1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Врска со атеист

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од srce24, 4 април 2013.

  1. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Јас само сакав да ти кажам дека не треба да ги ставаме сите во ист кош, без разлика дали се атеисти или верници. Се зависи од човекот.
     
  2. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    :)

    download.jpg
     
    На Amellie13, crimson, sparklie и 5 други им се допаѓа ова.
  3. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Да верувам во Бог, Верувам во она што го зборуваат поповите и свештениците, но не ме интересира тие што прават, има кој да суди. Знам како се станува верник, нема потреба да ми кажува никој. Пробувам колку што можам повеќе да го почитувам Словото Господово, според тоа се нарекувам верник, а дека сум најдобар и безгрешен далеку од тоа. Без пари неможе да проповедаат бидејќи сме 21 век, се зависи од пари па и тие имаат семејства. Проблемот е што тие зимаат ненормално големи суми на пари. Можеш да го сториш тоа и под ведро небо кога не си во можност да одиш во црква, не си чист, не си пристојно облечен или слично. Кога сум во можност зошто да не одам во божји храм?
     
    На carangigia му/ѝ се допаѓа ова.
  4. RAF Camora

    RAF Camora Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2018
    Пораки:
    1.576
    Допаѓања:
    10.981
    Пол:
    Машки
    Да се навратиме на темата од која причина тогаш не би сакал да бидеш во врска со девојка која е атеист? Ако си ја засакал и таа тебе, но не си дознал на почетокот дека е атеист. Зарем кога ќе дознаеш поради тоа ќе ја оставиш девојката? Инаку никој не ги осудува верските лица, туку само си кажав што мислам за нив и каква слика имам изградено во поглед на сето тоа. Убаво е ако си во можност да отидеш во верските објекти никој не го оспорува тоа.
     
    На КикиМаус, Someonespecial и WildMk им се допаѓа ова.
  5. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Никогаш не би се заљубил во девојка која нема исти ставови или барем слични со моите. А не верувам ни дека девојка атеист би се заљубила во мене. Мислам дека има работи кои ги карактеризираат верниците посебно од атеистите па така според тие работи не би можел да најдам сродна душа од спротивната страна. Од лепе очи поради надворешен изглед не би се заљубил, одамна го поминав тој период.
     
    На crimson, carangigia и WildMk им се допаѓа ова.
  6. RAF Camora

    RAF Camora Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2018
    Пораки:
    1.576
    Допаѓања:
    10.981
    Пол:
    Машки
    Секоја чест за тебе ако си успеал да ги контролираш емоциите до тој степен и за тоа дека имаш способност да препознаеш девојка која е атеист на прв поглед. Само кажи ми како успеа да ја развиеш таа способност да одбираш во кој ќе се вљубиш и да препознаеш атеист? Јас не можам очигледно имам некој проблем тогаш. :?:
     
    На Amellie13, КикиМаус и Dust им се допаѓа ова.
  7. Afrodite¥

    Afrodite¥ Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2017
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    2.979
    Пол:
    Женски
    Ех, како ќе те заебе животот, не си ни свесен :)
     
    На Lianna Anna, КикиМаус и Someonespecial им се допаѓа ова.
  8. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Во право си и ти. Јас сум агностик и никогаш не би се заљубила во тебе.
     
    На Amellie13, crimson, КикиМаус и 4 други им се допаѓа ова.
  9. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Пријателче, џабе му објаснуваш, а и навистина е утопија врска на нерелигиозна личност со верник како Витали. Човекот едноставно нѐ гледа како нихилисти, неморални, индоктринирани и што сѐ не. Јас не би се заљубила никогаш во таков човек, баш е пример за она преку мојата граница што го објаснив во претходниот пост.
     
    На Lianna Anna, Amellie13, КикиМаус и 3 други им се допаѓа ова.
  10. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Кажав, одамна го поминав пероидот кога се заљубував на прв поглед поради надворешниот изглед.
    Ако не ја познавам девојката, ако немам појма што таа сака во животот, како таа размислува, какви ставови има кажими што е тоа што би ме привлекло за да се заљубам. Можеби ти е чудно но некои луѓе како мене така функционираат.
    Човек самиот се заебува.
    Тоа е тоа што го зборувам цело време. И јас никогаш не би се заљубил во девојка како што си ти, или друга која има сфаќања како твоите. Ако за тебе имам таква слика незначи дека и за другите истото го мислам. Има луѓе со различни ставови но сепак ги почитувам бидејќи имаат култура и не сметаат за ненормално се што е поразлично од нив како што тоа го правиш ти.
    .
     
    Последна измена од модератор: 14 јуни 2018
  11. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Мајтапот на страна, ме интересира, како не доживуваш? Ај опиши што не ти се допаѓа кај вакви ко нас (освен делот со 'немање култура')?
     
