1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Toilet Phobia

Дискусија во 'Психологија' започната од Cinderfakinrella, 11 февруари 2017.

  1. Cinderfakinrella

    Cinderfakinrella Популарен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2016
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    7.433
    Пол:
    Женски
    Од сите подргупни фобии на оваа фобија, јас конкретно најмногу ја имам фобијата: Parcopresis, познато и како психогено фекално задржување, се карактеризира со неможност за одење во тоалет по голема нужда без претходно обезбедена приватност.
    Со неа се справувам скоро 10 години. Ужасно е...
    Дали уште некој од вас се справува со оваа таканаречена фобија? И дали некој ја надминал?
    Останати видови се:

    • Social phobia – commonly involving worries that people are aware of you using the toilet, people noticing you using the toilet or that people may hear you using the toilet
    • OCD (Obsessive Compulsive Disorder) – involves factors such as worrying that the toilet is contaminated or being unable to use facilities that are deemed “unclean”
    • Agoraphobia – worrying about leaving the house unless there is a “safe” toilet that can be used combined with fears around soiling or urinating ones self if leaving a deemed “safe” locality
    • Parcopresis – fear of defecating in public places
    • Paruresis – fear of urinating in public places
    • Panic attacks/Panic disorder – fear of being unable to use a toilet in a public place.
    • Specific phobia – specific fear of a toilet or toilet related situation
    Извор: https://www.anxietyuk.org.uk/our-services/anxiety-information/anxiety-disorders/toilet-phobia/
    Дополнителен извор: https://en.wikipedia.org/wiki/Parcopresis

    Ако мислите дека темата е:

    Дупла
    Несоодветна
    Нема место за полемизирање
    КЛУЧ! :)


     
  2. vasilevskabojana

    vasilevskabojana Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2016
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    42
    Пол:
    Женски
    Јас имам toilet phobia не знам веке што да правам има неколку години од како го имам ова.Бидејќи ми се појавија хемороиди и при секое одење во вц ме болат. Кога и да ми се оди во тоалет по голрма нужда јас само одложувам знам дека не е правилно но ми е страв многу. Се случува дури и 1-2 на 2 недело да одам по голема нужда. Исто така преферирам да одам по голема нужда само кога сум сама дома,да биде потполна приватност.Навистина е многу лошо.Не знам што да правам.Helpp
     
    На Milkini, IvannaT и Cinderfakinrella им се допаѓа ова.
  3. Cinderfakinrella

    Cinderfakinrella Популарен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2016
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    7.433
    Пол:
    Женски
    Лелее, исто исто.. Знам дека е нормално и сето тоа, ама не знам... Се осеќам као да е не знам каква работа правам :(
     
  4. simonka93

    simonka93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    3.243
    Допаѓања:
    72.624
    Јас се плашам дека може да има камери во тоалетот и дека некој ме гледа гола (facepalm)
     
    На vasilevskabojana му/ѝ се допаѓа ова.
  5. ivanchos

    ivanchos Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2015
    Пораки:
    882
    Допаѓања:
    17.551
    Пол:
    Женски
    Имам парурезис. Долгите патувања или излегувања ми се хорор. (facepalm)