1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бременост или не...

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од vasesase, 18 август 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. canela

    canela Активен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2013
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    5
    Zdravo!! Sakam da prasam dali moze da ostanes bremena a da ti dojde menstruacija, bidejki jas imav odnos decko mi svrsi vo mene no mi dojde. Se osekam mnogu slabo ne mozam da se dvizam nemam sila povrakam mi se lose ponekogas duri i mi se gadi pa ne znam vo sto e problemot ako mozete da mi pomognete. Ima li sansa da sum bremena? Blagodaram
     
  2. canela

    canela Активен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2013
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    5
    Zosto nikoj ne mi pomaga stvarno sum vo dilemiiiii
     
  3. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    Шанси постојат секогаш а се додека не си направиш тест за бременост нема да знаеш па макар и милион пати да пишеш на фемина пошто можеме тука само совет да ти дадеме па така мојот совет е тркни до аптека направи го и пиши ни
     
  4. Rebeka-1

    Rebeka-1 Активен член

    Се зачлени на:
    23 март 2013
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    2
    Me interesira,posle kolku vreme od odnosot ginekolog moze so eho na matkata da konstatira bremenost dokolku ja ima ?
     
  5. daci96

    daci96 Активен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Пред некој 10-15 ден има односи со пратнерот и тоа во плодни денови и тој сврши во мене сега ме боли стомакот и грбот во долниот дел . Исто така и вчера имамве односи и болките во стомакот значително се зголемени дали е можно да сум забременила и од сега од односите ме боли многу стомакот ?? Ве молам за помош незнам сто да правам се плашам :( :( :(
     
  6. minne03

    minne03 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2013
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    48
    jas posle edna nedela od zakasneta mena bev no na obicno eho se uste ne mozese da se vidi,,,imase samo zadebeluvanje na matkata,,,posle edna nedela pojdov pak i veke imase edna crna tocka se gledase,,,nikogas nese znae koga si ostanala bremena dali na pocetok ili kraj zatoa e najdobro da pocekas da ti kasni mens i posle 2-3 nedeli da odis,,,no za da ne si vo dilema domasnite testovi se 99%tocni
     
  7. babymama

    babymama Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2012
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    225
    А вие правите бебе? Нормално е дека во плодни денови плус незаштите однос може да се забремени, ама не разбирам од што се плашиш сега. Вие свесно сте го правеле тоа и свени сте ваљда дека може во тие денови да се забремени.
    Јас првиот месец имав болки во стомакот, како грчеви, тоа е нормално затоа што матката се шири, плус многу често мокрев. А инаку ги имав сите симптоми како за добивање :)
     
  8. cvetce13

    cvetce13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Здраво, сакам да прашам нешто... односот ни беше пред 5 дена и после тоа се осеќам некако "чудно" за период во пмс, денеска на гаќичките забележав дека секретот ми е некако помешан со црвена боја (како конци низ него) што значи тоа? Од љубопитност земав тест иако знам дека е рано и излезе негативен...некој да знае нешто? Благодарам :)
     
  9. buba1234

    buba1234 Активен член

    Се зачлени на:
    20 мај 2013
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Здраво девојки

    би сакала да прасам нешто. Скоро секогаш имам редовна менструација, сега ми доцни два дена и малце сум у паника, сабајле направив тест за бременост sure chek и ми излезе негативен. сакам да прашам дали имам место за паника или да не си ја замарам многу многу главата. поздрав
     
  10. Jana985

    Jana985 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Ме интересира да ми казат од лично искуство оние што поминале низ тоа во почетна фаза од бременост, значи првите две - три недели дали постои исцедок од вагината или не??

