1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Коронавирус – образование за време на пандемија

Дискусија во 'Коронавирус' започната од cresa-jagoda, 18 март 2020.

  1. venus♡

    venus♡ Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2021
    Пораки:
    566
    Допаѓања:
    1.113
    Пол:
    Женски
    Тоа е многу чест случај во школите во Македонија. Речиси кај сите.

    А знаете како е во гимназиите?
    Со определување смерови се мешаат одредени деца од класовите кои се заинтересирани за одреден смер да ги следат часовите со кои се карактеризира истиот, а на останатите се враќаат целиот клас сите.
    Во просек, 4 смера, значи еден клас се дели на 4 групи и одат на часови со групи од останати класови, и после пак се собираат на другите класови заедно.
    Луѓето се бунат дека ќе биде со полн капацитет, со по 30 деца во клас, ама не е така. Децата меѓусебно ќе имаат контакт со уште повеќе ученици. Ужас, едноставно.
     
    На Guns N` Roses и Waverly Raven им се допаѓа ова.
  2. ElenaOfRivendell

    ElenaOfRivendell Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2019
    Пораки:
    2.106
    Допаѓања:
    5.286
    Пол:
    Женски
    Гимназијалците и основците нема потреба навистина да одат физички, ама стручните медицински мора, барем на пракса да одат, макар и во просториите во училиштето, не мора на болница. Нема смисол да завршат за сестри, а да не знаат да приклучат инфузија. Јас губев пракса едно полугодие кога беше епидемијата со морбили, фала Богу што бев 4та година, и веќе ги знаев најголем дел од работите, ма да и тогаш изгубив некои знаења, ама да бев 3та, ќе беше многууу полошо.
     
    На cresa-jagoda, noteforself, Waverly Raven и 2 други им се допаѓа ова.
  3. venus♡

    venus♡ Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2021
    Пораки:
    566
    Допаѓања:
    1.113
    Пол:
    Женски
    Во Тетово и Гостивар онлајн настава за средношколците во текот на првите две недели.

    https://republika.mk/zivot/zdravje/onlajn-nastava-vo-srednite-uchilishta-vo-tetovo-i-gostivar/

    Дискриминирачка мерка. Кога требаше само Тетово да биде во карантин не го издвојуваа и ставаа или на сите или на ниеден град полициски час. А сега?
     
  4. Waverly Raven

    Waverly Raven Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2017
    Пораки:
    2.820
    Допаѓања:
    10.460
    Пол:
    Машки
    Од една страна сметам дека ова е оправдано поради ситуацијата во овие два градови, но од друга страна се прашувам по отворањето на средните и основните училишта за колкав временски период ќе дојде до слична ситуација во останатите градови. :worried:
     
    На FridaodaMk и Guns N` Roses им се допаѓа ова.
  5. venus♡

    venus♡ Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2021
    Пораки:
    566
    Допаѓања:
    1.113
    Пол:
    Женски
    Оправдано ќе беше доколку беше и спроведено и во другите градови. Не може за едните мајка, а за другите маќеа.

    Не е потребно да се чека до кога ќе дојде, пример ситуацијата во Скопје не е нешто поразлична.
     
    На mareane, Ahoy и Waverly Raven им се допаѓа ова.
  6. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Ете Теута побарала, шо не побараат и другите градоначалници?
    Шо спијат?
     
    На venus♡, cresa-jagoda и bliznak rock им се допаѓа ова.
  7. naturallmess

    naturallmess Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2018
    Пораки:
    1.035
    Допаѓања:
    3.694
    Пол:
    Женски
    Оваа власт и овој народ не се нормални , а бе сите молчат додека си играат играчки со нас и со децата наши ..... само едно прашање и да напоменам не сум антиваксер и не ме интересира тој дел ама со кој здрав памет ставаат рестрикции и забрани за влез во објекти со капацитет над 30 лица , а ќе ги набуткаат по 35 деца во една просторија 5 на 5 метри ..... какви црни проколи ќе спроведат во зграда каде немаат ни вода ни услови за основна хигиена , дистанца и растојание 30 см од дете до дете и се разбира 5 саати со маска на лице .....
    Најбитното денес во 5 до 12 ќе се состануваат , ќе договараат , ќе одлучуваат... и народов си уживка си брка работа толку беше галама 15 мин и сега ги нема никаде , медиумиве си ќутат , како добро дресиран добиток сме станале ...
    Срамота е повеќе да се крене прашина за влез во кафани и кафичи од моментов со загрозување на здравјето на младите а воедно и загрозување на јавното здравје ...
     
    На Lollipop_123, Guns N` Roses, FridaodaMk и 3 други им се допаѓа ова.
  8. venus♡

    venus♡ Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2021
    Пораки:
    566
    Допаѓања:
    1.113
    Пол:
    Женски
    И јас тоа викам.

    Ама не треба Филипче и комисијата да се свесни дека ситуацијата и дури полоша. Повеќе заболени, повеќе транспорт со автобуси, поголеми училишта.
    За што добиваат плата? За да лаат по медиуми дека ситуацијата е под контрола?
     
