1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бременост

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од Laura12, 29 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. AnaMil

    AnaMil Активен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2015
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    Zdravo, imam edno prasanje , po forumive procitav deka mozno e da se prokrvari i vo slucaj na bremenost impantacisko taka nesto e sega prasanjeto e vo takva situacija kakov bi bil testot za bremenost dali ima pokacen hcg vo toj slucaj?
     
  2. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.559
    Пол:
    Женски
    Тестот за бременост ќе биде позитивен. Имплантациско крварење значи сместување на плодот во матката. Тоа се случува 6-12 дена по незаштитениот сексуален однос.
     
  3. AnaMil

    AnaMil Активен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2015
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    ok fala, mene ciklusot mi e kako shvajcarski casovnik i tie denovi sum najmnogu napnata, a eve kakvo e toa implantacisko razbiram sto e od koja pricina se pojavuva no po sto s erazlikuva od normalnata menstruacija?
     
  4. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    не е како менстрруацијата зашо не е обилно како неа, а претежно е со кафеава или бледо розева боја и трае 2-3 дена побарај на гугл буквално има дури и слики како изгледаат гаќите кога ќе протечи.
    и јас само што барав(facepalm) оти еве денес втор ден кај шо имам само малце онака кафеаво, врвам со секојдневна. башка и ми касни куп време, ама мене никогаш не ми е редовна па не сакам да се надевам и да се залажувам. :?:
     
  5. AnaMil

    AnaMil Активен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2015
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    daj boze da e toa sto najveke sakas, a inaku mene i ne mi e mn obilna i obicno samo prvite dva do tri dena potoa sum so sekojndevna zatoa ne znaev kako da razlikuvam, megutoa ovoj pat e redovna menstruacija taka da na golemo razocaruvanje sum ama nema otkazuvanje
     
  6. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    знам на какво разочарување си и мене ми иде така некогаш...ама после си велам ајде ма не се тревожи така уште потешко си правиш ќе биде....ама не ми помага секогаш ова мислење. иначе за сега не верувам, уствари 100% не е бременост, овај месец само 3-4 пати имаше „активности“:D, и тоа 4-5 дена пред да почни да течи ова...така да не е знак за бременост.денес уште чекам да пробие, ама ништо.....сега се плашам што можи да е во прашање да не имам некоја циста:wasntme: на доктор сум во петок дури....ти имаш ли правено некои испитувања?
     
  7. AnaMil

    AnaMil Активен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2015
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    pa koga resivme deka sakame bebe pravev pap i eho se bese vo red i potoa hormonalen status i posledno hsg bidejki dr smetase deka mozi kanalite da ne se proodni ni ispadna i toa vo red a mm pravese spermogram i spermokultura, nego vo red navodno mu bea ama mu dade spemen tableti, vitamnski se na bilna baza za zgolemuvanje na kvalitetot na spermatozoidite oti toj e pusac ...e sega sum uste nekoj den cekam da mi zavrsi i ke odam na ginekolog pa ke vidam sto naredno ke mi kazi, mada jas pretpostavuvam deka pak ke bide redovna kontrola za pap( ednas godisno pravam a veke e pominata godina od posledniot) ili mozebi ke kaze i dr ispituvanja da pravam , jas inaku samo pred terminot da dobijam se napnuvam so toa inaku se trudam da sum poveke opustena da ne se nerviram bidejki stresot najveke vlijae vrz prolaktinot a toj vrz drug hormon i mn lesno se doaga do hormonski disbalans, najtesko e toa NE nerviranje, ama mora da se nadeva covek ... p.s. ne odam kaj svekrvata za da ne se nerviram :lol:
     
  8. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    хехех јас живеам со неа:D ама докторка е па ми помага.инаку резултативе од испитувањата ти се супер добар пап, хормони, проодни канали, спермограм добар....што има да се нервираш ќе биде;) јас сум полоша. менструација нередовна, плус хпв вирус и на крај ова со кафеавиов исцедок овие 2 дена. а чекам да добијам па докторката да ме пушти за хормони и се друго. а -да, ќе заборавев , имам и полицистичен лев јајник(facepalm). крш....а за стресот не зборувај.јас прв пат кога испитав хормони од толку што бев преплашена пролактинот ми беше покачен.после „смирено“ го испитав пак па беше ок...а бе маки. и за крај знам дека е клише ама пак ќе прашам како бе на некои од прв пат им се фаќа?:D
     
  9. AnaMil

    AnaMil Активен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2015
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    Blaze tebe so svekrvata mojava ne deka e nesto mn losa ama sega od koga pocnavme d ase obiduvame za bebe poslednava godina me gleda na nacin kako da sum defektna i toa strasno me nervira (facepalm) pa cistata ako ti e ovicna ne se sekiraj pominuva i jas porano sum imala ama mislam deka ishranata e navazna morkov mi e sekojdnevno vo obrocite a imam slusano za cisti i polipi deka mn pomaga caj od kantarion sekojdnevno da se pie, pa i ne e grd jas sum go piela mozis da probas ne steti sekako a denes nesto sto procitav i odma go napraviv 40 suvi smokvi prelieni so ladno cedeno maslinovo maslo da stojat 40 dena i potoa pred sekoj obrok na prazen zeludnik po edna da se jade navodno ja zgolemuvala plodnosta kaj dvata partneri i caj od majcina dusica, kako i sretnav caj od zalfija so svez ren i priroden med nautro..zalfija ne najdov denes ama utre ke pobaram pa barem toa sto e prirodno i ne steti vredi da se proba kako vikaat nekogas lekot e pet pari ama treba da se znae....inaku za toa od prv pat i jas se cudam iskreno nikogas ne sum imala nikakov ginekoloski problem i sega makicki za bebe, a nekoi so infekcii ostanuvale bez problem....ama sekoj so srekata
     
