1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Консултации со гинеколози

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од bilkata, 19 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    треба да ми дојде на 05.02
    ...секс заштитен имавме... незнам дали ми е за овде прашањево

    ме боли долниот дел од стомакот,и кога седнувам остра болка осеќам на десната страна,се утоплам малкуми поминува..и пак почнува,ми се поду стомакот...дали е некоја инфекција или измрзнатост...

    исто така "доле" ми се појави исцедок-на бело е малку лигаво...(ми се случи еднаш бев премрзната но сега незнам)

    Лек,чај,совет?

    прашања во врска со болки во долниот дел од стомакот.
    Јас би ви кажала дека болката може да биде различна и од различни причини.
    1. Слепо црево- доле десно. Болка до свивање на снагата на два ката
    2. Јајници- кога се воспалени. Ова може да биде и од настинка, измрзнатост, шетање со голи половини или голо нозе (стапала) (знам дека звучам како старите баби ама реално е така)
    3. Стандардни болки во долниот дел од стомакот, како сиптом од ПМС, пропратен најчесто со подуеност во градите.
    4. Цистит- инфекција на уринарните патишта, каде болката е во најдолниот дел од стомакот, поблизу до вагината, и со постојано чуство за мокрење.
    5. Стомачен вирус
    6. При овулација на јајце клетките, доколку не се оплодат, тие пукнуваат, а притоа можно е да повредат некој крвен сад (ова е мнооогу ретка ситуација но сепак е постоечка со можност 1:10000), а со тоа да предизвикат големи болки во делниот дел од стомакот, околу перпоните накај внатрешноста, како и задниот дел- накај анусот. Болка до ситуација да не можеш да седеш, да стоиш, едноставно се препотуваш. Истото вообичаено е пропратено со анемија.
    7. Болен менструален циклус
     
  2. LusySkyDiamonds

    LusySkyDiamonds Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2013
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    822
    Овулација е ;)
     
  3. ani40

    ani40 Нов член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    imam 40 godini.vo 5 nedela na bremenosta imav spontan abortus.inaku ostanav bremena premnogu lesno.me interesira dali mozam pak da probam da ostanam bremena,po kolku vreme i koi ispituvanja treba da goi napravam....imam edno dete 7 god.



    blagodaram
     
  4. pinkberry01

    pinkberry01 Нов член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2014
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    :) :) :) Сакам да прашам нешто итно е!
    Пред околу 2 часа бев со дечко ми кај него дома и тој прстот го стави во вагината и беше грубо и подоцна коа отидов дома имав крв на гаќичките,дали тоа значи дека сум скината?
     
  5. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
    мислам дека те скинал зошто крв си имала на гаќичките-тоа е тоа. добродојде во клубот :D :D
     
  6. fitness

    fitness Нов член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Zdravo,ke zamolam eden od doktorite koj e za taa oblast da mi odgovori na prasanjeto.Mi se javuva pecenje i bolki pri mokrenjeto,eden den mi se javi duri i sukravica pri mokrenjeto,pravev ispituvanja eho vo red,no ima eserihija koli 1 000 000,piev terapija lidaprim sega drug antibiotik prodolzuvam(Nitrofurantoin),vo meguvreme pijam uri far,dali ke se smire bolkata i za kolku vreme ke trae toa.sega mi bese denovi koga treba da mi dojde menstruacija no mi kasne 2 do 3 dena dali moze da bide kasnenjeto od momentalnata situacija.
     
  7. MarijaPetrovska1

    MarijaPetrovska1 Нов член

    Се зачлени на:
    25 декември 2013
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    0
    Сакам да прашам дали може преку ехо на стомак поточно на јајници да се види дали си имала сексуални односи?? Итно ми е ве молам одговорете :(
     
  8. sakamdaznam

    sakamdaznam Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2014
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Здраво, нова сум на форумот, па ако се повторувам со прашањето се извинувам, но ме интересираат неколку работи. Веќе два-три дена имам жолтеникав вагинален секрет, а ми се јавува чешање и печење(при мокрење). Разбрав дека вагиналниот густ секрет може да се јави и после антибиотиска терапија, па дали може да ми е од тоа или сепак се работи за некоја инфекција ?
    Знам дека е најубаво да се посети гинеколог, па исто така ме интересира колку чини комплетен гинеколошки преглед, приватно или со плави картони? Инаку сум сексуално активна, меѓутоа не сум посетила гинеколог досега. :( :(
     
  9. ripcence

    ripcence Активен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2014
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    15
    Draga Marija ne moze toa da se vidi 100%..pozzz
     
  10. ripcence

    ripcence Активен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2014
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    15
    Zdravooo....sigurno e nekoja infekcija ili bakterija probi so caj od kamilica da se izmivas i da pies isto i planinskiot caj,zemi si nekoj vaginaletki na prirodna baza i krema kanasten....inace prv pat koga ke odis ginekologot ke te zapise kako maticen pa so kartoni ne e ic skapo...od 150 do 200den
     
  11. ripcence

    ripcence Активен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2014
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    15
    Zdravo ...i jas sakam nesto da prasam...imam veke 10 dena tapi bolki vo jajnicite ke me stegnat pa ke me pustat imavme nezastiten odnos za vreme na ovulacijata i posle nea znaci od togas toa mi se slucuva sekogas imam redovna menstruacija od 26-28den i nikogas sum nemala cisti,treba da mi dojde nekade za 4,5 dena dali moze da e znak nesto za bremenost ...odnapred vi blagodaram...
     
