Би вредело или не?!

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од Majni, 21 септември 2010.

 1. Majni

  Majni Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 септември 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Епа вака .. пред година дена на нет запознав едно момче кое не беше во Македонија.. контактиравме се до летото .. дојде во мојот град па се гледавме цели три месеци (цело лето) .. ни беше океј најубаво .. со него запознав се ..бакнеж,допир,прегратка,немир .. ВОЛШЕБО лето .. мегутоа повторно си замина .. и сега се слушаме ..но,се вљубив во него .. на почетокот кога си замина ми беше мн мн мн тешко.. и сега ми е но не како на почетокот .. секое сеќавање на него ,на секој момент поминат заедно во мене буди солзи.. мислев дека нема да е љубов..но еве..сум погрешила..го сакамм..
  ... Дознав дека имало уште една додека јас се гледав со него .. не ми сметаше тоа бидејќи не ми беше дечко..и за да не ги нарушам односите со него не спомнав ништо за ТАА ВТОРАТА .. дознав дека со нејзе имал и сексуални односи .. Заради оваа причина решив да го заборавам .. па се ставив во врска со мојот надобар другар .. тој кога го виде тоа го смена понашањето .. не ми пишуваше прв ако јас не пишев но беше љубоморен .. Тоа можев да го познам ... Реков ајде ќе ставам крај на играва .. и раскинав со другарми .. по неколку дена ми пиша прв.. бев пресреќна ..на некој начин почна да ме контролира.. Ми недостигат.. мн :( секој поглед секоја прегратка секој бакнеж негов .. Подготвена сум да го чекам .. но ме мачи мислата дали вреди? дали?! Знам дека после него сите ќе се лажни љубови .. Ве молам совет .. :worried:
   
 2. Scarlet88

  Scarlet88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  753
  Допаѓања:
  321
  Јас мислам дека ти си му само авантура....можеби звучи дрско, ама дури тој не превземе некој конкретен чекор, во кој ќе докаже дека си нешто повеќе за него, јас мислам дека не треба да се надеваш! Колку што видов од горе напишаното, тој истовремено имал втора со кој си ги задоволувал страстите, што значи дека не е озбилен! Мислам дека во краен случај ако нема никаква реакција, треба да разговарате најсериозно, и да си кажите на што сакате да останете!...Вака ние не можеме да ти кажеме што мисли тој за тебе и дали те сфаќа сериозно! Само ти и разговорот ќе решат се, верувај!
   
  На Majni му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Kerri

  Kerri Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 септември 2010
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  1
  Jas imam decko od dr drzava..Zaedno sme godina..:worried: Se gledame samo 2 pati vo godinata ..Znam niz sto minuvas.No nez kakvi vi bile vas odnosite i kako se odnesuval deckoto so tebe..Ako mislis deka zasluzuva cekaj go i bori se da bide tvoj..No ako se odnesuva agresivno i te kontrolira..Sutni go i najdi si nekoj od Mk :)
   
  На Majni му/ѝ се допаѓа ова.
 4. sweetty

  sweetty Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  1
  Па вака,како што кажаа до сега мислам дека нему тоа му било само дел на некоја авантура,кога ке биде овде седнете очи во очи и разговарајте што и како планира тој да се одржи таа врска.А не си ни прва ни последна да имас ваква врска,само за тоа треба да имаш премногу доверба во него и да знаеш дека вистински те сака,никогаш не обрнувај му премногу внимание,ако тогаш тој почне да ти обрнува тебе сигорно има нешто,а не дозволувај му го тоа да те контролира тоа е еден вид на лјубомора,и нема добро да влијае на двајцата вас.И затоа решете го тоа што е можно побрзо за да не бидеш во дилема што и како е..Ако не па и не е само тој уште колку има.. :*
   
 5. macence85

  macence85 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2010
  Пораки:
  1.217
  Допаѓања:
  817
  Проблемот овде не е во далечината и јас имам врска со дечко од друга држава, и ми е многу убаво, се разбира дека е мн тешко и многу ти недостига, но ако се сакате ќе изградите доверба и ќе бидете ок. Но довербата како што гледам мегу вас ја нема.Јас не мислам дека веднаш треба да му лепниш етикета искористувач.Можеби сакал да види како ќе биди врската со тебе во живо а не преку нет но сепак е малку не фер од него, што не ти кажал дека постои друга. Ете рече дека е сексуално активен а со тебе не пробал ништо, може сепак те цени и сака да постои нешто повеќе. Како и да е не смееш никако да му ќутиш за другата. Кажи му дека знаеш и види што ќе ти каже. Немој да молчиш. Само ако разговараш со него ќе знаеш на што си. Ако му е озбилна девојката подобро повлечи се,доволно е тешко што е врска на далечина, ќе помине време ќе помине и он. :*
   
 6. red

  red Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2010
  Пораки:
  480
  Допаѓања:
  124
  Пол:
  Женски
  Колку шо сватив ова ти е прва љубов, така!? сите мислиме дека после првата љубов другите ќе се лажни, мојата прва љубов замина за Америка и јас еден месец бев во крајна депресија, стварно болеше, ама времето лечи се, ете сега пак живеам нормално и изгледа се вљубувам повторно.
  сеуште ми е криво шо така заврши мојата прва љубов, ама се е то дел од животот ;)
   
 7. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.164
  Допаѓања:
  26.906
  И јас ќе се фатам за овој дел...

  Девојче, мене еден пријател ми имаше речено, Оффспринг, ти си родена за да љубиш. Зошто?! Затоа што секогаш од кога ќе раскинам со некој кој многу сум го сакала се вљубувам во друг. И секогаш така. Од каде знаеш дека ќе се лажни љубови, видовита си? :^)

  Море дете... Колку години имаш ти? А до колку треба да живееш? Треба да створиш семејство? Ај не биди Миа и Мануел, те молам, се сакаат од 14 години се до крајот на животот. Ете што направија тие пусти серии. Идеализирање на работите, одовде до небото и назад. А такво нешто во реалноста не постои, ама вие мислите дека постои, или верувате во исклучоци. А исклучоци ретко се случуваат. Па зошто би ви се случиле токму вам? :^)
   
  На HoneyBun и XstrongerX им се допаѓа ова.
 8. Mistery

  Mistery Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2010
  Пораки:
  767
  Допаѓања:
  1.625
  Ај и јас да дадам одговор од машка страна. Сега ќе ти кажам вака. Ако сака да е со тебе, ќе се врати за тебе. Како го знам ова? Зашто јас сум во странство и се враќам во Македонија за да бидам со девојка ми. И сега се вракам за нова година. Дури ми се има случено да раскинеме, и јас вадам карта и се враќам за да решиме што понатаму. Значи мој совет до тебе за да не се измачуваш, прво дознај дали планира да се врати сега за Нова Година, или летото? Ако ти е премногу тешко, скајп + веб камера и разговарајте отворено и да знаеш на што си. Зашто да се измачуваш зашто незнаеш што мисли он и да чекаш на него, само на тебе си правиш тешко. Ако е малце од малце он возрасен и знае да размисли и да се понаша како нормален дечко, ќе биде отворен за да разговарате отворено и да ти каже што и како