    На WildMk и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  9. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Тетово има огромен број на села околни. Не знаете колкави се гужви низ градот кога средношколците чекаат за автобуси, комбиња за накај своите села. Арно и текнало на Теута да побара, не е тоа дискриминирачки, нека побараат и другите.
     
    На LejlaD, Lollipop_123, злоба и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. venus♡

    venus♡ Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2021
    Пораки:
    566
    Допаѓања:
    1.113
    Пол:
    Женски
    Не дискриминирачки од нејзина страна. Дискриминирачки е од страна на Филипче и комисијата кои не донесуваат разумни одлуки.
     
  11. FridaodaMk

    FridaodaMk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2020
    Пораки:
    2.702
    Допаѓања:
    9.580
    Пол:
    Женски
    Не е логично да одат децата на школо во толкав број и по цели часови. Колку ќе додржат со маска? Нема кога ќе идат на школо и одат дома да носат маска сигурно. Па да не зборуваме за средношколците. Хаос е државава. Според мене требаше да си применат модел на комбинирана настава. Вака сите што немаја прележано, ќе прележат, па дури и ќе има реинфекции. Затоа што децата се преносители. Со оваа одлука го загрозуваат здравјето на сите. Али кога дозволија разни веселби зошто да не дозволат и физичко присуство? Пресудни беа свадбите мораја да се оддржат со толку многу гости, тих проблем како тоа не се напрајла свадба. Одлуките им се само така нафрлани. Да не бидиме и ние нешто поразлични од соседите
     
    На BlackNight, cresa-jagoda и venus♡ им се допаѓа ова.
  12. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    7.707
    Пол:
    Женски
    Еве сите што имаме школски деца, добивме деновиве протокол за одвивање на наставата со физичко присуство.
    Се ок, само ми боде очи она што не видов во протоколите:
    Нигде не пишува дека се обврзуваат училиштата да обезбедат сапун во тоалетите!
    Ова ми е најосновна работа што треба да ја има во секоја институција.
    Значи останува таа работа на родителите (да им дадат секој на своето дете или да купуваат за одделението)
    И не ми држи аргумент од типот - се нема финансии за тоа. Има начини како да се обезбедат пари за тоа, сме имале успешни примери како тоа може да се обезбеди уште пред пандемијата.
     
    На ElenaOfRivendell му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Waverly Raven

    Waverly Raven Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2017
    Пораки:
    2.820
    Допаѓања:
    10.460
    Пол:
    Машки
    Па и во Битола голем број од учениците се од околните села дури и градови(Ресен, Прилеп…) особено за средните стручни училишта. На Теута на место и е барањето, но кога веќе донеле ваква одлука, нека биде за сите.

    Да не испадне после 2-3 недели сите на teams да се вратат. :?:
     
  14. LovelyGirl3

    LovelyGirl3 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2013
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    10.447
    Пол:
    Женски
    Дали се изјаснија факултетите каква настава ќе има оваа академска година?
     
  15. ElenaOfRivendell

    ElenaOfRivendell Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2019
    Пораки:
    2.106
    Допаѓања:
    5.286
    Пол:
    Женски
    Секој факултет автономно ќе одлучува изгледа. Нас на медицински ни рекоа дека вежбите ќе ни бидат физички, а предавањата веројатно онлајн.
     
    На LovelyGirl3 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. злоба

    злоба Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2020
    Пораки:
    1.025
    Допаѓања:
    3.318
    Пол:
    Женски
    Како очекуваат децава да одржуваат хигиена кога толетите се во катастрофална состојба. Уште јас кога бев средно, ретко кога да дочекаш во толетите да има сапун и тој што го имаше сигурно некои плукал во него. Едноставно само одвратно чувство имаш.
    За разлика од другите градови, Скопје ти е жариште. Децата требаа да си почнат со онлајн настава, па да речеме за месец се смири бранот па да тргнат со физичко присуство.
     
  17. My litle pony

    My litle pony Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2021
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    853
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека наставата треба да се одвива онлајн барем додека не се смири ситуацијата.Како е можно при толкав број заразени од кој голем број се деца,и понатаму да се инсистира на одење во училиште со физичко присуство?
     
  18. FridaodaMk

    FridaodaMk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2020
    Пораки:
    2.702
    Допаѓања:
    9.580
    Пол:
    Женски
    Па ете почна пописот, водат кампања за избори. Се е то смислено. Мора да одат децата на школо иначе како ќе кажат дека се што прават може да се спроведи. Ќе биди во смисла ете успешно ни се протоколите, не се разболуваат во школо, можиме да тераме и попис и избори
     
    На katalina, venus♡ и Guns N` Roses им се допаѓа ова.
  19. My litle pony

    My litle pony Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2021
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    853
    Пол:
    Женски
    Во право си.
     
  20. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.291
    Допаѓања:
    20.743
    Пол:
    Женски
    Јас имам основно школо во близина, пројдов пред некој ден. Абе ко да сум патувала назад во 2019 се осетив, наставнички со родители си се смешкаат рамо до рамо без маски, деца се гушкаат без маски, значи ни п од протоколи. Али океј ајде ќе се лажеме дека се почитуваат мерките :D.
     
    На Guns N` Roses, noteforself, FridaodaMk и 2 други им се допаѓа ова.