    Благодарност
     
  11. silk

    silk Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    776
    Пол:
    Женски
    Јана еве јас ќе ти кажам од моето искуство.Пред да дознаам дека сум бремена имав кафеакаст исцедок ден-два. После тоа се претвори во обилно бело прање и така си остана до крај.Значи цела бременост се има исцедок, некогаш е како бело прање, некогаш како водичка...Тоа се однесува и на овие две три недели, јас се чудев дека треба да добијам а имам таков исцедок како во овулација да сум. И ете бремена сум била. Одговорот е ДА
     
  12. burni.vreminja

    burni.vreminja Активен член

    Се зачлени на:
    6 април 2013
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    1
    Знаци вака пред два дена имав односи со дечко ми.Ни се скина кондомот и тој сврши во мене, а има 14 дена откако ми помина менструацијата.Дали има шанси да сум бремена
     
  13. dace-dani88

    dace-dani88 Активен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2013
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    3
    Здраво. Вака, имавме со дечко ми односи и сврши неколку пати во мене минатиот месец и тоа во плодни денови. Последната моја менструација беше на 03.03.2014 и денес е 3 јас сеуште немам добиено. Направив 4 теста за бременост и на сите 4 ми се појави бледо розева линија на 2 беше малку појака на 2 послаба но сепак се појави. Имам редовни менструации ми иде на 28 или 29 ден а денес ми е 32 ми доцни 3-4 дена. Појдов на гиниколог ми рече дека сеуште е рано за да се види дали сум бремена. Ми рече дека од моите плодни денови до денес имаат поминато само 17 дена и дека во матката не гледа бременост и ми рече да појдам другата недела во петок. Но јас сум нестрплива многу сакам да знам па би ве замолила доколку некој има некое вакво искуство да ми каже. Благодарам однапред.
     
  14. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Штом има втора линија, колку сака нека е бледа, честитки бремена си. :)

    A за burni.vreminja, при свршување внатре секогаш постојат шанси за бременост.
     
  15. vala

    vala Активен член

    Се зачлени на:
    11 април 2012
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    0
    Zdravo bi ve zamolila di mi daete sovet
    Primam sekoj tableti za folic acid mi gi dade ginekologot po sto i rekov deka sakam da zabremenam i veke prviot mesec so gi koristam mi kasnat menstruaciite denes 5 dena
    Napraiv test na krvta za bremenost ne od tie domasnite i mi izleze negativen ???
    Sega ne znam sto mi e testot mi e negativen a nemam dobieno ?? Vi blagodaram
     
  16. vala

    vala Активен член

    Се зачлени на:
    11 април 2012
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    0
    Ve molam nekoj da mi odgovori
     
  17. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
    Не си бремена тоа биди сигурна. Штом си давала крв и си зела резултати тоа е тоа. Каснењето може да е предизикано од многу причини; стрес, хормонален дисбаланс, инфекции итн. Меѓутоа, овде ние не знеме од што ти касни и поради тоа не седи дома и не чекај одговор на форум-посети гинеколог. Позз се најдобро.
     
  18. bubac

    bubac Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2013
    Пораки:
    884
    Допаѓања:
    1.865
    Пол:
    Женски
    Не е некој знак тоа што ти доцни 5 дена, сосема е нормално да ти касни толку.
    Ако направи само еден тест, направи уште еден, со првата утринска мочка , не се базирај на само еден тест.
    Направи пак, уште еден барем ако е и тој негативен, не си .
    И опушти се, доколку сакаш да забремениш.
     
  19. vala

    vala Активен член

    Се зачлени на:
    11 април 2012
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    0
    Fala vi :) eve pomina uste eden den i nemam nikakov znak deka ke dobiam :(
     
  20. MucenceS

    MucenceS Активен член

    Се зачлени на:
    11 март 2014
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    7
    Девојки здраво. Ми треба ваше мислење пред тест да направам тест. Веке две недели имам вртоглавици мн често градите ми се отечени и ме болат и коа носам градник ужасно ми смета. За јадење и онака мн си јадам свашта ми се пријадува тоа не е нешто ново е ново е само млеко што пропив што никогаш не сум пиела. Ми се спие мн ушѕе со кокошките заспивам. Дали треба да чекам да ми доцни или може и сега тест. Треба за 4 дена да добијам. :D
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.