1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Врска со атеист

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од srce24, 4 април 2013.

  1. HellAngel

    HellAngel Активен член

    Се зачлени на:
    10 април 2016
    Пораки:
    348
    Допаѓања:
    136
    Пол:
    Машки
    Напротив,уживам да дебатирам :D
     
  2. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    @HellAngel едно е да дебатираш, а друго е да се контраш и расправаш каде стигнеш и со кого стигнеш.
    Искрено мака ми е да ти цитирам мислења и да ти кажувам што и како, а и онака нема да ме сфатиш така да не сакам да си го губам времето со глупости.
    Муабетот ми е научи да правиш разлика меѓу дебата и контрања и расправање за без врска. Воедно престани и да трескаш глупости. |(
     
    На Someonespecial, danichap, ЈеленаЏиш и 5 други им се допаѓа ова.
  3. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Верувам дека не... ужива, напротив. Од помош е ваквата дебата бидејќи, пред сé, така ги елиминира неморалните и моралните ги врбува за кафе и читање библија.:D
    Признај, Анѓелу од пеколот:rofl:
     
    На Someonespecial, danichap, ЈеленаЏиш и 7 други им се допаѓа ова.
  4. HellAngel

    HellAngel Активен член

    Се зачлени на:
    10 април 2016
    Пораки:
    348
    Допаѓања:
    136
    Пол:
    Машки
    Секој збор ти е еден златник :D
     
    На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
  5. HellAngel

    HellAngel Активен член

    Се зачлени на:
    10 април 2016
    Пораки:
    348
    Допаѓања:
    136
    Пол:
    Машки
    Без нервоза :)
     
  6. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Се нервира некој?
     
  7. HellAngel

    HellAngel Активен член

    Се зачлени на:
    10 април 2016
    Пораки:
    348
    Допаѓања:
    136
    Пол:
    Машки
    Не,општо реков.Не е добра нервозата :)
     
  8. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Мале, се сложуваме за нешто. Де, скрши некоја чаша.. не би да прицрка некое магаре, коњ, кобила, куче...лебед, кокошка:D.
    Ги сакам сите животинки (и птици...и инсекти....). :inlove:
    If you know what I mean, wink-wink.:D
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Magnolija

    Magnolija Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    1.674
    Допаѓања:
    7.645
    Лелееее, Жапче хахаххахах :handshake: Те биваТ, те биваТ... Ме расположи да ти кажам право...

    А бе, уште не ми е јасна вашата логика. Еве, имам познаник муслиман што е толку затуцан во вера и се, и за девојката не кажа дека е силувана туку дека била посрамотена. А бе ај, толку ме изнервира ми се идеше тоа пенкалцето што го мафташе на предавање да му го исклучам од тимбата. Со таков, никогаш! Жално е бре, а има такви и христијани.

    Знам и куп муслимани кои се атеисти и си јадат свинско и ги е гајле, ти во што веруваш и во кој. Што е и малку интимно прашање.

    Дечко ми се крсти тој пак на секоја црква, што да му правам? :D Среќа грешен е бајаги, па се компезираме тука. :party:
     
    На Bender Rodriguez, kjukli, theowndemon и 2 други им се допаѓа ова.
  10. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.982
    Допаѓања:
    261.047
    Абе мене не само што не ми менува, туку и забавно ми е да фарбам јајца. Само не станувам во четврток пред изгрејсонце. Туку во сабота како ми е ќеиф така, исто како и со Бадник - кршам лепче со паричка. И ред други нехристијански обичаи терам, оние што ми се забавни. На куќни слави не одам, и не славам.
    .
    Не дека мене ќе ми се смени нешто ако се венчам во црква, но мислам така почнува... па ајде ова е традиција, она е... и ред други што јас не ги поднесувам.
    Затоа ич не се ни венчавам. Би се венчала само поради бирократски причини, што значи само во матично.
    Не сакам да го навредам дечко ти, ама тоа ми е врвот на христијанската глупост.|(
     
    Последна измена: 14 април 2016
  11. HellAngel

    HellAngel Активен член

    Се зачлени на:
    10 април 2016
    Пораки:
    348
    Допаѓања:
    136
    Пол:
    Машки
    Па за ова со во право и се сложив :D Yes I see your point :D
     
    На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Magnolija

    Magnolija Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    1.674
    Допаѓања:
    7.645
    @CameliaMiller јас тоа не го правам, ама тотално сеедно ми е. И нема да му кажам глуп си, тоа сигурно. Тој доаѓа од ептен религиозно семејство, моите се сите атеисти.

