1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Врска со атеист

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од srce24, 4 април 2013.

  1. Jean-Baptiste

    Jean-Baptiste Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2013
    Пораки:
    354
    Допаѓања:
    2.867
    Пол:
    Машки
    А ако е албанец католик?
     
    На Zeynep му/ѝ се допаѓа ова.
  2. HellAngel

    HellAngel Активен член

    Се зачлени на:
    10 април 2016
    Пораки:
    348
    Допаѓања:
    136
    Пол:
    Машки
    Овде потенцирав националност а не верска припадност.Македонец и Албанец не се исти без разлика на вера..
     
    На okcenzi и Bojana.20 им се допаѓа ова.
  3. Jean-Baptiste

    Jean-Baptiste Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2013
    Пораки:
    354
    Допаѓања:
    2.867
    Пол:
    Машки
    Не зашто во претходните постови потенцираше вера нон стоп.А ако е македонец муслиман?
     
    На Zeynep, theowndemon и Gerbera им се допаѓа ова.
  4. Gerbera

    Gerbera Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2016
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    772
    Хм, па зарем не би било (според некои де) и тогаш врска со неверник?
    Или верава се вметна у муабетиве споредно, да даде на интензитет на главната порака, а таа е порака за одржување на нацијата? Зарем не е тоа хула, нешто за кое ги кривиш оние во другата тема?
     
  5. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.166
    Допаѓања:
    105.726
    Пол:
    Женски
    Јас сум во брак со атеист. Јас сум верник, крстена сум, исто и тој, се венчавме и во црква, децата ги крстивме, за скоро и третово исто... Празници, адети си обележуваме најнормално.
    Едино не доаѓа на миси, не влегува да палиме свеќа, застанува надвор, јас влегувам со децата. Малку е без везе би рекла кога децата почнуваат да се интересираат, бараат објаснение, па зошто тато бели дека нема Бог а мама дека има..... Тука е малку 'шашаво'. Јас сум за тоа кога ќе пораснат, ко ќе се зрели да носат свои ставови за таа тема децата да одлучат сами, а дур се мали да си го негувам тој христијански дух.
     
    На kjukli и Jean-Baptiste им се допаѓа ова.
  6. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.848
    Допаѓања:
    47.942
    Пол:
    Женски
    Со атеист да си не е страшно се додека не почне да филозофира, да се исмева, да те потпрашува, зошто луѓето што јас ги знам атеисти се такви и прилично сум се осетила во тесно зошто на крај на дискусија поверојатни се неговите тврдења. Ако не те притиска и ако не ти суди што има врска ако е атеист.
     
    На Jean-Baptiste му/ѝ се допаѓа ова.
  7. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.429
    Допаѓања:
    47.572
    Пол:
    Женски
    Јас веќе имам кажано дека сум атеист, сум била во врска и со верници и со атеисти . Секогаш ама баш секогаш на сам почеток си го кажувам своето мислење на таа тема бидејки несакам подоцна доколку стане сериозна таа врска да имаме проблеми доколку настанат несогласувања во врска со нашите ставови.

    Од друга стана со последниот дечко имав проблем на темата. Имено као него не му сметала мојата религиска (не)определба, но суптилно покушаваше преку муабети да ме убеди како грешам со своите размислувања па до таму стигна муабетот како утре доколку стане посериозна врската мегу нас неговите нема да ме прифатат како таква. Нормално раскинавме после 2 месеци бидејки не сакам да бидам под притисок на докажување ниту па да ги правдам своите ставови пред луге кои не прифаќаат ништо поразлично од своето убедување.

    Со другите не сум имала некаков проблем да ме напињаат да идам по цркви и молитви да кажувам, како и да ме омаловажуваат заради моето мислење но од друга страна ни јас никогаш ама баш никогаш не сум пробала да убедам некого во моето бидејки сметам дека религијата и вребата се чисто лично и интимно чувство.

