1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Во врска, а сепак во дилема. Што потоа?!

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од Sophie.m, 22 мај 2011.

 1. Sophie.m

  Sophie.m Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2011
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  2
  Девојки дали ви се има случено да имате дечко, а да почнувате да загледувате друг?
  Еве мене моментално тоа ми се случува. Имам нов дечко, не сме заедно долго, 3 месеци. Пред да го фатам, ми се свиѓаше подолго време дете,да не речам го засакав, за кое што мислев дека не би можела со него. И така, го фатив новиот дечко со кој ми е супер да кажам, блиски сме и се друго, иако слабо се гледаме пошто живееме подалеку еден од друг. Арно ама, во последно време контактите со тоа детето што порано ми се свиѓање се зголемија. Се здруживме многу, мене некои чувства ми се враќаат. А што е полошо дознав дека он чуствувал нешто спрема мене.. Поради тоа што несакам да седам на две столици, незнам што да правам. Од една страна несакам да раскинам со дечко ми пошто стварно ме сака и добро ни оди, иако јас не сум поврзана многу за него. Од друга страна се појави детето за кое се напињав да не кажам али скоро пола година.. И сега чувствата испреплетени, што понатаму..? Што ви направиле вие? Или што сте направиле ако ви се има случено вакво нешто?! Несакам да избрзам, за да не се каам понатака.. :)
   
  На mona.com му/ѝ се допаѓа ова.
 2. lola-86

  lola-86 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 мај 2011
  Пораки:
  729
  Допаѓања:
  198
  Мислам дека треба добро да размислиш за да не направиш грешка,за да покасно не би се каела...
  Ти знаеш што осеќаш,и што мислиш дека ќе биде добро за тебе и твојата иднина,на многумина мислам дека тоа се случувало,,,но не брзај можес да си бидеш во пријателски односи со детето па самото време ќе ти покаже што е правилно,не одат тие работи со брзање.Времето е лек а и одговор за се.
  Штом не си сигурна во нешто не носи одлуки зошто некогаш ние женските знаеме да избрзаме и после да не можеме да упраиме па да ни биде криво.
  Убаво размисли,и опушти се...кога ќе си сигурна во себе сама ќе знаеш што сакаш,и тогаш воопшто нема да се двоумиш.Се најдобро. :*
   
  На penuska му/ѝ се допаѓа ова.
 3. L0ve

  L0ve Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2011
  Пораки:
  337
  Допаѓања:
  198
  размисли двапати пред да направиш нешто
   
 4. Sophie.m

  Sophie.m Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2011
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  2
  Контактите со детево се повеќе и повеќе се зголемуваат. Се повеќе и повеќе ми се допаѓа,и уште повеќе се измачувам. Навистина незнам.. =/
   
 5. Alanna

  Alanna Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  1.120
  Допаѓања:
  482
  Ти најубаво си знаеш... :) И јас си симпатизирам еден колега од фак ама тоа ми е само периодов знам дека нема да продолжи понатака :$
   
 6. blackangel

  blackangel Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 мај 2011
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Сепак ако само го свиѓаш тој вториот , не вреди да си расипеш убава врска и да го изгубиш тој што стварно те сака :)
   
 7. Lepaaa

  Lepaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2011
  Пораки:
  2.069
  Допаѓања:
  8.097
  Пол:
  Женски
  Па и не си баш во лесна ситуација ... :/ Јас да се најдам во таква ситуација би била сеуште со дечкоми, за кој што сум убедена ( како што кажуваш ) дека ме сака... а овој другиов би го држела како "златна резерва" , во смисла-ќе се дружам со него и непто поише...добро, не мислам на мување или нешто сл. али онака флертување ;) и тоа воопшто не значи дека ти седиш на две столици... значи и да идете со дечково со кој што си три месеци поише време истото ќе ти се случи многу пати, затоа што ќе имаш потреба да разбиеш монотонија во врската... сума сумарум :D чувај си го детенцето кое знаеш и си убедена дека те сака, а со овај другиот не се умарај многу. Мислам дека ме сфати и дека овој совет ќе ти биде корисен. Поздравчее ...
   
 8. vendiii

  vendiii Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2011
  Пораки:
  1.368
  Допаѓања:
  2.464
  Одговорот горе доле сама си го дала ....

  Што се дешава следеча ситуација .... Си го бркала си го фатила и као онака полека почна да оладуваш веќе не е тоа што беше ? ;) Штом си се загледала во друг, ти се вратиле некои чуства , со дечко ти викаш дека не сте блиски ама нејќеш да раскинеш зашто тој те сакал ... А ти ? ! :^)
  Мој совет не лажи се и себе и него стави крај пред да биде доцн и направи или ненаправиш нешто за кое ќе се каеш.
  Не е ретка ситуација се е примамливо и предизвик се додека не се освои истото те снашло ;) :)
   
 9. AnaMarijaAa

  AnaMarijaAa Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  205
  Допаѓања:
  656
  Spored mene mislam deka ti sama najdobro si znaes so koj ti e podobrooo... So koj od niv dvajcata se cuvstvuvas samouverena kako licnost.... Nikoj podobro od samata ti nemoze da ti pomogne..... So Sreka..Pozzzz
   
 10. Mygirl

  Mygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2010
  Пораки:
  577
  Допаѓања:
  848
  Врската не ти вреди ако нема взаемна љубов, а според тоа што го пиша ти, очигледно само дечко ти те сака, а тебе ти е убаво да си сакана. Јас ти велам да раскиниш со него, па дури и да не се појавел овој другиот ќе те советував исто. Кукавички и себично е да бидеш со некого само заради тоа што знаеш дека си сакана. Ако сакаш вистински да го вкусиш животот, ризикувај, сакај!
   
