1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Tресење на рацете

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од elena99, 22 февруари 2010.

 1. elena99

  elena99 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  20
  Рцете ми се тресат уште кога имав 15 години и како мине времето ми се тресат се повеке и повеке.Почува да ми смета затоа што неможам да му однесам на човек кафе доколку е така по полна шољата. Дали е можеби од што сум премногу нервозна личност :evil: ? Има ли некој ваква мана или јас сум единствена. :( :( :( Но знам дека на дечко ми можеби му годи тоа :lol: :lol: :lol:
   
 2. Melanie

  Melanie Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2010
  Пораки:
  556
  Допаѓања:
  86
  I mene ponekogas mi se slucuva da mi se tresat racete neznam do stoe e porano u skolo od trema mi se tresea a i isto kako tebe sega pocesto mi se tresat i kafe koga ke treba da posluzam zatoa smrt mi e koga ke mi recat da varam kafe i da posluzam :oops: a neznam do sto e inaku i jas sum nervozna
   
 3. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.042
  Devojki..tresenjeto na racete e povrzano so nervite..Megjutoa moze i da e nasledno.Dali imate nekoj doma roditel ili blizok so takva pojava?Imam komsivka mlada e ama tatkoto go ima ovoj problem i ona se primetuva ima isto...I od anksioznost izrazena ako e poveke moze da se tresat.Sepak ne e loso na doktor da se odi i da se vidi sto e.
   
 4. soledad

  soledad Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  418
  Допаѓања:
  247
  i jas go imam toj problem tresenje na racete i uzasno mi smeta i me nervira a osoboeno e izrazeno vo situacii koga sum povozbudena koga mi se slucuva nesto znacajno i glasot mi e treperliv i racete mi se tresat :?
   
 5. purpurna

  purpurna Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  44
  Допаѓања:
  31
  Zdravo na site i mene mi se tresat racete koga ke se vozbudam od nekoja situacija i koga ke se iznerviram.Tresejneto na racete moze da go predizvika i pagajne na sekerot ,no vo poveketo slucaevi tresejneto pocnuva pri samata pomisla kako ke se spravam so odredena situacija primetete dali pri varejne na kafe pred sekogo vi se tresat racete.Eve kaj mene se pojavuva toa custvo koga osekam strav od nepoznato ili ona kako ke bidi so ke bidi,poveke samodoverba vo tie situacii i nemojte predvreme da pomisluvate lele sega .Koga posetiv psihijatar koga go kazav problemot mi rece pa normalno e i race da ti se zatresat i ne obrnuvaj tolku vnimanie na toa i samo po sebe ke iscezne.Ima efekt se zavisi od samata licnost kako ke go dozivee nestoto .Nekogas uspevam da go sovladam tresejneto na race no nekogas ne i ne se preopteretuvajte so toa site sme zivi sustestva .
   
 6. elena99

  elena99 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  20
  Абе луге па мислам по нормално е да ти се тресат рацете од бозбуда, трема.Абе мене ми се тресат и сама не себе кога си носам кафе :x немозам да го оставам на маса се ке испотурам околу себе :? .Така од чиста мира ми се тресат се чуствувам како баба од 80 години.
   
 7. Melanie

  Melanie Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2010
  Пораки:
  556
  Допаѓања:
  86
  Epa i mene mi se tresat od vozbuda,trema itn. sto i toa mnogu mi smeta ama sum primetila i deka nekogas i koga sum sama mi se tresat nekogas pa ne i pred drug ama pocestop mi se tresat vrska nemam od sto e
   
 8. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.693
  Луѓе незнам што ми е денеска... цел ден што и да фатам ми се тресат рацете.одвај пишувам на тастатура... :?
  Хелп мн ми е страв... :|
   
 9. purpurna

  purpurna Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  44
  Допаѓања:
  31
  Neznam sto bi mozelo osven tremata i nervozata da pridonesat tresejne na racete.Vo sekoj slucaj zaebana rabota probaj prvo da se najadis pa posle kafe ,probuvaj sama da go izmenis dnevniot ritual na zivot ,dali si pusac?Nekogas sami si gi predizvikuvame tie neprijatni custava nesvesno i posle nemozime da svatime od kade toa .Mozebi ne vi pomognuvam mnogu no potpolno ve razbiram.Pisite po opsirno .
   