    Како и да е сметам дека тие работи се битни и треба да бидат разговарани колку и да се смешни некому бидејки доколку утре стане серизна врската може да настанат проблеми. Јас лично не сакам да се крстам, како и да правам свадба во црква , како и свое дете да крстам и да му наметнам своја вера додека е мало и не го разбира концептот на религијата па тоа може да биде проблем доколку партнерот ги сака спротивните работи од мене.

    Во оној момент кога ке осетам дека некој врши пресија врз мене, не ми остава простор сама да одлучам и ме условува да се променам во име "љубовта и врската" спремна сум да ја пресечам таа врска без око да ми трепне. Ако можам јас верникот да го прифатам како таков со сите свои лични ставови и убедувања ќе мора и тој мене да ме прифати во целост во спротивно нема зошто да бидеме заедно.
     
    На Someonespecial, stranger2, ku4ence и 10 други им се допаѓа ова.
  8. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.941
    Допаѓања:
    278.461
    Извини доколку прашањево е интимно и е офф, но ме интересира конкретно моментот на венчавање во црква.
    Како успеавте да се венчате, нели е потребно двајцата да се православни, или сепак он е крстен?
     
  9. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.166
    Допаѓања:
    105.726
    Пол:
    Женски
    Црковно гледано, тој е православен, крстен е уште како дете, има и крштеница, си се венчавме најнормално ко и сите. Тој е 'тазе' атеист:) на почетокот заедно одевме и во црква, ама се повеќе и повеќе си ги изнесуваше своите ставови дека не верува, дека е дарвинист и одиме кон стар трек... па престана да доаѓа во црква, а не ми 'попува' по дома, јас си верувам, тој не и така :angel:
     
    На danichap му/ѝ се допаѓа ова.
  10. HellAngel

    HellAngel Активен член

    Се зачлени на:
    10 април 2016
    Пораки:
    348
    Допаѓања:
    136
    Пол:
    Машки
    Потрнцирам зошто не е природно.
    А ако е вонземјанин од друга галаксија?
    Од толку Македонци мора друга вера нели...
    Ако е ова ако е она..
     
  11. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.121
    Пол:
    Женски
    Со никого,никогаш не сме дебатирале до степен на караници за моите неверувања и неговите верувања.:DДека било тема на која сме се зезале и пецкале по малку,да..ама,тоа било слично како и на тема: филм,музика, политика... :D Не биле верничишта со големо В кои, драмеле околу нивното верување, а не сум драмела нити јас заради своето неверување и нивното верување.
    Крај краева, човек кој ви наметнува било што,па и во поглед на верување или неверување.. е проблематичен карактер сам по себе и, многу веројатно и за други работи (да) ве притиска, или? :D
    Има, милиони други побитни работи за тоа дали ќе функционира или не врската со некој. Не сакам да наметнувам свое мислење и не сакам да ми наметнуваат. Не стварам конфликти на темата и не сакам да ствараат. Така што, мене, многу веројатно е дека ќе ми пречи верник кој ќе има потреба да ми ја „разбуди“ вербата во бог, исто како што и, таквиот,кому ќе му е многу битно да јас верувам и ќе има потреба да читаме и да си ја прераскажуваме библијата... кој ќе ми ја цитира библијата од јутра до сутра итн. ќе има проблем со мене.Затоа де никогаш не излегував со луѓе од Богословски. :rofl:
     
    На Bender Rodriguez, kjukli, Bridget и 5 други им се допаѓа ова.
  12. HellAngel

    HellAngel Активен член

    Се зачлени на:
    10 април 2016
    Пораки:
    348
    Допаѓања:
    136
    Пол:
    Машки
    Неверник според Христијанската доктрина е секој човек кој не го прифатил Господ Исус Христос.Јас сум верник а не атеист,ама многу поморално е Македонка да е со Македонец-атеист него со Муслиман верник И ОБРАТНО.
     
