1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Tibicos (воден кефир)

Дискусија во 'Алтернативна медицина' започната од Lacrimosa, 25 февруари 2011.

  1. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Водениот кефир уште познат како јапонски кристали е еден вид на кефирна габа. Има слични својства со комбухата, но е многу поедноставен за одржување (нешто како млечниот кефир).
    Незнам колку од вас сте запознаени со оваа габа, но познато е дека многу помагаат и за нормализирање на крвниот притисок, холестеролот, нивото на шеќер во крвта, го зголемуваат имунитетот, а и ги намалуваат ризиците за канцерогени заболувања.
    Аха, и ова. Еден мој другар пред неколку години ги имаше кристаливе и пошто нормализираат секаков дисбаланс во телото, човеков имаш 107 кила и ослабе на 75. Неговиот брат беше слаб стапче, се здебели.
    Па ќе ми се најдат за слабеење и зголемување на имунитет. Исто имав многу висок притисок, сега ми се среди али знае на моменти да се покачи.
    И уште ова. Другаров е алергичен на мачки, арно ама откако ги пие нив, сега си чува и мачка и нема проблем. Значи лечат и алергии што ниеден друг лек не може.

    Начин на приготвување
    За тегла со волумен од 1 литар потребни се:

    * 3-4 кафени лажички кефир
    * литар вода
    * 2 (големи) лажици шеќер
    * 20ина зрна суво грозје(може и суви смокви/кајсии да се ставаат,но не смее да се става свежо овошје)
    * Опционално може и парче од лимон да се стави за нормализирање на pH вредноста на напитокот

    [​IMG]

    Вака теглата треба да стои минимум 24 часа на собна температура за да може доволно да ферментира напитокот. После изминување на 24 часа течноста се пие или се чува во шише во фрижидер, па во теглата повторно се додава вода, шеќер и суво овошје за следниот ден. Доколку не се стави шеќер во водата, габите ќе умрат. Исто треба да се внимава со лажиците (кристалите не треба да дојдат во контакт со метал, па затоа пожелно е користење на пластични лажици) и водата која се става во теглата пожелно е да биде дестилирана (да нема хлор во неа).
    Истотака капачето од теглата треба да биде маааалку поотворено. За да дишат.

    Слично е како комбухата, само што со неа треба многу повеќе одржување потешко е. Ова ти одзема 5 минути само. Пиеш секој ден од течноста колку сакаш, чаша две, три.

    Јас ги имам веќе два дена, се размножуваат за недела -две, па ако сака некој може да му подарам.
    И ќе дообјаснам лично како се чува и користи.
    Еве и еден клип отприлика да се виде.

    http://www.youtube.com/watch?v=u7j7ZXgbH7I
     
    На Ginger^, mamika, LivingGlam и 4 други им се допаѓа ова.
  2. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.449
    А кај може да се најде???
     
  3. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Па вака може да се купи преку интернет бог знае од каде. Во Македонија колку што знам не се продава.
    Може само преку луѓе да се дава. :)
    Ако си од Скопје ќе средиме некако. :lol:
     
  4. Neytiri

    Neytiri Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    1.289
    Допаѓања:
    2.457
    Лакримоса ме интересира каков е вкусот и мирисот ? Оти малце проблематична сум посебно кога е мирисот во прашање :worried: Ако е како комбухата воопшто да не размислувам оти ич не ми е убава за пиење :x
     
  5. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Баш сега во моментов пијам. :d:
    Инаку има вкус на шира и се осеќа и лимонот, бидејќи ставив суво грозје. Мене ми се допаѓа баш.
    А ќе пробам и со суви кајсии уште поубаво ќе биде. Секој ден по 1-2 чаши пијам.
     
  6. Marilyn-Monroe

    Marilyn-Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    1.805
    Допаѓања:
    5.894
    Јас ке почекам да ти се намножи, па да се пријавиш кај мене за да донираш. Благодарам однапред. :wasntme: :*
     
    На Lacrimosa му/ѝ се допаѓа ова.
  7. kenta

    kenta Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    nov sum na sajtov ke moze i mene da mi dades da probam inaku go kupuvam kefirot od marketi jas sum od sk
     
    На Lacrimosa му/ѝ се допаѓа ова.
  8. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    Порано чувавме, ама после некое време заборавивме да пиеме. Навистина е многу здрав, а и пијалокот не е лош.
    Сега се заинтересирав за млечен кефир, да си потквасувам млеко со него сакам, ама не можам да најдам.
    Ако не најдам млечен, ќе ти пишам Лакримоса да ми донесеш кога ќе дојдеш во Охрид (ако можеш и сакаш :) )од водениот, па пак ќе го правам, овој пат посериозно.
     
  9. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Млечен кефир имам видено по маркетиве, али нормално не е од тој природниот и правилниот.
    Важи, Струга - Охрид тука сме, и онака идам и натаму. :D

    Мене ме нервира шо морам да трошам пари за вода, шоубаво ќе беше да можеше од обична од чешма. |(
     
    На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Marilyn-Monroe

    Marilyn-Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    1.805
    Допаѓања:
    5.894
    Во Струга не мора да арчиш пари на вода, доволно е чиста, како дестилирана. :) За Скопје не би го рекла истото. |(
     
  11. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    И јас тоа се мислев, преубава вода имаме Струга.
    Овде Скопје, ужас. Варам вода за чај, кога гледам водата белаа белааа... ух :puke:
     
    На indielove му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Marilyn-Monroe

    Marilyn-Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    1.805
    Допаѓања:
    5.894
    Да ти се зацементира желудникот. |(
    А со дестилирана се подготвува нели?
     
  13. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Знам за млечен кефир кој се прави во млеко, ја земав габата од една пријателка и го правев одреден период и потоа ми здосади и престанав да го правам. Специфичен е вкусот, како јогурт со некој си блуткав вкус, а за овој воден несум чула.
     
  14. indielove

    indielove Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Здраво, дали знаеш каде може да најдам кефир ? доколку има некој кој го одгледува тука може да ми помогне ?
    фала ви
     
    На ana-33 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. tauruseurope

    tauruseurope Активен член

    Се зачлени на:
    20 март 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Дали некој се уште го одгледува водениот кефир? 8)
     
  16. Meri77

    Meri77 Активен член

    Се зачлени на:
    29 март 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    I jas prasuvam dali nekoj seuste odgleduva Kefir :)
     
  17. Jean-Baptiste

    Jean-Baptiste Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2013
    Пораки:
    354
    Допаѓања:
    2.867
    Пол:
    Машки
    Јас имам ама од оној што се става во млеко,ако има некој воден можеме да се замениме зашто сакам да имам и од двата :)
     
  18. kammam

    kammam Активен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2013
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    21
    јас го пиев водениот кефир неколку месеци, сакам пак да почнам ама пошто дојам се прашувам дали смеам да го пијам, некако ми е шубе?? знае ли некој да ми каже??
     
  19. pearlll

    pearlll Активен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2013
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    23




    ме интересира дали треба да е газиран , мене некогаш ми испага по газиран а некогаш па не
     
  20. Pencitita

    Pencitita Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    2
    A kaj mozam da najdam obicen kefir po marketive?