Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. Vesna^^

    Vesna^^ Активен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2014
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Mnogu mi e milo koga slusnam nekoj deka e podobro... se nadevam deka eden den ke se smeeme na ovie teski momenti od zivotot pozzz...
     
    На deskarada, bubic.k и Rozana им се допаѓа ова.
  2. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.770
    Допаѓања:
    80.999
    Пол:
    Женски
    Моево стана - или ќе се швркнам или ќе отерам се во неповрат, не можам да си се поднесам. До толку не сум способна да се конторлирам, речиси сум убедена дека ми се враќаат изливите на бес и паника и моментално само уште тоа ми фалеше! :(
    Додека некој не го извлече подебелиот крај, мислам дека само ќе ми се собира и до тогаш ќе ми се надуе главата како балон.
    Мајка ми ме теши да бројам до 20 пред да помислам да се истурам на некоја случајна жална душа, а искрено, мислам дека и до сто да избројам исто ми се фаќа, голтам кнедли и се прашувам до кога.
    Лекарот ми е на одмор и следната недела, полошо - здравје.
    Па и денов мајку му, не можеше да биде полош; кога нема, нема, кога има - истура!
    Немам волја за ништо, концентрацијата ми е испод нула, а ме чекаат и испити за да биде поинтересно нели. Си вегетирам цел ден и се прашувам дали ќе успеам да го извлечам најмалото зло. :doh:
     
  3. Rozana

    Rozana Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    http://forum.femina.mk/threads/Анксиозност.580/page-305
    Eve ovde na ovaa stranica malku podolu se naogja postot :) Ke ja nadmineme i nie ovaa sostojba cvrsto veruvam vo toa :*
     
    На Vesna^^ и vvv123456789 им се допаѓа ова.
  4. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.361
    Допаѓања:
    126.087
    И јас сум одлично,криво ми е што сега немам време за вежбање јога ккао порано,ама наоѓам барем 5 мин.да дишам длабоко и да имам позитивни мисли.Исто сум со пола хелекс од 0.25 мг и се трудам целосно да ги откажам и најискрено не чувствувам потреба од нив.Само работа дружба и позитивни мисли му е лекот.
     
    На deskarada, bubic.k и Rozana им се допаѓа ова.
  5. vvv123456789

    vvv123456789 Активен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2015
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    32
    jas cuvstvuvam nekoe cudno cuvstvo vo mene nekoj nemir inesto loso deka ke mi se sluci se si mislam gotovo ke umram i slicno, i pocnuvam da mislam na pozitivni raboti i uste go imam cuvstvoto i si vikam eve mislite mi se pozitivni ama ne se cuvstvuvam taka i povtorno pocnuvam deka cuvstvoto e vistinisko i deka nesto ke mi se sluci, a porano ako naprimer ileguvam i se cuvstvuvam taka sekogas mi se slucuvase obratno , ubavo si pominuvav a sega se plasam od toa cuvstvo i se osekam bespomosno..
    i toa go suvstuvam skoro nonstop, vie kako go cuvstvuvate na momenti ili celo vreme ?
     
  6. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.361
    Допаѓања:
    126.087
    Треба потсвеста да го прифати тоа дека ништо лошо нема да ти се случи,значи треба така да мислиш и да веруваш дека тоа е така,вежбај да мислиш позитивно со тек на време потсвеста ќе го прифати тоа.
     
  7. vvv123456789

    vvv123456789 Активен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2015
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    32
    како шо читав до сега некои се плашат од излегување од гужви тоа се, јас немам такви стравови само лошо чувство, еве вечер се спремам да одам на диско и не се плашам дека нешто ке ми се случи таму, туку онака чувствувам лошо за мене незнам ни како да го објаснам тоа
     
  8. Rozana

    Rozana Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    Браво mal.ecka многу ми е мило што ти е подобро и верувам дека и на сите ќе ни биде подобро.Пишувајте вака одвреме навреме зошто позитивните постови многу ни влеваат надеж.Инаку и јас се мислам да почнам со јога читав дека многу помага при анксиозност.Многу бакнежи за ситее :* :*
     
    На Vesna^^ и mal.ecka им се допаѓа ова.
  9. Matea94

    Matea94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2014
    Пораки:
    576
    Допаѓања:
    449
    i eve me mene povtorno vo docnite casovi...srceto me streka od vreme na vreme osekam kako da me pece vnatre i postojano go mislam i nemozam da spijam....ako ima nekoj online neka mi pisi
     
    На Vesna^^ и vvv123456789 им се допаѓа ова.
  10. vvv123456789

    vvv123456789 Активен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2015
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    32
    Може чет ?
     
