1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Tресење на рацете

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од elena99, 22 февруари 2010.

  1. Feminkaa

    Feminkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    62
    Каде поточно го однесовте, бајачка ли е жената или што е?
     
  2. blagicabane

    blagicabane Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    4
    :@ nee bajacka zenata e eden vid bioene rgicar se vika Milka masira zenata i od bolki ne samo od stres. jas sum od kumanovo ako sakate ili nemozete da najdete eve go brojot ke se najdeme i ke ve odvedemeova e na sestrami taa e poslobodna i podobro znae Sneza 071 469974 a mojot e blagica 071 8320343 pozdrav.
     
    На acezmija му/ѝ се допаѓа ова.
  3. wild.child15

    wild.child15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2010
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    13
    Здраво на сите.Истиот проблем го имам и јас.Рацете ми се тресат уште од мала.Не го приметував тоа многу , но во последно време мислам дека се почесто ми се случува.Најмногу ги осеќам кога сум исплашена, возбудена, нервозна, и токму во оние моменти кога ми треба прецизност јас едвај ќе ја завршам работата или што и да е што треба да направам.Незнам што да правам и како да си помогнам. Можеби е наследно но сепак имам само 16 год. мислам дека не би требало да е толлку изразено тоа.
     
  4. ladymilion

    ladymilion Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2011
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    27
    мене ми се дешава некад цело тело да ми се тресе не само рацете
    мислам дека е од возбуда или од нервоза
     
  5. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    И мене ми се случува често да ми се тресат рацете и понекогаш ме загрижува тоа, но најверојатно е од стрес и нервоза. И да... многу ми е срам случајно да не го приметат тоа другите. :(
     
  6. svezdana

    svezdana Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Јас дознав дека на тетка ми и се треселе рацете, значи постои можност тоа да е НАСЛЕДНО. Баба ми ми кажа дека тетка ми одела на психијатар и така и поминало. Еве веќе не и се тресат рацете.
    Мене се уште ми се тресат рацете. Бидејки од овие б комплекс и б 6 немам многу подобрување( сепак не престанувам да ги пијам), неколку пати сум пиела и диазепам, ма и тоа не помага, па затоа решив при првата прилика да си го побарам чарето кај жената во Св. Никола за која спомена Благица, можеби тоа ке помогне, обидете се и вие, мислам дека вреди да пробаме...
     
  7. La.Reina.Del.Sur

    La.Reina.Del.Sur Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.508
    Допаѓања:
    3.878
    јас со тој проблем се носам од 12 години...и по доктори и по се сум шетала па џабе...се е то од стрес и нервози...
     
  8. PParaskeva

    PParaskeva Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    191
    Допаѓања:
    259
    Е това ти је чудо не видено .................. никнаа купишта бијо енергетичари и масери тино иван исцелител а сега и оваја милка :rofl: ах што се нема дасе најде по светов кога човек је во мака па и вакви врачови и врачалки да ги лажат
     
  9. glow

    glow Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2009
    Пораки:
    3.023
    Допаѓања:
    1.264
    Некои 2-3 месеци веќе како константно ми се тресат рацете. Значи не при стрес, нервоза или не знам што, туку по цел ден. Почнаа и луѓето околу мене да ме приметуваат и прашуваат, посебно кога држам цигара во рака. Наследно да е - не е, никој од моето семејство го нема овој проблем, дури ни баба ми и дедо ми кои имаат над 80 години. Крвта ми е добра, скоро ја проверував. Стварно не знам што ми се случува..
     
  10. LittleFairy

    LittleFairy Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2012
    Пораки:
    1.427
    Допаѓања:
    1.935
    Ух и мене мноогу често ми се случува можам да кажам секогаш кога ке се изнервирам и друго.
    Колку што знам не е ништо страшно, мене ми имаат кажано дека е од умор нервоза или пак мене од што ми беше - прегладнетост!
    Се најадов и ми пројде одма :) ;)
     
  11. Nati.P

    Nati.P Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    855
    Исто и мене, од прегладнетост, но и од едно или две кафиња испиени на гладно. Храната ќе да е лекот :rofl: :rofl: :rofl:
     
  12. Cloee

    Cloee Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    35
    И мене ми се тресат многу често.. :worried:
    Дури еднаш игравме една игра и еден другар ми вика де бре за една игра толку се изнервира,цели раце ти се тресат.А јас не бев изнервирана,не ни приметив дека ми се тресат рацете. :| Ми се има во повеќе случаи ова десено.. :worried:
     
  13. hrcace

    hrcace Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    160
    Јас кога вежбам многу се тресам не знам што е работата :(
     
  14. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    од паднат шеќер, возбуда или нервоза
     
  15. Angela12345

    Angela12345 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2012
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    26
    Нервозна сум и тоа мн. Ама последиве денови не сум се изнервирала за ништо. И мене во последно време ми се тресат рацете ама иам приметено дека само навечер и плус тоа осекам дека левата повеке и кога сум кревала нешто тешко незнам сеа сто е проблемао ако знаете ве молам кажете ми !!!!
     
