1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Врска со оженет човек

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од Persefona, 2 март 2011.

  1. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.634
    Допаѓања:
    22.046
    Пол:
    Женски
    Ако, убаво што се заљубил. Ама треба да има м**а да ја седне жена му и да и' каже за тоа дека тие не може да функционираат веќе, дека е подобро да се разделат, па и да се разведат, но :!: пред тоа да се осигура дека и таа и детето се материјално обезбедени за живот, па сите да си продолжат по својот пат од некоја барем малку поудобна стартна позиција. Барем тоа и' го должи.

    Ако толку бил суров да остави жена која била покрај него во добро и во лошо, му родила дете, се грижела за него, ете заради тоа што се заљубил и решил дека и покрај тоа што има брак и дете, сепак да се понаша ко слободен тинејџер, финансиски барем да ги обезбеди и тоа ПРЕД разводот.

    А не ко шо знаат да прават триста далавери, наместо со тие пари да обезбедат едно солидно школување на детето (пример), тие ги даваат на адвокати со кои ќе успеат да се изборат за тоа да ги остават жената и детето пред просјачки стап, додека тој уживка и троши пари на некојаси таму од вчера појавена у неговиот живот.

    Ама има и други ситуации. Некогаш мажите мешаат занесеност и љубов, некогаш место со горната мислат со долната глава без да бидат свесни. И после кога занесот ќе престане, кога ќе се стемни, кога ќе ce види дека светлината доаѓа од светилка која лесно може да прегори а не од сонцето како што си мислеле до вчера и сфатиле што загубиле, ете тогаш тие ползејќи се враќаат кај жената која ако има барем малку гордост не би ги примила назад. И тоа е тоа. Затоа повеќето и не ги оставаат жените поради швалерките, се плашат баш од таа лажна занесеност која може да им го уништи животот. Што Е кукавички, но ај донекаде „се јаде“ се' додека си е добар со семејството, не ги малтретира, не пие и не им ускратува ништо друго.

    А на жениве кои одат со женети мажи и мажи кои се разведуваат заради нив, само ќе им дадам едно најдобронамерно предупредување. Како што се заљубил вторпат, може да се заљуби и третпат и подобро осигурајте се дека ќе можете да се справите со тоа еден ден.
     
    На ph.orhideja, Sherryl, imelda и 3 други им се допаѓа ова.
  2. Acerola

    Acerola Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2011
    Пораки:
    537
    Допаѓања:
    630
    Нема друго чим ти се нашол во многу ситуации тоа што е женет читај го со мали букви,и фрли се на плескање.
    Животни бе!
     
  3. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.239
    Допаѓања:
    200.251
    Пол:
    Женски
    ^^А бе услуга за услуга. Мора некако да се врати, нели? А тоа што е женет, не е пречка. Никогаш и не било за оној што сака да си го тера ќејфот.
     
    На Hipica му/ѝ се допаѓа ова.
  4. anaantonia

    anaantonia Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 септември 2012
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    123
    Зошто сите зборуваат за маж кој оставил жена? Јас знам примери каде жената оставила заради некој друг.Така да не може човек да гледа црно бело на работите.Се случува во животот се.Не значи ако потпишам на матичар дека некој е должен цел живот да ми го посвети мене и само мене.Маж жена не е битно ,секој си има прво свој живот.Нема ништо животинско на човек да му е убаво и да прави работи шо му се убави.Не се сите исти.Некои го живеат животот со полн здив
     
  5. Acerola

    Acerola Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2011
    Пораки:
    537
    Допаѓања:
    630
    Annath,некој ќе дека мажот е крив.Крив е точно,но може пробал кај повеќе колешки,рака на срце ги има такви кои размислуваат разумно па на крај памет нема да им текне да направат чекори за да дојде до бакнување па и секс.Ама ете кај ваквите растурикуќнички тоа пали,и после мажот бил крив.Мажот е доволно крив да е таква свиња и да брка девојки,ама треба да си многу покварена и ку*вински настроена за ти да бидеш таа што ја ''завел'' |(
     
    На Orthophill и Annath им се допаѓа ова.
  6. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.634
    Допаѓања:
    22.046
    Пол:
    Женски
    Затоа што темата е Врска со оженет човек и тема на муабет се мажите кои се женети и надворешниве играчи. А за обратните случаи имаме зборувано и те како на др. теми поврзани со неверства во бракот.

    Нема должност цел живот да биде покрај неа и да ја сака, НО :!: има должност да и' посочи дека има проблем во бракот на време а не да и' набива рогови и да ја потпомага во духот на тоа што биле дел од една заедница, a не, „не те сакам веќе, убаво ми служеше овие 15 години, ај гитла сеа не сакам да се замарам ни со тебе ни со детето, јас го живеам животот со полна пареа, модерен сум“. А ако некои го живеат животот со полн здив како што велиш ти, односно во животот мислат само на себе и на својот ќеф како што го викам тоа јас, тогаш со самото ставање на потпис во матично се покажува нивното одвратно лицемерие на површина. Сакаш да си саможив? Не се жени, немај деца,
    дупи
    се наоколу цел живот. Барем нема никого да повредиш. Или ко шо вика еден мој роднина стар ерген
    „Барем не сум од оние лиглевците шо искажуваат љубов и спуштаат ѕвезди, а се качуваат на уште 3 други и барем немам дете кое ќе ги преживува сите тие трауми заради мене и кое утре ќе остане на улица заради некојаси таму уличарка. Барем сите со мене знаат на што се.“
     
    На Ilinaaa, Zlatnata.Alis и Hipica им се допаѓа ова.
  7. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.972
    Се зафркаваш, нели?

