1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Болки во јајниците

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од sikirikica, 25 август 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. sikirikica

    sikirikica Активен член

    Се зачлени на:
    23 август 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Zna4i imam bolka vo jajnicite imav odnosi so de4ko mi pred 3 dena no sea ne znaem shto mi se slu4i mn me bolat jajnicite isto taka koga uriniram poto4no mo4am mn me boli vaginata i mi prokapuva krv :worried: . Seksot go imavme so kondom koj shto beshe kupen od apteka :worried: .Ve molam neshto za pomosh ?
    [mod-kirilica:74gyqdc8][/mod-kirilica:74gyqdc8]
     
  2. BeLLaDona23

    BeLLaDona23 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.893
    Пол:
    Женски
    Bolki vo jajnicite

    Не сум гинеколог ама ке пробам да ти одговорам.

    1)Ако болката е после 13-14-15 дена од првиот ден од циклусот (Од кога си добила менструација) во тој период настанува овулација, излегува јајце клетката.
    2) Или можеби треба да добиеш.
    3)Може да е инфекција. Штом ти протекува крв да не те плашам ама може да е нешто посериозно.Правец на генеколог.
     
  3. simon4e22

    simon4e22 Активен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2013
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    vo posledno vreme mnogu cesto mi se gadi pred nekolku dena povrakav ..zedov test za bremenost , negativen ispadna...a isto taka imam grcevi i bolki vo jajnicite help pls :worried:
     
  4. ninula

    ninula Активен член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2013
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    4
    Што претставува болката во јајници за време на овулација и дали е нешто што се смета за „страшно„?....Ви благодарам :)
     
  5. Sarasweet

    Sarasweet Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    321
    Допаѓања:
    150
    ^
    Болката во јајниците за време на овулација е нормална.
    Кај некого е повеќе кај некого помалку изразена.
    Всушност тогаш се случува прскање на фоликулот и излегување на јајце клетка спремна за оплодување. Некогаш се случува за време на овулацијата и зголемен исцедок или пак бледорозеникав исцедок.
    Во секој случај не е ништо страшно, нема потреба за паника. :)
     
  6. ninula

    ninula Активен член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2013
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    4
    Благодарам...
     
  7. baby1983

    baby1983 Активен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    сакам да го прашам докторот едно прашанје,ама дали може тоа да биде на емаил пошта...благодарам
     
  8. whitepearl

    whitepearl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2011
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    38
    Nekolku meseca veke koga dobivam imam golema bolka vo jajnicite,toa se trpi,ali ne se trpi sto bolkata e znacitelno pogolema na leviot jajnik,kao demek koa ke zabremenam ke mi se sredelo a do toas moze pogolema rabota ke nastane?! mislenje
     
  9. samovilamila

    samovilamila Активен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2013
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    19
    болката не се трпи под хитно да се прегледас и тоа кај двајца доктори.јас во втората бременост редовно контролирана во скопје со 4Д,ехо...во последните 2 месеци имав јаки болки и цело време бесе одговорот дека ниско го носам плодот само имав голема срека сто цело време пиев увин цај за на породуванје со царски рез да видат дека левиот јајник ми е поли цистицен и бев оперирана иако 3 доктори во бременоста не мозеа да видат дека постои проблем со јајниците.
    ЗНАЦИ МЕДИЦИНАТА НИ Е ХАОС.
    сега го имам истит проблем со левиот јајник а меструацијата после два порагаја ми е пообилна.
    ЗНАЦИ МОЈ СОВЕТ ТИ Е ПОД ХИТНО УСТЕ ДЕНЕС НА ПРЕГЛЕД
    и писи ми те молам како си поминала се надевам ти помогнав
     