  12. sakamdaznam

    sakamdaznam Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2014
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Fala ti mnogu :)
     
  13. angela92

    angela92 Нов член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Zdravo na site, nova sum na forumov i imam mnogu prasanja vo vrska so bremenost, imam 21 godina, mojot ginekolog mi rece deka prolaktinot mi e mnogu pokacen ispiv edno paketce bromergon, uste od 14 godini sum na anti bejbu piluli za da imam redovna menst, se desava da ne dobijam i po 8 meseci, ginekologot mi dade primolut za da prokrvaram pa mi rece od 5 den od menst da pijam klomifen a od 15 utrogestan, dva meseci toa gopravev povejke ne prokrvariv, so maz mi sakame bebe, vobrak smevejke 3 godini od oktomvri mesec probuvame ama nisto, da se navratam na prolaktinot, doktorot mi rece deka ne e nisto seriozno no edna prijatelka mi rece deka to bilo tumor vo glavata i taa go imala i piela lekarstva 20 godini i vika deka celzivot ke treba da gi pie kolku e toa vistina ne znam no mnogu sum zagrizena, se nadevam deka nekoj ke mi odgovori sekoe iskustvo i mislenje e dobredojdeno :) Blagodaram
     
  14. fernandez

    fernandez Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2012
    Пораки:
    190
    Допаѓања:
    51
    пролактин тумор на главата , ма нема врска кажии на другаркати не е во право,и мене ми беше покачен па пак останав трудна. еве bremenost/pokacen-hormon-prolaktin-i-moznost-za-zabremenuvanje-t5002/
     
  15. emocija

    emocija Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    52
    Здраво би сакала да ве прашам дали се користат вагинални таблети polygynax,кога имаш месечен циклус?Јас имам уште за денес 1 вагиналета, ама сабајле добив и незз дали смее да се стави? во упатството писува дека се користи, но сепак не сум јас сигурна :(
     
  16. andrijance90

    andrijance90 Активен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2013
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    8
    не се користат ниедни вагиналети зашто нема ни да имаат дејство преку крвта ке искочат аи гадно е бе да ставате вагиналети додека имате :o :tmi:
     
  17. kikiritkaTa

    kikiritkaTa Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    354
    Здраво на сите, нова сум на форумов.. може некој погоре го има истиот проблем но доколку некој е во можност да ми одговори би било супер :) Имам 22 години, имам редовни сексуални односи веќе две и пол години, но мојот проблем е нередовната менструација.. Имав циста на десниот јајник и тоа 5цм, но со терапија ми помина.. па сега требаше да ми дојде на 14 јануари, па од 17ти јануари 3-4 дена имав кафеав исцедок но сеуште немам добиено менструација. Направив 2 теста. но беа негативни и повеќе ме загрижува фактот дека имам чуден мирис на секретот и кој воедно е и зголемен. Редовно одам на гинеколог и секогаш ми велат да оставам само да се среди, но веќе навистина се плашам. Дали некој од вас би можел да сподели мислење? Однапред Ви благодарам и голем поздрав.
     
  18. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
    девојко, мислам дека имаш инфекција некоја штом имаш промена на секретот-мирис и густина, инфекција е најверојатно, наубаво на гинеколог. според мене штом имаш промена на секретот или инфекција или ке добиеш менструација-трето немаааа.поззззз :) :) :)
     
  19. Vodolija1

    Vodolija1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2013
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    0
    Здраво на сите,
    Вака на 5ти овој месец имав менструација , ми заврши и после 3 дена одкако ми заврши почна да ми тече темно кафен исцеток.Тоа трае веќе 3 дена , се плашам многу.Што би можело да биде ?
    (Да напоменам дека сексуално сум активна и редовна ми е менструацијата)
    Ви благодарам многу :*
     
  20. Vodolija1

    Vodolija1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2013
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    0
    Здраво на сите,
    Вака на 5ти овој месец имав менструација ,
    ми заврши и после 3 дена одкако ми заврши
    почна да ми тече темно кафен исцеток.Тоа
    трае веќе 3 дена , се плашам многу.Што би
    можело да биде ? (Да напоменам дека сексуално сум активна
    и редовна ми е менструацијата) Ви благодарам многу
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.