1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Tресење на рацете

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од elena99, 22 февруари 2010.

  1. kristii

    kristii Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    1.706
    И јас мислам дека големо влијание за тресење на рацете има и самото крцкање на прстите.Го имам ова слушано и од постари дека можи рацете да се тресат од тоа.
     
  2. Alanna

    Alanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    482
    И јас имам слушнато за ова,ама ко демек на стари години ке ти се треселе :^)
     
  3. MayaBee

    MayaBee Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    4
    нема врска крцкањето на прстите...и мене ми се тресат рацете буквално како што спомнавте погоре дури и кога треба кафето да си го донесам некогаш повеќе некогаш помалку....зависи :) тоа е наследно
     
  4. kostic

    kostic Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2011
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    15
    Тресењето на рацете зависи од повеќе фактори меѓу кои би ги издвоил следниве:
    1.староста -како доба кога целиот организам губи хармонија,
    2.низок крвен притисок- поради слаба физичка активност или наследени предиспозиции за тоа,
    3.проблем со нервите-кај нервозни личности и кај други ментални пореметувања(страв,психози) кај луѓето.
    Сето тоа може да се надмине доколку пиете апчина за смирување,избегнувате стресни ситуации,имате повеќе самодоверва во самите себеси,ако се најдувате во хармонична средина,ако се соочите со проблемот лице влице и малку спорт добро би ви бил :)
     
  5. newring86

    newring86 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    882
    B-complex 3x1 пред јадење најмалку две недели ;) пробајте ;)
     
  6. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.691
    И ти успева со бкомплекс? јас б6пијам 3години по ред и ништо .смени 2-3месеца со б копмлекс и пак ништо.знам дека ми е од стрес пошто оној месец доста се нервирав па почнаа сега и нозете да ми се тресат и устата :worried: ;(
     
  7. newring86

    newring86 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    882
    mene da, mi pomaga...
     
  8. cindy

    cindy Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    307
    Допаѓања:
    166

    јас мислам дека најмногу ќе ти помогни опуштање и што помалку нервози . знам дека идат и стресни ситуации но секогаш гледај на посветла страна и одавезно редовно јадење а меѓу оброците јади овошје и благо . за да избегнам стресна ситуација обично готвам или чистам по дома и задолжително музикааа
     
  9. HeidiDiWalt

    HeidiDiWalt Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    1.513
    Нема врска крцкањето на прстите туку нервите, или пак е генетско наследство (или двете)

    [​IMG]

    Јас имам тремор на раце исто од некаде 13 годишна возраст. Одпрвин не обрнував на тоа посебно влијание, но подоцна....

    Запишав средно уметничко каде ми требаа стабилни раце, прецизни потези... Почнав да учам шминка - истиот проблем. А за кафиња пренесување да не зборувам (рацеве ми знаат колку ми биле од жешко кафе изгорени) [​IMG]

    Штом сум маааалку вознемирена рацете ми играат неконтролирано како да имам Паркинс![​IMG]

    Знаев дека татко ми има тремор на раце но мислев дека му е скорашен, поради годините, нервите, штознам...

    Подоцна, кога веќе треморот ми стана сериозен проблем, татко ми ми кажа дека цела негова страна од фамилијата (од мајка му) го има.
    Значи кај мене е генетски. Плус при мало надразнување на нервите, трема пред настап (што ми е неизбежно) или ладно, треморот се потенцира.

    Стравот ми беше ужасен. [​IMG] Милион пати ми се случило да ме прашаат ``што ти се тресат рацете така`` (посебно при палење цигара :wasntme: ) а јас да не сум ниту свесна дека тие ми треперат како луди! [​IMG]

    По консултација со матичната докторка,[​IMG] -ми препиша Хелекс од 0,25 (пола) штом констатирам дека треморот зема замав, или пред јавен настап и слично. И навистина ми помага. Во меѓувреме одам на јога и медитација така да мислам дека и тоа додатно ме смирува. [​IMG] :D

    Тhat's been mine experience with this problem![​IMG]
    [​IMG]

    За крај да свртиме малку на шега (на сопствена сметка)
    [​IMG]

    Поздрав! Х*Д*В! [​IMG]
     
  10. klaudija90

    klaudija90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    18
    Рацете најмногу ми се тресат пред испит, значи од стрес ... Или кога сум гладна, хипогликемија тоа е наследно од татко ми ... Но најмногу од стрес кој што не можам да го контролирам, посилно од мене е :( :)
     
  11. kankus

    kankus Популарен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.472
    Допаѓања:
    870
    и јас сум загрижена мн на сестрами мн и се тресат рацете и целото тело бесе на испитување ама не и најдоа ништо :( :( :( :( као се ок ама она пак се тресе ако имате некоја идеа или лек ве молам пишете ;( ;( ;( ;(
     
  12. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.691
    Аххх најверојатно од стрес ...се нервира ли за нешто?
     
