Бременост

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од Laura12, 29 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. Laura12

  Laura12 Активен член

  Се зачлени на:
  29 април 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  После сексуален однос со заштита имав без заштите,после 2 дена од односот добив,но сакам да ве прашам дали е можно и покрај тоа што имав менструација да сум бремена?????
   
 2. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.261
  Допаѓања:
  401
  Да, можно е.
   
 3. Laura12

  Laura12 Активен член

  Се зачлени на:
  29 април 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  не ви објаснив дека односот без заштита беше половина час после односот со заштита меѓутоа партнерот ејакулираше надвор од мене. морам да нагласам дека бев во неплодни денови па би ве замолила да ми објасните какви се и кои се шансите да сум забременила а веке по два дена од случката јас добив менструација
   
 4. femina.emili

  femina.emili Активен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2012
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  8
  Не ми се верува да си бремена, не е можно :)
   
 5. femina.emili

  femina.emili Активен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2012
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  8
  Сакам да прашам нешто? Ова го најдов на еден сајт..

  Една од поголемите опасности за ембрионот е токсоплазмозата која може да предизвика тешки оштетувања на централниот нервен систем и ослепување. Доколку не сте биле заразени, а постојат индикации за ова заболување ке ви се направи тест. Во случај на стара зараза која не е штетна за плодот, токсоплазмозата се контролира само во првото тромесечје. Главни преносители се мачките, односно, нивниот измет. Ако имате мачка не значи дека треба да ја исфрлите од дома, само следните осум месеци обврската околу чистењето на нејзиниот измет препуштете ја на некој друг, најдобро на идниот татко. Вежбите за чистење на изметот нема да му бидат на одмет. Морате да внимавате и при конзумирањето на зеленчук. Лошо измиената зелена салата може да содржи остатоци од паразити, а опасно е и слабо варено, односно печено говедско месо или сушено пресно месо. Одбегнувајте непастеризирано млеко и млечни производи, како и работа во градина без ракавици.

  Јас имам кутренце мало и сите ми спомнуваат за некоја болест кучешка тенија?? Некој да ме посоветува
   
 6. almaskopje

  almaskopje Активен член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  moze li nekoj mi odgovori dali e stetno za bebeto ako se napravi ultrazvuk(eho)na 5 nedeli od bremenosta?
   
 7. Unique.chick

  Unique.chick Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  2.374
  секако дека не е штетно тогаш и треба да се направи за да се види дали има срцева реакција..
   
 8. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.261
  Допаѓања:
  401
  Ехото не е штетно во ниту еден период од бременоста.


  Инаку и јас имав куче за време на бременоста, па среќа немав никакви проблеми. Треба само да пазиш многу на неговата хигиена и задолжително миење раце после контакт со него
   
 9. Mama25

  Mama25 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  1.440
  Допаѓања:
  10.946
  Пол:
  Женски
  Се надевам дека нема да ти биде проблем преводот :) Повели
  Ovo je rijetka, ali potencijalno vrlo opasna bolest kad je riječ o trudnicama. O njoj se zbog toga često sa strahom priča i trudnice se pritom uplaše pogotovo ako su imale ili trenutno imaju mačku kao kućnog ljubimca

  Ako se trudnica zarazi ovim parazitom u trudnoći, može ga prenijeti nerođenom djetetu što se događa u oko četvrtine žena. Ako se to dogodi rano u trudnoći rizik za komplikacije kod djeteta je povećan. Moguća su neurološka oštećenja primjerice oštećenja mozga, epilepsija, gluhoća, slijepoća ili problemi u razvoju. Toksoplazmoza također može uzrokovati spontani pobačaj. Na sreću, infekcija ovim parazitom je rijetka.

  Ovu bolest uzrokuje parazit Toxoplasma Gondii koji se obično prenosi putem mačjeg izmeta, no može se naći i u sljedećim izvorima:
  nedovoljno kuhano ili sirovo meso
  suhomesnati proizvodi kao što su kobasice ili pršut
  nepasterizirano i neprokuhano mlijeko (kravlje, kozje)
  neoprano povrće i voće koje raste nisko
  mačji izmet
  mačji wc

  Što kao trudnica napraviti?
  Toksoplazmoza se poput dječjih bolesti u većini slučajeva pojavi i preboli tijekom života jer većina nas u krvi već ima antitijela za nju i zato se više ne možemo zaraziti. Problem je međutim s onim trudnicama koje tijekom života nisu imale kontakt s tim parazitom i time nisu razvile ni otpornost na njega.

  Ako ste zabrinuti, najbolje je početkom trudnoće napraviti test na toksoplazmozu. Ako imate antitijela, što vjerojatno imate ako ste stara vlasnica mačke ili ste u životu imali mačke, tada ste zaštićeni svojim imunitetom.

