1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ќе згрешам ли ако побарам пауза?

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од maweckoto, 29 ноември 2009.

 1. maweckoto

  maweckoto Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  1
  imam vrska ama isto akko da nemam nisto ne e kako sto treba ni jas neznam zasto sme zaedno i dva pati izlegov so drug decko koj mn mi se dopaga i sakam vrska so nego megutoa psole tie dvapti nego go snema ne mi vraka na poraki ne mi titka ne se javuva ama bas nisto neznam so e problemot a na deckoto so koj sum podolgo ke mu kazam pauza zs sakam vreme smao za sebe se osekam mn katastrofa kako da mi se da mi fali ke zgresam li ????????
   
 2. strawberry18

  strawberry18 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  25
  ako se sekjas taka raskiini mu ili pobaraj mu pauza iako nz so tocno podrazbiras pod pauza, za mene e podobro ako si so nekoj ili odis ili ne...jas taka mislam..a i u mojava vrskanesto ne stika od pred nekoj den. dali e obicno karanje kriza ili nesto drugo ne znam, samo znam deka se cuvstvuvam uzasno :((
   
 3. anufka

  anufka Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  napravi taka kako sto mislish deka ke bidi pravilno slusaj go srceto a ne glavata..pozzz
   
 4. Elenaaa

  Elenaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  5
  Хм.. Јас од искуство знам дека паузите не се многу омилени кај машките и тоа е исто како да кажеш дефинитивен крај на врската.Само размисли пред да направиш нешто, слушај го срцето ама и разумот за да не се каеш подоцна, затоа што мене ми се има случено истото. Му побарав пауза а тој во меѓувреме си најде друга, а јас дури тогаш сфатив дека го сакам и дека сум згрешила...Можеби е само моментална криза, затоа подобро играј со отворени карти и кажи му отворено како се чувствуваш, па ако му значиш нешто тој ке настојува да те предомисли, а ако не тогаш кажи му дека сакаш да паузираш...
   
 5. marina.k

  marina.k Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  8
  ZA SITE NEZNACI ISTO PAUZA ZAVISI DO LICNOSTA.PR MENE MI SE DESI TOA.SO DECKOTO STO ODEV MI RECE DA PRAIME PAUZA JAS TOA GO SVATIF DEKA SAKA NA POLESEN NACIN DA SE OTKACI OD MENE.I TOA I GO NAPRAVIV ZA MENE TOA BESE KRAJ,NO TOJ NEMISLEL TAKA I ZA KRATKO VREME MI KAZA DEKA SAKA PAK DA BIDE KAKO PORANO,NO ISKRENO JAS POSLE TOA NE CUVSTVUVAV ISTO KAKO PREDHODNO.MOZEBI E PODOBRO DA OSTAVIS RABOTITE SAMI PO SEBE DA SI ODAT DA NE SE OPTERETUVAS MN MN SO TOA. :D NAJUBAVO E SAMATA DA SI ODLUCI OVA TI E SAMO PRIMER ZA POMOS
   
 6. tanja6

  tanja6 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.570
  Допаѓања:
  565
  Пол:
  Женски
  sekoj ke rece slusaj go srceto!no sto ako i srceto vo momentot ne moze da se odluci megu starata i novata vrska?staroto e dobro poznato i provereno,no novoto e tolku interesno i predizvikuvacko?
   
 7. princess92

  princess92 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2009
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  65
  Пол:
  Женски
  Јас мислам подобро е да раскинеш бидејќи еве ти си заинтересирана за друго машко и подобро е да раскинеш бидејќи не е убаво така да одиш со некој да друг да ти се доппаѓа.. мислам дека никој не заслужува така да му направат. ;)
   
 8. Blue

  Blue Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  16
  kolku pauzata ti e samo izgovor da se ispomuvas na strana...a da ne ispadne deka varas...mn normalno deka ne ti ide vrskata koga dur so eden ides iskacas so drug...sedis na dve stolici i baras sovet...
   