  16. Piink

    Piink Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2012
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    И мене ми се тресат рацете, откако знам за себе. Но првите проблеми дојјдоа во забавиште со пишувањето. Тогаш бев по доктори, болници и тоа во Скопје иако не живеам таму. Оттогаш ништо, не сум примала никаква терапија, не сум пиела никакви лекови. Мислев дека со текот на времето ќе биде подобро, како што велеа и докторите - ќе се намали, но не! Наполнив 18 години, па дојјде време да полагам за кола, но треба лекарско. Бев да вадам прред 1 месец, ми дадоа потпис секаде, освен психијатарот. А зошто? Покрај другото треба да мижеш и да ги држеш рацете исправено, но мене ми се тресат. Тој ми рече да идам повторно, и бев, но не ми даде потпис. Па не ми дадоа лекарско - падна во вода мојот план да положам ова лето, а не знам дали и воопшто некогаш ќе можам. А да не набројувам колку ми смета при носење кафе, особено ако филџаните се полни, потоа при држење пластична чаша, дури и кога држам тенок лист хартија, од кој треба да прочитам нешто, а тресењето се зголемува пропорционално со бројот на личности пред кој треба да читам.
    Тресењето на рацете е еден од симптомите за пирамидо - екстрапирамиден Синдром ( ако знаете или најјдете некаква информација за овој синдром - пишете ).

    И да, дали некој од вас, со овој проблем има возачка дозвола?
     
  17. Barbie-mwa

    Barbie-mwa Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    1.237
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Женски
    ^И јас го имам потполно истиот проблем. Премногу често ми се тресат рацете. Испијам едно кафе и одма ми се затресуваат рацете а срцето како да ми бие 120. Кога излезам на табла во школо ја земам кредата и неможам да напишам ништо од што ми се тресат рацете. Летото сакав да работам како келнерка ама неможев поради овој проблем. Го земам кафето и додека го однесам на масата пола го нема од што ми се тресат рацете. Кога треба нешто да направам пред многу луѓе, да презентирам нешто пред класот рацете ми се тресат како ненормална и јас поцрвенувам целата од срам. Си палам цигара и неможам да си ја погодам устата што се вели(знам смешно е ова :lol: ) од што ми се тресат рацете.
     
  18. MacaMarchy

    MacaMarchy Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2016
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    87
    Пол:
    Женски
    Здраво феминки,
    И јас го имам истиот проблем со тресењето на раце, не е битно дали сум нервозна, под стрес или имам трема секогаш ми се тресат рацете. Уште пред 4г почнаа да ми се тресат но сега многу почесто. Бев и на лекар али ништо не ми кажаа за ова само ако сакам да одам кај психолог. Според медицинска гледна точка тресењето на раце можело да биде предизвикано од некоја случка од минатото со која сме се истраумизирале. Но, сепак не отидов. Мене рацете ми се тресат и додека пишувам на тастаура и додека јадам, додека седам на часови и слушам, додека слушам музика буквално секогаш е сега не знам дали и во сон. :lol: За наследна не мислам дека е зашто немам никој во фамилија на кој му се тресат рацете како на мене од чиста мира, но на едниот дедо му се тресат пошто правеше магнетна резонанца и не знам и уште што таму.
    Fun Fact: На наставничката во 2-3 одделение и кажав дека и се тресат рацете а сега мене ми се тресат.
    Дали е карма или клетва не знам.
     
  19. Yassie96

    Yassie96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2017
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    229
    Пол:
    Женски
    Мене истото ми се случи кога се омажив. Од стрес нервоза ми се тресеа рацете потоа ми остануват такви како на инвалид додека не ги масирам не ми поминуват и нормално диз... 5 пијав за да се смирам ама тоа ми остана ...:(;(
     
    На acezmija му/ѝ се допаѓа ова.
  20. calm-girl

    calm-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2021
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    895
    Пол:
    Женски
    Tресење на рацете
    Дали некој имал такво искуство и ако знае да ми каже од што е последица тоа?