  Ako u krvi nemate antijela, tada ćete se morati malo pripaziti. To znači da ćete trebati paziti na higijenu ruku, pomno prati povrće i voće, paziti da ne jedete sirovo meso te sve te mjere temeljitije provoditi ako imate mačku. Mačku također možete testirati, a za vrijeme trudnoće općenito se pokušavajte kloniti mačkinog zahoda i pazite da mačka ne dolazi u kontakt s mačkama lutalicama koje bi joj mogle prenijeti toksoplazmozu.
  Vlasnice mačaka, međutim ne trebaju biti u panici, niti u trudnoći odbaciti svog kućnog ljubimca. Jer toksoplazmoza je vrlo rijetka i higijenom i uz malo više pažnje može se uspješno izbjeći!
   
 10. Annie.mk1

  Annie.mk1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2011
  Пораки:
  1.631
  Допаѓања:
  3.740
  Здраво :)

  Сакам да прашам после колку дена од односите можам да проверам дали сум бремена?
   
 11. Simeonova

  Simeonova Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2010
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  5
  Zdravo me interesira dali 10 dena pred menstruacija mozam da zabremenam?.negde okolu 11ot 10ot den pred da mi dojde imame nezastiteni odnosi.fala mnogu pozdrav:)
   
 12. makedonkamak

  makedonkamak Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 октомври 2013
  Пораки:
  3.616
  Допаѓања:
  26.981
  Пол:
  Женски
  Добро де, ако сте имале незаштитен однос. Ако не свршил внатре во тебе, нема место за грижа. Така да не се потресувај многу. Мој совет ти е да не внимаваш и броиш плодни, неплодни денови. Бебето знае и да изненади, така да ако не планираш бебе користи заштита, секогаш.
   
  На Simeonova му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Simeonova

  Simeonova Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2010
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  5
  Pa da ne svrsel vo mene znam deka nema potreba da se potresuvam ..tuku nie sakame bebence i rabotime na slucajot zatoa i prasav
   
 14. makedonkamak

  makedonkamak Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 октомври 2013
  Пораки:
  3.616
  Допаѓања:
  26.981
  Пол:
  Женски
  Тогаш ајде што поскоро нека ви донесе штркот едно бебче. Не гледај денови туку повеќе љубовни активности.
   
 15. Simeonova

  Simeonova Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2010
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  5
  Cul te gospod..inace treba da (ne) dobijam na 1vi uff bebence.bi bila presrekna.
   
  На makedonkamak му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Simeonova

  Simeonova Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2010
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  5
  Srekna nova godina i se najubavo...inace da vi kazam jas dobiv ali sepak ne se razocarav posle ova prodolzuvame vo akcija :) poveke srekja godinava :D
   
 17. Carlibel

  Carlibel Активен член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2014
  Пораки:
  36
  Допаѓања:
  52
  Пол:
  Женски
  Итно ми треба ваша помош и мислење!!
  Немам добиено од септември, но многу често ми се случува да ми касни со месеци, бидејќи имам хипотиреоза и полицистични јајници. Но пред месец дена може и два, една недела имав кафеав исцедок. Потоа, пред две недели матката ми беше многу тврда на допир и се испаничив дека сум бремена, па направив тест и беше негативен. Вечерва осетив како да ми тежи десниот јајник и кога се допрев матката ми е потечена испакнато ми е местото и поголема површина од претходниот пат е тврдо кај матката. Страв ме фаќа луѓе рано ми е за бебе. Имал ли некој вакво искуство, или да не знае некој што може да е? Ве молам за помош.
   
 18. mece23

  mece23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 март 2013
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  10
  Пол:
  Женски
  pred se Srekna Nova 2015godina i se najdobro. sakav da ve prasam slednovo. momentalno pijam antibiotici amoksiklav i sto me zagrizuva najmnogu e toa sto od snosti mozno e da sum bremena. maz mi malu pokasno se trgna, ejakulirase malku vo mene pa nadvor. strav mi e zasto pijam antibiotik koj moram da go zavrsam bidejki sum mnogu nastinata i me bolat usite. dali bi bilo stetno ako sum bremena? znam deka nemora da znaci deka odma ke ostanam bremena ama se plasam bidejki so prvata bremenost od prviod obid ostanav bremena. ve molam za brz odgovor.
   
 19. Irrepleceable

  Irrepleceable Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2013
  Пораки:
  1.053
  Допаѓања:
  1.354
  Трудна не си, зошто си направила тест кој бил негативен.
  Но, циста да не е во прашање? :/
   
  На Carlibel му/ѝ се допаѓа ова.
 20. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  19.766
  Допаѓања:
  127.893
  Пол:
  Женски
  И јас мислам дека е циста како и претходната членка што ти пиша. Меѓутоа тука не можеме да дадеме точна дијагноза. Мораш да одиш на гинеколог.
   
  На Carlibel и Irrepleceable им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.