1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Врска со атеист

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од srce24, 4 април 2013.

  1. HellAngel

    HellAngel Активен член

    Се зачлени на:
    10 април 2016
    Пораки:
    348
    Допаѓања:
    136
    Пол:
    Машки
    Ајде да дебатираме да видиме кој ќе има кец,сакаш?
    Ти нема ни нула да добиеш во таа дебата.
     
  2. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.774
    Допаѓања:
    259.764
    Друг виц знаеш? Овој одамна јас го имам слушнато.
     
  3. HellAngel

    HellAngel Активен член

    Се зачлени на:
    10 април 2016
    Пораки:
    348
    Допаѓања:
    136
    Пол:
    Машки
    Не е виц,ова е отворена покана за соочување на научни аргументи.Ако прифатиш ајде ако не, не го пикај твоето носе кај што не се пика.
     
  4. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.774
    Допаѓања:
    259.764
    Ајде научнику, пуцај.
     
  5. HellAngel

    HellAngel Активен член

    Се зачлени на:
    10 април 2016
    Пораки:
    348
    Допаѓања:
    136
    Пол:
    Машки
    Бидејќи овде не е темата за тоа.Дојди на темата ,,11 причини да бидеш атеист!'' и може да почнеш да ги аргументираш работите за кои ме цитираше.
     
  6. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.774
    Допаѓања:
    259.764
    Сосема си е океј темата. Дискутираме зошто може или не може верник со атеист и обратно. До сега ти истресе куп глупости, ни еден научен аргумент. Морал и етика зачувај си ги.
     
  7. HellAngel

    HellAngel Активен член

    Се зачлени на:
    10 април 2016
    Пораки:
    348
    Допаѓања:
    136
    Пол:
    Машки
    Чекај сега... таа што јас ја цитирав истресе зелени дека човекот е мајмун а јас им дадов домашна.. ти за таа домашна рече да седнем дека имам кец што значи ТИ ЗНАЕШ КАКО ДА ДОКАЖЕШ ДЕКА ЧОВЕКОТ Е МАЈМУН И ТИЕ ДРУГИ РАБОТИ,НАБРОЈАНИ...
    Чекај,што???? Што е ова болдов????????????????????????????? ДАЛИ ТИ ТОА МИ ПОБАРА НАУЧЕН АРГУМЕНТ ЗОШТО МОЖЕ ИЛИ НЕМОЖЕ ВЕРНИК ДА БИДЕ СО АТЕИСТ?????????????????????? ХАХАХАХАХАХАХАХАХАХХАХАХАХАХАХАХАХАХАХХАХАХАХАХАХАХАХАХАХХАХАХАХАХАХАХАХАХАХХАХАХАХАХАХАХАХАХАХХАХАХАХАХАХАХАХАХАХХАХАХАХАХАХАХАХАХАХХАХАХАХАХАХАХАХАХАХХАХАХАХАХАХАХАХАХАХХАХАХАХАХАХАХАХАХАХХАХАХАХАХАХАХАХАХАХ :rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:
     
    Последна измена: 14 април 2016
  8. Goody

    Goody Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2014
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    73
    Пол:
    Женски
    Би сакала еден ден љубовта помеѓу мене и мојот партнер да ја крунисаме во црква.
    Но негативна карактеристика неможам да кажам зошто не би требала да бидеш во врска со атеист,напротив познавам многу атеисти кои се МНОГУ ПОМОРАЛНИ од голем број верници.
     
  9. Jean-Baptiste

    Jean-Baptiste Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2013
    Пораки:
    354
    Допаѓања:
    2.867
    Пол:
    Машки
    Се сложувам со @Goody треба првенствено да си човек
     
    На Goody му/ѝ се допаѓа ова.
  10. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.084
    Допаѓања:
    56.315
    Пол:
    Женски
    Камелија, мешаш црква со вера. Христијаните немаат никаква врска со кражбите на поповите. Некои од нив баш од тие причини и не одат во црква, но не престанале да веруваат. А тоа со здравството и спомениците, не ми се ни зборува колку нема врска со темава. Те разбирам, фрустрирана си, и јас сум од истите причини. Ама што има врска со врска помеѓу верник и атеист?