 9. Bamboolina

  Bamboolina Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  36
  Допаѓања:
  11
  hah stvarno....Toj zamenskiot decko sea te ******* i kao neso u stil tebe sea ti fali prviot vsusnost nema vrska ... nejkes da ostanes bez ic... Devojko porasni..Ako neznaes da cenis vrska i luge ondak Nemoj ..zosto go prais Budala coekot ...
   
 10. soledad

  soledad Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  418
  Допаѓања:
  249
  па ако врската стане монотона и го нема она што и треба на девојката во смисол на љубов внимание ке посака да излезе и со друг и нема ништо лошо во тоа што девојката бара совет ако знаете повелете кажете а за навреди овде никој не е
   
  На Chocoholic.girl му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Bamboolina

  Bamboolina Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  36
  Допаѓања:
  11
  Ne e navreda devojko toa e mislenje... Ako na tvojot decko mu stane MONOTONO i te ispovara togas vo red e neli...pa da,toj sakal samo malku zabava...NE veruvam deka ke prostis taka lesno...Taka sto stojam zad toa deka e navistina podmolno od nejzina strana, pa na kraj da glumi zrtva...
   
 12. Bamboolina

  Bamboolina Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  36
  Допаѓања:
  11
  ...KOga tvojot decko ke posaka da ja razbie monotonijata so druga a ti ke go razberes i bez problem ke mu prostis,sepak neli: dosadno mu bilo kutriot... togas i ke ti poveruvam deka devojkata e vo pravo..

  МОДЕРАТОР:
  Ве молиме користете го копчето „Редактирај“ наместо да испраќате две мислења едно по друго.
   
 13. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.255
  Допаѓања:
  1.340
  Па или раскини или биди со него.
  Јас искрено не ги сфаќам тие паузите ,срање работа ,како изговор за некои љубовни и сексуални испади ми се ...
   
 14. alin

  alin Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јули 2011
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  имам нешто слично па не сакав да отворам нова тема..
  вака девојки јас сум година и пол во врска, и мојот дечко е супер ме сака многу, неговите дома исто така ме сакат многу- но цела година требаше кај него нешто да се промени, неговата лубомора-сака секој ден да ме види и така натаму...
  од Мај се запознав со нови приатели и овој месец со нив и моите другарки за работа требаше да одам надвор од земјава за 10 дена, но таму со еден од моите нови пријатели почнавме појќе да седиме заедно, и сега цел ден по телефон има веке 1 месец можеби- а со мојот дечко немам толку контакт сега не му вракам смс, тој знае дека нешто не е во ред... и не можам да речам дека не го сакам но не знам зошто ми се смачи од него, и сеа кај мојот пријател не знам што толку ме привлекува а има само 3 месеци што го познавам... не сакам да раскинам со дечко ми но исто на мојот пријател неќем да му кажам крај е со флерт веке, коктел сум :( :(
   
 15. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.330
  За подобро дејство напиј се еден секс он д бич ;) и тоа дупли, па ќе знаеш што ќе сакаш.
  Слушај си го срцето, што ти душа сака тоа прави
   
 16. woow

  woow Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2011
  Пораки:
  187
  Допаѓања:
  88
  Седни си и ууууубаво размисли си. Дефинирај ги своите чувства кон пријателот, дали тоа се само пријателски или пак има и некои други тајни чувства, и размисли за твоите чувства кон дечкото, го сакаш вистински или после година ипол тој веќе ти е навика, а не љубов. Можеби тој не те исполнува целосно, па кај друга особа си го нашла она што дечкото не ти го пружа. Но, тоа не значи дека со таа особа ќе го имаш она што треба за една врска. Можеш да му раскинеш на дечкото, да се впуштиш во нешто со другиот, но да не е она што си го сакала и очекувала, и така да останеш без двајцата.