  11. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    985
    Допаѓања:
    2.375
    Е ај да не ти чука :) тоа му е работа, јас така си велам секогаш кога го осеќам и си медитирам :)
     
    На mackica1, natemila, vvv123456789 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. vvv123456789

    vvv123456789 Активен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2015
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    32
    Јас па од вчера вечер имам болка само во едната страна од главата и ете ги пак мислите... ;(
     
    На Matea94 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. BurstBerry

    BurstBerry Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2010
    Пораки:
    838
    Допаѓања:
    1.463
    Девојки, од вчера почна како нешто да ми стои во грлото кога подголтнувам, а кога јадам не чувствувам ништо, не ме боли. И цел ден вчера ме болеше главата од десната страна.
    Пред да си легнам пак, бев вода да се напијам, не станав нагло, бев во движење, ми се појавија како некои светки пред очи, меѓутоа не ми беа баш пред очи, можев буквално се да гледам и плус светкине, како бубачки некои, каде и да погледнам, како да ми бегаат, а траеше многу кратко, некои 10тина секунди. Можно ли е сето ова да се симптоми на анксиозност, затоа што едно 3-4 дена бев под стрес ?
    Инаку претходно си имам патено од анксиозност, како што се страв од болести, несоници, срцебиење..ама сето ова успеав сама да го пребродам. И сега одеднаш ми се појавува ова..
     
    Последна измена: 11 јануари 2015
  14. ivka-slivka

    ivka-slivka Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Mene ova mi se sluchuvashe pred 5 meseci, pred da se porodam zoshto mn mi beshe strav od poragajot shto i kako kje bide. Veruvam deka ti e od toa. Nemaj gajle, pij povekje voda samo ;)
     
    На BurstBerry му/ѝ се допаѓа ова.
  15. doki55

    doki55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2012
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    226
    Пол:
    Женски
    ="BurstBerry ништо невообичаено не е тоа Мене со месеци може околу 3 месеци ми стоеше нешто во грло и јас како тебе правев филмови и си мислев дека можеби е и рак на грлото но еве како станував се порелаксирена и смирена ми се отпушти грлото а и симптомите со светкавиците во очите се од анксот Јас до толку ги чувствував што ми се чинеше дека во моментот ке го изгубам видот тоа е кратко но многу панично Воопшто не се секирај тие се минливи симтоми Земи си магнезиум дирекет и редовно пи си го многу помага барем мене ми помогна Јас веке 3 месеци го пијам без прекин Важно е да не се успаничуваш повеке зошто симтомите ке бидат по изразени И кога ке ти се јават сите тие симтоми седни не лежи смири се и речи си КЕ МИ ПОМИНЕ НЕ Е НИШТО и ке видиш за 30-40 секунди ке се смириш Поздрав
     
    На BurstBerry, Matea94 и vvv123456789 им се допаѓа ова.
  16. BurstBerry

    BurstBerry Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2010
    Пораки:
    838
    Допаѓања:
    1.463
    @ivka-slivka @doki55
    Фала ви многу девојки на одговорите, се трудам да не мислам на проблемот што го имам, вчера излегов, денес на факултет и болката во грлото ми ја снема.Најверојатно ми се случува тоа затоа што седам дома и на тоа мислам, а вака кога сум зафатена во текот на денот и опкружена со луѓе подобро се чувствувам. Почнав да пијам персен најмногу за да можам навечер побрзо да заспијам затоа што лоши мисли ми одат, па ќе видиме како ќе ми биде. Фала ви уште еднаш :)
     
  17. sheis

    sheis Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2013
    Пораки:
    361
    Допаѓања:
    244
    Пол:
    Женски

    Јас тоа го чувствувам (лошо чувство како да во секој момент ќе паднам) само кога ќе помислам на тоа. Кога ми се тргнати мислите баш сум позитивна и распоожена и одеднаш кога ќе се сетам како ми било лошо пак ми се враќа... и тоа така си е скоро секој ден, 2 години... :)) но мој совет гледај да ги тргаш лошите мисли :)
     
    На vvv123456789 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. vvv123456789

    vvv123456789 Активен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2015
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    32
    preeska imav strasna glavobolka otidov na lekar i me bockaa nekoi inekcii za smiruvanje, i sute me boli glavata nemozam da veruvam :o
     
  19. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    985
    Допаѓања:
    2.375
    Риеш лекови? Одиш на психијатар?
     
    На vvv123456789 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. vvv123456789

    vvv123456789 Активен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2015
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    32
    Ne ama mi zakazaa za vtornik