Акни-хормони

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од vnaumovska, 18 јануари 2013.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. vnaumovska

  vnaumovska Активен член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2013
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Веќе подолго време имам проблем со акни. Имам 21 година. Имам редовен циклус. Бидејќи немам проблем со циклусот, дали може да имам проблем со статусот на полови хормони и заради тоа да имам акни?
   
 2. K.Mari4ka

  K.Mari4ka Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2011
  Пораки:
  1.404
  Допаѓања:
  1.313
  Пол:
  Женски
  Да. Оди испитај си хормони и право на дерматолог.
   
 3. vnaumovska

  vnaumovska Активен член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2013
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Одев на дерматолог скоро една година, правев хемиски пилинг, третман за чистење црнки и акни, но немам никаков ефект :|
   
 4. K.Mari4ka

  K.Mari4ka Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2011
  Пораки:
  1.404
  Допаѓања:
  1.313
  Пол:
  Женски
  Испитај хормони и јајници. Можно е да ти е од тоа. Ако имаш полицистични јајници или проблеми со хормоните. И со резултатите ќе отидеш на дерматолог и ќе ти каже дали има пореметување, ако имаш ќе ти даде соодветна терапија. Оти ти џабе одиш на третмани ако тоа ти е внатрешно и секогаш ќе ти се создаваат акни. Мораш тоа да го решиш. И пробај смени го дерматологот ако не си задоволна.
   
 5. vnaumovska

  vnaumovska Активен член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2013
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  И јас размислувам на таа варијанта, да сменам дерматолог. Инаку редовно одам на гинеколошки преглед, немам проблеми со јајници. Ми преостануваат уште хормоните. :)
   
 6. babymama

  babymama Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2012
  Пораки:
  437
  Допаѓања:
  220
  Ако хормонално се е во ред побарај совет од нутриционист.
   
 7. Bosiljka

  Bosiljka Активен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2013
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  А исхраната,здрава нездрава? Јас сум приметила кога се хранам здраво не ми се масти ни косата брзо ниту ми излегуваат бубулки,мислам и тоа е многу битно!
   
 8. MayDiamonds

  MayDiamonds Популарен член

  Се зачлени на:
  23 август 2013
  Пораки:
  1.426
  Допаѓања:
  1.676
  Поради акните дерматологот ми препорача да ги испитам хормоните, е сега.. ме интересира како оди тој процес малце сум уплашена не знам за што се работи? Може некој да ми објасни малце :$ :(
   
 9. Emotional123

  Emotional123 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  2.813
  Допаѓања:
  5.044
  Пол:
  Женски
  Истото ме интересира и мене, морам да одам да проверам.
   
 10. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.458
  Допаѓања:
  3.719
  Пол:
  Женски
  ^^ се оди на трет ден од циклус , ви вадат крв од вена и се испитуваат хормоните , упат може да ви даде матичен гинеколог или ендокринолог
   
 11. Nekaja

  Nekaja Нов член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2014
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  I jas isto taka imam mnogu problemi so aknite na liceto i mnogu mi smetaat, no najdov edno resenie. Jadam mnogu poveke zelencuk i ovosje vezbam i se mackam so losionot Young Derm sekoja vecer i se mackam so Hlorakol isto taka i toa e specijalen losion za akni na prirodna baza. SE nadevam deka ova ke ti pomogne! :) Pozz
   
 12. jasBia

  jasBia Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2009
  Пораки:
  198
  Допаѓања:
  313
  ^^Хлоракол на природна база???
  Кога не знаете не пишувајте, има луѓе што ќе поверуваат..
  Хлоракол(Хлорамфеникол) е антибиотик со слаб спектар и може само да направи поголема резистентност и штета ако не се користи правилно.. Не тестирајте на лице се што ќе чуете, ова од искуство..
  Средувајте хормони на време и што порано на дерматолог..
   
  На bubamara12345 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. xxAngelxx

  xxAngelxx Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2010
  Пораки:
  1.501
  Допаѓања:
  962
  Пол:
  Женски
  А може на шестиот ден да одам да ми земат крв, требаше денес да одам ама не стигнав,дали ќе има некоја разлика или нема врска тоа???
   
 14. AshleeMariee2

  AshleeMariee2 Нов член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2015
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Jas koga otidov za zemanje mi rece deka treba DA e tret den. I maticniot gin. Istoto mi go kaza. E Sega posto imav I druga rabota vo drzavna si rekov DA prasam. I ostaviv za tret den zaradi tocnosta na rezultatite. Inaku zaboraviv DA prasam kolku e Sega od hormon- cena, so sini kartoni ? Fala ..
   
 15. Sahlene

  Sahlene Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2015
  Пораки:
  895
  Допаѓања:
  1.179
  Пол:
  Женски
  Не е, Хлоракол, си пишува на шишето/амбалажата. И да направи резистентност тоа е надворешно и такво се лекува. Не се знае точниот причинител за појавата на акни.
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.