Бременост по терапија со метотрексат

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од Aleksandra1977, 17 август 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. Aleksandra1977

  Aleksandra1977 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2012
  Пораки:
  61
  Допаѓања:
  104
  Почитуван,
  имам 34 години, веќе 4 годин боледувам од Морбус Стил (кој преминува во реума артрит). Првите 3 години примав терапија од 15мг метотрексат и декортин. Веќе година дена сум само на бруфен, бидејќи болеста е релативно стабилна. Дали терапијата влијае за понатамошна бременост (менструалните циклуси ми се редовни) и дали може да има негативни ефекти врз плодот? Дали треба да направам некои генетски испитувања?
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.