  13. Jean-Baptiste

    Jean-Baptiste Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2013
    Пораки:
    354
    Допаѓања:
    2.867
    Пол:
    Машки
    Ако ме прашаш мене строго сум против за оваа модаи те подржувам ама како единка не можеш против тоа.
    И јас сум се спорел и расправал ама демек денес е као модерно да се каже дека љубовта не познава граници и никоме ништо.
    Сватив дека не комуницирам со такви девојки а они што прават нека им стои на чест сепак родителот тоа требал да и го вкорени во глава а не јас
     
    На HellAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  14. HellAngel

    HellAngel Активен член

    Се зачлени на:
    10 април 2016
    Пораки:
    348
    Допаѓања:
    136
    Пол:
    Машки
    Браво :)
     
  15. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.781
    Допаѓања:
    259.805
    А по што се различни, де просветли ме?
    Јас се мислев па исти се...
    Ти си смешка во движење :rofl:
    О, богу на природата :clap::clap:
    Има проблем секаде кај што ќе го побараме Офи :)
    Ти како атеист, а сопругот верник, секогаш ќе морате да смислувате религиозен компромис.
    Јас не сакам никогаш да бидам во таква ситуација, односно, немам грам намера да се привикнувам на нечија вера - ниту во црква да се венчавам, ниту деца да крштевам, ниту слава куќна да имам, ниту во црква било кога да одам.
    Искрено тоа му го кажав на дм уште мноооогу одамна (знаеш и сама). Тој не беше ни тогаш верник, но не се замараше да речам - кај сите, таму и тој.
    Сега веќе ни тој не оди во цркви и не слави празници, но тоа беше негов избор. И секогаш ќе биде.
    Но, сам си прифати дека никогаш со мене нема ниту да се венча, ниту куќна слава да има, ниту деца што јас би ги родила ќе бидат крстени.
    Он може и понатаму да оди во црква, не би му рекла збор - но за останативе работи сум децидна и од секогаш сум била искрена по тоа прашање.

    За мене не е ни сеедно, а осуда е мал збор за тоа што го мислам и чувствувам према сите религии.
     
    Последна измена: 14 април 2016
    На Anon, kim.k, Offspring и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Има разлика од врска со атеист, и врска помеѓу муслиман-христијанин.
    Јас себе се сметам за нерелигиозна, а маж ми е верник. И немаме никаков проблем.
    Врска помеѓу христијанин и муслиман не е само разлика во религија туку и разлика во култура.
    Јас како нерелигиозна не го терам маж ми и он да биде како мене. Негово право е да си верува, пости и иде во црква кога сака. Јас не одам.
     
  17. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.429
    Допаѓања:
    47.572
    Пол:
    Женски
    A ете ако сака со Германец, Франзузин , Италијанец.... Каква врска има земјата на потекло со вербата во религијата. Или Германка само со Германец може , а Македонска само со Македонец надвор од државните граници мешање никако.

    Напрајте првин разлика помегу државјанство и религиска припадност па после попувајте дали нешто е морално или не. |(
     
    На Someonespecial, ku4ence, Bender Rodriguez и 4 други им се допаѓа ова.
  18. HellAngel

    HellAngel Активен член

    Се зачлени на:
    10 април 2016
    Пораки:
    348
    Допаѓања:
    136
    Пол:
    Машки
    Ова р исто како да ме прашаш по што се различни кокошката и соколот.По националност,менталитет,обичаи,историја,патријахални вредности(тоа е непознат поим за многу Македонки)... уствари прашањето е ПО ШТО СЕ НЕ СЕ РАЗЛИЧНИ.. освен тоа дека се од родот Човек,друго ништо не ги поврзува.
     
  19. HellAngel

    HellAngel Активен член

    Се зачлени на:
    10 април 2016
    Пораки:
    348
    Допаѓања:
    136
    Пол:
    Машки
    Ја знаеш разликата меѓу национална припадност и државјанство или само лупна :D?

    И лебедот е птица и орелот е птица.Тие се дружат меѓу себе,се размножуваат заедно?..
     
    На ♡BuBaLe♡ му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Jean-Baptiste

    Jean-Baptiste Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2013
    Пораки:
    354
    Допаѓања:
    2.867
    Пол:
    Машки
    А коњот и магарето се размножуваат мегусебно?:)
     
    На theowndemon и CameliaMiller им се допаѓа ова.