1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Sadhguru

Дискусија во 'Психологија' започната од bonbonka, 20 март 2021.

  1. KittyAgnes

    KittyAgnes Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2021
    Пораки:
    796
    Допаѓања:
    1.197
    Пол:
    Женски

    Да и јас знам за ова... Порано гледав неколку негови видеа ми звучеа интересно, но откако истражив малку и најдов некои апла сомнителни работи (како што беше и со Ошо случајот) се отргнав..
     
    На BlackNight, mira.mira и Monday им се допаѓа ова.
  2. BlackNight

    BlackNight Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2016
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    5.311
    Пол:
    Женски
    Ама ич нема допирни точки со Коста Петров. Инаку, интересна ќерка има, професионална танчарка на оригинални индиски танци.Изгледав некои видеа, ми остави впечаток неговиот осврт кон корона кризата, понатаму истражував за него и наидов на критики за неговата работа, ми се разви скептицизам искрено.Инаку имс книга за некаков си инженетинг која ја има и по нашите книжари, но не ја купив, не само заради цената, но и заради сомнежот во кредибилноста на истата.
     
    Последна измена: 22 март 2021
  3. asdas

    asdas Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.033
    Допаѓања:
    1.950
    Не те разбрав, сакаш да кажеш дека Коста е подобар од бабушов или бабушов од Коста?
     
  4. BlackNight

    BlackNight Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2016
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    5.311
    Пол:
    Женски
    Повеќе во смисла дека се различни и различно настапуваат отколку да правам компарација кој е подобар. Мене, лично Коста не ме привлекол со неговиот пристап, додека гуруво, ми го освои вниманието како што пишав и погоре, мо полицаецот во мене ме натера да истражам и ми се разви сомнеж особено во делот на Иша фондацијата и начинот на нејзиното функционирање и не продолжив ниту со понатамошно следење, ниту купување на книгата за внатрешниот инженеринг . Инаку ја сакам источната култура и филозофија, затоа и најпрво пројавив интерес за оваа личност.
     
  5. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Bullshit.

    Сите бараме одговор на прашањата: “Зошто сме тука? Како е најдобро да се живее?“
    Ама пошто е тешко и не секогаш ни е јасна целта и причината, многумина очекуваат друг да им ја каже смислата на нивното постоење.
    Затоа и имаме толку доктрини и догми; политички, спиритуални, не знам какви лидери.

    Во вас се одговорите.
    За секој, посебно.
    И нема шорт-кат до нив.
    Сам треба да си го најдиш патот.
     
    На Cosmic Girl, INNERBEAUTY, GirlLove и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.594
    Допаѓања:
    155.791
    Пол:
    Женски
    Sadguru се вика? :D
    Ок морам да ископам за шо е. Ќе бидам искрена она @Ugly Duckling шо рече ми е поттик пошто према то шо видов ќе имам многу шо да кажам на темава. :D
     
    На gjoker4e, Hristov, Ugly Duckling и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    Го имам слушано , преслушано и никогаш не подразмислив дали позадински матно нешто се крие тука.:) моја грешка.
    Исто како Ана Бучевич, не се концентрирав дали била контрол фрик приватно, него гледав да впијам знаење преку нејзини споделени искуства. Знам и понатаму да ја пуштам само што изгуби "драж". Садхгуру сигурно нема да го пуштам пак 8)
     
    На bonbonka и Biljarkata им се допаѓа ова.
  8. Celltica

    Celltica Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2020
    Пораки:
    4.234
    Допаѓања:
    27.790
    Многу кратко гугл истражување ми требаше да видам дека станува збор за тип што има направено секта на хиндуизмот. Самата не верувам во мотивациски говори и говорници, ама типов особено ако го гледате објективно ќе приметите дека супер плаформа за земање пари си има направено со таа непрофитната организација. Ми изгледа ко хинду сциентолог :D
     
    На gjoker4e, Vikktorr, Cosmic Girl и 5 други им се допаѓа ова.
  9. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Го имам слушано, но немав обрнато внимание ни како се вика.
    Не значи дека поради неговиот бекграунд, се што тој кажува не е полезно или е лошо. Од секој може нешто да се научи ако се селектира, само ништо да не се зема здраво за готово. И без премногу задлабочувања и правења култ од личности.
     
    Последна измена: 29 март 2021
    На Biljarkata му/ѝ се допаѓа ова.
  10. FluffyButterfly

    FluffyButterfly Нов член

    Се зачлени на:
    19 април 2021
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки,
    малце сум нова па се изненадив од коментарите тука.

    Иначе јас поминав 2 месеца во Индија кај Садгуру па да споделам мое мислење на темава

    Прво жива здрава сум, не сум во секта ниту нешто ми фали :) баш напротив таму успеав да најдам алатки што ме прават секојдневно среќна и исполнета дури и низ нашево тмурно секојдневие тука.

