Форумџика на годината 2020

Thinspiration

Дискусија во 'Психологија' започната од Amaia, 16 ноември 2010.

 1. Amaia

  Amaia Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 ноември 2010
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  2
  Thinspiration ( thin - слаб/а, inspiration - инспирација).
  Сметам дека соодветното место на темата е овде, бидејќи темата е тесно поврзана со човечката психа.
  Искрено, денес прв пат чув за овој поим и бев доста изненадена. Имено една моја другарка, која навистина има вишок килограми денска ме праша: „Кој е твојот мотив за одржувањето на твоето тело, која е твојата инспирација?“ Бидејќи, таа за да го симне вишокот килограми, пронашла нова инспирација (или тинспирација).
  Се зачудив премногу.. Па зарем би требало да постои инспирација или било што, за да се трудам да изгледам и да се чувствувам привлечно. Или доколку немам вито тело, а сепак сакам да имам, зарем ми треба инспирација или нешто слично?
  Самото тоа, што ќе имаш тело какво што посакуваш, тоа чувство на пријатност во сопствената кожа, таа сексипилност која можеш да ја почувствуваш во секое време, без никаков повод или причина е доволна, повеќе од доволна.
  Затоа мои драги форумџики, ве прашувам:
  *Дали сте слушнале за овој нов поим?
  *Што мислите во врска со тоа?
  *Дали неговата употреба е „продуктивна“?
   
 2. Zlatusko

  Zlatusko Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2010
  Пораки:
  531
  Допаѓања:
  733
  Искрено прв пат слушам за поимот, изгледа нешто од поновите генерации е :D . Сепак мислам дека борбата со килограмите и не е баш лесна. Убаво е да имаш нешто што те држи до целта. Имав како помала вишок килца и тоа многу, ама бев решена ептен да ослабам. Памтам дека на фрижидерот си имав ставено слика од мене кај што сум најдебела и искрено голем удел имаше таа слика во тоа што успеав да се доведам на нормала :) Можеби не ме инспирираше, ама дефинитивно ме тргаше од се во фрижидерот. :D
   
 3. lorijana

  lorijana Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 ноември 2010
  Пораки:
  86
  Допаѓања:
  33
  Прв пат слушам1 јас за среца ја имам таа среќа да имам добра линија :clap:
  и мислам дека кога се работи за дебелината треба прво и основно да гледаме за нашето здравје,јасно ни е што се дебелината предизвикува и мене само тоа ми е еднинствена инспирациј :rock:
   
 4. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.470
  Прв пат слушам и јас дека вакво нешто постои.
  Мене ми претставува моето тело, тоа ми е како сила што ме трга од кујна.
  Јадам многу, ама пазам на телото. Едноставно горда сум на него и секој качен килограм ми ствара мака. :)
   
 5. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.255
  Допаѓања:
  1.328
  Тинспирација ми е мојот задник :rofl:
  Го сакам,љубам,обожавам,поштовам ,му се восхитувам и верна му сум до гроба ! :rofl:
   
  На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
 6. thelittle17

  thelittle17 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2010
  Пораки:
  2.713
  Допаѓања:
  5.238
  Пол:
  Женски
  прв пат слушам за ова не сум ни знаела дека постои..
  таинспирација ми е мојот задник и моето тело, си ги сакам им се восхитувам горда сум со нив х)
   
 7. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.754
  Допаѓања:
  3.707
  Да бидам искрена првпат слушам за вакво нешто.
  Мене не ми е потребна посебна инспирација за да ја одржувам линијата. Едноставно сакам да сум задоволна кога ќе се погледнам во огледало.
   
 8. sugarlips

  sugarlips Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2014
  Пораки:
  664
  Допаѓања:
  788
  Пол:
  Женски
  Имам слушнато и за thinspiration и за про-ана и за про-миа :D