1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Брак помлад дечко постара девојка

Дискусија во 'Врски' започната од Apolon 23, 13 ноември 2022.

  1. A94

    A94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2020
    Пораки:
    570
    Допаѓања:
    1.559
    Пол:
    Женски
    Другар на 20 се ожени со 10 години постара. Тогаш бевме во шок. Реалноста е дека го прелажа на брза рака. Се земаа по пола година. Еве, ги гледам сега, поубаво функционираат од многу парови што ги знам, ама целиот свет му се врти околу неа и детето. Дружбите станаа мисловна именка. Лично мое мислење е дека таа сака деца, одма ако може, со оглед на годините. Ако мислиш дека треба уште на 23 години да чуваш деца дома, go for it. Размисли си, не е многу клучно колку години има таа, туку дали сакаш животот што таа ти го нуди да го живееш.
     
    На GirlLove, Bratot, No Makeup и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    18.383
    Допаѓања:
    175.128
    Ама не е тоа разлика во години. Другачие е кога жената е постара:D
    Да се врти муабет де(tumbleweed)

    А инаку ДА
    Ко ќе дојде дете, цел свет се врти околу него. И на 22 и на 45. Ама тоа е ваљда јасно. Бар се надевам дека е.
     
    На senjorita-v, Ugly Duckling и Ajronmen им се допаѓа ова.
  3. A94

    A94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2020
    Пораки:
    570
    Допаѓања:
    1.559
    Пол:
    Женски
    Тоа ми е поентата. Дали е спремен на 22 години за тоа.
     
  4. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.995
    Допаѓања:
    51.774
    Пол:
    Женски
    Колку девојки има на форумов со деца на 22, ама за нив на никој не му е чудно зошто родиле толку млади, дури и се очекува да се снајдат во брачниот живот и со сите промени после раѓање дете, само овој кутар изманипулиран од лоша тетка пред менопауза.

    На чудни начини се гледа колку различно гледаме на зрелоста на девојки и момчиња. За девојка 23 со дечко 38 муабетот ќе беше “полнолетни сте, ваш избор, ете и родниниве така па супер се”, за обратна ситуација одма жената змија, сигурно трча по парите, неплодна па му се залепила да го прелаже.

    А дека е рано, рано е. Ама не за секого.
     
    На GirlLove, hermosa, minne992 и 19 други им се допаѓа ова.
  5. Makoo

    Makoo Активен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2022
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Машки
    Sho misote za razlkka poegu par
    Zenskoto postaro 3 godini
    Primer zenskoto 31 godina masoto 28?
     
    На Meddy му/ѝ се допаѓа ова.
  6. cooll

    cooll Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    2.956
    Допаѓања:
    10.261
    Пол:
    Женски
    Океј е. Не може да се нарече ни дека е разлика.
     
    Последна измена: 15 ноември 2022
  7. A94

    A94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2020
    Пораки:
    570
    Допаѓања:
    1.559
    Пол:
    Женски
    Дека ме цитираше.
    Не осудувам јас, ни пак нешто ептен навлегов да разглобувам. Поставив прашање дали е спремен. Истото би го прашала и да беше обратна ситуацијата.
     
    На crimson му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Radler

    Radler Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2022
    Пораки:
    366
    Допаѓања:
    1.629
    Понормална разлика е. Вас ако не ви смета, нема проблем.

    Јас не сакам постари девојки некако, исто не сакам премногу помлади девојки. Сакам да сум постариот, во нормална возрасна граница. Не ме привлекла постара до сега, со една малку постара правевме муабет на инстаграм скоро, делуваше како да се брза премногу за брак, од два дена муабет ме прашуваше што ставови имам за брак и деца :^):^). Не сакам брак во 20ти години, затоа не верувам дека постара би ми одговарала, со помлада повеќе би имал заеднички планови за иднината.
    За ваква разлика од 3 години без разлика кој и да е постар за друг ми делува нормално. Не се ни споредува со тие 15 години разлика на тој што ја почна темата.
     
    На Rama, cresa-jagoda и sj *O* им се допаѓа ова.
  9. A94

    A94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2020
    Пораки:
    570
    Допаѓања:
    1.559
    Пол:
    Женски
    Јас не би можела да бидам со некој што се родил кога сум тргала средно школо. Не гледам како ќе се најдеме на средина со размислувања.Исто не би сакала да му заменам искачања до сабајле со менување пелени и справување со мои хормони.
     