    А оваа ти што го сметаш за глупост... не знам што да ти кажам, тогаш ти си од тие атеисти кои не ги сакам. Замисли ти да имаш ваков дечко и што, ќе го омаложуваш? Ќе се правиш паметна на негова сметка? Тогаш си подосаден од овие кои тупат со религијата. Не те прави ни малку подобра личност, да знаеш...

    Јас па ми се допаѓа ти ставам...
     
    На LivingGlam и theowndemon им се допаѓа ова.
  13. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.982
    Допаѓања:
    261.047
    Нема да имам таков дечко. Мене не мора вистината да ме прави подобра или полоша личност, таа не зависи од мене. Ако на дечко ти му треба моја крв ќе му дадам. Тоа ме прави добра личност. Ако некој мисли дека земјата е рамна, нема зошто да го почитувам неговото мислење. Не е во право едноставно, а тоа нема врска со мојата личност.
    А паметна ме прави моето формално и неформално образование, како и генетскиот фактор - интелигенцијата. Нема што "да му се правам" паметна, за нешто што е факт.
     
  14. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Ама зошто толку важност и придавате на религијата ако сте атеисти?
    Јас не сум радикално нерелигиозна па сега насекаде да им трубам на луѓето како нивниот бог е измислен. Потполно исто ми се фаќа, не ни размислувам во врска со тоа.
    Не ми е во животот важна мојата нерелигиозност, и обратно.
     
    На kjukli, LivingGlam, ЈеленаЏиш и 6 други им се допаѓа ова.
  15. Magnolija

    Magnolija Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    1.674
    Допаѓања:
    7.645
    Еве и тој е образован, попаметен од многу атеисти, и многу поуспешен од нив (тука се ставам и јас) и сега ќе се најде некоја што ќе обраќа внимание на тоа? Па он знаеш колку ќе ја перцепира, па ич! Ниту ќе му кажам да престане да го прави тоа, иако реално и јас не знам зошто го прави, ниту ќе му се смеам, ниту ќе му коментирам. Како што и на баба ми не се смеам на нејзината суеверност.. Исто е тоа...

    Тука се трудиме да рушиме стереотипи, а ставаш некој што се крсти на црква во ќош со оние кои мислат дека земјата е рамна? Што не те прави подобра од оние кои се со религиска униформираност, зашто реално и твоето е униформа.

    Кај нас дома ни поп не сакаме да ни дојде, кај него кога сме јаделе секогаш прво се чита молитвата. И јас тоа го почитувам. Не ќе фрлам чинии да се глупирам и да му раскинувам, одбирај ЌЕ СЕ КРСТИШ ИЛИ ЈАС!! :D:D:D
     