    Ако отворите на интернет за било вистински духовен или добар човек 100% ќе најдете некоја вест за некој скандал, и за тоа има многу логична причина.
    Вестите како и многу други работи се бизнис кој работи за пари. Парите се заработуваат од прегледи. Што повеќе прегледи толку повеќе пари. Тоа и добро го видовме со велешките fake news.
    Па така статија дека некој кој е сметан за морален човек одеднаш направил нешто неморално е сигурен начин да бидеш прегледуван и дефинитивно ти носи пари. Безразлика што со тоа му наштетуваш на некого, а читателите ги носиш кон заблуда.
    Додека пак "жртвата" нема начин како на широката маса да го докаже спротивното.
    Веројатно во мал формат сите сме го почуствувале ова кога некој ќе ни "извади муабет".

    За Садгуру има многу такви вести на интернет: како си ја убил жената, одгледувал марихуана, убивал слонови, присилувал луѓе, перел пари итн итн.

    Моето искуство е сосема обратно. Никогаш во животот не сум сретнала некој кој толку не гледа за себе само на другите да им е подобро.
    Сепак мислам дека е најдобро да не ми верувате мене, ниту на Садгуру, а дефинитивно не на рандом човек на интернет што напишал статија за пари. Да се водите по свое чувство и да видите со кои одлуки/искуства се чувствувате подобро на долг рок.
     
    На Cosmic Girl, sagittarius57 и Аргентина * им се допаѓа ова.
  11. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Пред неколку дена во продажба видов негови книги, преведени на македонски јазик.
     
    На FluffyButterfly му/ѝ се допаѓа ова.
  12. sagittarius57

    sagittarius57 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2013
    Пораки:
    1.006
    Допаѓања:
    2.266
    Пол:
    Женски
    Мене ме привлече твојот престој во Индија, може ли во некоја соодветна тема да ни кажеш нешто повеќе за животот и престојот таму :inlove:
     
  13. Need for Speed

    Need for Speed Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2021
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    1.080

    Сатанизам и ренесанса, на светот му биле потребни вештици :rofl:
     
    На Boyanna му/ѝ се допаѓа ова.
  14. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.837
    Допаѓања:
    21.528
    Имав чуено и порано за него, ама никад не ме заинтересирало да чујам што има до каже. Пред 10 дена гостувал кај Роган на подкаст, па си реков ае да видам што има да каже. Еве го подкастот:

    https://open.spotify.com/episode/0z...i=tThDd_j4RRe86HGMsWIBAw&utm_source=copy-link

    Ми се допаѓа муабетот за почвата и храната, научив нешто ново. Исто така ми се допаѓа муабетот за јогата, убаво објаснува некои битни работи. Исто и за сетилата и умот. И за универзумот. Има пар интересни поенти.
     
  15. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    1.975
    Допаѓања:
    7.720
    Пол:
    Женски
    Пу, јазк. А баш сакав да се облечам како мушко со сако и панталони.. од кај да земам дозвола сега не знам,а?^_^ :D

    Шала на страна, имам гледано некое видео од него, ок е. Не ми е ни толку ново тоа што го кажува, пошто имам читано и слушано доста вакви учења последниве неколку години до 1 деценија.. иии, заситена сум веќе од нив...
     
    Последна измена: 25 март 2022
    На Ugly Duckling му/ѝ се допаѓа ова.
  16. kockakockica@

    kockakockica@ Активен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2022
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    246
    Малку лошо ја почна темата, па и во твој стил да ти одговорам.
    Изгледа тој Индиец, на кого ти мислиш, не шета по Скопските улици за да го сретнеме, но Садгуру, светски познат говорник, јога инструктор, симпатично човече бела брада, јас го обожувам и сите негови видеа ги имам изгледано.
    Ете, незнам кој е тој Коста Петров, но затоа ќе искористам прилика да го споменам прекрасниот Др.Зсран Крстевски на кој и Садхгуру би му признал за брилијантниот ум.
     
  17. Need for Speed

    Need for Speed Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2021
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    1.080
    Не ги разбирам неговите следбеници кои патем не се декларираат како хиндуисти, се прават слепи при очи, он отворено си прави вештерски ритуали, пали свеќи и се клања на тие импровизираните кукли кои симулираат демони, хиндузимот е религија полна со окултизам, језиво за сите што го следат.
     
  18. Vikktorr

    Vikktorr Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2015
    Пораки:
    807
    Допаѓања:
    2.062
    Пол:
    Машки
    Секоја чест за „хинду скиентолог“, некаде треба да го запишам ова! :)
     
    На Celltica му/ѝ се допаѓа ова.
  19. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.143
    Допаѓања:
    4.115
    Доколку е некој навистина просветлен и настапува како духовен учител (санскр. гуру) тогаш би имал елементарна култура и почит кон соговорниците(за тоа пишува и во хинду светите списи!), на пр. преку трпение да се сослуша прашањето и нема да има манипулативен однос прекинувајќи и исмевајќи ја жената што љубезно и искрено го прашува. Тоа за жал не се гледа тука, напротив:

     
  20. Dashing:)

    Dashing:) Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2017
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    2.106
    Пол:
    Женски
    Имам една книга негова дома, но никогаш не ми текнало да ја прочитам. Али вака немам навлезено длабоко како вас во историјата на човекот па се изненадив од коментариве :^)