1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ќе си замине...

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од NEA, 3 јуни 2011.

 1. NEA

  NEA Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  327
  Допаѓања:
  522
  Пол:
  Женски
  Дечко ми сака да си замине во странство на студии, а јас сотанувам тука... Како да го натерам да не оди? Му понудија стипендија, која е многу примамлива ама и самиот вика дека не сака да оди, а сака. Не знае ни тој што сака. Не сака да ја пропушти шансата ама не сака ни да ме остави овде.... Што да правам?
   
 2. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.636
  Допаѓања:
  149.234
  Остај го да оди.Место да го мотивираш да оди,ти...себично од твоја страна,многу.
   
  На Cynthia, lovely91 и rossonerka им се допаѓа ова.
 3. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.160
  Допаѓања:
  15.286
  Девојко дечко ти добил животна шанса, може сеа е дете не размислува па се мисли божем не му се одело, ама оваа понуда не се пропушта.
  Не размислувај детски. Ако вашата љубов е силна ќе ги издржите тие години.
  И само еден совет мој ... не му се мешај во оваа одлука и нималку немој да го разубедуваш. Само речи му дека ти си тука со него што и да одлучи.
   
 4. NEA

  NEA Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  327
  Допаѓања:
  522
  Пол:
  Женски

  Му го реков тоа уште кога му го соопштија тоа, ама се гризам во себе зашто ќе оди. Многу ми е тешко. :(
   
 5. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.898
  Пол:
  Женски
  ^^Се согласувам...немој да го спречуваш.
  Колку и да ти е тешко, колку и да знаете дека ќе си недостигате еден на друг, немој да му бидеш пречка. Подржи го, кажи му дека стоиш зад неговата одлука, повеќе ќе те сака и цени.
  Му се јавува животна шанса да напредува.
  Плус и млади сте, не знаете што ќе биде понатака со вас во животот...сега лудо се сакате, утре веќе не се знае што може да биде... немој еден ден да рече - ете заради тебе не отидов, а ти вака....
  Колку што тебе ти е тешко, толку и на него му е...немој да му отежнуваш.
  Биди силна и биди покрај него.
  Срцето те боли, те разбирам колку толку, ама ако вашата љубов е голема ќе останете заедно.... има врски што успеваат на далечина.
   
  На Gea му/ѝ се допаѓа ова.
 6. poizon

  poizon Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  3
  Ох..можам да замислам колку ти е неубо и тешко.И јас поминував низ овие периоди.Верувај ако вашата љубов е силна ни далечината нема да може да ја убие.Не грижи се толку.Ова е најубавата шанса за твојот дечко.Теши се со тоа.А и денешнава технологија е одлична.Скајп,мсн,фејзбук...Се ќе биде во ред...Ти посакувам среќа и трпение,зашо верувај ќе ти треба ;)
   
 7. MissCupcake

  MissCupcake Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 мај 2011
  Пораки:
  369
  Допаѓања:
  263
  Ако вашата љубов е силна ќе го преброди и тој период ќе ти се врати ако те сака... Но вака што? Што ако остане и после раскините, тој ја пропуштил својата животна шанса,а тебе ќе те гризе совеста дека си му го уништила животот. не биди себична ако го сакаш пушти го... Можеби не ви било судено, не знам... Но ако искрено и вистински се сакате ќе ти с еврати, освен ако не е и работата во странство.
   
 8. mina

  mina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  1.260
  Допаѓања:
  637
  Не знам колку ќе те утеши ова што ќе ти го кажам но ќе се обидам! Познавам пар кој минел низ истото и за среќа сеуште се заедно и после студиите, имаат стабилна и добра врска,се сакат и имат планови за брак! Големо двоумење имаше околу тоа дали дечкото да оди на студии надвор од земјата или не! На крај отиде да студира во странство и сите беа скептични дека ќе им додржи врската! Сепак издржаа, со многу напор успејаа да останат среќни и заљубени! Се надевам дека исто ќе биде и со вас! Ќе мора да бидете многу толерантни еден кон друг, повеќе попустливи и со поголема доверба!
  Немој да му се вмешаш во одлуката, подржиго без разлика дали ќе оди или не, покажи му дека си со него без разлика што ќе одлучи! Ако го спречиш да оди ќе те осудува дека му се вмешуваш во одлуките,затоа пушти го сам да си ја донесе одлуката! Со среќа!
   
 9. The-Queen

  The-Queen Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  2.139
  Допаѓања:
  2.424
  Девојко пушти го нека оди, како и другите што кажаа ако вашата љубов е јака ќе го издржи тоа. Никако не обидувај се да го разубедиш, оти ако останете и понатаму заедно ќе дојде денот кога ќе ти префрли и ќе рече поради тебе ја пропуштив таа шанса. А ваква шанса не се повторува. Па од каде знаеш то носи животот може и ти ќе заминеш таму, па заедно ќе бидете.
   
 10. angel92

  angel92 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2011
  Пораки:
  1.555
  Допаѓања:
  3.096
  Би било себично од тебе да му речиш да не оди да студира. Има многу примери каде што врската успеала (секако ако се сака). Девојко, стави се во негова позиција и размисли како би ти било тебе доколку имаш можност да одиш надвор од државава каде што имаш потенцијал за добра позиција а дечко ти да те спречи само заради што тој не сака да одиш или затоа што сака секоја вечер да се мазите? Баш повозбудливо би било доколку тој замине. Мислам дека ќе се роди поголема љубов и секој пат одвај ќе чекаш да си дојде дома за да го видиш. А од друга страна ќе сфатиш дали вистина сте биле еден за друг. Како и да е,не му се мешај во одлуката затоа што и да завршите и да не завршите заедно - тој не верувам дека ќе ти прости.
   