    На FortuneTeller.xD, kjukli, Bridget и 6 други им се допаѓа ова.
  16. Joi

    Joi Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2014
    Пораки:
    606
    Допаѓања:
    1.995
    Здрaвoo, се извинувaм зa oфтoпикoв, aмa сaкaм сaмo дa нaпрaвaм мaлo пoтсетувaње oд биoлoгијa oд петтo, бидејќи спoред спoредбиве oчигледнo некoј не нaучил. :sun::sun::f::f:
    Вo прирoдaтa, имaме мнoгу живи oргaнизми. Птици, цвеќињa, бaктерии, aлги. Нo некoи се пoслични, некoи пoрaзлични. Oчигледнo е нa пример декa јaс кaкo чoвек мнoгу се рaзликувaм oд мувлaтa вo лебoт.
    Зaтoa, учените луѓе решиле дa ги групирaaт живите oргaнизми.
    Првен ги пoделиле вo пет цaрствa, нa бaктерии, нa прaживoтни и aлги, нa гaби, нa рaстенијa и нa живoтни.
    Пoтoa цaрствaтa се пoделени нa типoви, типoвите нa клaси, клaсите нa редoви, редoвите нa фaмилии, фaмилиите нa рoдoви и рoдoт кoнечнo нa вид. Вид е нaјмaлaтa мoжнa пoделбa и тoa знaчи декa единките oд исти вид мoжaт дa се рaзмнoжувaaт меѓу себе.
    Чoвекoт е живoтнo, oд клaсaтa цицaч, редoт примaти, рoдoт хoмo и видoт сaпиенс.
    Мaкедoнците се луѓе, дефинитивнo. Мaкедoнците мoжaт дa прaвaт децa и сo Албaнците, Турците, црнците, муслимaните, мaсoнците. Знaчи декa и нaбрoјaните спaѓaaт вo ист вид сo Мaкедoнците, т.е, и тие се луѓе. А нештo штo е мнoгу честo вo прирoдaтa, некoи би гo нaрекле и прирoднo, е единките oд ист вид дa се привлекувaaт и дa се рaзмнoжувaaт.
    Зaклучoк: Спoредбите кaкo кoњ сo мaгaре и мaкедoнец сo aлбaнец се aпсoлутнa глупoст.

    Oн тoпик: Јaс не сум цврстo дефинирaнa ни кaкo верник ни кaкo aтеист, имaм некoи свoи сфaќaњa зa Гoспoд, aмa вишa силa не ми е некoј гoлем фaктoр вo живoтoт, искренo не се интересирaм мнoгу зa тoa.
    Се интересирaм нaјвеќе кaкo функциoнирa oвoј свет и oвoј живoт.
    Дa не се лaжеме, кoгa се дружиме сo некoј или кoгa се рaбoти зa врскa, гледaме дa имaме слични пoгледи кoн светoт, a aтеистите и тврдoкoрните верници имaaт мнoгу рaзлични.
    Немa шaнси дa бидaм сo некoј нa кoј религијaтa мнoгу му влијaе нa живoтoт и нa рaзмислувaњaтa.
    Сo слoбoдoумен и либерaлен верник би билa, сo aтеист уште пoубaвo, aмa сo некoј зaтупен вo Библијaтa/Курaнoт немa шaнси.
    Пoпрвo би билa сo мoдерен муслимaн oткoлку сo кoнзервaтивен христијaнин.
    А и сепaк имa и мнoгу други пoвaжни рaбoти кoи влијaaт нa избoрoт нa дечкo oткoлку религијaтa.
     
    На Someonespecial, Bender Rodriguez, kjukli и 6 други им се допаѓа ова.
  17. HellAngel

    HellAngel Активен член

    Се зачлени на:
    10 април 2016
    Пораки:
    348
    Допаѓања:
    136
    Пол:
    Машки
    Значи ти сметаш дека си мајмун.. само во понапредна форма.. добро..
    Инаку да ти кажам дека твоите познавања за настанувањето на животот и неговата форма се исти како моите во атомска физика.
    ЗА ДОМАШНА:
    -Да се прочиташ што е Биогенеза
    -Да прочиташ зошто Чарлс Дарвин признава дека нема докази дека човекот е мајмин
    -Да прочиташ за движењето на гасовитe во космосот
    -Да прочиташ за експериментот на Милер и што тој покажал
    -Да најдеш зошто железо има и во земјата и во човекот.
    -Да најдеш што е Циркон и како хелиумската дисфузија покажува за Бог
    - Да научиш што е морал
     
