PRISSCA тест

Дискусија во 'Бременост' започната од Gea, 19 март 2013.

 1. Bilbilce

  Bilbilce Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 март 2010
  Пораки:
  211
  Допаѓања:
  132
  Здраво девојки. За една недела треба да ми прават PRISCA. Ова ми е прва бременост и поима немам како се прави. Дали може некој да ми објасни, дали е само ехо или и брисеви се земаат.
   
 2. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  5.229
  Допаѓања:
  115.694
  Пол:
  Женски
  прво ехо, се мерат некои клучни параметри како носна коска и нухален набор и потоа се зема крв па врз основа на тие мерки и вредностите на крвта се пресметува веројатност за Даунов синдром
   
 3. Bilbilce

  Bilbilce Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 март 2010
  Пораки:
  211
  Допаѓања:
  132
  Фала ти најмногу. А брисеви во која недела се земаат ?
   
 4. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  5.229
  Допаѓања:
  115.694
  Пол:
  Женски
  и брисевите се околу 12та, тоа ќе си се договориш со матичната, некаде до кај 14та треба да ти се направени првите брисеви
   
 5. Bilbilce

  Bilbilce Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 март 2010
  Пораки:
  211
  Допаѓања:
  132
  Фала ти најмногу.
   
 6. babyboy1

  babyboy1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  230
  Допаѓања:
  445
  Пол:
  Женски
  А дали за торч на ГАК се оди гладна или не менува
   
 7. Andra

  Andra Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2019
  Пораки:
  686
  Допаѓања:
  1.041
  Пол:
  Женски
  Каде правевте амниоцинтеза.
   
 8. Chuchanov

  Chuchanov Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2019
  Пораки:
  546
  Допаѓања:
  1.144
  Пол:
  Женски
  Vo koja nedela ja pravevte Priska?
   
 9. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  5.229
  Допаѓања:
  115.694
  Пол:
  Женски
  12та, одма после 1oт скрининг
   
  На Chuchanov му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Chuchanov

  Chuchanov Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2019
  Пораки:
  546
  Допаѓања:
  1.144
  Пол:
  Женски
  Jas posleden pregled bev koga imav 7+4 nedeli i genekologot mi rece za mesec vreme ke dojdesh povtorno na kontrola
   
 11. Sandra456*

  Sandra456* Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 септември 2017
  Пораки:
  534
  Допаѓања:
  352
  Пол:
  Женски
  1 skrining ili prisca e edno te isto ili razlicno e ?do kolku saat zimaat krf ? I za kolku vreme gi davaat rezultatite na GAK za prisca ?
   
  Последна измена: 14 ноември 2019
 12. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  5.229
  Допаѓања:
  115.694
  Пол:
  Женски
  Скрининг е ехо. Приска е анализа преку крв. Крв земаат цел ден од 7 до 19часот со пауза од 12-12.30 и од 16-16.30. Резултат за неколку дена стига кај матичниот гинеколог.
   
  На Sandra456* му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Sandra456*

  Sandra456* Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 септември 2017
  Пораки:
  534
  Допаѓања:
  352
  Пол:
  Женски
  Dali za prisca test mora da si gladen ili nema vrska ?
   
 14. Miss.N

  Miss.N Популарен член

  Се зачлени на:
  1 мај 2011
  Пораки:
  985
  Допаѓања:
  1.336
  Пол:
  Женски
  нема врска
   
 15. mando-diao

  mando-diao Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2011
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  28
  На ГАК.Процес кој бара смиреност додека се зема примерок и практикување на лежечка позиција два дена после тоа.Ништо страшно,единствено е стресен периодот на чекање на резултат кој трае скоро 3 недели но затоа после сите стравови исчезнуваат кога имаш 100% сигурен доказ дека детето нема хромозомски пореметувања.
   
  На eta му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Sandra456*

  Sandra456* Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 септември 2017
  Пораки:
  534
  Допаѓања:
  352
  Пол:
  Женски
  Dali za ispituvanjevo ve prakaat poradi somnez deka nesto ne e vi red ili cista rutinska kontrola , dali e zadolzitelno ?
   
 17. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  5.229
  Допаѓања:
  115.694
  Пол:
  Женски
  Рутински е, но ако докторот според скринингот заклучи дека нема потреба од Приска може да те советува да не правиш. Исто и ако веќе си направила прентален тест кој е многу поверодостоен од приската нема потреба да правиш.
  Мене ми беше речено дека немам потреба од приска, но за мирна глава си направив, бесплатно е на Гак.
  За Амниоцинтеза треба да постојат сомнежи или да си во некоја ризична група, на пример над 35години.
   
 18. Sandra456*

  Sandra456* Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 септември 2017
  Пораки:
  534
  Допаѓања:
  352
  Пол:
  Женски
  Denes pravev prisca na Gak mi zemaat krf i skrining i bolje da si praev mozebi kaj mojata maticna nego u drzavna. Bukvalno niso porazlicno ne kaza od obicni exo. Dobro e eve gi racinjaya eve gi nodzinjata vo red e ok e i tolku. Se nadevav barem na poopsiren pregled barem nesto poveke da kaze. :( a toj prenatalen test koga moze da se napravi i kade?
   
 19. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  5.229
  Допаѓања:
  115.694
  Пол:
  Женски
  https://forum.femina.mk/threads/Неинвазивни-пренатални-тестови.23908/page-9
  Тука може да најдеш повеќе информации за ваквите тестови. Се прават од 10та до кај 20та недела па и покасно и чинат +/- 700 евра.
   
 20. VanillaSky1

  VanillaSky1 Активен член

  Се зачлени на:
  4 март 2019
  Пораки:
  145
  Допаѓања:
  134
  Пол:
  Женски
  На ГАК има голема гужва и лекарите гледаат побрзо да си завршат со работа. Буквално ги "штанцаат" трудниците, скрининг за 5мин прават. И јас не сум задоволна, првиот скрининг таму го правев. А вториот кај матичната и буквално го мери и објаснува секој орган, прегледот траеше 1час.