1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Внатрешен глас

Дискусија во 'Психологија' започната од WildAngel, 30 март 2010.

  1. Angelinkka

    Angelinkka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2012
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    361
    Пол:
    Женски
    Ако збориме за шестото сетило, тогаш се повеќе и повеќе се изострува! :lol: А, ако зборуваме за совеста, пф, се караме немо јас и јас, се шегувам само игнор! :lol: Сега кое мислевте та нека биде! :D
     
  2. zarah

    zarah Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2012
    Пораки:
    389
    Допаѓања:
    1.557
    Пол:
    Женски
    Мразам кога кажувам на некој "ти реков дека тоа ќе се случи", ама стварно знаев! :wasntme:
    Знам да предвидам по кој тек ќе тргнат работите врз основа и на најбанална информација. И покрај тоа што цело време ме изненадува колку е точна, често сум ја игнорирала мислејќи дека сум скептична, а воедно и поради мојата нестрпливост. Не знам дали е сместена во срцето или во разумот, ама тој внатрешен глас е секогаш послаб од моменталниот налив нешто да направам по секоја цена.
    А кога се работи за ситуации во кои се вмешани моите чувства, тогаш сум комплетно слепа пред неа!Понекогаш посакувам да да можам да се препуштам вистински на работите без да сум прогонувана од сликата што сум си ја увртела во глава дека ќе се случи. Тоа знае да ми влијае и на расположение, нервозна сум кога го анализирам проблемот и на крај го одбирам погрешното. Ама после неколку добри шлаканици добиени баш од таа пресвртливост решив дека ќе си ја чувам горенаведената и ќе си станеме најдобри пријателки со неа.
     
    На Dvolicen му/ѝ се допаѓа ова.
  3. biggirlsdontcry

    biggirlsdontcry Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2012
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    163
    Умее и да излаже! :!: Или ја не слушам добро! :) Можеби се работи за потсвесно слушање на внатрешен глас кога јас сум убедена у нешто многу силно па мислам дека и нешто од внатре ме тера така да направам. :) Верувам дека постои внатрешен глас,или она женска интуиција ама досега сметам дека не сум ја доживеала како што треба. :)
     
  4. cveke123

    cveke123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    352
    Допаѓања:
    633
    Па може да се каже дека тоа е интуиција. Понекогаш ме плаши колку е точна. Пред нешто важно да се случи јас добивам едно чувство, како нешто во мене ми кажува како ќе биде. Но нема исклучок, и секогаш гласчето било во право. Ме зачудува понекогаш, како може така. Сето тоа е силна интуиција, сепак.
     
  5. ilipili

    ilipili Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    4.991
    Сите го имаме внатрешниот глас,со други зборови потсвеста.Јас секогаш го слушам бидејќи ме води низ животот и ми помага да донесам некои одлуки за кои што не сум сигурна што е правилно. Секогаш е тука за да ме искара или пак поддржи во нешто.Пример кога ќе запознаам некоја личност тоа гласче ми кажува дали таа личност е добра и заслужува од мене внимание или пак сака само да ме искористи.Така е и кога во некоја ситуација се мислам што е правилно за да направам или пак негде ако треба да одам, тоа ми кажува дека не треба и по некое време излегува дека тоа било во право.Чудна е нашата интиуција,нашиот внатрешен глас кој што се наоѓа длабоко во нашата психа и ни е шесто сетило,но во секој случај ни е добредојдена :) .
     
    На eticka и Gordana10 им се допаѓа ова.
  6. eticka

    eticka Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    85
    Во врска со интуицијата најдов интересна книга која ја симнав од интернет. На Google напишав со клучни зборови: практична интуиција -и за чудо ми се отвори книга од Лаура Деј која е на српски и бесплатно ја симнав и си ја отпечатив. А може да се чита во секое време на интернет без да се симне. Сакам да кажам дека почнав со недоверба да ја читам, ама полека, полека бев изненадена и од писателката , а и од самата себе. До сега не сум сретнала таков начин на размислување, односно на сфаќање на нештата и откривање на интуитивното во себе, што дури ме шокира. Ете ви предлог да се позанимавате малку и прочитајте ја книгава, па видете дали ќе ви биде од корист или не. позд.
     
  7. vinozito1

    vinozito1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2013
    Пораки:
    582
    Допаѓања:
    3.417
    Kога едно сетило слабее , друго се изострува.Сето тоа се случува како по некое пишано правило во космосот.Лично сум се соочувала многу често со својот внатрешен глас.Секогаш ме водел низ животот, ми бил советник во добро и лошо.Тоа шесто сетило кај мене е поизразено, со оглед дека имам многу слабо сетило за слух, сетилото за мирис ми е многу поизразено и многу пати не има спасено од несреќи.Една вечер ми мирисаше на струја,штекот на бојлерот гореше го почуствував само јас.Се случи кај золва ми седеме друшво во друга соба и викам ми мириса на изгорено.Дрвата и се запалиле до шпоретот и се избегна катастрофа.Мајка ми кога беше тешко болна јас останував без здив.Маж ми правеше собраќајна несреќа и јас по некое чудо знаев , прва бев на местото на несреќата, а не бевме заедно.Едно сетило ми е одземено , но наградена сум со многу развиено шесто сетило.Му благодарам на Бога што ми го дарил за да се заштитам во секоја прилика.
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. angel-blu

    angel-blu Активен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    6
    Hehe ah toj vnatresen glas.. :D i jas go imam no jas imam eden dobar i drug los.. znaci kako da se borat megu sebe vo mojata glava :D Toj losiot gledam da go izbegnuvam i go ignoriram iako nekogas znae da me poludi,se loso mi zbori i mi stvara losi misli vo glavata :D
     
