1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бев одбиена поради предлог за брак

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од herbst-girl, 13 февруари 2021.

  1. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.974
    Допаѓања:
    8.730
    Пол:
    Женски
    Ау, темава. Се претера ептен. :|
     
  2. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.185
    Пол:
    Женски
    Се на исто се сведуваат приказните на форумот во последно време, се некои жени кои се лошо третирани, понижени или напуштени од партнерите, а не можат да ги заборават. Речиси како зад се тоа да се крие нечиј настран фетиш. :?:
     
    На thelittle17, LoneWolfGuy, eliesaab и 2 други им се допаѓа ова.
  3. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.083
    Допаѓања:
    11.227
    Не предлагајте брак. Тоа е работа на мажот. Јас не познавам жена која запросила маж во мојата околина. И бракот не е играчка. Убави совети дадоа претходно, ако е само брак колку да се потпише некој во матично, тешко нему. Знам две жени кои така брзаа брак, па брак, по секоја цена, па потоа се расправаа со полиција, адвокати, одење по лекари, вадење лекарско оти беа тепани од партнерите кои едвај ги познаваа (за 2 месеци колку можеш да запознаеш некого). Двете денес се во втор брак кој е на стаклени нозе и се жалат. Убаво рече некој погоре, не може да ти е приоритет брак, кога прво и основно немаш партнер за таа работа.
     
    На Peppermintka, deskarada, hermosa и 2 други им се допаѓа ова.
  4. mira.mira

    mira.mira Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2016
    Пораки:
    1.020
    Допаѓања:
    7.230
    Moze da predlozi zenata brak ako partnerot ne e so inicijativa.Ako posle nekolku godini vrska I se I'm e super a devojkata saka brak treba da mu predlozi.Ako toj ja odbie togash znae na sto e.
    No Ako ne go poznava dovolno momceto ne treba da go stava vo takva situacija.Isto vazi I za deckoto. Stereotipi se deka samo momcinjata treba da predlozat brak.
    Sepak treba dovolno da se poznavaat I da si odgovaraat po karakter I vo krevet.
     
    На violetblue, Осе и Dust им се допаѓа ова.
  5. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Кај пиши?
    Немавме класичен 'предлог за брак', едноставно разговаравме за се', вклучувајќи и брак и се договоривме дека е време да го направиме тој чекор.
    Си купивме прстени еден на друг (да, и јас му купив него) и 'ме побара' после.
     
    На violetblue, hermosa, mira.mira и 3 други им се допаѓа ова.
  6. Need for Speed

    Need for Speed Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2021
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    1.080
    Najmalku e bitno koj kje predlozi brak, mnogu poznacajno e partnerite dobro da se poznavaat pred bilo koj da predlozi brak.
     
    На mira.mira и WildMk им се допаѓа ова.
  7. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.083
    Допаѓања:
    11.227
    Ама пак не е исто. Меѓусебно договарање, без класичен предлог за брак не е исто што и жената да запроси маж, а при тоа мажот да не сака брак.
     
    На hermosa, Осе и baby-star им се допаѓа ова.
  8. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.241
    Допаѓања:
    166.051
    Ја уште не знам, како се проси:wasntme:
    Ќе си умрам мажена незапросена, @WildMk генерацијо моја:rofl:(highfive)
     
    На WildMk и Guns N` Roses им се допаѓа ова.
  9. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Јас не би му предложила брак, ама ако идеме 3-4 години а го гледам дека абер нема и не ми ја спомнува таа тема ќе му речам дали тебе ти е у план да ме зимаш или не. Затоа што има парови што одат по 10 години и не се зимаат и на крај се оставаат. Не би сакала да си го трошам времето и да ми помине младоста.
     
    На dejziii, Just.do.it, hermosa и 4 други им се допаѓа ова.
  10. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Следна година ни е 4та годишнина и да ме запроси сега би го оставила. :rofl::rofl::rofl:
    Секој пар си прави како што сака и му одговара, некои рано сме почнале врска, нема врска тоа колку години сте заедно, секој си е индивидуална приказна за себе. :)

    Инаку не би го запросила јас, малку сум old-school и сакам тој чекор да го направи он, но секако преку договор ќе биде преку муабет, не дека неочекувано ќе биде прстенот и прашањето :D. Ама не се брзаме, ние ќе сме од тие со преку 10+ години врска, тоа си е веќе кажано у муабет, така да он само ќе официјализира тогаш кога ќе дојде време според наш критериум за финансиска и станбена стабилност. :rofl:
     
    На Peppermintka, en5, Tanjamm и 9 други им се допаѓа ова.
  11. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Не мислев баш на 20 години секако, него ако сум веќе 26-27 би сакала да сум на сигурно
     
    На Just.do.it, Tanjamm, cresa-jagoda и 5 други им се допаѓа ова.
  12. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.737
    Допаѓања:
    15.253
    Пол:
    Машки
    Епа добро, еве од вчера броиме 1 ден, да прекрши еве дванајсе, втор ден..
     
