Љубов или опсесија

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од tamchee, 7 февруари 2015.

 1. tamchee

  tamchee Нов член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2015
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Здраво девојки, одамна си читкам по форумов, но имав некои проблеми со регистрацијата..Сега пред 10 мин пробав пак и ми успеа многу се издрадував..Од овој момент па понатаму тука сум ви на располагање за било каков проблем и да ви помогнам колку можам :) Сегд сакам да ве замолам за мислење и совет.. значи имав порано долга врска но пропадна се,искрено многу го сакав и он мене но неидеше па затоа одлучивме да се разделиме од тогаш помина една година искрено не засакав никого и бев разочарена од се.. Сега пред 4 месеци ми пиша едно дете на фб, се размуабетивме, прв пат со некого толку да се размуабетам и така почнавме да збориме секој ден, но јас го сметав ко другар, и сватив дека он има симпатии кон мене и јас го одбивав да се видиме ... Но се видовме после 2недели излеговме на кафе јас он другар негов и другарка моја , не се ни мувавме ништо.. од тогаш уште повеќе почнавме да збориме , немаше ден да не ми пише или да не ми се јави... многу се отворивме еден кон другар,исто како да се знаеме со години, почна да ми кажува се за неговиот живот исто и ја имав потреба од таква личност поготово машко што ќе ме разбира во секоја ситуација и ќе биде тука до мене, си се поддржувавме во се,никое машко пред тоа не бил толку нежен кон мене , и никогаш поголемо внимание не ми посветувал,значи се однесуваше кон мене вистински ко што треба со една жена.. секогаш ми ги даваше нејдобрите совети, па одлучив да се видиме пак, се видовме и се муваме,поминавме преубав ден никогаш не ми зборел за секс за нешто се гледа дека не е таков што сака да те искористи значи имам преголема доверба у него.. беше на зимување 10 дена и исто нон стоп се слушавме, ми викаше дека дур се мува со мене не планира ништо со никоја , и дека и он имал подолга врска и бил разочарен.. и си се најдовме,се врати и пак се видовме исто поминавме најубав ден, многу почнав да го свиѓам неопишливо многу, кога не зборам со него се осекам многу незнам ..нервозно иако ми кажуваше се кај иде што прави јас многу бев љубоморна и му реков да прекинеме , пошто му кажав дека го сакам,тоа стварно го чуствувам со цело срце,и он ми викаше и јас тебе .. но не му верував ... и ми рече дека мн му значам али дека не е така лесно да се заљубиии, јас го свативв, и одлучивме да бидеме другари тогаш се распаднав.. пак се разочарав и пак изгубив важна личност се грижеше за мене осекав искреност во него.. но мило ми беше што не се испокаравме и останавме во контакт... И сега има моменти кога ќе се присетиме на нешто и не ни е сеедно.. и му викам јас многу се заебав.. избрзав што толку се затрескав, и ми рече дека не се знае никоогаш што носи животот ... и дека има време за се .. и песни некои такви си праќаме .. но знам дека нема назад.. Неможам да се помирам.. стварно ми значи со него се родив од ново најсреќна личност бев на овој свет а сега незнам што да правам изгубена сум .. незнам дали да останеме у контакт да не го засакам повеќе а ако не збориме па еден ден и се чустувам нервозно... а незнам он што мисли многу ми е криво па дури и сакаше со мајка ми да се запознае , сонувавме за исти работии .. и он им кажал на неговите дома за мене но ете...помогнеете ми ...
   
  На maicka 17 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. tamchee

  tamchee Нов член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2015
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Заборавив да ви кажам зошто саакав да прекинеме проблемот беше во тоа што несакав да го засакам многу а мислев дека нема надеж незнаев што чуствува он несакав да го напињам нешто мислев само дур е време да се разделиме за да не стане касно ...зошто осекав веќе и љубомора и се напињав .. се оптоварував со глупости кај е со кого е што прави.. ах боже само да не го изгубам многу мизначи.. и тоа беше причината
   
 3. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.785
  @tamchee Значи целиот пост ти беше: ама не сакав, ама после засакав, ама ми беше страв, ама се заљубив, ама ова, ама она.... цело време си во недоумица и цело време има едно АМА.
  Колку години имаш, душо? Средношколка си?
   