  Ако уствари ти имаш потајни чувства кон пријателот, тогаш на убав начин расчисти со дечкото, немој зад грб да му правиш работи кои не сакаш и тебе да ти ги прават. И пробај со пријателот, но внимавај да не испадне дека си била во заблуда и уствари го сакаш твојот дечко, а тој бил само еден каприц или авантура, па да останеш повредена на крајот и без дечкото и без пријателот, и без врска и без пријателство.
  Поздрав и се надевам ќе донесеш правилна одлука за која нема да се каеш покасно.

  :* :*
   
  На Chocoholic.girl и alin им се допаѓа ова.
 17. alin

  alin Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јули 2011
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  баш од оваа се плашам, понекогаш мислам дека со дечко ми е само навика, кога почнавме не се познаевме многу добро јас се чуствував сама и така почнав со него, и тој секогаш е многу мил и така се научив со него.. кога и реков на сестра ми дека не знам што да правам сега, таа ми рече дечко ти е супер не се прави глупа...хаха
  А пријателот мислам дека ме привлекува затоа што не го познавам многу добро, знам дека имам некакви чуства за него и знам дека и тој има чуства за мене и покрај тоа што знае дека имам дечко и сите сме биле на кафе... :^)
  Еднаш имавме тема за девојката што тој го сака и рече -- неќем се да ти кажам само ке ти кажам дека знам моите чуства не треба да постојат- затоа ке ги чувам во себе, и неќем како пријателка да ја изгубам...
  Па како што реков неќем ни дечкото ни пријателот да ги изгубам... еднаш помислив за да го решам сето оваа, треба неколку дена или седмици, да бидам и без дечко ми и без пријателот така да видам што ке биде !!!!??
   
 18. Irreplaceable.xD

  Irreplaceable.xD Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 август 2011
  Пораки:
  341
  Допаѓања:
  67
  Нема да згрешиш ако побараш пауза, и така не ви оди. Или раскини му или побарај пауза, не се мачи себеси, треба да си ги увидиш чувствата за него или за било кој друг :) среќно :*
   
 19. bojana.pec

  bojana.pec Активен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2014
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  3
  e temava ne e aktivna ama izglea i mene mi treba pauza od segasniov drugar u navodnici...toj nekako prvo narecenava vrska ja zatera povrsno pa zbuneto,,za nkraj da mi priredi sok koj nemozev da go odbijam me odnese na tatko muna rodendenot,i taka gi zapoznav negovite,plus me upozna i so site bliski potrebni prijateli.megu nas imase xemija,ama sea jas pocnav da ladam odnosx i so pravo,da ne mi skokne nekoja ako mi vrati na postov...ednostavno kako pocnaa da se razdlzuvaat rabotite jas veke stanav ramnodusna.inaku stanuva zbor za vrska na dalecina..duri posle devet meseci toj prv pat go upotrebi zborot te sakam,sho spored mene nemase potreba od toj luksuz,jas veke viknav na negoviot laden neemocionalen karakter,,i sho mu trebase da predlozi zaedno da zaminime za germania,,,a koga nikogas ne se izjanil vo koj smer sakal da tece nasevo,,a ja samo mu kazav viktor ja od tebe ne ocekuvam prsten na raka.....toj navedna glava i zamolci...i sea jas eve slednava nedela zaminuvam ama u dubai ama..mu pobarav za prv pat usluga da me podrzi,a toj mi vrati sebicno jas nesakam da te sledam tamu,,i ova mene eptem me oladi,,imav emocii ama sea veke gledam deka ne sme nie za na isto ramniste so nego...pauza i mene ne mi bega..ustvari ke mu kazam iskreno,bidi mi drugar,drugo nemozeme.ako prifati prifati ako ne ,,zal mi e,,,tolko mozam jas so moevo skrseno srce da ponudam..bar ke sum iskrena..
   
 20. Salvatore'sGirl

  Salvatore'sGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 март 2015
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Женски
  Pa iskreno najdobro ke ti bide da bides sama nekoj period... ednostavno nemoj odma vo vrska so toj sto ke go sretnes prv... vidi sto sakas istrazisise sebesi