1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Брат ми не ми дозволува да бидам во врска

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од NaTe-x, 30 јуни 2011.

 1. NaTe-x

  NaTe-x Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2011
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Значи вака.. имам брат -.- разбирам ме сака,се грижи за мене и се тоа.. ама не ми дозволува да бидам во врска.. многу ме нервира.. |( може некој да ми каже како да се справам со ова :worried: ..да му речам нешто,да го опаметам некако или.. :^)
   
 2. love23

  love23 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  716
  Допаѓања:
  913
  Малку насловов нема врска со твојот пост, секако дека ако твојот барат е постар ќе се секира за тебе бидејќи е сведок на се што денес се случува, но мислам дека ако убаво му објасниш дека не си мала дека веќе си полнолетна и дека секако ќе му побараш совет кога и да ти е потребно и дека нема да има тајни меѓу вас дека се ќе си кажувате еден на друг и секако дека ќе си помагате во лоши ситуации.
   
  На NaTe-x му/ѝ се допаѓа ова.
 3. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.729
  Па нема зошто да не ти дозволува, седнете и разговарајте, објасни му дека веќе не си мала. Разбирам дека те сака и се грижи за тебе, но нема право да ти забранува. :)
   
 4. kankus

  kankus Популарен член

  Се зачлени на:
  31 декември 2010
  Пораки:
  1.472
  Допаѓања:
  870
  разбирливо е ако е постар од тебе а ако ти мислиш дека си доволно голема и здрела за било каква врска објасни му го тоа ....ке разбере :$ :$ :$
   
 5. marama

  marama Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  6.131
  Допаѓања:
  88.391
  Пол:
  Женски
  Прво смени си го аватарот :lol:


  Второ ти за него секогаш ќе бидеш дете. Јас имам братучед еден кој се однесува со мене како да имам 15 години, а тој излегува со девојки на моја возраст. Може ти до сега не си се покажала како доволно возрасна, може се уште се однесуваш детски, па него му е страв некој да не ја искористи твојата наивност.
   
 6. Anely

  Anely Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2011
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  225
  И јас кога го видов аватарот мислев дека е марама па малку се зачудив :D . Па ништо убаво ќе му објасниш дека веќе имаш 18 години и дека знаеш што е добро за тебе, а што не.
   
 7. Look

  Look Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2011
  Пораки:
  1.034
  Допаѓања:
  884
  Такви се браќата,секогаш се ставаат во улога на татковци,затоа што ни мислат добро и се грижат за нас.Јас имам брат помал од мене 5 години и си зема за право да ми рече:E кај ќе одиш сега,ај седи си дома,вечер порано врати се,ќе те чекам :D
  Тој само така си тропа,јас секако дека не го слушам и не го сваќам тоа сериозно,но понекогаш и јас знам да се изнервирам (особено дека е помал а ми дели такви совети)
  Брат ти секогаш ќе чувствува обврска кон тебе да се грижи и да ти го покаже вистинскиот пат,и тоа не е воопшто лошо верувај,многу е добро некој да те сака и да се грижи за тебе. :!:
  Не го окривувај,само седни разговарај со него,кажи му дека ти си спремна за таков чекор,дека нема да тргнеш по лош пат и да ги изневериш неговите очекувања. ;)
   
 8. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.255
  Допаѓања:
  1.343
  Не знам како е да имаш брат , пред се, а посебно пак да ти забранува да бидеш во врска.
  Но кога би се нашла јас во таква ситуација , прво би се потрудила да му објаснам дека сум свесна за сите последици (сфатете го ова како изговор,а не правдање) и дека ништо лошо не можи да ми се случи.
  Е сега, аконе разбира со добро, тогаш и мала караница колку за да сфати дека си стоиш цврсто на тоа што го мислиш,не е на одмет.
  Поздрав!
   
 9. brunete

  brunete Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2011
  Пораки:
  209
  Допаѓања:
  39
  Трева да му објасниш дека не си више мала и дека си доволно возрасна да се грижиш сама за себе.Е сеа ако искрсне некој проблем тука е бато да ти помогне :) Браќата прават се за сестрите да ги заштитат затоа и брат ти многу се грижи за тебе :!: Али не треба и да претерува :P
   
 10. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.952
  Допаѓања:
  1.752
  и јас имам брат кој е помал од мене 3 години, па никогаш не се случило да ми казе да не одам ваму или таму - дури и понекогаш мајка ми ако не ми дозволи да излезам до подоцна, брат ми застанува на моја страна :!: :lol: :rofl:
   
 11. Sunshine88

  Sunshine88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  1.533
  Допаѓања:
  581
  Повеќето браќа, оние постарите, се такви. Секогаш можат да најдат некоја маана. Посебно за своите другари. Никогаш нема да го дозволат тоа. А нормално нашите другарки секогаш може да бидат за нив.
  Но, не знам..мора да постои некоја друга причина поради која тој не ти дозволува да си фатиш дечко.
  Може затоа што си млада и тој знае какви се денешните машки...Но, од друга страна пак како машко треба да знае и дека не се сите исти.
  А ти ќе му кажеш дека ти имаш свој живот, дека треба и тој ден да дојде кога ти ќе си во врска, а тој е тука за да те заштити. Едноставно е невозможно некој да ти го забрани тоа.
   
 12. ladyinblack

  ladyinblack Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 март 2011
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  женскиии очајна сум....можи мислењево не е во контекст со темава ама можеби би ми помогнал некој...
  ;(
  се запознав со едно машко и си се допаднавме еден на друг....тој ми кажа, а и јас посочувам со некои работи дека ми се бендисува.... се слушаме на телефон и се гледаме понекогаш...му кажав на брат ми и тој ми кажа дека другари биле. и ми рече дека треба да прекинам со него да се гледам оти не сакал да се фатам со негов другар. :?: размислувам и сакам да имам нешто повеќе со него од другарство зашто ми се појавија чувства...му реков да зборува со брат ми ама ми вели дека му е незгодно оти не знај како ќе изреагира...

  што да правам??? Ве молам за помош...

  фала однапред.... :( :( :(