    Крстењето пред црква и крстената вода имаат многу логика за тој што верува.

    Иако велиш дека почитуваш, очигледно е дека не е така. :D И од овој пост е јасно - исто како што фанатици не почитуваат атеисти и ги нарекуваат грешници, така има и фанатични атеисти кои едноставно не почитуваат нечие право да верува. И да, тоа ги прави полоши личности, па колку сакаат крв нека даруваат кога не се спремни да прифатат и почитуваат некој со различни сфаќања од нивните. И врска секако не би успеала ако едниот партнер е на било која од овие страни, затоа што го понижува другиот.

    И ако мислиш дека "Народот кој наместо да се образува, да вложува во себе, седи и џмие и се моли." - ова е одраз на вера, тогаш сфаќањата за верата ти се многу заостанати и стереотипни. Исто како и сфаќањата на заостанатите квазиверници кои ги користиш за да си го изградиш тој стереотип.
     
    На Nausicaa и Magnolija им се допаѓа ова.
  11. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.774
    Допаѓања:
    259.764
    За мене има: јас на црква не давам скршен денар, а акп дм инсистира да се венчаме во црква = озбилен проблем.
    Ако при толку достапни проверени информации сеуште веруваш дека си настанала од ребро, не знам што да ти кажам.
    Не викам дека сум добра личнодт. Само не сум лицемерна.


    @HellAngel тоа и ми беше поентата. Не постои ниту една биолошка причина за да не биде атеист со верник, Македонка со Албанец, црнец и белец... Што значи остануваш со некои безвезни морално-религиски "аргументи" кои се тотално небитни.
    Мислам дека и од Македонски си бегал, гледам слабо правописот.
     
    Последна измена: 14 април 2016
    На Dgirlll и eloves им се допаѓа ова.
  12. ЈеленаЏиш

    ЈеленаЏиш Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    511
    Допаѓања:
    1.890
    Пол:
    Женски
    Гледам денес ангелот од пеколот е расположен за контрење. Веројатно во духот на контрапротестиве. |(
    И меѓу другото, не му зборувајте за спарување Македонска со Албанец, ќе попизди. Самиот се декларираше како окорели националист.

    На темава, јас сум неверник, а се венчав во црква за да му удоволам на мм и неговата фамилија.
    Што се однесува до крштевките на идните ни деца, мм ми рече дека нема да правиме крштевки, ќе им дозволиме сами да одлучат што ќе бидат.

    Компромис луѓе, компромис. Уште ли да објаснувам?
    Ако се поврзат две души од различна вероисповед или атеист со верник, зошто тоа да биде пречка?
    Нека ги празнуваат сите празници, шо убаво.
    Нека не празнуваат ниту еден.
    Нека си го празнува секој својот.

    И зошто воопшто да се разговара за религија?
     
    На Someonespecial, Bender Rodriguez, kjukli и 8 други им се допаѓа ова.
  13. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Aj sledno otvorete tema Vrska so agnostik, mozh' "pointeresna" kje bide za chitanje.
     
    На ЈеленаЏиш му/ѝ се допаѓа ова.
  14. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.774
    Допаѓања:
    259.764
    П.С. За мене може да има логика и дека дедо Мраз постои. Тоа и понатаму ќе нема смисла без оглед на тоа што мене ми се сака да верувам.
    А се согласувам дека мене врска со верник не би ми успеала. Не може ни да ми се допадне побожен маж, а не па да помислам на нешто посериозно до него.
     
