Болки во градите

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од wiki197, 29 јуни 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. wiki197

  wiki197 Активен член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2012
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Вака јас сум на возраст од 15 години и при допир од страната на градата имам болки.На почетокот на пубертетот кога имав околу 13 години ми се случуваше истото,но потоа ништо па сега повторно болки.Дали е тоа бидејќи ми растат градите и има ли причина за грижа? :) и уште сакам да прашам до кога растат градите,бидејќи ми се прилипчно мали па сум загрижена.. очекувам одговор,благодарна сум однапред
   
 2. smiley22

  smiley22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 април 2012
  Пораки:
  670
  Допаѓања:
  349
  болки во градите

  Не сум гинеколог,ама си зимам за право да ти одговорам :lol:
  Според мене немаш никаква потреба за грижа.До кога растат незнам ни јас :D .Не се секирај не е ништо лошо според мене.А чим ти се мали можеби ке ти пораснат,незнам.Ама да не се загрижуваш и да ти се мали,па неможат сите големи да имаат,а сеуште си во развој така да има шанси да ти пораснат.
  Се надевам вредеше одговоров.
   
 3. wiki197

  wiki197 Активен член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2012
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  болки во градите

  благодарам :))
   
 4. lilybeth

  lilybeth Активен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2012
  Пораки:
  91
  Допаѓања:
  13
  болки во градите

  I jas ne sum no kako sto ti odgovorila feminkata prethodno nema pricina za griza ...mene osobeno me bolat mozebi edna nedela pred da mi dojde a i dodeka mi rastea me bolea ... hh i mene mi se poprilicno mali ama toa nema vrska i voospto ne mi ima zasmetano nikogash ,gorda sum na svoeto telo !:) Tebe ti go preporacuvam istoto da se sakas sebesi mnoguu mnogu :)))
   
 5. jancii

  jancii Активен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2012
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  3
  болки во градите

  Da prasam nesto: imam 21godina i me boli ednata grada pri dopir, bev kaj maticniot leka i pri dopir mi rece deka imam malo grutce..i deka mi tocni 10 dena moze da e od toa. Mene mnogu mi e strav! :( Mi rece doktorkata deka i da idam na eho nema da se vidi ubavo oti treba da dobijam, a gradite togas se cuvstvitelni.
   
 6. lunicka

  lunicka Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  2.577
  Допаѓања:
  79.431
  Пол:
  Женски
  болки во градите

  Испи аналгин и ставај облоги од борна вода за почеток.Кога ќе ти помине циклусот правец на лекар.
   
 7. jancii

  jancii Активен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2012
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  3
  болки во градите

  Mi rece maticnata da ne se plasam, da ne mislam deka e nesto strasno..oti pri dopir veli deka topceto sto go pipnala se mrdalo i misli deka e nekoja zlezda ili pak od toa sto mi docni pa zatoa. Rece da ne se sekiram,inace da stavam borova voda veke 3 dena i da ne se urocam malku mi e namalena bolkata.(i prethodno ne bese nekoja strasna bolka ama sepak se uplasiv) i mi zemaa krv i mokraca i se e dobro.
  Mislis deka e nesto strasno?
   
 8. Breezy16

  Breezy16 Активен член

  Се зачлени на:
  23 април 2012
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  2
  болки во градите

  Имам и јас прашање, малку ми е непријатно и нема врска со болки но, забележав како ми растат мали влакненца на брадавиците... Ги отстранувам со кубење, но пак растат. Дали е ова нормално? Навистина ми е непријатно, но морав да прашам. :$
   
 9. Marta.Zarko

  Marta.Zarko Активен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2012
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  2
  болки во градите

  Zdravo :) vo vrska so ovaa tema i jas bi sakala da si ja kazam makata :) jas veke 1 mesec imam bolki na ednata grada isto taka i mene mi se pojavi malo grutce mnogu me plasi na dopir uzasno me boli, jas mislev deka e poradi toa sto mi kasnese no sepak ne bilo toa vo prasanje mene me boli dolg period.... ve molam za pomos.
   