  13. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Еве втор ден веќе :rofl:
     
    На Biljarkata и Stark им се допаѓа ова.
  14. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.083
    Допаѓања:
    11.227
    Епа едно е прашување и разговор, а друго е предлагање на брак од страна на жената. Една моја блиска откако наполни 35 години, а со дечкото беа многу години заедно од кои 3 веќе живееја во исти дом, почна сериозно да се нервира, дали да го остави и да си бара друг, а имаше кандидати или да го трпи, иако тој не спомнуваше брак. Некако му изврши притисок одоколу. Се регистрираа, и сега се жали од него што воопшто се земале. Така да, полека, нема врска 20 или 21 век, до љубовта е. Ако не ве сака, предлагајте, разговарајте, вршете притисок, и пак ќе е џабе. Мене не ми е ок да се заедно над 10 години, а машкото да не му текнува да спомене брак и да не му е гајле што жената се секира за биолошкиот часовник и сака да има деца. Тоа за мене е себичност. Имало и женски кои по 3-4 години врска прашувале кои му се плановите на машкото оти од дома ги притискаат и нив и добиле смешни одговори од типот „ама јас имам стари родители, треба да ги чувам, не можам тебе да те земам, гледаш поради родителите не ни барам работа“. Реалноста е дека го мрзи да работи, не сака обврски и товар, ја сака само за секс, и тоа е се. А за родители стари, стари се, да, ама на нозе, и се уште се грижат самите за себеси. Кој од нас возрасни луѓе има млади родители? Никој. Нашите родители се стари, пред пензија или во пензија, ама па се грижат за себе и тоа не е причина да не сакам брак. Мислам дека жените многу малку се ценат, премалку, и тоа се гледа во скоро сите теми на форумот. Под бришат со нив, тие се мислат дека ќе дојде ден кога тој истиот ќе ги третира како принцези. Нема да дојде.
     
    На Peppermintka, mira.mira, en5 и 6 други им се допаѓа ова.
  15. en5

    en5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2022
    Пораки:
    776
    Допаѓања:
    2.727
    Пол:
    Женски
    Никогаш на маж не би му предложила брак. Една работа имаат да направат, а тоа е запросувањето и тоа ли ќе им е тешко?
    За темава разговаравме уште на почеток. Може беше рано, но кога се дејтам со некого сум сериозна и мислам на иднината. Кај нас, дечко ми уште утре би се оженил.
    Јас сум помлада и секако не сакам сега, во договор сме правеле муабет, уште 5-6 години ќе тераме со врската дај боже. Да завршам факултет, да најдам работа, да се стабилизирам со животот и јас како него, па потоа може.
    Се договоривме околу ова, немаме проблем.

    Затоа вакви муабети се прават кога веќе врската станува сериозна, да се види дали истото ви одговара на двајцата, да нема после вакви чекања, зошто не ме запросил.
    За брак не се брза, должината на врската не е мерило за ништо. Подобро успешна долга врска со години, од врска што преминала брзо во брак само да не се чекало многу за предлог за брак.
     
    На Peppermintka, Lotus Girl, S.W.A.G и 4 други им се допаѓа ова.
  16. MediaRes

    MediaRes Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2022
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    207
    Пол:
    Женски
    Јас се разведов еднаш и еднаш бев верена само не сакаше брак па раскинавме, па уште еднаш стапив во брак, 3 веридби и 2 брака...и уште еднаш би правела. Првиот развод беше ОК не се нервирав, вториот раскинување на веридба повеќе се нервирав, третиот е ОК.
     
    На mira.mira и LoneWolfGuy им се допаѓа ова.
  17. en5

    en5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2022
    Пораки:
    776
    Допаѓања:
    2.727
    Пол:
    Женски
    Значи само со првиот ќе се нервираш кога ќе те запроси, со следните е лесно. :D:D
     
    На simona_baby, Splendor., Biljarkata и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. MediaRes

    MediaRes Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2022
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    207
    Пол:
    Женски
    Да :D
     
    На mira.mira и en5 им се допаѓа ова.
  19. mira.mira

    mira.mira Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2016
    Пораки:
    1.020
    Допаѓања:
    7.230
    Ako nekoj ne e spremen za brak so tebe znachi ne te saka dovolno Ili e nedozrean.Imav prijatelka chij dechko sekogas imase izgovori I demek ne bil za brak mu se ogranichuvala slobodata.Otkako raskinaja za dva meseca se spremi I se ozeni.
    Devojkite ne treba da se potcenuvaat sebesi.Bioloshkiot casovnik mnogu brzo odi kaj devojkite no ne treba po sekoja cena da vlezat vo brak.Ako partnerot izbegnuva, se ne mu e pogodeno , nema vizija za brachen zivot,batalete go, ne vi treba, toj so sigurnost ne ve saka.Nemam predrasudi za koj prv ke predlozi, zenata e pohrabra I neka mu predlozi, nisto toa ne e strashno.
    Strashno e ako nema predlog za brak koga ste sigurno deka e toj toa sto go barate.
     
    На Tanjamm и LoneWolfGuy им се допаѓа ова.
  20. Peppermintka

    Peppermintka Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2022
    Пораки:
    410
    Допаѓања:
    1.901
    Пол:
    Женски
    Никогаш не би прашала за брак. Времето во врска не ми е мерило за предлог за брак ниту мене, се согласувам со напишаните коментари на последната страна.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.