обврски - што попрво така да оваа вежбите ќе бидат опуштени, а понатака планирам да почнам: Наутро Јога или истегнување наизменично секој ден (
  вака најопуштено, најубаво може да ти почне денот), а попладне или приквечер останатите две вежби.
  Денес почнав со истегнувањата и со аб риперот -> како за прв ден добро се средив (неможев кадата да ја пречекорам за да се истуширам после вежбање :tmi: ) Ама мераци ми беше кај што гледав дека им држам чекор во вежбите додека м'живе се препотуваа :D
  Јога вежбите уште ми се тазе, па се надевам ќе ги научам напамет колку толку да немора на секое да ѕиркам со едното окце во екранот :D

  Се надевам на добри резултати иако никаде не брзам, само споилерчињава да ги снема :angel:
  тоа ти е ... ризик јак...мила душа...

  п.с. мразам склекови, мразам склекови, мразам склекови, мразам склекови, мразам склекови....
  [​IMG]
   
 17. foxlife

  foxlife Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 септември 2011
  Пораки:
  40
  Допаѓања:
  0
  Дали некој може да ми ги прати видеата за Legs and Back и X-stretch? Само тие ги немам...
   
 18. Ariel-555

  Ariel-555 Активен член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2012
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  5
  Neznam dali znaete ..ama ima i slicna programa na p90x koja e po efikasna ako sakate da go zagubite vishokot na salo i da si definirate muskuli... se vika Insanity od Shaun-T , se vezba dva meseca i e bez upotreba na oprema..sekako deka vezbite se mnogu jaki ama i rezultatite se izvonredni ..kazuvam od licno iskustvo i toa samo od prviot mesec :) i toa go ima na net .. pishete insanity full workout download torrent free .. i ke vi dade mn linkovi nz koj tocno beshe..inaku ovaa programa e najefikasnata i najnapornata programa napravena za slabeenje i zategnuvanje do sega :D probajte pa kazete :D
   
 19. Ema.Sk

  Ema.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2009
  Пораки:
  1.102
  Допаѓања:
  1.356
  Си има посебна тема за тоа :)

  fitnes/insanity-workout-t12943/?hilit=insanity
   
 20. mimiiiii

  mimiiiii Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јули 2012
  Пораки:
  2.682
  Допаѓања:
  10.853
  Пол:
  Женски
  Нема ли никој на програмава :D Мене многу ме бендиса ама месец ипол ја вежбав - Lean верзијата , сега сакам да почнам пак :sweat:
  Собирам сили :D
  Classic некој ја има пробано ?