    На temjanika му/ѝ се допаѓа ова.
  10. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    а за тоа и мојава скришно си пати знам јас:D поготово што сите нејзини пријателки се веќе баби, ама засега нема стресено нешто што ќе ме изнервира. инаку тоа со смоквите е прочуено и јас сум на мислење да го правам.а двајцата ќе јадете по една или само ти? а во врска со чаеви, една феминка ми рече дека и помогнало чај од мацина трева насабајле, а попладне двајцата партнери да пијат по една мала чаша чај од здравец. да ми заврши па ќе го пробам и ова....маки!
     
  11. AnaMil

    AnaMil Активен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2015
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
     
  12. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    не е мајчина душица . ова се вика токму така мацина трева. drugi go vikaat oчајница или горчица. латинско име му е marrubium vulgare. одвратна за пиење ама далеку прочуена за плодност. исто така и здравец и овча торбичка. во петок одам за ск и ќе ја купам мацината. и здравец исто.па да видиме...за природно прашај се што ти треба и за својства и за подготвување зш свекрвицава цели книги има напишано за лечење со чаеви и природни билки, а плус и доктор е специјалист интернист, па нема да даде нешто што е отровно..валјда :hai:
     
    На AnaMil му/ѝ се допаѓа ова.
  13. AnaMil

    AnaMil Активен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2015
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    haha me nasmea , sekako deka nema , inaku ke gi pobaram i jas tie caevi pa so Gospod napred se ke se sredi
     
  14. AnaMil

    AnaMil Активен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2015
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    Zdravo povtorno, ovie dva dena se zainteresirav da najdam crven zdravec i macina treva i veruvajte skopje tesko vo bilnata apteka na alkaloid mi rekoa da gi baram srbija ili bugarija :( na pazar ne mi se odese od nepoznati nekako neznam imam uceno visi rastenija taka da misalam deka treba da se kupuvaat ne samo ovie tuku i drugi bilki od luge sto dobro gi poznavaat, taka znaejki deka i ne mi e sigurna varijanta se javiv kaj eden covek od Bitola sto znam deka sobira lekoviti bilki so znaenje i ima i napisano knigi za nivnata lekovitost i upotreba, i za sreka imase samo mi kaza deka ako pijam macina treva mozi da mi vlijae na ciklosot e sega jas nemam problem so toa i mi rece crven zdravec vo kombinacija so drugi bilki koi nemaat nus pojavi vrz organizmot nitu pak mozat da predizvikaat hormonalen disbalans.Jas gi naracav neli da mi prati oti ne sum vo Bitola pa ke vidime dali ke ima rezultat (DAJ BOZE DA IMA) inaku toa sakav da vi kazam za eden mesec dva pati vo denot nautro i navecer kosta 500 den. eve vi link koj saka sto saka da si go prasa
    https://www.facebook.com/Lekoviti.rastenija
     
  15. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    jas sum od bt a vo ponedelnik doagam za sk, ako sakas mozam da gi donesam. inaku znam za covekov ja imam negovata kniga doma, a znam da go najdam i na pazar :D a kazi mi kako vlijaela trevava na ciklus, negativno li?
    oti mojot ciklus e UZAS :D
     
  16. AnaMil

    AnaMil Активен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2015
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    fala na ponudata utre ke mi stigi cajot . inaku za macina treva mi kaza deka ako imas redoven ciklus moze da napravi promeni e sega bidejki mene mi e redoven ciklusot kako shvajcarski saat na sekoi 30 dena mi rece podobro ne taa tuku crven zdravec vo kombinacija so ajducka treva i nekoi dr bilki ne gi zapomniv oti na telefon zboruvavme ama konkretno mu kazav za sto sakam da go pijam i mi rece " ke ti napravam kombinacija koja mn zeni ja zemaat i ima efekt a nema negativno vlijanie vrz hormoni i slicno" i mi kaza deka prvata nedela posle ciklusot cajot da go pravam po jak nautro i navecer po edna sholja....a sk gi nema vo bilnata apteka edna edinstvena sto e :) mi rekoa tamu od pazar da baram ama neznam jas skeptik sum ovoj covek barem znam deka gi razbira
     
  17. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    е мене циклусот ми е ептен нередовен. утре одам рано на пазар ко домаќинка знам каде е тој па да си порачам од чајот. дај боже да има ефект кај двете:clap:
     
  18. AnaMil

    AnaMil Активен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2015
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    pa kazi mu mislam deka dobro gi razbira i ke ti kazi koj e podobr da go pies i zdravje So Gospod napred sto poskoro da se pojavat tie dve crtki ;)
     
  19. Pufce27

    Pufce27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    88
    neznam dali sum na vistinskoto mesto no sakam da prasam nesto bremena sum ova mie vtora bremenost i kako i na prvata bremenost pocnuvaat da mi rastat leukocitite pa sakav da prasam dali ima uste nekoja so vakvo iskustvo i dali primala nekakva terapija ?
     
  20. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Нормално е, во секоја бременост се покачуваат леукоцитите.
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.