babylove овошни кашички

Атопичен дерматит

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Wild.Child, 9 ноември 2010.

 1. pashe2004

  pashe2004 Активен член

  Се зачлени на:
  28 април 2016
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  23
  Пол:
  Женски
  da , na dermatoloski kliniki
   
 2. rose60

  rose60 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јули 2015
  Пораки:
  923
  Допаѓања:
  2.745
  Пол:
  Женски
  Колку и да се лекува се враќа повторно,едноставно за егзема нема лек.
  Се повлекува до одреден период и се појавува пак, јас ја имав скоро 2 години ,
  одев на испитувања и излезе дека причината е сјај ,одбегнував миење ретко миев ,итоа со нараквици од тие жолтите,имав на левата дланка од горе, се што работев ,готвев итн работев со специјална ракавица на таа рака но случајно гледав по гоогле за егзема лекови и наидов на реклама за една крема на природна база,
  по карго ми ја донесоа цената беше околу илјада денари, за неполна недела се повлече сета егзем и не се појави веќе цела година,пред 2 дена десната дланка на 4 прст осетив како меурчина и чешање и одма знаев дека ќе избија ,веќе следното утро ми беше како љушпа ,ја порачав истата крема бидејќи денес не работат се надевам понеделник или најкасно вторник ќе ми стаса,се додека не се проширило ,но купив спин сјај црно шише од лимон и ваљда од тоа ми се изритира и ми се појави пак ,бидејќи сјајот е изгледа јак за осетливи кожи посебно мојата откако две години претрпе регенерирање и паѓање на кожата а мене ми се допадна аромата и го зедов
   
 3. Anabela00000000

  Anabela00000000 Нов член

  Се зачлени на:
  6 март 2017
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Здраво феминки,јас имам огромен проблем со дерматит.Го имам од мала досега се воздржував не ми беше многу важен но сега како растам,ужасно ми смета.Неможам да се соблечам по кратки,по целото тело го имам,на стомакот,рацете,нозете,лицето,вратот.Ужасно ме чеша.Неможам да издржам повеќе,премногу ми пречи,секогаш ми бил проблем за солзи..;( Јадам одредена храна но џабе,во пубертет сум сакам да бидам како останатите но неможам.Понекогаш толку многу ми се влошува што неможам да одам нормално да ги испружам рацете,да го вртам вратот..Премногу ми е лошо и не ми се живее повеќе.Мислам дека нема лек а јас неможам да издржам повеќе незнам што ќе направам.Ве молам некоја ако имала ваков проблем и се излечила ве молааааааааам да ми кажете како или што правите за да го смирите. Ве молам:)

  Каде се нарачува таа крема,како можам да ја нарачам и како се вика?
   
  Последна измена од модератор: 24 јануари 2020
 4. Devojka100

  Devojka100 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  179
  Допаѓања:
  153
  Пол:
  Женски

  poracaj derma sprej go ima na top shop na kanal 5 mene mnogu mi pomogna
   
 5. Anabela00000000

  Anabela00000000 Нов член

  Се зачлени на:
  6 март 2017
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  GO poracav no ne mi pomogna mnogu,posle eden period povtorno mi se vrati.
   