    Зарем сите тука верни на брачниот партнер, моите дома, баба ми и дедо ми, сите што ги знам со успешни бракови се глупави и затуцани и не уживаат во животот со полн здив? Како бе такви заклучоци изведувате?

    Живеењето со полн здив се менува со текот на годините, јас сум секогаш ЗА во мои години (20) да се испаѓа, да се запознаваат нови луѓе, нека се пие, нека се сменат неколку дечковци/девојки додека не се најде правилниот/првилната, нека се шири кругот и малку мозокот нека се прошири со видикот.... Оти сега се тие годините и тие ми се мене приоритетите. Затоа кога викам дека од мали озбилни врски не чини, после во брак се како неизживеани повеќето. |(

    А моите, па моите моментално поинаку гледаат на живеење со полн здив, да прошетаат некаде по светов, на одмор да си отидат, да имаат доволно финансии да си приуштат они што сакаат и да ни удоволат нас. За баба ми и дедо ми, живеењето со полн здив е кога гледаат дека здравјето уште ги држи, имаат некој денар настрана, си живеат комотно и без стресови, скандали, не гледаат внуците како постигнуваме успеси и тоа е за нив предоволно.

    Живеењето цел живот како да имаш 20 години не е живеење со полна плуќа, тоа е неизживеаност веќе. Секоја доба си носи свој ,,здив,, и се знае кој и како треба да се однесува... му личи на некој оженет да си шушка со колешки, браво.
     
    На mimiiiii, Bozica1980, Hipica и 4 други им се допаѓа ова.
  8. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.361
    Допаѓања:
    21.345
    Пол:
    Женски
    Искрено ги презирам таквите мажи што имаат и жена и швалерка. Јас имам разбирање дека можеби бракот не му функционира или дека пронашол личност која ја засакал и убаво му е, го исполнува. Но на два стола не се седи. Машки е да се соочи со ситуацијата. Да ја заврши првата приказна (бракот), па да почне нова. За мене кукавички и повеќе себично е да мислиш само на себе и на својот гaз. Значи со новава ми е убаво супер, али ако не иде ќе си се скротам пак во гнездото со жена ми и фамилијата.
    Мажот кој има и жена и швалерка не мисли на жената (дека не и е сеедно, дека и тешко, ја повредува), не мисли ниту на своите деца (им создава атмосфера во домот која не е здрава), а не мисли ниту пак на швалерката (и нејзе и е тешко, го има само на фраменти од денот, а на крај тој пак оди си легнува покрај венчаната жена).
    Се е во ред и љубов и страс ама за се си има начин. Не е во ред за личната страст и мерак за некоја жена, другата да ја оставиш во недоумница и во нервози. Заврши ја едната работа, па почни друга.
     
    На Filiposka и Kejti89 им се допаѓа ова.
  9. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.634
    Допаѓања:
    22.046
    Пол:
    Женски
    Абе ако е за фрагменти и кога е на работа по цел ден, децата не го гледаат. Е сега има ситуации кога и на двајцата не им одговара да прекине бракот заради други причини ко шо познавам неколку такви парови. И мажов си игра на страна, ама не дозволува детето дома да почувствува дисхармонија, жената едно време страдала, но после и' текнало дека не е сама си има и детенце на кое треба да си мисли, си живее убаво, се има помирено со тоа дека маж и' е таков каков што е, не е веќе ни интимна со него, едноставно секоја заедница си е прича за себе и увидела дека во нивната прича разводот не е задолжителна компонента. Си живее убаво, комфорно и е мирна, се' додека не се најде некоја нејзина желба или потреба (поинаква од таа од која веќе ја лишил) незадоволена. Е сега, малце е кучкасто, ама исто така кучкасто е и тоа тој што го прави, па сега ќе си трпи. Aма со оглед на тоа дека знае дека развод и нему не би му одговарал како и на нејзе, си нема гајле.
     
  10. Ph0enix

    Ph0enix Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    325
    А женски е да се мавташ со некој за кој знаеш дека е венчан? М? :?:
     
    На hermosa, Annath, Orthophill и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.634
    Допаѓања:
    22.046
    Пол:
    Женски
    Мислам дека „машки“ како придавка е искористено повеќе во контекст на особините кои ги има во поистакната форма во стереотипот за мажи. А на темава се збори за врска со женет човек и затоа повеќе внимание се обрнува на женетите мажи кои ги изневеруваат жените.