  10. Ann.loves.you

    Ann.loves.you Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    379
    Допаѓања:
    1.364
    Имам полицистични јајници бев на гинеколог и не ми даде ништо да пијам меѓутоа дека имам проблеми и со акни на лицето поради цистите бев и на кожен лекар кој ми препиша анти беби пилули,ми рече да ги пијам една година секој ден.Како што прочитав земањето на овие пилули е премногу сложено а немам никаква гаранција дека нема да добијам некакво пореметување на хормони или слично..Има ли некој да ме советува дополнително? Благодарам
     
    На whitepearl му/ѝ се допаѓа ова.
  11. whitepearl

    whitepearl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2011
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    38
    Da mi zavrsi menzisot (ali eve pak nedela mi kasni) pod itno odam,pobarav da vidam sto mi problemot ili poremetuvanje nekoe da ne e.
     
  12. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    Поминаа две,три недели од киретажата а вчера ми се јавија болки во јајниците.Одвреме навреме ќе ме стегне и пушти.Вчера после мокрење имаше како мало парче со крв.Во понеделник закажав за преглед,ама пак мислам.Дали е нешто од киретажата или може некоја компликација,уште тоа фали :(
     
  13. tikvi4ka992

    tikvi4ka992 Активен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2013
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    6

    Јас го имав истиот проблем со акните, и мене ме пуштија на гинеколог за полицистични јајници, но излезе се во ред. Во врска со анти-беби пилулите, колку што знам јас се земаат периодично, мене ми ги препорачаа diane (заради акните), ама не ги зедов, затоа што хормоните ми беа во ред, и ѝ кажав на д-р. која ми е матичен гинеколог дека нема да ги земам зашто може да си го расипам статусот на хормони. Пробај со чаеви за полицистичните јајници, чај од Ајдучка трева, Камилица, Увин... сите тие се добри за женски полови болести. Толку од мене, според мене не почнувај со анти-беби пилулите, зашто покрај на хормоните дополнително влијаат и на расположение, циклус... итн...итн... :)
     
  14. the.child

    the.child Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    179
    Допаѓања:
    34
    А какви се тие полицистицен? :$ :?:
     
  15. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Во последниве два или три месеца ми се појавува полка на 1/2 дена и толку, и тоа сум заприметила дека е од прилика кај плодните денови. Дали е можно да е болката заради овулацијата?
     
  16. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.832
    Да,запримети кај кој јајник ти се јавува болката,тогаш од тој јајник се овулира јајце клетката.
    Ништо страшно,впрочем тоа е добар показател дека имаш редовна овулација.
     
  17. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    ^па колку што се сеќавам беше најизменично.
    Инаку фала му на господ до сега од кога сум добила прв пат, секој месец редовна/точна и без проблеми ми е циклусот. Сега ова што почна баш ме зачуди.
    Сепак благодарам на одговорот.
     
  18. anichka94

    anichka94 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2012
    Пораки:
    1.822
    Допаѓања:
    7.045
    Секогаш пред да ми иди,чуствувам како ми омалаксува левото јајце.
     
  19. the.child

    the.child Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    179
    Допаѓања:
    34
    Кај мене последните 2 менструации, јајникот денесн ме боли премноогу, не да ми омалаксуваааааааааааааа мислам дека се тепа внатре, истовремено болка и во ципата и деснава нога ми е исклучена, тоа трај најмногу 2 дена, значи најмногу. Бев кај матичната и ми кажа дека тие денови ми се плодни и дека не е ништо страшно тоа. Ама мене ме зачуди заради тоа што никогаш то ми се нема десено, и ете сега само. хахаха секакви мисли ми се испреплетија низ главава, дека имам кил, некој си рак на јајникот, абе шоо не.. ама се смирив кога ми кажа струно лице дека е заради овулацијата, тоа траело додека да пукни јајцето и после нема ништо. :lol: :rofl: :rofl: :rofl:
     
  20. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    од време навреме ми се случува да ме заболи многу десниот јајник...
    (и мноогу ретко при односи)

    каков симптом би било тоа...што би можело да е... :(
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.