 11. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.556
  Како можеш да помислиш да му ја уништиш животната шанса? Не е мала работа што добил стипендија за во странство! Ако се вистински сакате далечината нема да ви представува проблем разгледај ја темата врска на далечина. А дали си се запрашала што би се деслио тој да остане во нашава чудесна Македонија и вие недај Боже рскинете?
   
 12. jarec6

  jarec6 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  2.732
  Допаѓања:
  17.880
  Пол:
  Женски
  Дечко ми отиде на докторат во странство,како еден од најдобрите студенти и нели сето тоа обезбедено од факултетот,имаме сериозна врска и прво нешто кога виде дека не може да ме земе,рече да не одам ни јас,не сакам да те оставам,ама јас му реков не,ќе одиш,без разлика на тоа што душава ми се кинеше кога го кажував тоа,не сакав да му го уништам тоа ни под разно.Ете утре може нема да сме заедно и што?си ја уништил кариерата заради мене?или пак гледај од друга страна,ако бидеш со него утре ден знаеш дека имаш сигурност покрај него,дека учи дека се труди...не знам ама јас не би го сопрела како што и впрочем направив и не се каам,ако треба и ако имаме памет во глава ќе останеме заедно,ако не и тука да е џабе
   
 13. Seznajka2

  Seznajka2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  590
  Допаѓања:
  119
  Зошто да му ја уништиш животната шанса...нека оди така можеби(сигурно,верувам во тоа,тоа е странство,не е како овде)мисам таму ќе успее,ти ако можеш да одиш со мего зошта да пропуштиш и ти?во ред неможеш,но тој ако те сака ќе ти остане верен додека е таму(па можеби кога ќе успее таму ќе те одведе и тебе),ако му веруваш пуши го да оди,мислам како и да е пушти го ,ако тој сака зошто да не. :*
   
 14. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.729
  Се согласувам дека не треба да го попречуваш да оди, тоа му е животната шанса и треба да ја искористи. Не биди себична, ако вашата љубов е доволно силна ќе издржите и покрај тоа што ќе бидете оддалечени еден од друг. Разбирам дека ти е тешко, но не е крај на светот, не мора да значи дека вашата врска ќе прекине. Биди силна и верувај дека тоа е најдобриот избор за него.
   
 15. Zaljubena111

  Zaljubena111 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  2.085
  Допаѓања:
  1.647
  Неа кога го прочитав насловот, си помислив те напушта но кога прочитав што си напишала сфатив всушност што е. Знам дека ти тешко дека ќе ти биде и уште потешко, но прочитај ја темата Љубов на далечина и ќе сфатиш дека доколку се сака вистински се ќе успее. Сепак се работи за неговата иднина можеби и за твојата т.е вашата иднина , пушти го нека оди не го спречувај зборувај му дека тоа е најдобро за него. Плус во денешно време со оваа современа технологија ќе бидете поблиско ќе се слушате ќе се гледате преку скајп остави го во оваа држава нема надеж за младите.
   
 16. zaljubena589

  zaljubena589 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2011
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  7

  не биди толку себична. знам дека го сакаш и дека че ти биде криво ако си замине, но сепак тоа е негова шанса за успех... ако навистина се сакате вашата врска ќе опстане и на далечина.
   
 17. Adi888

  Adi888 Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  6.163
  Допаѓања:
  23.017
  Пол:
  Женски
  Nea -- не можиш да го натераш да остании..ако сака да оди ...сепак то си е негов живот..и тој си одлучва шо ќе биди со него..ако толку се сакате вашата врска ќе опстани и на далечина..Позз.
   
 18. Anely

  Anely Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2011
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  225
  Нормално дека ти е тешко, но таква шанса да пропушти не иде, не биди себична и не му ја отежнувај одлуката....ако сте навистина еден за друг, вашата врска ќе стане уште посилна по тоа!
   
 19. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.923
  Ако се сакате и покрај далечината ќе остане љубовта и кога ќе се врати , секако и со многу труд од ваша страна . Ама себично е од твоја страна што сакаш да најдеш начин да го разубедиш , ако го сакаш ќе го сакаш и најдоброто за него . Не биди себична , не треба да мислиш на себе и како ќе ти фали , помисли на тоа дека ќе стекне искуство таму кај што ќе оди и ќе стане некој и нешто . Па ако е вашата љубов нели голема и силна ќе опстане дур не се врати .
   
 20. k.r.i.s.t.i

  k.r.i.s.t.i Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 мај 2011
  Пораки:
  99
  Допаѓања:
  50
  И колку да ти е тешко,немој да застанис на неговиот пат и да бидиш препреката за неговата кариера.Врска како врска во далечина е многу тешка,ама мора да издржите!!!!! :!: Немој да го спречуваш и да му ја уништуваш можноста,од кај знаесш можеби нема никогаш повеќе да има можност таква!Разговарајте,согласи се,и врската ќе ви стани уште поцврста кога веќе ќе бидите сигурни еден во друг!! :(