1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бањање за време на менструација

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од aleks01, 19 јули 2013.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. aleks01

  aleks01 Активен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2013
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Имам слушано дека не е убаво за време на менструација да се бањаш во море/езеро па сакам да прашам дали тоа е вистина? И ако е зашто е тоа така? :)
   
 2. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  15.055
  Допаѓања:
  85.204
  Пол:
  Женски
  Јас како што имам обилна менструација, нема шанси да се бањам тие 7 дена некаде, свекрва ми си става тампони за да се бања , но јас нема шанси :x
   
 3. Irrepleceable

  Irrepleceable Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2013
  Пораки:
  1.060
  Допаѓања:
  1.355
  Уф,досега не сум имала прилика да имам менструација додека сум на одмор.Lucky me :P
  Кога би имала,а воедно сум на одмор,не би се бањала.Незнам дали треба или не,и дали има некои последици.. :/
  Taмпони не користам :)
   
 4. ariela09

  ariela09 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2012
  Пораки:
  945
  Допаѓања:
  1.765
  Јас се имам бањато во езеро со ВЛОШКА замислете си :) :$ Бевме на езеро со дечко ми,другарка ми и неколку негови другари и сите се бањаа а јас сум таква што неможам да не се бањам, ја обожавам водата и пливањето (затоа сум сиренче нели :angel: ) и се бањав со влошка во првиот мој ден и ништо. Од кога влегов се додека не се враќавме назад, не ми течеше, само ми беше водена цела влошка и цели гаќи ама не ми течеше од кога влегов.
  Тоа е веројатно поради тоа што во вода не тече :)
   
  На sandramnmp му/ѝ се допаѓа ова.
 5. aleks01

  aleks01 Активен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2013
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Епа мене не ми е редовна менструацијата, знае да ми касни и по 20 дена, минатиот месец имав на 19ти еве сеа 19ти помина уште немам.. а на 26ти одам на одмор а тампон да користам неможам страв ми е, големи се шансите да се скинам нели? хаха..
   
 6. ariela09

  ariela09 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2012
  Пораки:
  945
  Допаѓања:
  1.765
  Eпа како што знам, тампоните се за девојки кои биле сексуално активни. :?: Така да, откажи се од идејата за тампони, можеби се мали шансите да се скинеш но сепак не се премногу мали. ;)
   
 7. hermosa

  hermosa Популарен член

  Се зачлени на:
  7 декември 2011
  Пораки:
  2.857
  Допаѓања:
  4.552
  Пол:
  Женски
  Aјдеее,јас спротивно од тебе баш кога отидам на одмор ми иде :tmi: ,а не сум се бањала во море или езеро додека го имам тоа страв ми е да не протече или од некоја инфекција .
  Tампон не сум ни пробала во животот :D
   
  На sandramnmp му/ѝ се допаѓа ова.
 8. SuperGirl24

  SuperGirl24 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 март 2012
  Пораки:
  2.103
  Допаѓања:
  36.694
  Пол:
  Женски
  Или затоа што водата е ладна и ги стеснува крвните садови па не тече толку многу.
   
 9. aleks01

  aleks01 Активен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2013
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Ајдее можда нема да бидам толкав малер на одмор баш да добијам.. нека го прескокне овој месец како што си знае :D
   
 10. Luna91

  Luna91 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јули 2013
  Пораки:
  2.498
  Допаѓања:
  12.373
  Јас се имам бањато за време на менструација и немав никакви последици :D
   
  На Macy12 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Daydream

  Daydream Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2013
  Пораки:
  1.624
  Допаѓања:
  5.950
  Пол:
  Женски
  Не сум се бањала никогаш во езеро или море додека имам добиено. Еднаш ми се случи да добијам вечерта пред тргнување на одмор, па си ставив влошка на купачите и само крилцата ги свиткав навнатре и така одев на плажа едно 4, 5 дена. Среќа носев едни купачи што не се толку отворени на препоните па полесно беше за да ја скријам, а и обично немам воопшто обилно крварење. Може се приметувало ама баш ми е гајле. :D Ако сте виделе некоја таква на плажа пред едно две години да знаете јас сум била. :)
  Инаку не би се осмелила да влезам во вода зашто не е убаво од здравствени причини. Затоа и не е препорачливо да се лежи во када кога се има менструација, заради тоа што тогаш сме повеќе подложни на инфекции, каналите се повеќе отворени од нормалното и може лесно да закачиме нешто.
   