 10. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.693

  Готово се наспав и ми пројде :lol: Денеска како нова сум :mrgreen:
   
 11. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.094
  Допаѓања:
  61.987
  Пол:
  Женски
  Pa dobro edno e da ti se tresat racete non stop, kako sto mu se tresat na devojcevo od 15 god, a drugo e da ti se tresat od vozbuda ili koga ke ti padne sekerot. Ako imas postojano tresenje na racete moze da e od nervite ama najdobro bi bilo da si prasas maticen lekar, pa otprilika ke ti kaze nekoj potocen odgovor :) A ne ko sto si nagagjame tuka. Ama ete pusta zelba da se pomogne :lol:
   
 12. doktorka-an

  doktorka-an Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 мај 2010
  Пораки:
  1.078
  Допаѓања:
  342
  од искуство можам да кажам дека освен тресењето на рацете од нервоза,стрес и слични работи не кај сите но може да се тресат рацете и при проблеми со шеќерот во крвта а исто и проблеми со тироидната жлезда,според тоа што го знам до сега од мојот факултет има проблеми со овие две работи каде како симптоми се јавуваат тресењата,затоа најискрено ве советувам ако тоа е честа појава кај вас да се обратете на доктор најбрзо и да испитате шеќер ви крв и тироидни хормони исто во крв :!:
   
 13. ceca-1

  ceca-1 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  2.083
  Допаѓања:
  5.091
  Решението е да не се возбудуваш многу и да пробаш да останеш смирен за се.Мислам дека така ќе се чувствуваш поопуштено и рацете ке престанат да ти се тресат.Само тешко е да се научиш да бидеш смирен,тука е проблемот.Велат дека јогата помага
   
 14. svezdana

  svezdana Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2010
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  И јас истиот проблем. Ми се тресат рацете кога варам кафе. Ми се тресат рацете кога треба да предавам нешто на факултет ( и затоа гледам да не предавам). Ми се тресат рацете мнооооооооогу често, најчесто од возбуда. За жал, сето ова ми ја намалува самодовербата.
  Понекогаш кога треба нешто да направам си викам во себе НЕ МИ СЕ ТРЕСАТ РАЦЕТЕ, повторувам многу пати во себе и некогш стварно не ми се тресат рацете. Кога ќе легнам навечер да спијам си викам ВЕЌЕ НЕ МИ СЕ ТРСАТ РАЦЕТЕ, значи се обидувам да си поверувам дека тоа стварно е така, треба само мојата потсвест да го прифати тоа, да поверува. пробајте и вие, можеби ќе ви успее. Сепак ништо не е невозможно, а секој проблем има решение. :)
   
 15. annnni

  annnni Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2010
  Пораки:
  3.025
  Допаѓања:
  640
  мене ми се тресат само кога сум гладна........
   
 16. sarchyL

  sarchyL Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2010
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Јас мислам дека ти се тресат рацете ако ги крцкаш прстите.. Една моја пријателка многу ги крцкаше прстите и рацете и се тресеа па појде на лекар и и рекоа да се одвикне да ги крцка и ќе и престане тресењето и навистина престана да ги крцка прстите и не и се тресат рацете :) ;)
   
 17. Gargamel

  Gargamel Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 мај 2010
  Пораки:
  413
  Допаѓања:
  129
  Мене рацете ми се тресат само коа сум многу многу уморна..на пример после тренинг
   
 18. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  1.685
  И мене ми се тресат рацете.не многу ама нонстоп е пристуно.приметив дека особено тресењето се засилува кога ќе сум нервозна под стрес.до пред 3години воопшто не ми се тресеа, кога го изгубив татко ми почна тресењето.ми рекоа да пијам б6 или бкомплекс но џабе го пијам кога тресењето пак го имам.потоа матичниот ми рече да одам на патофиза да ја проверам тироидната жлезда :( во последно време приметувам и тресење на нозете ,па ќе видиме што ќе испадне :(
   
 19. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.952
  Допаѓања:
  1.751
  и мене ми се тресат рацете кога сум нервозна и кога сум под стрес а и во последно време кога не сум.
  тоа дека е од нервите е , а за тоа дека е од тироидните хормони можеби незнам

  и кога сум нервозна се ме чеша незнам зошто, и покрај тоа што пијам други витамини, пијам и б6 почесто за заштита на организмот и како превентива од стресни ситуации.
   
 20. elenapp

  elenapp Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2011
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  3
  Една моја другарка го има истиот проблем.. и незе и се тресат рацете, почнаа да и се тресат кога се разболи таткои,кога и кажаа дека нема шанси да преживее.Бевме заедно со мене на лекар а лекарката и кажа дека тоа и е од стрес од нервоза,а има само 18год.И препиша едни таблети незнам како се викаат но од нив премногу и се спиело и немала никаков осет... одкако ќе го испиела апчето била скроз опуштена исто како да има земено некоја дрога...
   
  На Keep..Smiling му/ѝ се допаѓа ова.