  13. annnni

    annnni Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2010
    Пораки:
    3.025
    Допаѓања:
    646
    јас кога сум вознемирена ми се тресат рацете...значи вознемиреноста на лик вешто ја прикривам но рацете и дишењето ме издаваат често...помош????? :?:
     
  14. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.691
    Напиј се нешто,еве пробај да пиеш бкомплекс или б6 3пати на ден и види како ќе ти биде...
     
  15. annnni

    annnni Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2010
    Пораки:
    3.025
    Допаѓања:
    646
    Веќе пијам Б кмплекс пред некое време почнав многу да се губам...крва ми ослабнала скроз а некакви резерви и железоот ми слаби...не се разбирам многу од медицина.....ама битно б комплексот го пијам за тоа белки ќе ми помогне и со маната!!!
     
  16. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    ^^Ќе мораш подолг период да пиеш препарати на база на железо, најдобро да си земеш од оние што содржат комбинација од железо, Б12 и фолна киселина, и да внесуваш повеќе храна што содржи железо (месо, зелен лиснат зеленчук, семе од коприва, чај од коприва, какао, црно чоколадо...).
    Б6 не ги прекинувај, ама не останувај само со нив.
     
  17. svezdana

    svezdana Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Ме разочарува тоа што читам дека многу луѓе го имаат овој проблем, ТРЕСЕЊЕ НА РАЦЕТЕ.....Сите викаме пиј ова пиј она, мисли позитивно...Но кога ке дојде моментот на страв од ШТО АКО МИ СЕ ЗАТРЕСАТ РАЦЕТЕ И ДРУГИТЕ МИ СЕ ПОТСМЕВААТ заборавам и позитивно да мислам и се друго....
    За жал мене покрај рацете во последно време почна да ми се тресе и главата и нозете, некогаш и устата (кога треба да се фотографирам) :( Па се прашувам Господе што е со мене?????????????? Има ли лек ??????? Сум пробала речиси се...ама никако засекогаш да ми престане тоа проклето тресење на рацете...................
    Се обидувам во такви критични моменти да ДИШАМ ДЛАБОКО некогаш успева некогаш не...............Ве молам пишувајте уште совети за тоа како да го надминеме овој проблем, и секако доколку наидам на корисна информација во однос на ова веднаш ќе ве известам......Само да бидеме ХРАБРИ и УПОРНИ и еден ден ќе се извлечеме од ова....еден ден.....
    Сепак ми дава надеж тоа што многумина се имаат излечено од ова, па верувам дека и ние ќе го дочекаме тоа... :)
     
  18. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Е па Ани мораш да пиеш витамин Ц со фолна киселина и Б6...Плус добро е да земеш шумливи таблети со железо...добри се од Суправит.Или Фероглобин капсулите побарај ги...Како си дозволила толку да ти ослаби крвта? :^) Обавезно слати, спанаќ, месо,јајце,ете темно чоколадо е добро,чај од коприва итн.А намали кафе и алкохол.И одмарај повеќе.
     
    На annnni му/ѝ се допаѓа ова.
  19. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.691
    Така оди тоа...прво раете,па нозете и на крај устата ...кај мене тресењето на рацете никогаш не се смирува ,секогаш исто,може само да се зголеми-дас е намали не... :( нозете и устата ми се тресат при појак стрес,пиев хелекс,редовно сум со б6 и бкоплекс и ц витамини и све...исто и исхрана пазам...но не...тоа продолжува и страшно ме нервира...ај докторот ми рече може од штитната жлезда ти е,бев на патофиза проверив се е ок,значи остана опцијата стрес....како да се надмине...храбар си се бориш,но некогаш ти доаѓа да се откажеш од се :@
     
  20. blagicabane

    blagicabane Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    4
    na sin mi isto taka mu se tresea racete i go vodevme vo sveti nikole kaj edna zena i mu pomina ni rece deka se isplasil i od stres mu bilo sega fala bogu e dobar.