    На КикиМаус и Someonespecial им се допаѓа ова.
  12. RAF Camora

    RAF Camora Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2018
    Пораки:
    1.576
    Допаѓања:
    10.981
    Пол:
    Машки
    Јас се трудев да ја дознаам причината поради која му пречи тоа. Инаку не верувам дека постои таков човек кој може да ги контролира чувствата барем кога е во прашање вистинската љубов. Ова што го напиша тој погоре ми е нереално . И не знам на кој начин успева да препознае атеист, навистина би сакал да знам. Инаку не го осудувам неговото мислење, но тоа не значи дека се сложувам со него. И зошто би ми пречела девојка која е атеист, ако таа ме сака и ме почитува таков каков што сум.
     
    На КикиМаус и Someonespecial им се допаѓа ова.
  13. Afrodite¥

    Afrodite¥ Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2017
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    2.979
    Пол:
    Женски
    Сакаш да кажеш дека Господ нема никаква врска со тоа што го прави човекот?
     
    На dayla, КикиМаус, RAF Camora и 5 други им се допаѓа ова.
  14. RAF Camora

    RAF Camora Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2018
    Пораки:
    1.576
    Допаѓања:
    10.981
    Пол:
    Машки
    Како според надворешен изглед би препознал атеист? Инаку да кажеме дека е така како што велиш. Зошто сметаш дека девојка која е верник повеќе би те сакала и почитувала од девојка која е атеист? Во поглед на ставовите и тоа што сака во животот од каде знаеш дека го зборува тоа што навистина го мисли? Може сака да те изманипулира.
     
  15. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Па седнувам и правам муабет со човекот. Разменуваме ставови, мислења, сигурно на ред би дошла и религијата и атеизмот. Кажав дека не се заљубувам на прв поглед бидејќи не ми игра улога надворешниот изглед како што ми игра улога карактерот. Кажав и дека кога би се заљубил во девојка атеист се би било во ред додека неа не и смета тоа што јас сум верник.
    Секако. Бог му дал слободна воља и разум на човекот. Би немало смисол да веруваме во Бог или тој да суди ако тој не ''програмирал'' што ние да правиме, што да мислиме и слично.
    Неможе да се дознае од надворешен изглед како не разбираш. Со дискусија се дознава тоа. Сметам така бидејќи би делеле исти ставови или слични за некои работи.
    Ајде овде има либерали, те молам прашај дали би се заљубиле во десничар? Исто и со религијата.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  16. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    @Vitaly , ај одговори ми на прашањето плиз.
     
    На КикиМаус му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Исправка: сѐ додека не ѝ смета што дискриминирам сѐ и сешто, што мислам дека Земјата е рамна, дека вештачкото оплодување е поигрување со природата... итн :D
    Со среќа (fingers)

    Море, и на отворен ум има граници после кој се спротивставува самиот на себеси.
    Моја другарка со слични сфаќања да ја обземат чувства кон радикален верски фанатик, ќе ја советувам да сече и бега што подалеку. :)
    Пак темата на дискусија и грижа е насочен во погрешна насока, Врска со верски фанатик би било нешто навистина проблем за дискутирање. И не само кога е од другата страна атеист, туку и за многу верници :)

    Добра ноќ :hai:
     
    На Amellie13, КикиМаус и WildMk им се допаѓа ова.
  18. RAF Camora

    RAF Camora Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2018
    Пораки:
    1.576
    Допаѓања:
    10.981
    Пол:
    Машки
    Сега ја промени приказната, ама нема врска очигледно не се изјасни добро погоре или јас не те разбрав. Јас не би имал храброст да отворам тема со девојката која скоро сум ја запознал за религија, можеби е поради тоа што не сум толку отворена личност уште на самиот старт. Само сакав да ти посочам дека луѓето во животот не се такви какви што се прикажуваат и дури и со дискусија не можеш да разбереш се. Верував дека јас сум наивен човек, ама очигледно имало и понаивни од мене.
     
  19. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Тоа не е тема на разговор ама ајде. Ти што мислиш како може да те доживува човек кој има контра ставови во секаков поглед и на моменти се однесува дрско и без култура? Се додека ме почитува човек колку и да има различни ставови тој за мене е добар. Мислам дека се е јасно.

    Баш така. Ете ова кажува каква личност си. Докажи каква е Земјата наместо да се исмејуваш. Дискриминираш повеќе од мене за да ми го кажеш ова. И не сфаќаш се што е во лабалаторија создадено неможе да биде природно.
     
    Последна измена од модератор: 14 јуни 2018
  20. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Ок.. разбирам, почитувањето ти е проблем... иако ти мене не ме почитуваш и моето тело и право на избор во врска со него. Ама во право си, не е тоа тема, а во животот пак, интердисциплинарни се темите, и мораш се' да земеш во предвид кога оценуваш еден карактер.
     
    На RAF Camora му/ѝ се допаѓа ова.