1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Албанки се мажат за Македонци, смислена албанизација или?

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Tanjamm, 29 септември 2013.

  1. meckicka

    meckicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2016
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    Sramota znaci i ova se dozvoluva da se pise ovde jas site sto gi znam znaat make donski od tie albankite tie se od golo brdo i od pustec znam cetiri takvi samo ednata neznae makedonski oti emlada mnogu no roditelite i znaat i ona sega uce makedonski jazik i ne gi osuduvam ovie sto se mazat so albanki lugeto sakaat da stvorat semejstvo a decata posto ziveat ovde zboruvaat makedonski gi ucat da zborat makedonski i da znaat i albanski ne gledam pricina da ne gi ucat i albanski ubavo e decata da znaat poveke jazici
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  2. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Да кажам дека Албанците се моментално најголеми националисти во свет, нема да претерам. Конзервативни/либерални/муслимани/христијани, без разлика, кај сите го забележувам истиот недостаток на самокритичност.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  3. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.532
    Допаѓања:
    7.421
    Пол:
    Женски
    Хахааа албански училишта а!?(facepalm)
    Значи со задача се пратени:lol:
    Смрди нешто,ама незнам како ќе заврши(facepalm)
     
  4. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.602
    Допаѓања:
    34.232

    Никого не навредив. Тоа е иронија со примеси на сарказам. И делот е напишан во наводници и се однесува на тоа дека ова е размислувањето за жените кои се земаат со Албанци, кое за мажите не важи ( значи ,не е мое лично мислење ).

    Инаку, пред да му велиш на некој дека нешто не е убаво да прави, и ти треба истото да не го правиш ( по читањето на твои мислења во други теми ). А и не сум јас виновна што поединци се буквалисти и не се свесни за преносно значење.
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  5. QueenP

    QueenP Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2016
    Пораки:
    706
    Допаѓања:
    5.229
    Пол:
    Женски
    Така да си бараат права,не комуницирале со другите жени во селото сами се собирале и на албански си разговарале.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  6. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.532
    Допаѓања:
    7.421
    Пол:
    Женски
    Додека има овци во Македонија,ќе има и џемпери:hai:
     
    На QueenP му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Sashko1992

    Sashko1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2016
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    1.523
    Пол:
    Машки
    Гледам на некои женски особи не им се свиѓа оваа појава а не размислуваат дека самите Македонки се криви за ова, ако Македонките прифаќаат да живеат и да работат на село тогаш нема Македонците да земаат Албанки од Албанија за жени, туку ќе земат Македонки, ама пошто сите Македонки сакаат градски живот, овие мажи се приморани да се снаоѓаат на некој начин.
     
    На HUNK, meckicka и baba Rada им се допаѓа ова.
  8. QueenP

    QueenP Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2016
    Пораки:
    706
    Допаѓања:
    5.229
    Пол:
    Женски
    Ако женските не сакаат на село сите мажи од селото ке биле не женети а не само одреден дел од 5до 10мажи што не размислувале на време дека треба да створат фамилија.
     
    На Gosh и theowndemon им се допаѓа ова.
  9. Sashko1992

    Sashko1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2016
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    1.523
    Пол:
    Машки
    Факт е дека секое женско кое живее во село гледа да се омажи некаде во град, има многу примери каде што девојчиња кои заминале да учат средно училиште во град, повеќе никогаш не се враќаат бидејќи таму се мажат и таму остануваат да живеат, и затоа нема доволен број на жени по селата, а ако некој не се оженил до 35-40 години не значи дека нема право никогаш да се ожени, а кога нема Македонки кои сакаат да живеат и работат на село, има Албанки кои ова го прифаќаат, затоа јас потполно ги разбирам овие луѓе и не ги окривувам за ништо.
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  10. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Наш близок човек, кој што се занимава со сточарство и замјоделство, имотен човек и пред се голем работник виде не виде низ животот абер и си зема ваква жена.
    И што ако си зел?
    Какви се овие ваши осуди тука?
    Не сте компетентни никој да ругате некого да напаѓате, да вреѓате за било што бидејки не сте во кожа никому ниту во куќа ниту во есап, што вас ве е гајле за туѓите животи и за таа некоја си рапределба? Гледајте си го својот а луѓето нивниот и оставете ги да си живеат наместо да кудите, судите и се упикувате во туѓ нечиј живот и нечии маки.
    Правда за терирорија и македонија ќе делеле, ма немој. Ако толку сакате и мислите дека тоа е лошо борете се вие за таа ваша "правда" и тие ваши размислувања.
    Ќе ми извинете, ама немојте со вакви предрасуди према секого, секој и сешто.