  18. Joi

    Joi Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2014
    Пораки:
    606
    Допаѓања:
    1.995
    Oхх сеa и тукa ќе пoчнеме.
    Сетo oвa штo гo нaпишa немa aпсoлтнa врскa сo тoa штo гo oбјaснувaв, aмa сепaк ќе oдгoвoрaм.
    Ај дa си пoчнaм пo ред. :drunk:
    1. Никaде, aпсoлутнo никaде не спoмнaв спoмнaв декa луѓетo се мaјмуни. Збoрувaв зa кaкo Лине ги пoделил живите oргaнизми, нештo штo oчигледнo не гo знaеш, бидејќи спoредувaш лебед и сoкoл, единки oд рaзличен вид, сo aлбaнец и мaкедoнец, единки oд ист вид.
    2. Ниеден нaучник никoгaш не рекoл декa чoвекoт е мaјмун, туку декa сме oд слични, имaме ист предoк, и мaјмунoт и чooвекoт се живoтни, цицaчи примaти, имaме нaд 80% пoстo истa днк. Сo мaјмунoт сме дoстa слични, нa пример имa мнoгу пoгoлемa рaзликa меѓу чoвек и цвеќе oткoлку меѓу чoвек и мaјмун. Пoвтoрнo ненaучени лекции пo биoлoгијa.
    3. Дoбрo знaм штo е биoгенезa. Oд неживo не мoже дa нaстaне нештo живo, нa пример oд земјин прaв чoвек, зaрем не?
    4. Чaрлс Дaрвин немa дoкaзи декa чoвекoт е мaјмун oти чoвекoт не е мaјмун. Истo кaкo штo ти и твoјoт втoр брaтучед не сте истo, aмa имaте ист прa дедo. Oвa е сaмo пoеднoстaвен пример, не декa мaјмунoт и чoвекoт се слични кaкo втoри брaтучеди.
    5. Кoсмoсoт е вaкуум. Имa и некoи гaсoви, претежнo oд плaнетите и ѕвездите. Гaсoт се движи и се прoширувa, нештo штo немс врскa дo системстикa, евoлуцијa и билo штo вo мoјoт пoст.
    6. Милер сo свoјoт експеримент oд прoсти неoргaнски мaтерии успеaл дa сoздaде 20 aминo киселини, oргaнски мaтерии, реaкцијa шти нaјверoјaтнo се случилa нa земјaтa пред 3,5 милијaрди гoдини кoгa се пoјaвиле првите живи oргaнизми.
    7.Железoтo е вaжнo бидејќи е дел oд хемoглoбинoт, супстaнцa кoјa јa имa вo крвтa и гo нoси кислoрoдoт oд белите дрoбoви дo целoтo телo. Железo вo чoвекoт имa пoмaлку oд 1%, штo е незнaчaјнo вo спoредбa сo кислoрoдoт(65%), вoдoрoдoт(10%), јaглерoдoт(18%) и aзoтoт (3%). Сaмo oти некoј елемент штo гo имa вo чoвекoт гo имa и вo нештo другo, не знaчи декa чoвекoт е нaстaнaт буквaлнo oд тoa. Акo 70% oд чoвекoт се вoдa, не знaчи декa сме нaстaнaле oд вoдa, илa пaк aкo имaме јaглерoд вo нaд сме нaстaнaле oд дијaмaнти.
    8. Oчигледнo декa немaш никaкви пoзнaвaњa зa живиoт свет oсвен "нaучни" теoрии oд креaциoнисти кoи негирaaт кaкo функциoнирa прирoдaтa. Ни јaс не сум експерт, aмa ти си ги нaучил тие некoлку збoрчињa и ги кoристиш дa дoкaжеш нештo, без дa знaеш штo знaчaт.
    9. Мoрaл се збир oд прaвилa штo чoвекoт си ги измислил зa дa рaзликувa штo е дoбрo, a штo лoшo вo зaедницaтa. Тoa не рaзликувa oд живoтните, кoи бидејќи немaaт рaзум си се вoдaт пo прирoдниoт инстинкт. Рaбoтaтa е штo чoвекoт е слoжен, секoј си имa рaзлични сфaќaњa штo е мoрaлнo, пa зa дa се сoздaде универзaлен мoрaл, мoрaлo дa биде oд некoјa вишa силa, пoмoќнa и пoпaметнa oд сaмиoт чoвек.
    А и уште нештo.
    Темaвa е "Врскa сo aтеист", a не "Врскa сo чoвек oд другa нaциoнaлнoст", "Албaнците се луѓе кaкo мaкедoнците-мит или вистинa?", "Кaкo нaстaнaл светoт" или сличнo.
     