    На kjukli, eloves и Sesil им се допаѓа ова.
  15. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Ако партнерите си се верници, ама вистински верници, секако дека ќе си зборуваат за верата, ќе си се молат заедно, ќе си читаат духовна литература (Библија, Куран), ќе си ги поучуваат своите деца според тие вредности и етика, ќе си одат секоја недела во црква, а не само за празници.
    Тие верници што идат во црква само за празници се номинални верници (верници по традиицја, верници само на папир) и во пракса тие имаат исти верувања како и еден атеист. Меѓу овие се разбира дека нема да има муабет за религија, освен понекогаш кога ќе се нашалат на тема религија вс. атеизам со по некој виц :)

    Инаку сметам дека е важно со брачниот партнер да имаш барем слични погледи за животот, за брачниот живот, за воспитувањето на децата, за целите што сакаме да ги постигнеме во животот како семејство и сл.
    Јас лично на пример, покрај толку убави христијанки, не би се одлучил да бидам во брак со жена што утре би се одлучила на абортуст, или со некоја што утре ќе ми ги учи децата дека сме случајно настанати од неживите хемиски соединенија, дека животот нема некоја посебна смисла и дека смислата е да се јаде пие, да се размножи човек, да умре и толку.
     
    На Bender Rodriguez, theowndemon, zhap4e и 2 други им се допаѓа ова.
  16. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Ако Бог постои, создавањето од ребро не е воопшто проблем за Него. И од влакно може човек да создаде ако сака. И во реброто и во влакното барем има ДНК и ги има сите 20 амино киселини од кои се изградени сите наши протеини како градбени структури на телото.
    Ако Бог не постои, настанувањето на човекот или на животот воопшто од неживите хемиски соединенија е сериозен проблем - научно, разумски и логички гледано.
    Достапните и проверени информации се тие и, за жал или не, не се на страната на атеистите.
     
  17. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.846
    Допаѓања:
    133.033
    Пол:
    Женски
    Што ни фале нас атеистите па да не може човек да биде у врска со нас? :lol::lol::lol:
    Јас си се декларирам како атеист (некој што не верува во ни еден бог). Крстена сум као многу мала, но со тоа само ми е наметната некоа вера, нешто што не се уклапа со моите свакања, а и верувам дека сум крстена затоа што сите други деца биле крстени не дека моите се нешто побожни, од толку заинтерсираност дури ни крштеница немам извадено никогаш. Не се венчав у црква ниту имам намера коа ке имам дете да го крстам, коа ке порасне согласно неговите убедувања ако сака да прими некоја вера нема да му стојам на патот. Во врска со празниците ги славам оние што најчесто се слават у мојата околина, без разлика дали се верски и на која вера припаѓаат, нова година, божик, велигден, валентајн, први мај. Фарбање јајца ми е подеднакво интересно као китење елка на пример. Сигурно коа би имала муслимани у мое опкружување би прифатила и некој нивни празник ако ми е кејф да го славам. За разлика од тврдокорните верници кои не прифакаат ни една друга вера, јас немам ништо против верите, само не ми се за верба приказните за за Исус, ни за Алах, ни за било кој друг бог. Ако више веруваме во приказни тогаш да веруваме и во Дедо Мраз.
     
    На kjukli, eloves, Dgirlll и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.831
    Пол:
    Женски
    Подобро абортус од дете што ќе живее во беда и сиромаштија или дете што нема да биде сакано. Човекот настанал од мајмун, децата ќе си учат на училиште,не знам што ти имаш намера да им го переш мозокот со твоите верувања и сфаќања.
     
    На Someonespecial, Dgirlll, Kitten и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.774
    Допаѓања:
    259.764
    Со тебе се објаснив на Кајгана, многу одамна.
    Те молам не ме умарај и барај си други ликови за умарање. Намерно не те цитирав, не дека немам што да ти кажам.
    Пријатна вечер.
     
    На Someonespecial, kjukli, danichap и 2 други им се допаѓа ова.
  20. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Збори си во свое име ако си настанала од мајмун :D

    Е ова е добар пример зошто верник треба да размисли два пати пред да влезе во врска со атеист. Многу атеисти како @pupi.girl се спремни да го абортираат детето доколку за време на бременоста се слаби финансиски. Од друга страна многу верници, а сигурно христијаните, не би се одлучиле на убиство на детето макар и да мораат леб и сол да делат со него. Крај краева има многу примери на познати и успешни луѓе кои се родиле во бедни услови.
    Но како што гледате, етиката на животот, вредноста на животот, смислата на животот итн. се детерминирани од тоа дали човек верува во Бог или пак во натурализмот (атеизмот) каде што и онака животот е случајно настанат, па не е проблем и намерно да го снема.