  На sandramnmp му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  3.473
  Допаѓања:
  9.339
  Пол:
  Женски
  Првите денови не, ама после третиот немам гајле. Тампончето и си терам. 8)
  Мајка ми првите два дена избегава скроз вода зошто знае да и ја прекине менструацијата, па за 5-6 дена да добие пак. Јас таква мака немам. Поготово да ме фати одмор, па ко што знае да ми трае цела недела, отиде одморот. И онака се бањам само еднаш во денот, голема работа ако иам добиено. :)
   
 13. Taylor97

  Taylor97 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2013
  Пораки:
  392
  Допаѓања:
  641
  А што мислите за тие апчиња што се против менструација, дали е добро да се пијат и дали има некакви последици? Не знам како се викаат само имам слушнато за нив.. :)
   
 14. Daydream

  Daydream Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2013
  Пораки:
  1.624
  Допаѓања:
  5.950
  Пол:
  Женски
  ^ Подобро не си играј со здравјето. Не е убаво да се пијат од што така на некој му текнало дека несака да има менструација на одмор (претпоставувам дека заради тоа сакаш да ги пиеш). Секако дека си има последици. Зошто да си правиш нешто лошо со сила? Такви апчиња и слични на нив се пијат само со препорака на гинеколог, никако на своја рака, посебно не заради вакви причини. ;)
   
 15. Taylor97

  Taylor97 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2013
  Пораки:
  392
  Допаѓања:
  641
  Потполно се согласувам со тебе. Не планирав да ги пијам, само онака прашав.. дека имам слушнато од мои пријателки како ги пиеле па да видам дали некоја од вас го има тоа искуство :) Иначе сосема си во право.
   
  На Daydream му/ѝ се допаѓа ова.
 16. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.956
  Допаѓања:
  6.931
  Пол:
  Женски
  Јас лани на одмор ги пиев бидејќи требаше да имам биолошка цел одмор и џабе ќе ми беше одењето,што ќе правев на 40 степени со менструација на плажа?од кога престанев да пијам ми дојде све најнормално по 2 дена исто ми треше како секогаш 7 дена јас немав никакви проблеми не ги препорачувам како корисни нормало но ете јас во тесно се најдов и не гледав др.начин за на одмор како и да е ако сакаш да ги пиеш убаво прашајси во аптека и кога ќе се вратиш од одмор оди на гинеколог онака за сигурност на еден преглед...
   
  На Taylor97 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. renata77

  renata77 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 декември 2009
  Пораки:
  1.501
  Допаѓања:
  5.067
  Пол:
  Женски
  Да,со тампони и немав никаков проблем.Пак да ми дојде на одмор пак би го решила проблемот со тампони.
  Не би издржала да бидам на плажа и да не пливам,тоа во никој случај. :!:
   
  На 1234567890111234 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. iva85

  iva85 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2012
  Пораки:
  157
  Допаѓања:
  27
  Мене ќе ми дојде идната недела,а тогаш сум на одмор. Oh,crap. :)
  Се молам на дедо боже да ми се одложи,да ми закасни :puke: Јас сум си огромен љубител на водата и пливањето,и ако ми дојде ..Обично ми е 6 дена (ајде брате,отиде одморот) а ќе идам на море.Ама не ми е гајле бе,првите три дена ќе си седам под сенка,после трет ден не ми е толку обилна,па ќе си влезам во вода,да си се избањам како човек.Па и ми цигани имамо душу :$
   
  На 1234567890111234 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. sandramnmp

  sandramnmp Активен член

  Се зачлени на:
  16 август 2012
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  6
  Mислам дека е ок да се бања у тој период , ама знам дека несмее во езерска или базен туку само во морска вода бидејќи имало јод и не било толу ризично за инфекции .
  Инаку се имам бањано за време на ментруација со влошка и не тече додека си во вода , само послем од коа кје излезеш треба директно да одиш во соба за да се пресоблечеш :$
   
 20. skenco

  skenco Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2013
  Пораки:
  311
  Допаѓања:
  48
  лани се погоди првиот ден на одмор и оп добив :@ (ми дојде 7 дена порано) си ставив тампон и најнормално си го истерав одморот и се бањав и се најнормално немав никакви проблеми
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.