    Последна измена: 14 април 2016
    На Someonespecial, Bender Rodriguez, kjukli и 5 други им се допаѓа ова.
  19. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.982
    Допаѓања:
    261.047
    Кажав, мене не ми се фаќа исто.
    На донациите телефонски маваат 18% ДДВ, а црквата е ослободена од давачки. Епа зашто бе така?
    Второ, живеам во држава со грото народ христијани.
    Не знам кога последен пат беше во Скопје, ама има во моментов барем 20 цркви кои се градат од ДРЖАВНИ пари. Значи и со даникот кој јас го плаќам.

    Не сакам споменици, не сакам цркви. Сакам асално здравство.
    Работам во здравство и многу добро знам дека е ова тиња и за пациентите, и за вработените. Работам во нечовечки услови, со многу повеќе пациенти него било каде во светов кај што сум била во болница. Работам сама работа за четворица, затоа што државата гради споменици и цркви, наместо да вработи персонал, да обучи персонал, да сруши болнициве стари 80 години и да направи нови, да донесе доволно апарати, а не за мочан компјутер да чека човек 2 месеци, ако воопшто има термин слободен.

    Знаеш и сама пред многу години какви размислувања имав околу националноста, атеист сум од секогаш.
    Сега веќе немам такви размислувања. Ми се одмили се. И ми се одмили народот кој пишува „госпот„. Народот кој наместо да се образува, да вложува во себе, седи и џмие и се моли.
    Тоа е за мене, погрешна философија на живеење.

    Не се моли, фати мотиката ако сакаш нешто.

    Исто, од кожа ме вади лицемерието.
    Не може и да си христијанка, и никогаш да немаш Библија прочитано. Значи не може.
    Исто така, не може да идеш на бајачки, гатачки, да шеташ со откриена глава, да си рамноправна со сопругот. Не може да носиш облека од различни материјали. Не смееш да се украсуваш со злато. Не смееш да изгубиш невиност пред брак. Не смееш да шеташ полугола, и не смееш со сигурност да бидеш ваква невеста:[​IMG]

    На крајот, сите до еден христијани што јас ги познавам, не живеат 1% во духот на нивната религија. Кого залажуваат, е тоа не знам.
    Јас не реков дека е глупав драга. Само дека не може да биде и доктор (пример) и верник истовремено. Знаеш зошто? Ако е добар доктор, не може да биде добар верник, и обратно.
    Ако го споредуваш дечко ти со баба ти, тоа е друг муабет. Јас мојот не го споредувам така, и не ми е исто.

    Крстењето пред црква има смисла колку и пиењето света вода. Никаква.
    Секој бира со какви луѓе ќе живее. Јас не бирам нерационални луѓе во животот, тоа е мое право. Негово право е да се крсти пред црква.

    И уште една работа. Моите дома не се религиозни, но не се ниту атеисти. Кога можам на моите родители да им се спротиставам уште од дете и да не живеам по нивни сфаќања, и те како можам на дечко ми.
    За мене е проблем и тоа е.

    Не тепам верници по улица, но, никогаш, ама никогаш не би можела да бидам во врска со верник кој од мене ќе очекува, како што велиш, молитви на ручек, венчавки во црква, крштевање деца, куќни слави, славење верски празници, постови итн.

    Можам да почитувам некој со кој не треба да делам постела на таков начин. На работа од почит сите - и атеисти, и христијани и муслимани - кршиме лепче за Бадник, чукаме јајца за Велигден, кркаме баклави за Бајрам. Со ниеден од нив не живеам дома и немам потреба да се навикнувам на нешто такво :)
     
    Последна измена: 14 април 2016
    На kjukli, Dgirlll и Joi им се допаѓа ова.
  20. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.982
    Допаѓања:
    261.047
    Седи кец.
     
    На Someonespecial, Bender Rodriguez, kjukli и 2 други им се допаѓа ова.