    Впрочем.. девојката беше од доста имотно семејство, си се совпаднаа и си се земаа со СВОЈА ВОЉА, среќни се и живеат во град а работат на село, сега, жена имаат деца и живеат среќен и исполнет живот, девојчето уште од веднаш се заинтересира и научи јазик, на сите им е по кејф, сите ја сакаат и почитуваат а и таа исто.
    И јас не гледам ништо лошо во тоа да се договори брак со посредници пред се со своја сопствена воља.

    Не го берете туѓото гајле, глејате си го своето.
    Животот е таму каде што се има љубов и почит, а не омраза и осуди.
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Catnight

    Catnight Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2016
    Пораки:
    282
    Допаѓања:
    723
    Само ќе коментирам на темава со смајли. (facepalm) (facepalm)(facepalm) (facepalm)(facepalm)
     
    На anaja1 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.532
    Допаѓања:
    7.421
    Пол:
    Женски
    Не се нервирај,полека ,полека;)
    Ако има одредена тема,секој може да си каже свое мислење:hai:
    Нема потреба од таква нервоза:!:
     
  13. Sashko1992

    Sashko1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2016
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    1.523
    Пол:
    Машки
    @vitamina, не е проблем што се интересираат, мислам дека треба секој да не интересира што се случува во неговата државата, а дека демографијата е важна и тоа како е точно, тоа што е прекина пописот во 2011 покажа колку се важни бројките и за Македонците и за Албанците, а за нас Македонците е важно да знаеме дека Македонија нема да биде Македонска држава доколку Македонците не се мнозинство во неа.
    А во врска со оваа тема проблем е тоа што не се согледуваат реално работите, ова не е албанизација, објаснив претходно од кои причини и сигурен сум дека е така како што напишав пошто добро сум информиран и добро ги познавам работите. Ние треба да мислиме како да ја подобриме демографската слика кај Македонците и како да го намалимме иселувањето бидејќи тоа се нашите два најголеми проблеми, а не тоа што годишно доаѓаат по 200-300 Албанки од Албанија во Македонија.
     
    Последна измена: 14 август 2016
    На HUNK и vitamina им се допаѓа ова.
  14. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.083
    Допаѓања:
    11.227
    Леле кое село е или во кој крај е, битолско, прилепско?
     
  15. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.142
    Допаѓања:
    4.115
    Зошто таков песимистичен наслов? Гледајте и од другата страна. Би можел да гласи насловот:„... или смислена македонизација?!„ :lol:
     
  16. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.083
    Допаѓања:
    11.227
    Кај мене има во комшии муслиманка која ја омажија за Македонец, Таа се крстеше, ама на Фејсбук уште Алах го велича. Има многу муслиманки, грешка сте дека се сите христијанки. Види им ги имињата само, муслимански и се е јасно.

    *Преместени мислења од темата Причини за рано стапување во брак
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Најмал проблем е деали се муслимани или христијани.
    Проблемот е што се продавани, како да не се луѓе.

    Ако е паметна некоја, може и тужба да бапне за human trafficking, киднапирање... и што ли уште не.
     
    На CameliaMiller, Ygritte, candy.cane и 3 други им се допаѓа ова.
  18. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.083
    Допаѓања:
    11.227
    Тие тоа го прифатиле дека така треба да биде и крај. Не знам зошто мислат дека се осреќиле ако дојдат во зафрлено македонско село, и се омажат за маж кој е 20 години постар.
     
  19. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Така се растени, не знаат поинаку.
    Исто како што кај нас веруваат дека ако докажат дека потекнувале од Александар, ќе им пораснел 20см+ половиот орган.

    Тие што знаат дека може и подобро, треба да ги подучат како.
     
    На BloodElf и CameliaMiller им се допаѓа ова.
  20. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Добро бре некогаш мислите пред да напишете нешто или ај колку да се напише нешто?
    Не мислат тие ништо, најмалку пак се осреќил дека се мажеле за некој 20 години постар, никој не ги прашува, ги ПРОДАВААТ, трговија со луѓе, никој апсолутно не и дал право на глас на таа девојка.
    На монструмот 100-300 евра на говедото што ја купува слугинка за изживување, мислиш дека тој од кога ќе ја земе дома ја остава да се запознаат, да се навикне на новата средина, не туку веднаш ја силува, ја малтретира а таа си вика лелеее колку сум среќна во ово забутано село со маж 20 години постар што ме силува секојдневно.:headbang::headbang::headbang:

    Којзнае и колку се легални тие во Македонија, колку и дали имаат некакви права, место да се мисли како да им се помогне и да се спречува оваа трговија со жени уште ќе си мислиме дека многу се усреќиле.(facepalm)(facepalm)(facepalm)
     
    На *Amethyst*, BloodElf, cresa-jagoda и 10 други им се допаѓа ова.