 10. LadyIvvy

  LadyIvvy Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2011
  Пораки:
  572
  Допаѓања:
  769
  болки во градите

  а од што се прават тие грутки? мислам дека и јас имам нешто слично па на допир малце ме боли...се исплашив ...дали може некој да одговори многу ке ми значи! ПОЗДРАВ
   
 11. whitepearl

  whitepearl Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2011
  Пораки:
  124
  Допаѓања:
  35
  Пол:
  Женски
  болки во градите

  Grudkite se normalni,tkivo e,nego sto da pravam jas so mojava leva grada,eve treba da dobojam i teska mi e i otecena,imam uput za momografija,ma da mlada sum za toa,ali za mesec ke umram od griza
   
 12. YoungGirl

  YoungGirl Активен член

  Се зачлени на:
  23 април 2013
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  3
  болки во градите

  Zdravo,
  imam 21 godina, samosto mi zavrsi menstruacijata, a na levata grada pri dopir osetiv poduenost. Ne mozam tocno da definiram za kakov oblik se raboti, dali e grutce ili samo podueno delce, koga go dopiram se mrda... Se plasam da ne e nesto seriozno ili toa e nekoja zlezda. Patem da vi kazam deka levata strana mi e opterena bidejki tasnata postojano ja nosam na levata raka, a prilicno mi e teska (ako ima nekakvo znacenje)... Ve molam iskazete go vaseto mislenje, se nadevam ke mi pomogne.
  Fala vi mnogu, pozdrav!
   
  На velosiped му/ѝ се допаѓа ова.
 13. ang246

  ang246 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2012
  Пораки:
  660
  Допаѓања:
  144
  болки во градите


  можеби сепак би требало да со конслултираш со доктор ние само џабе ќе си погодуваме...
   
 14. charliee

  charliee Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 март 2012
  Пораки:
  816
  Допаѓања:
  714
  Пол:
  Женски
  болки во градите

  дали ви се градите она скрос меки или имате како мала грутка(го оеќам како ребренца да се) во внатрешноста?немам никаква болка само при менструален циклус.за ова не се плашам го имам на двете ама сепак да прашам :D
   
 15. YoungGirl

  YoungGirl Активен член

  Се зачлени на:
  23 април 2013
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  3
  болки во градите


  Фала ти многу! Сеуште немам отидено на доктор бидејќи сметам дека се повлекува по малку, дај Боже да сум во право! :) Ме боли и левата страна (грбот, рамето, раката), така да, претпоставувам дека е од преоптеретеност... Сепак планирам чим можам да одам на доктор. Со Господ напред! :)
   
 16. velosiped

  velosiped Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2013
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  болки во градите

  eве јас како мајка да прашам нешто имам керка од 14 ипол години и веке една година како има добиено менструација а градите и останаа многу мали,и секојдневно се соочувам со прашања дали ке ми пораснат? ,кога/зошто немам гради како твоите?што да пиајам за да ми пораснат? и се така по цел ден а и непријатно ми е и мене бидејки сите нејзини врсницки имаат и можат да облечат се и сешто.Кажете ми што да превземам и како да и помогнам.
   
 17. tanja11991

  tanja11991 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2013
  Пораки:
  155
  Допаѓања:
  199
  Пол:
  Женски
  болки во градите

  zdravi feminki jas sum nova na forumov i imam edna dilema imam golemi bolki vo gradite na dopir potocno brdavicite.Pred nekoja den napraviv test izleze negativen a i nemam nikakvi simptomi na bremenost dali nekoj imal vakov slucaj dosega.Treba da mi dojdi na 11ti oktomvri i eve veke gradite 3-4 dena me bolat brdavicite i mestoto pod gradata ve molam za pomos
   
 18. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.774
  Допаѓања:
  25.261
  Пол:
  Женски
  болки во градите

  Немај гајле. Градите те болат затоа што треба да добиеш. И мене ме болат градите пред да добијам.
   
 19. tanja11991

  tanja11991 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2013
  Пораки:
  155
  Допаѓања:
  199
  Пол:
  Женски
  Досега ме немаат болено толку многу пред да добијам ама еве денеска сум ок ме болат ама мн малку за разлика од претходните неколку дена само на допир имам болка.Благодарам за одговорот.
   
 20. Lovely93

  Lovely93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 септември 2013
  Пораки:
  2.637
  Допаѓања:
  2.011
  Пол:
  Женски
  Ви се случило ли да ви се соберат брадавиците, ама не само тие туку заедно со целото кругче малце да се стесни? И како потемна боја ми имаат двете, денес приметив. :^)
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.