  9. mil4ence

    mil4ence Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    173
    Ха,ха можам да си се изнасмеам на себе! :rofl:
    Јас имам внатрешен глас, но тој ништо не кажува. Поточно, внатрешниот глас си пее кога сака, на пример сега ја пее True Love од Пинк и кога сум во кола или кога ми е досадно ја пуштам песната и го задоволувам гласот па и јас си потевнувам! :D Иначе некој злобен глас тој не е, мил си е по душа он! :rofl:
     
  10. Ruby.rose

    Ruby.rose Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2012
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    127
    Ах тој мој внатрешен глас. Да беше нешто живо, опипливо до сега 1000 пати ќе го уништев... Ама не е. И еве вака кога му е досадно, на пример сега, знае да ме убива :( . Јас стварно незнам што толку му имам згрешено па што вака сака да ми го уништува животот. Си седам јас, си уживам и оп ете го, пожелен ко гостин не поканет, како крадец на насмевки и спокојство го чувствувам. Туку ќе ми се јави да ме извести дека уште 2 недели заминувам на факултет, ко јас да не ги бројам деновите, па еве го да ме извести :worried: или нешто друго воопшто непотребно ќе си каже и адреналинот оди запри го и си започнува така чесно, поштено еден паничен напад :( И ај после сакај го, неможеш... Значи да можеше да се покрене тужба мојов дефинитивно ќе добиеше :sweat: доживотна или смртна казна за тешки злосторства врз човештвото... :@ ;(
     
  11. Valentina.Vaki

    Valentina.Vaki Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2013
    Пораки:
    351
    Допаѓања:
    578
    Пол:
    Женски
    Мојот внатрешен глас е исто што и мојата изострена интуиција која ми помогнала многу пати во животот.
     
    На Gordana10 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. ColoursOfTheRainbow

    ColoursOfTheRainbow Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.411
    Пол:
    Женски
    ОМГ исто и јас може да одиме со другарка ми накај чаршија и ќе ми раскаже нешто и јас врз тоа да „предвидам“ што ќе се случи и тоа да се случи :^) и да има „Ти кажав?“. Или да кажам нешто и една од другарките да каже само што си помислив така и тоае мн. често :D И во некоја ситуација знам да кажам „Вака треба на направиме милион посто тоа е вистинскиот начин“ :?: И така испадне и јас „секогаш“ сум во право :D
     
  13. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Мојот внатрешен глас или интуиција или како и да се вика до сега никогаш не ме излажал и на моменти дури и ме плаши. Не знам како да го игнорирам, не знам ниту дали треба да го игнорирам, зашто секогаш е во право и секогаш кога сум одела по тоа дека „нема врска, ќе си правам како што мислам, а не како што ми вели ова“, работите станувале хаос и дури си се наоѓам во ситуација самата на себе да си кажам „леле, знаев“, а морам да потенцирам дека навистина ги мразам сите искази слични на „леле, знаев“ или „ти реков дека ќе испадне така“, кажани со доза ликување. :wasntme:
    И некогаш навистина се разочарувам уште од старт кога почнувам или очекувам нешто, а однапред претчувствувам како ќе заврши, ама пак чувството е предобро кога нешто ќе тргне во корист. :wasntme:
     
  14. feminauser123

    feminauser123 Активен член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2013
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    0


    Ne mi e jasno. Cekaj ozbilno slusate glas ili custvuvate nesto odvnatre so vie go narekuvate glas :^) poso ja eve na primer sekad koa i da sakam da napraam neso vnatre custvuvam deka ne treba da napravam i koa se poslushuam dobro ispagja. Samo me bunite so ova glasche edno drugo.. vikam doboga ozbilno da ne slushate glas nekoj vnatre vo sebe auu ja da slusham vistinski glas od sebe nema da sednam da mislam da se gubam nego kje mu odgovaram kje go prashuam da doznaam sho chudo e :lol:
     
  15. simonna.a

    simonna.a Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    4.449
    Допаѓања:
    32.733
    Пол:
    Женски
    Мојот внатрешен глас најповеќе е активен кога читам некоја книга..цели драми се одвиваат со тој глас и дури за секој лик различно си зборува..можи некој ќе си мисли оваа потчукната е... :lol: :P
     
  16. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.801
    Пол:
    Женски
    Ова гласче мене ме неќи зошто скоро никогаш не го слушам, а и многу често ќе напрам некако како што тоа ми вели и ќе ми речат: 'како знаеше?' и ми останва да речам: 'некогаш правам работи кои мислам дека се исправни' и тоа без некоја заснована причина.
     
  17. jovana03

    jovana03 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    1.759
    Допаѓања:
    6.673
    Пол:
    Женски
    Секогаш го слушам бидејќи имам олема интуиција,Понекогаш дури и знам како ќе се одвиваат некои работи...
     
  18. SV1911

    SV1911 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    2.552
    Допаѓања:
    59.815
    Се случува често интуитивно да направам нешто, иако сум планирала поинаку. Чувствувам кога некој ме лаже, не дека имам докази или се познава по лицето на соговорникот, ама ете, предчувство некое.
    Често го имам тоа чувство на дежа ву. Кога почнува, ако имам некој близок до мене, викам знам што ќе се случи понатаму, и додека ме сфатат што сакам да кажам веќе поминало! :D

    Имате ли некоја представа што навистина би значело „дежа ву“? Како е можно такво нешто?
     
  19. jovana03

    jovana03 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    1.759
    Допаѓања:
    6.673
    Пол:
    Женски
  20. Lemon

    Lemon Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2013
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    167

    Ќе можеш ли да ми дадеш линк од каде ја симна книгава? Се што најдов или води кон празни сајтови или ми дава да симнувам разноразни програмчиња. Фала
     
    На Westlife му/ѝ се допаѓа ова.