1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Болки во долниот дел од стомакот

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од ezv, 3 мај 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.387
    Допаѓања:
    5.846
    после (заштитени)односи ми се подувува долниот дел од стомакот понекогаш и ме боли..?

    каков проблем би било тоа?? :?:
     
  2. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Јајниците, секоја жена го има овој проблем веројатно треба да ти дојде.
     
  3. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.387
    Допаѓања:
    5.846
    и од кога ми помине..не само кога треба да ми дојде :/
     
  4. rokiroksana

    rokiroksana Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јули 2013
    Пораки:
    162
    Допаѓања:
    93
    здраво!
    Би сакала да ми кажете на што се должи, доколку после однос и по свршување внатре имам болки во долниот дел на стомакот слични на ПМС а рано ми е за мензисот
    фала
     
  5. Malecka23

    Malecka23 Активен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Zdravo jas sum nova na forumov imam bolki vo dolniot del na stomakot i vo leviot jajnik a veke mi kasni 3 dena i pregeska napraviv test za bremenost i vtorata linija bese bledo rozeva dali na nekoj mu se ima sluceno ova ako mozete pomognetemi
     
  6. aleks26

    aleks26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2012
    Пораки:
    309
    Допаѓања:
    97
    Пол:
    Женски
    E toa e znak na rana bremenost mene mi se sluci proveruvav na 14 den od odnosot i mi se pojavi bleda edvaj primetliva roze linija,i posle edna nedela go povtoriv testot i imase jasni dve crveni linii
     
    На Inka gin и angieangie им се допаѓа ова.
  7. Espadrila

    Espadrila Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 април 2013
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    20.715
    Девојки
    тука имате неколку измиксани прашања во врска со болки во долниот дел од стомакот.
    Јас би ви кажала дека болката може да биде различна и од различни причини.
    1. Слепо црево- доле десно. Болка до свивање на снагата на два ката
    2. Јајници- кога се воспалени. Ова може да биде и од настинка, измрзнатост, шетање со голи половини или голо нозе (стапала) (знам дека звучам како старите баби ама реално е така)
    3. Стандардни болки во долниот дел од стомакот, како сиптом од ПМС, пропратен најчесто со подуеност во градите.
    4. Цистит- инфекција на уринарните патишта, каде болката е во најдолниот дел од стомакот, поблизу до вагината, и со постојано чуство за мокрење.
    5. Стомачен вирус
    6. При овулација на јајце клетките, доколку не се оплодат, тие пукнуваат, а притоа можно е да повредат некој крвен сад (ова е мнооогу ретка ситуација но сепак е постоечка со можност 1:10000), а со тоа да предизвикат големи болки во делниот дел од стомакот, околу перпоните накај внатрешноста, како и задниот дел- накај анусот. Болка до ситуација да не можеш да седеш, да стоиш, едноставно се препотуваш. Истото вообичаено е пропратено со анемија.
    7. Болен менструален циклус

    Сигурно постојат уште мнооогу други ситуации. И ни една од нив не е наивна ситуација, да би ја дијагностириале тука и лечеле со антибиотици и други лекарства.
    Затоа, чувајте си го здравјето и на лекар.
     
    На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. rokiroksana

    rokiroksana Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јули 2013
    Пораки:
    162
    Допаѓања:
    93
    ве молам за помош!
    имам некои тапи болки во долниот дел на стомакот исти на менструалните за добивање а има уште 10тина дена до менструација
    Што би можело да се случува а имам редовна менстр.на 30-32 дена
     
  9. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Сите можни причини за болка во долниот дел од стомакот се наведени во постот над тебе, прочитај ги. :)
     
  10. rokiroksana

    rokiroksana Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јули 2013
    Пораки:
    162
    Допаѓања:
    93
    Da па ги прочитав ама мене сепак ме буни тоа што болките ми се менструални и вакво нешто прв пат ми се случува во овие 26 години , незнам можеби е прелада
    фала ти :worried:
     
  11. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Не се секирај, што и да е не е страшно. Можеби е од ладно, а можеби ќе добиеш порано. Мене ми се има случено уште 10-тина дена пред да добијам да почнам да чувствувам дел од симптомите. :)
     
  12. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Ми заврши пред неколку дена, а од време на време имам болки во стомакот како пред добивање (во пределот на матката) и зголемен вагинален исцедок како во овулација, а рано ми е. Што мислите? :?:
     
  13. ciganka

    ciganka Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2012
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    12
    пред да ми дојде менструација и еве пред некој ден ми помина менструацијата пак имам болки долу такви болки кога осекаш дека ке ти дојде од што е така до сега не ме болело вака освен кога ми доага а сега ми се секојдневни
     
  14. sandrichka24

    sandrichka24 Активен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2014
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    2
    vaka bremena sum okolu 8 nedela e sega negde okolu polovina cas imav kafeavo na vloskata nemam bolki imali prostor za panika ili vo red e takva pojava za vo rana bremenost
     
  15. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Мислам дека во бременост не треба да имаш никаков вид на крварење, освен имплантациското секако на самиот почеток, ама осма недела е веќе предоцна за тоа, веќе е ембрионче. Мој совет консултирај се со гинеколог, т.е. отиди на преглед. :)
     
  16. sandrichka24

    sandrichka24 Активен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2014
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    2
    vaka bev denes na doktor mi rekoa deka plodot e vo red ama e malku sputen i mi dade dydrogesterone tableti nemam bolki ama pak kako zoltenikavo nakaj rozevo mi se pojavi koga bev vo wc i sega me faka panika malku :(
     
    На DijanaPlc му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Bliznaci1997

    Bliznaci1997 Активен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2013
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    0
    Sakam da prasam i da dobijam objasnuvanje veke 2 dena imam bolka vo jajnikot na leva strana Bev na doktor i mi dadoa apcinja SPASMEKS i caj no isto taka i cesto odev vo wc pred 4 dena so netrpenie cekam da mi dojde menstruacija i da se smiram Ima li potreba od strav ili toa e obicna proxlada
     
  18. MucenceS

    MucenceS Активен член

    Се зачлени на:
    11 март 2014
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    7
    Здраво девојки... Веке скоро 2недели имам болки во долниот дел на стомакот исто како пред добивање а рано ми е. Ме болат и јајниците некако по тврдо ми е коа ке се стиснам и при односи ме боли... Градите ми се позголемени и ме болат и исто така имав зголемено бело прање... Ако мозе некој да ми каже што би можело да е :-\ на бременост нејкам ни да помислам...
     
  19. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Нејќеш, но треба да помислиш. Според симптомиве можно е да е бременост, а и не мора да значи. Може да се случи и од хормонални промени, и мене истово ми се има случено. Но болка при односи.... само еднаш скоро во овулација кога бев, инаку никогаш досега и тоа не е во ред. Мислам дека најдобро е да почекаш да добиеш и кога ќе ти заврши да одиш на гинеколог. :)
     
  20. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    здраво девојки,веке неколку дена имам некои цудни болки во стомакот,долу,ниското,не се многу силни,слицни како за пред доаганје но осекам и пе;ење,инаку имам нередовна менструација,во последно време на денот за доагане,по правило,ми показе малку крв ден два но тоа е скрос малку и пак не ми дојде ко сто треба,дојде дур по две недели,некогас за помалку некогас подоцна...ако има некој слиЧно искуство,нека писе,позз
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.