 4. eloves

  eloves Популарен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2013
  Пораки:
  2.666
  Допаѓања:
  7.602
  Пол:
  Женски
  Опсесија.
  Си се зближила премногу со него и затоа си станала толку љубоморна.
  Значи прво сте биле другари, сте се смувале на крај пак другари. После вашето мување не очекувај ништо да биде како порано, затоа што нема ни да биде. И мое мислење е дека ако некој не го засакаш на почеток, нема никогаш.
   
  На IamSexyAndIKnowIt и maicka 17 им се допаѓа ова.
 5. justin4ever

  justin4ever Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 мај 2014
  Пораки:
  166
  Допаѓања:
  36
  Значи вака tamchee.Сличен случај сме.Исто како и ти и јас имав другар што ме разбира,знае да ме расположи,24h пишевме на фб,едноставно се.Премногу добар,ми кауваше се за него за неговиот живот,исто и јас.Ама предтоа не го познавав детето.Значи ми се смени животот од коа го запознав него.Морам да признаам многу е симпатичен,се гледаме често ама само онака "другарски " тоа другарски мислам на кафе или некаде во парк седиме,муабет и тоа.И ја прерано се затрескав у него ама тој а сакаше мојата другарка ама таа него не и ништо не бидна од работата со нив двајца:После некое време тој ме сакаше мене (и јас него) ама тука се појави еден проблем.Тој ми кажа отворено дека ме сака ама проблемот е во тоа што него му било страв дане се скарам со другарка ми па затоа не сакал сомене.И сега си пишуваме на фб се гледаме на кафе ваму таму,ама сето тоа друарски.Си праќаме цело време некои такви тани песни шознам.Како што кажа @eloves ако си се мувала сонего ништо нема да е како порано.И дека машко-женско другарство не постои-бидејќи прерано се претвора во љубов (btw јас уште го сакам него но се обидувам да се оддалечам за да не бидам повредена :) )
   
 6. eloves

  eloves Популарен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2013
  Пораки:
  2.666
  Допаѓања:
  7.602
  Пол:
  Женски
  Justin4ever другарка ти знае за ова? И не сфатив тој само ја сакал или излегле?
  Зборувај со неа и објасни и што како стојат работите. Ако немале ништо верувам дека ќе го прифати ова.
  Башка ако ти е добар другар не дозволувај да го изгубиш за нешто што ќе помине.
   
 7. justin4ever

  justin4ever Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 мај 2014
  Пораки:
  166
  Допаѓања:
  36
  Знае и таа.И она го свиѓаше него ама не толку мн.Испаднавме заедно еднаш (јас ,она,другар негов и он).Кога си отидовме дома му пишам ее што направите ви 2цата и ми пише ами се муваме.Фактички испаѓа дека она го искористи него само за еднаш и после го батали..А он ја сакаше значи ептен ,беше спремен се да направи за неа ама она просто кажано го заеба.тоа е тоа.А иначе добар другар ми е ..еден од најдобрите да не кажам.
   
 8. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.463
  Допаѓања:
  7.819
  Пол:
  Женски
  Проблемот е во тебе. Не треба да си толку љубоморна, не гледам причина и зошто си била, ако дечкото ти кажувал се и ти се јавувал додека бил на зимовање. Единствено што можеш да направиш е да побараш да се смирите, а ако не сака да си продолжиш со животот без испади на љубомора и без глупости. Не можеш да контролираш никој, ако некој сака да направи нешто позади твојот грб ќе го направи. Ако те сака дечкото мислам дека ќе ти даде уште една шанса. :)
   
 9. tamchee

  tamchee Нов член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2015
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Во право сте, најдобро е да бидеме само другари и ништо повеќе пошто се гледа дека не е тип за врски само ке се повредувам .. :)
   