    На Bratot, Rama, Anie93 и 3 други им се допаѓа ова.
  10. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.836
    Допаѓања:
    19.472
    Пол:
    Женски
    Најубо нешто :inlove: ич да не ви чуе за туѓото мислење, вас да ви е убо да си гледате
     
    На Wh@tev3r и sj *O* им се допаѓа ова.
  11. A94

    A94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2020
    Пораки:
    570
    Допаѓања:
    1.559
    Пол:
    Женски
    Очигледно му чуе, штом се дискутира овде :D
     
    На Rama, anastasijaki и Серотин им се допаѓа ова.
  12. Wideperpetual

    Wideperpetual Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2021
    Пораки:
    582
    Допаѓања:
    696
    Пол:
    Машки
    Koga bev na tvoja vozrast imav vrska so devojka 10 godini postara od mene jas imav 22 taa 32 na pocetokot se bese dobro se sakavme mnogu, strasna hemija imase megju nas i bev spremen na brak so nea iako bev tolku mlad. Na krajot ne razdelija sosem drugi raboti i sprotivstavenosti vo nekoj stavovi tipkata bese patoloski posesivno ljubomorna do stepen da ne se izdrzuva pa morav da ja prekinam vrskata i pokraj seta ljubov sto ja osekjav za nea. Neznam kako e vo tvojot slucaj no ako se sakate vistinski i nemate problem so kompatibilnost vo karakterite ne gledam zosto ne bi ostanale zaedno pa i da se zemete zosto da ne
     
    На bavarskomomce му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.676
    Допаѓања:
    25.234
    Пол:
    Женски
    Да не е голема разликата, иначе смешно делува
     
  14. Peanut Butter

    Peanut Butter Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2021
    Пораки:
    1.930
    Допаѓања:
    17.503
    Пол:
    Женски
    @Apolon 23 не е до годините, до умот е, може и сто години да сте разлика, а може и да се родени во истиот ден, иста година во иста болница, ако сте глупи е џабе. Исто така ако не можете да си замислите еден без друг ќе се распаднете, мора да сте независни личности дури и кога сте заедно, тоа е стабилност. Размисли зошто го правиш ова, што е причината? Дали си немал претходни врски и мислиш дека нема да најдеш друга? Дали мислиш дека е единствената што би те сакала? Дали имаш некој друг проблем па ова ти е бегство? Ако не е ништо од ова или слично и ако стварно личност те надополнува, те прави среќен, go for it! Животот е краток за да се покоруваме на некои глупави правила. :D
     
    На GirlLove, bavarskomomce, Topgunn и 2 други им се допаѓа ова.
  15. ane.bella

    ane.bella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    3.216
    Допаѓања:
    25.778
    Пол:
    Женски
    А зошто мора да се оди директно на брак? зошто не пробате прво заедно да живеете некое време па да видите како ќе ви биде.
    Нема да дадам мислење за разликата во годините, но ќе ти кажам дека животот е пред тебе и дека многу ти е рано за женење, за 5 години на пример ќе бидеш сосема друга личност со многу по зрели размислувања, не брзај.
     
    На Rama, Anie93, sj *O* и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.202
    Допаѓања:
    47.804
    Пол:
    Женски
    Не значи, туку е факт дека се деца во однос на 35-40 годишни. И баш он со ИТ е типично селско дете. :nod:
    Ако алудираш на тоа што и деца по селана рмбаат од 15 години, да ги жениме/ мажиме со 15-20 год постари и нив оти животот им го скратил детството? Го знаеш ваљда она дете чува дете.
    Те молам, поштеди ме од понатамошни непотребни реплики.
     
    На Rama и A94 им се допаѓа ова.
  17. Wh@tev3r

    Wh@tev3r Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2020
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    1.646
    Пол:
    Машки
    Поштеди ме од понатамошни непотребни реплики. :)

    Не даде, нема да те поштедам, не е фер хит & ран да правиш.

    Не велам децата од селата дека треба да се женат на 15г. Реков дека ако брат ти е дете, не значи дека и сите други се деца. Ако те заболе тоа извини, ништо лично. Зборот ми беше дека тоа низ што минеш во животот те прави зрел без разлика на годините.

    Од генерација на генерација е се полошо и полошо, дека тате и мама не даваат прав да падне на чедото.

    Е сега, имај убав ден и немора да реплицираш :*
     
    На sj *O* и Bitter-Sweet им се допаѓа ова.
  18. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.836
    Допаѓања:
    19.472
    Пол:
    Женски
    Не знаат да си го живеат животот како што сакаат па битно им е туѓото мислење
     
    На GTC30 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. MakeDamnSure

    MakeDamnSure Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2022
    Пораки:
    438
    Допаѓања:
    979
    Пол:
    Машки
    Ако е точна оваа приказна, типката треба да биде лишена од слобода, а типот во поправна школа.
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.807
    Допаѓања:
    23.289
    Пол:
    Женски
    Мене уште повеќе не ми е во ред мажот да е толку постар, а девојката 23 години, обратна ситуација која многу почесто се дешава. И што сега?

    Факт е дека годините не се само бројка и никако не штима ваква разлика во години.

    Некои од вас дури прават дека ваквата ситуација е поокеј пошто машкото е помладо и демек друго е. :^)