 6. Sunday-Rose

  Sunday-Rose Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  122
  Пол:
  Женски
  Не е точно дека егземата не се лечи, мислам точно е дека нема лек, но може самата да се повлечи ако организмот се среди, овие алергиите и автоимуните заболување уште не се баш разјаснети и понекогаш без објаснување се појавуваат и без објаснување се повлекуваат, од искуство ( не лично ) ќе ви дадам некои совети, па пробајте ништо нема да изгубите. 1. Пијте пробиотици-суплементи, или домашен кефир ( и приметувајте дали после примање на антибиотици нагло ви се влошува егземата) 2. Подалеку од сапуни и сјај (ете заштитувајте се со ракавици и такви работи, и што помалку мијте ја егземата со средства-само по потреба), 3. Тестирајте се на високоалергена храна (кравјо млеко, соја, глутен, укинувајте ги едно по едно од исхраната па враќајте ги и набљудувајте ја егземата), 4. Пробајте со овесна бања (имате инструкции на интернет), 4. Од креми ви ги препорачувам: Exomega на Aderma, и Atoderm intensive (така мислам дека беше), на Bioderma. 5. Пазете со детергенти и омекнувачи за алишта - редуцирајте ги овие хемикалии и плакнете ги два пати алиштата во машината за перење. 6. Подалеку од сите хемикалии-средства за чистење, за хигиена, и адитиви во храна (процесирана храна). 7. Лето излегувајте на сонце во препорачаните периоди. 8. Внимавајте и на материјалот од кој е направена облеката што ја носите- може некој материјал да ви смета-ама тоа е индивидуално, општо земено-памукот е најдобар за сите. 8. И јадете многу свежо овошје и зеленчук )посебно витамин А и Е) за да внесите доволно витамини и минерали и да може да се обнови кожата и пак да се регенерира и кожната бариера. Со лесно! (инаку егзема е друго име за атопичен дерматит-има таму некои мали разлики во дефинициите, ама воглавно за иста состојба се работи)
   
  На Филотеа му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Masnickaaa

  Masnickaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2011
  Пораки:
  326
  Допаѓања:
  821
  Пол:
  Женски
  Здраво мајка, дали и како го излечивте дерматитот? Дали стававте од кремата на Скендер на образите на бебето и кога имало течност?
   
  На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
 8. hanny

  hanny Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2011
  Пораки:
  165
  Допаѓања:
  47
  Феминки малата ми е три месеци и и дијагностицираа атопичен дерматит прво и се појави на коленцата а сега и се прошири скоро на цели рачиња. Ја бањам и мачкам со еуцерин атопик контрол и кога кр ја намачкам местата се зацрвенуваат но не забележувам промена или намалување. Ке ве замолам за совет искуство што да пробам и сменам и во исхраната инаку се воглавно на доење по потреба давам и адаптирано. Користам исклучиво памучна гардероба и се е испеглано и двојно исплавено при перење. Препорака од која крема сте задоволни и дали сте пробале некоја крема на природна ваза мелем?
   
 9. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  16.728
  Допаѓања:
  146.027
  Пол:
  Женски
  Имаш цела тема за атопичен дерматит во категоријата Бебе. Кај дерматитот е познато дека не помага кај сите исто. Има различни препарати, треба да видиш што најмногу ќе одговара кај твоето. Исчитај ја темата, ќе најдеш доста совети таму.

  Еве линк
  https://forum.femina.mk/threads/Атопичен-дерматит-кај-бебе.20780/
   
  На hanny му/ѝ се допаѓа ова.
 10. henry8

  henry8 Активен член

  Се зачлени на:
  29 април 2018
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  22
  Пробајте крема или маст ДЕРМОВАТ. Невен во било која форма никако! Само ќе се пролонгира и влошува.
   
  На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
 11. didisi

  didisi Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  1.967
  Допаѓања:
  3.642
  Моето дете има само на лицето, користев еуцерин за атопија не помогна, сега друг лекар ми препорача мустела, гледам и од биодерма многу се фалат, дали некој користел нешто да му помогнало?

  Искуства со мелемот на скендер хоџа за атопија некој има искуство?
   
  Последна измена од модератор: 24 јануари 2020
 12. peperutka87

  peperutka87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  755
  Допаѓања:
  524
  Пол:
  Женски
  контакт број од скендер????
   
 13. AndyRad

  AndyRad Активен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2019
  Пораки:
  79
  Допаѓања:
  81
  Пол:
  Женски
  Da, kremata na skender hodza pomaga no nie neznaeme sto ima vnatre, nema nikakva etiketa za nejzinata sodrzina...isto taka pomaga i edna krema Sorion, 1500 denari e 60ml, se prodava vo tele shop vo beverli, ili online dostava..taa e na prirodna baza i si ima se sto sodrzi