    На други теми има и за обратни ситуации на кои повеќето од нас исто вака бурно сме реагирале (зборам за нас шо сме против неверство во брак општо).

    А за таквите шо се плеткаат, ни е женски, ниту пак прават поголем грев од женетите мажи. Ми се повраќа од нив. Извини, ама да згрешиш на жена која не ја ни знаеш ни се замараш со неа и да и' згрешиш на жена која била покрај тебе, заедно сте граделе еден живот...па, има разлика. Маж може да каже „не“ исто како што и жена може да не се понуди и обратно. Исто како и во обратен случај. Дон Жуан-чето не е криво заради тоа што “госпоџата“ нема трунка самопочитување и ни малку не мисли на своето семејство. Taка што, не е ни машки, ни женски. Погрешно е, во секоја смисла на зборот.
     
  12. anaantonia

    anaantonia Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 септември 2012
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    123
    каде ти виде дека јас донесов таков заклучок дека тие се затуцани? таков збор во мој пост не сум употребила нит ќе употребам.
     
  13. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.361
    Допаѓања:
    21.345
    Пол:
    Женски
    Не не е во ред ич. И не ми е јасно, ама стварно не разбирам што размислуваат.
    Може ќе ти звучам смешно ама па понижувачки ми е некако бе да имам статус на ШВАЛЕРКА, дури и зборот ми е погрден. Ако тој ме сака па нема да дозволи во таква позиција да бидам, а ако дозволи тогаш работава е само за сексањето. Јас така размислувам.
    И знаеш што ние во друштвото се зезаме. Женет маж ти иде нешто како половен, од втора рака производ :D
    поздрав
     
    На Ph0enix му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Kejti89

    Kejti89 Активен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2013
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Spored mene ne e dobro da imas vrska (ma bilo kakva) so ozenet covek. Najprvo zaradi samata sebe, treba da se pocituvame sebesi, bidejki imav moznost da vidam nekolku primeri slicni na ovoj vo mestoto kade ziveam, i kako sto velat "Na mazot ne se poznava, no na zenata se poznava" site muabeti se vrtat okolu zenskata licnosta, taa bila vakva taa bila takva... A kako vtoro site eden den ke ja imam taa "cest" da stapime vo brak pa kako bi se custvuvale nie samite ako mazot ni ima druga zena. Skrseno i razocarano od toa sto zivotot ni go predvidel !!
    [mod-kirilica:23gnd33w][/mod-kirilica:23gnd33w]
     
  15. anaantonia

    anaantonia Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 септември 2012
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    123
    не знам зошто жената би имала некаква одговоргност спрема жената на дотичниот или неговите деца,кога одговорсноста е само негова.Дури и ако другата се тргне на страна за да не ги повреди децата или жената,ПРИЧИНАТА за тоа неверство нема да биде решена.Како и да е светот е полн со различни ставови.Можеби,велам можеби не е во ред и боли кога ке се дознае меѓутоа животтот е таков.
    Ако мојот маж сака да легне некоја но не легнува со неа САМО ради мене и децата тогаш исто како да легнал веќе,со самото тоа што посакал друга,ама не гос торил тоа само ради некаква си моралност а не ради тоа што не сака да легне со неа,тоа е многу плитко,тоа мене ништо не би ми значело.На крајот на краиштата слободна девојка со оженет човек воопшто не е врска туку само крес комбинација.
     
  16. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.572
    Допаѓања:
    8.753
    Пол:
    Женски
    сосема си во право,сепак колку луѓе,толку различни карактери-па ако сака мажот да изневери,ќе изневери-сепак има разлика доколу се вљуби во некоја друга,или да оди да си ги задоволува ниските страсти со секаква женска,ако мажот е од вториот тип-тогаш тоа воопшто не е вистински маж,и за таков искрено не би се ни омажила :!:
     
    На ancetupance и anaantonia им се допаѓа ова.
  17. monibejbi

    monibejbi Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2010
    Пораки:
    1.848
    Допаѓања:
    2.085
    Дечки бевме излеговме неколкуи пати на кафе немозеа да се контролираат некои работи иако извесни време ги игнориравме,почнавме да се слушаме неколку пати, неможам едноставно ова да го објаснам заедно некоако се пронајдовме во многу работи.
     
  18. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    ааа монибејби неможам да те дешифрирам дај малку поопширно бре :D :D :D :D
     
  19. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Девојко, што има ти воопшто да излегуваш со оженет човек?
    Оди пронајди се со некој друг, со кој ќе те личи, а не вака. :^)
    Уште пишуваш дека не знаеш како да објасниш. Што има да објаснуваш, се е јасно.
    Не верувам дека некој би те оправдал.
    Аман, веќе како тебе и таквите како вас. :fubar:
     
    На rakce69 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Zlatnata.Alis

    Zlatnata.Alis Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    79
    а што има да се објаснува бе девојче, човекот ќе ти прави лице дури не те изе*е неколку пати и потоа чао пријатно , во тие таквите нема леб, нити си му прва швалерка ниту ќе му бидеш последна :smirk: откачи се од него дури не си заглавила повеќе па после да :headbang: