1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Врска со атеист

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од srce24, 4 април 2013.

  1. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Ќе бидеш во врска со неверничка? :o Па каков верник си тогаш? Ќе ја прифатиш ли и ти или ќе се обидеш да ја промениш?
     
  2. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Хахахах како ме замислуваш ти мене како лик од турска серија со заостанат мозок 500 години назад? :rofl:
    Јас сум верник за себеси. Ќе ја прифатам како што напишав само ако ги исполни условите што исто така погоре ги напишав. :) Иако ова да се случи шансите се мали бидејќи неможам да се заљубам во девојка која би плукала по религијата и Бог. (сеуште не сретнав атеист кој си ја гледа својата работа и не плука по Бог и по религиите) Така да шансите се мали да сретнам таква девојка атеист.
     
    На carangigia му/ѝ се допаѓа ова.
  3. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Да
    Еве ти и доказ.
     
    На МК- Селектор, Gosh, LollySky и 2 други им се допаѓа ова.
  4. Црна Ружа

    Црна Ружа Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    1.000
    Допаѓања:
    3.684
    Пол:
    Машки
    Ние секташите не влегуваме во врски со раја која нема изблендано барем една мачка во блендер.
    А и многу сме романтични, зарем има поромантично нешто од гробишта под полна месечина?!
    Nekromantik :mm:
     
    На МК- Селектор, CameliaMiller, Gosh и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Има посебна тема за врска со атеист, ко демек за лепрозен човек да правите муабет. :worried:
     
    На Konfetka, WildMk, CameliaMiller и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Изгледа не разбираш дека не само заостанат 500 години назад може да биде верник.
     
  7. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Не, не, не реков тоа. Сакав да кажам дека само заостанат 500 години назад може да мисли дека сите атеисти плукаат по религијата.
     
  8. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Јас никаде не пишав дека мислам така. :rofl: :rofl: Јас пишав дека сеуште немам сретнато атеист што не плука по религија. Немој да ме правиш будала со нешто што не сум го напишал, мене не ми смета но неубаво и смешно изгледа.
     
  9. Daern

    Daern Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2017
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    1.247
    Пол:
    Машки
    Леле леле темата. Да плачам или да се смеам! А замисли колку е тажно после секс да не те вика „друже генерале“ или да читате Карл Маркс и Фредрих Енгелс заедно. Ај тоа ми го објасните другари и другарки :D

    Ма на мажите им требат христијанки бе. Да ја контролира, да и кажува дека се што праве е грешно пред Бог, да му биде невина, да не смее да писне, а тој да си го фура егото и до себе да си има потчинета жена... не некоја паметна, што има различни ставови од оние што ги налага религијата :D
     
    На Konfetka, Gosh, SweetAna и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Momichka

    Momichka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    6.428
    Пол:
    Женски
    @CameliaMiller и јас не сакав да се венчавам, фамилијата на мм запна, и ајде велам, не сакам да расипувам Убави моменти ајде нека има венчавка. Искрено, секако не ми менува многу.
    И таму во црквата, ставено 5-6 пара во ист ден, и каснење, гужви, стигнаме на ред, стоиме пред врата и попот го фака паника. Свекорот и свекрвата + девер ги нема :o Каснат (некои мининални 5 минути, ништо страшно)
    И доаѓа вонка, ајде ајде да најдеме нов девер, ајде да завршеме:whew:
    И стоејќи со него, велам попе, абе сега ќе дојдат, 5 минути биле а не биле, ќе прочиташ побрзо, ќе скокнеш нешто од читањето ќе завршиме, само смирено, ќе стигнат во секој момент;)
    И попот ми враќа: Aа да, а ти сакаш ли дете без глава да родиш (facepalm)
    Моја среќа дека попот го рече тоа пред мене, мм и останатите гости зад нас, и сите убаво го слушнаа. Немаше некој кој не беше запрепастен од коментарот. (facepalm)
     
    На theowndemon, CameliaMiller и Daern им се допаѓа ова.
  11. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.983
    Допаѓања:
    261.045
    Каква будала бе :D
    Од сите адети свадбарски, црквата е некако најбезболна. Ама знам дека има "скратена" верзија пеењето, другарка на свадба го замоли да биде брзо (и таа не поднесува мирис на темјан) и за 10 минути ги испеа, и тоа на два јазика :)
     
    На Momichka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. eht

    eht Нов член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2018
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    17
    Јас сум атеист уште од 10 години , и во клас кога разговарав на таа тема со другите што беа верници беа многу нападни , изгледа мешаа атеист и сатанист и еднаш дури и пуштија гласини " крстот сум го ставала во газот " ... Лично мене не ми е важно дали дечкоми е верник , но секако би сакала да бидам во врска со некој со кој што го делам истото мислење . Јас сум атеист од кога бев во една црква и буквално ова го кажаа "вие немате право да размислувате , само треба да го сакате бог" и јас од тогаш баш размислував и така . :)
     
    На КикиМаус, WildMk, Aleksandar1212 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Лол, темава... :drunk: :D
    И кога се чувствував и декларирав како верник, никогаш не сум го сметала атеизмот како пречка за потенцијална врска со некого. И никогаш не сум се ни почувствувала навредено од некој атеист по тоа прашање, оти уствари нападни, т.н. милитантни атеисти (барем во Македонија) според мене горе-долу се мит, сè е тоа butthurt (pardon my French) од фанатици + без смисла за хумор.
    Сега сум агностик атеист, можеби со тенденција кон целосен атеизам. Почитувам верници од која било вера и не го сметам тоа за пречка за врска - но еманципирани и цивилизирани верници како повеќето со кои се дружам. Да не се лажеме, со некој што од верата извлекува поуки и начин на живот како на пример покорност на жената, осудување луѓе ради сексуална ориентација, про-лајферство и други ограничувања - не би биле никогаш нешто повеќе од познаници (и овој исти став и како верник сум го имала btw). Тој став и чувство се обострани.
     
    Последна измена: 14 јуни 2018
    На theowndemon, Scott Weiland, КикиМаус и 4 други им се допаѓа ова.
  14. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Зависи до човекот. Немора да значи дека сите верници или сите атеисти се нападни. Еве на пример ти си атеист и имаш лошо мислење за верниците и црквата тоа е видно по ова што го напиша, и што треба да значи тоа дека сите атеисти ја мразат црквата и верниците? Ти треба Библија да бидеш верник а не муабетите на некој поп мафијаш во некоја црква. Ти никогаш не ни си била верник бидејќи ја немаш прочитано Библијата.

    Не сфаќам како би можел да се заљубам во девојка која не дели исти ставови со моите или барем слични?
    И во краен случај кога би се заљубил во девојка атеист, не би ми пречело што таа е атеист се додека на неа не и пречи тоа што јас сум верник. Секако проблемите подоцна пак ќе дојдат. Што со децата?
     
  15. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Искрени да бидеме тебе ти сметаат верници. А оние верници кои велиш дека ги почитуваш тоа не се верници, тоа се луѓе кои ради реда кажуваат дека припаѓаат на одредена верска заедница а ниту веруваат ниту ја почитуваат нивната религија.
     
    На carangigia му/ѝ се допаѓа ова.
  16. RAF Camora

    RAF Camora Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2018
    Пораки:
    1.576
    Допаѓања:
    10.981
    Пол:
    Машки
    Значи според тебе верници се само оние кои го имаат прочитано Куранот и Библијата? Очигледно погрешно го разбирате зборот верник. Јас не знам зошто се обидувате да му солите на некого памет, а всушност немате поим за што зборувате. Ова не се однесува само на тебе туку и на останатите членови. Не значи дека ако е верник е добар човек или ако е атеист е лош човек. Треба да разграничите некои работи, многу буквално ги сфаќате работите.
     
    На GrevMk, КикиМаус, Someonespecial и 2 други им се допаѓа ова.
  17. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Како може да биде верник оној кој врска нема што проповеда и што учи неговата религија? Или битно е само да се каже дека си верник.. Ова е исто како да кажам јас сум пилот, ама незнам како се вози авион.
     
    На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  18. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Сум била во врска и со атеист и со христијанин и со муслиман и со будист и со агностик.
    Се додека не се фантици, милитантни и не се обидуваат мене да ми наметнат нешто, нема проблем.
     
    На theowndemon, Luminary, КикиМаус и 3 други им се допаѓа ова.
  19. eht

    eht Нов член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2018
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    17

    Со тоа што го напишав не сакав да ги навредам верниците или пак црквите , се извинувам ако така ме свативте , јас сакав да кажам дека честопати атеистите можат да бидат погрешно сватени , како во мојот случај. :)
     
    На КикиМаус, Someonespecial и WildMk им се допаѓа ова.
  20. RAF Camora

    RAF Camora Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2018
    Пораки:
    1.576
    Допаѓања:
    10.981
    Пол:
    Машки
    Добро еве доколку сакаш пластично да ја објасниме работата ќе се обидеме и на тој начин. Ти веруваш во Бога? Дали веруваш во поповите и свештениците кои го проповедаат словото господово? Уште еднаш ќе напоменам. Верник не се станува само со читање на Библијата и Куранот и одењето во црква и џамија или секојдневна молитва. Верник се станува и со правење на добри дела и почитување на некои вредности. Јас не осудувам никого бидејќи постои една реченица : Прв каменот нека фрли оној кој што е безгрешен. Јас не верувам во попови и оџи бидејќи тие земаат пари за тоа што го работат. Верувам во тоа што го проповедаат, ама кога ќе проповедаат и читаат молитви без паричен надоместок тогаш ќе верувам дека тоа го работат од љубов. Инаку за да се помолиш на Бога не треба да одиш во верски објект, можеш тоа да го сториш и под отворено небо. Се додека имаш желба да го правиш тоа и ти дава сила не е важно каде ќе го сториш тоа.
     
    На Luminary, КикиМаус, Someonespecial и 2 други им се допаѓа ова.