1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Support group

Дискусија во 'Психологија' започната од mouse, 30 јануари 2020.

  1. mouse

    mouse Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    336
    Пол:
    Женски
    Токму тоа и ми е замислата, конкретно јас имам потреба од психотерапевт кој ќе е достапен за мене 24/7,или барем почесто гледање, но нема услови кај нас. Едвај најдов слободен(преку фонд), за еднаш неделно. Немаат сите можност да посетуваат психолог од различни причини. Затоа мислев ќе е подобро на некој начин самите да си помогнеме. Самото растеретување, испразнување натежината, споделувањето е од помош. Особено кога другиот бил во твоја кожа, знае како е. Додека одев на психолог, и тоа добар психолог, пак се осеќав ко да не сум доислушана и разбрана. Стручно лице во секој случај е добро да се има. Ќе разговарам и со психолог во врска со идејава, да слушнам мислење. Ќе размислам и за локацијата, не мора да е веднаш дома.
     
    На eliesaab и WildMk им се допаѓа ова.
  2. Mrs. Lovett

    Mrs. Lovett Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2018
    Пораки:
    822
    Допаѓања:
    3.125
    Пол:
    Женски
    Јас лично сметам дека потребни се уште 150 години минимум (отрпилика 3 генерации) за да се развие свеста за ваков тип на супорт груп. Во други земји има премногу граѓани и тие што доаѓаат у тие супорт групс имаат доволно свои проблеми за да се замараат со туѓи, не се знае секој со секого, а и таков е менталитетот не се замараат многу со туѓиот двор, додека кај нас ги интересира што мака имаат другите за да си се тешат себеси. На форумов ќе пише некој/а во друга некоја тема, после на друга тема ќе го/ја нападнат за тоа на нос ќе му/и го качат па и деца се мешаат каде што не се знае идентитетот не па лично да знаат за кого станувало збор. Би сакала да се крене свеста и да се смени мајндсетот, но мислам дека за жал се потребни премногу години. Тргнувајќи од тоа што многу психолози, психотерапевти и тн. не си ја вршат работата како што треба, ние треба да очекуваме дека останатите граѓани ќе имаат разбирање.
     
    На eliesaab, WildMk, theowndemon и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Ама така се крева свеста.
    Еден мора да почни.
    Исто како на форумов.. еден мора да почне да пишува за табу тема, па да почне да се руши конкретната стигма.
    А секогаш има луѓе кои се спремни да зборуваат.
    Малку се на број, ама има.
     
    На dayla, Nithya и Mrs. Lovett им се допаѓа ова.
  4. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Те поддржувам, но имај на ум дека недостаток на ваква група е тоа што луѓето многу полесно осудуваат од незнаење за состојбата и да не се осеќаш како што си сакала.
     
  5. Mrs. Lovett

    Mrs. Lovett Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2018
    Пораки:
    822
    Допаѓања:
    3.125
    Пол:
    Женски
    Вајлд никаде луѓето не се спремни да слушаат за да разберат. Тоа е проблемот. Прво средината треба да се подготви за такво нешто. Не е за се' ќе креваме свест и фрлај во оган зошто првите кучиња се за фрлање. За многу работи во земјава се збореше ќе креваме свест па се почна од "кровот да се крева" и се уништија семејства. Во Шведска и завеси да немаш никој не ти глеа, тука сите ги интересира за да имаат тема за што да те зборат. А замисли некој душата да си ја соголи. Мање више на форумов е со "друг" идентитет па пак кажав дека повеќето се трудат во некоја тема тоа да го плеснат мислејќи ќе погодат некој во болна точка. Си видела ли во групите за анксиозност како се дрзнуваат од ракав да препорачуваат лекови или да преќинуваат без познавање на историјата на состојбата? Зар забораваш дека кај нас сите се експерти за се?
     
    На WildMk, Mantub и eliesaab им се допаѓа ова.
  6. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Се согласувам со сето тоа, пошто сум од 'кучињата за фрлање'.
    Ама не ми е криво...
    Ако јас сум неразбрана, некој во иднина ќе биде разбран..
    Во 91 кога ги имав првите симптоми на акнсиозност и напади на паника, не ни имаше дијагноза за нив кај нас..
    Така да...
     
    На dayla и Mrs. Lovett им се допаѓа ова.
  7. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    150 години, де бре, јас мислев има по Скопје ако не по другите градови вакви групи. На фб мислам дека имам видено па што кошта еден да организира, да се изнајми простор за кој сите ќе плаќаат и да се соберат? Каква свест, тие што ќе се јават ќе си зборат за своите проблеми за кои се веќе свесни дека ги имаат, нема ваљда публика да има за сеир.
     
  8. Mrs. Lovett

    Mrs. Lovett Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2018
    Пораки:
    822
    Допаѓања:
    3.125
    Пол:
    Женски
    А па во Скопје се интелектуалци има хахаха и тие години се малку за тињава.
     
  9. Kel'Thuzad

    Kel'Thuzad Активен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2019
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Машки
    Imate podrska od mene, soberete se spontano itoa negde malku nadvor od skopje jas mnogu mesta neznam posto ne sum od Sk, ali nesto kako nekoj manastir ili ako e ubo vremeto vodno odete ili nekoe takvo slicno mesto.
     
  10. mouse

    mouse Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    336
    Пол:
    Женски
    Денес разговарав со псхијатрот и ме поддржа.Следната недела ќе се консултирам и со психологот подетално за идејава. Манастир е добра идеја, доколку сите сме женски. Кога ќе имам нови информации ќе ви пишам. Секој шо е заинтерисиран нека ме контактира во дм. Нема да си даваме дијагнози ниту да се лечиме еден со друг. Повторувам: групата не е само за луѓе со ментални нарушувања, секој кој минува или минал низ тежок период, траума, секој кој сака да збори или само и да е присутен, заедно да се собереме, поддршка да си дадеме, да видеме дека не сме сами. :l:
     
    На Ефи Килибарда, 17.06.'15, theowndemon и 2 други им се допаѓа ова.