  На eloves му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Rose04

  Rose04 Активен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2016
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Премногу е долга приказната ќе се обидам во најкратки црти да ви раскажам зашто оваа ситуација ме мачи цел живот.Ако издвојте малку време да ми најдете решение ќе ви бидам премногу благодарна.
  Вака..Јас иам 18 год. а со него се запознавме уште во 6то одд. Тогаш се започна.Го видов и се заљубив.Првиот пат се беше ок бевме во врска три месеци.Но, тогаш бев влезена во еден филм на дрска девојка и он кога ќе дојдеше да се видиме јас му велев иам работа и си идев дома.Он барем тој период знам дека искрено ме сакаше и покрај тоа што се каравме он беше покрај мене не ме оставаше, но после три месеци како да му скурчи и ми раскина тогаш му се смеев но дома плачев.Се почнав да правам од негов инат.Се лапав со негов познаник од исто школо и тоа пред него и он после тоа му зборел на брат ми као можам ја со него ....Но по извесно време он се лапаше со моја другарка и тој период лажев дека веќе не ми значи дека сум се заљубила во неговиот другар.Ај се тоа помина, но да ви кажам не се лапав со другар му само го лажев . Поминаа неколку год. престанавме да збориме иако уште го сакав но не му пишував не го ни барав ни он мене. Но по извесно време одкако виде дека сум се октажала он ме побара назад се смиривме и идевме скоро месец дена и се скаравме пак.Тогаш јас се фатив со еден тип што нема ни допирна точка со него и идев околу 5 месеци и он пак ме побара изгледа неможе да ме гледа со друг и така се смиривме и издржавме околу недела дена заедно и пак се скаравме и ми кажа дека не ме сака .Тогаш ја дознав дека се лапал со уште една моја другарка и јас се лапав со двајца негови другари. Но, веќе има год. дена откако не збориме и избришан ми е од фејс и незмам веќе што да правам ќе се мрднам.Другарките ми викаат дека ми е опсесија и ми била детска љубов дека не сум го сакала искрено.Но, искрено да ви кажам иам доста искачано со различни машки и менувано друштва за да го заборавам, но неможам.Сакам да се обидам да го вратам назад.Ваш совет?
   
 11. Purplelilac

  Purplelilac Популарен член

  Се зачлени на:
  3 септември 2016
  Пораки:
  2.411
  Допаѓања:
  34.693
  Пол:
  Женски
  Не мислам дека ти е опсесија, туку мислам дека се немаш навистина потрудено да го заборавиш. Мој совет би бил да ги прекинеш сите контакти со него и да почнеш да се занимаваш со некакво хоби за да ти се одвлече вниманието. На почеток ќе ти биде тешко, ама после ќе се навикнеш. И штом толку многу сте се карале и сте се повредиле еден со друг, нема смисла да продолжите да се гледате. Мое мислење :)
   
 12. Rose04

  Rose04 Активен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2016
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  И сега се трудам но неможам Тоа што сскам да сум со него ме вкече назад и затоа талкам у место.
   
 13. Purplelilac

  Purplelilac Популарен член

  Се зачлени на:
  3 септември 2016
  Пораки:
  2.411
  Допаѓања:
  34.693
  Пол:
  Женски
  Ух мила моја, немаш поим колку сакам да е до мене сега глупакот кој го сакам, ама која е придобивката од врска која е два дена смирени пет дена скарани :|
   
 14. charlotte_0000

  charlotte_0000 Активен член

  Се зачлени на:
  31 август 2016
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  42
  Најди момче соодветно за тебе и труди се околу таа врска, избегнувај да размислуваш за него.
   
 15. Rose04

  Rose04 Активен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2016
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Иам поминато многу и запознаено многу машки но ни еден не е како него.Понекогаш сум била и со деца што личат физички на него но ништо ме помага.
   
 16. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.482
  Пол:
  Женски
  Битно се "лапавте " !!
   
  На Nine25, Zeynep, КикиМаус и 10 други им се допаѓа ова.
 17. JollyGirl

  JollyGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  6.108
  Допаѓања:
  75.368
  Пол:
  Женски
  Блабла се лапав блабла се лапаше блабла се лапав блабла се лапавме....
  :!: што е битно дали е љубов или не... сте се ИЗЛАПАЛЕ битно кој со кого нашол...
  Речник на нивоУ :emo:
   
  На Nine25, Zeynep, blackwave и 10 други им се допаѓа ова.
 18. shz

  shz Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  3.857
  Допаѓања:
  41.036
  Пол:
  Женски
  Чекај сега...
  Велиш си се лапала со негов познаник пред него, а потоа кажуваш дека не си се лапала со другар му си го излажала, не ми е јасно.
   
  На kim.k му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Rose04

  Rose04 Активен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2016
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Го излажав дека веќе не го сакам тоа ми беше целта да не мисли дека може да ме повредува тоа беше одпосле кога он се лапаше со моја другарка, а кога се лапав со негов познаник тоа беше за да го повредам од коа ми раскина.
   
 20. Rose04

  Rose04 Активен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2016
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Тоа е тоа што ретко кој сфаќа