 11. Sophie.m

  Sophie.m Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2011
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  2
  Ќе размислам. Стварно се измачувам вака.. Искрено повеќе не мислам на дечко ми толку, не се слушаме често,а за гледање некако и не ми е тоа што беше. Незнам колку вреди да се уништи врска за дете кое што се појавува туку така,добро не баш туку така.. сум се напињала пола година.. но искочи како гром од врдро небо, и напраи врската да не иде повеќе =/ Знам дека ме сака, го ценам тоа.. Вчера со тоа детето бевме искочени, се убивме од флертување. Сите мислеа дека меѓу нас имало нешто, до толку беше блиску. Што незнам више што си допуштам.. =/ Можеби грешам, незнам.
   
 12. Sophie.m

  Sophie.m Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2011
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  2
  Вреди ли да го придобијам назад?

  Имам поставено тема во врска со ова, но во глобала нештата се сменија.
  Некако ми треба помош повторно. Еве ја накратко суштината:
  Имав дечко со кој ми беше преубаво. Досега никој со мене така не се однесувал. Во тоа време ме засени тип кој предизвика раскинување. Ништо не направив со типот, но поради него и раскинав со дечко ми. Незнам зашто тоа го направив, искрено не сум ни свесна зашто, но бидна.
  Во меѓувреме излегував со друго дете, со помисла дека минатото ке биде минато. Но не испадна така. Иако сеуште тоа дете ми е како резерва, јас сваќам дека сеуште си го сакам поранешниот дечко. А тоа што сеуште сме во перфектен контакт, ми прави да ми е потешко. Раскинавме пред еден месец, сеуште е се тазе. Негова другарка ми е и мене другарка, велејки ми дека он сеуште ме сака. Искрено така и делува но некогаш си игра топло ладно.. Сепак ја многу го сакам него, сакам да го вратам. Никогаш не сум се враќала со бившите, но тој воопшто не ме повреди, на нас ни одеше супер, но ете бидна..
  Дали вреди да го придобијам назад, како да постапам? Знам дека треба да разговарам некако со него, но страв ми е пошто некад игра топло-ладно да не се одалечиме скроз..
  Благодарам девојки однапред :)
   
 13. lady-17

  lady-17 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  40
  Допаѓања:
  6
  А дечкоти ништо не направил,ти самата се одалечи? па зошто така му правиш на детето?
   
 14. Sophie.m

  Sophie.m Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2011
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  2
  Не.. Тоа дете ми беше опсесија, ме засени и предизвика со дечко ми да имам конфликти да го игнорирам и сл. Знам лошо и не промислено направив се, згрешив, но имам шанси да вратам. Али се мислам како да постапам, тоа ми е потребно.
   
 15. firequeenn

  firequeenn Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.958
  Допаѓања:
  5.577
  Значи прво си мислела дека дечково што ти се допаѓал пола година ѕвезди ќе ти симнува кога ќе биде со тебе ..Кога си заминала со него а си го откачила тогашниот дечко си сватила дека не е така и дека нештата се сменија .
  Бев во слична ситуација само што јас бев свесна што имам покрај себе а сепак го изгубив. Среќа не сакам да му се вратам оти сега не е во мојот град. Ако мислиш дека е доволно вреден да му се вратиш , тогаш и направи го тоа. Но вети си саманта на себе дека веќе нема да се загледуваш во други и да си бркаш други интереси . Во спротивно , многу ќе го повредиш оти и сама рече дека се ви одело добро а си го откашила заради некој трет. Значи , ако се смирите посвети се целосно на врската а ако мислиш дека не си спремна да ја обновуваш таа врска тогаш воопшто не ја ни почнувај .
  Со среќа.
   
 16. crnobelisvet

  crnobelisvet Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јули 2011
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  6
  Izberi ja vtorata licnost zatoa sto ako vistinski nesto si cuvstvuvala za prvata lichnost ke ne postoela vtorata lichnost :)
   
 17. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Софи, што и да правиш, прави го тоа многу внимателно затоа што очигледно твојот поранешен дечко е повреден од твојата постапка. Поради тоа и игра топло-ладно, како да сака да ти врати на некој начин за тоа што си го откачила.
   
 18. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.344
  Софи ако јас добро сфатив, сакаш да се врати на бившиот кој си го оставила за сегашниот.типична ситуација-сфаќаш колку нешто вреди откако ќе го изгубиш.
  Пред да преземеш било што да се смирите, размисли убаво.Не е фер да си играш со него, па ако се смирите во некоја следна прилика пак да му го направиш истото.Повеќе би рекла дека ти играш топло-ладно отколку он.И ако веќе мислиш да разговараш со него, прво раскини со сегашниот, па потоа.
   
 19. penuska

  penuska Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  2
  Јас мислам дека ке згрешиш многу ако му раскинеш на дечкото.Подобро биди сакана одколку да сакаш а може желбата да ти помине пак затоа остани си со дечкотои заборави го другиот поздрав.
   
 20. Sophie.m

  Sophie.m Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2011
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  2
  Девојки, јас се гледав со едно дете 2-3 пати, немаше ништо не ми е дечко .. Онака само се беше. Сега сум на одмор подалечна дестинација, и тука сум до август некаде. И сега незнам што да правам се измачувам. Затоа и побарав помош поради тоа што немам никој сегашен.. :)