Врска со оженет човек

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од Persefona, 2 март 2011.

  1. Realist1

    Realist1 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2019
    Пораки:
    634
    Допаѓања:
    1.545
    Пол:
    Машки
    Тоа е
     
    Последна измена: 20 јуни 2024
  2. Јас таа

    Јас таа Активен член

    Се зачлени на:
    31 март 2024
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    448
    Вие што ги напаѓате швалерките подсвесно се надевате дека мажот кој го брцнал во друга ќе продолжи да ве сака, да ви се извини и да ви симне ѕвезди, преку ноќ да стане светец или отец и да си врзе марама на очи. Колку и да негирате, длабоко се надевате на среќен крај со личноста која без грам совест го брцал во други додека вие дома чистите, парите, пеглате, гледате деца и сл.

    Така да, вината барајте си ја во мажот. Секој може да си проба, исто како што секој може да одбие. (fingers)
     
    На tamche995, Angie1432, Gosh и 8 други им се допаѓа ова.
  3. Realist1

    Realist1 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2019
    Пораки:
    634
    Допаѓања:
    1.545
    Пол:
    Машки
    :D
    IMG_1659.jpeg
     
  4. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    3.054
    Допаѓања:
    4.886
    Пол:
    Женски
    Jas i tie napadi gi razbiram, vidi zboruvame za semejstvo, ne za piknik :) megjutoa treba da se svesni deka toj maz sto trgnal, 5 kje odbijat, 1 kje prifati, znaci ne e do zenite problemot za zal.
     
    На Gosh и Јас таа им се допаѓа ова.
  5. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    6.165
    Допаѓања:
    140.532
    Пол:
    Женски
    А зошто секогаш кога се зборува на тема неверство сите мислите дека се брани машката страна??? И тоа баш од сопругите?? Со цел памет??
    Насловот на темава е врска со оженет човек и за тоа се дискутира, јас не прочитав некој да ја брани машката страна, секогаш е најмногу крив тој што решил да си го изневерува партнерот (може и дечко да е во врска со мажена жена вајда :wasntme:).
    Е сега изгледа очекувате дека треба да се тапшаат по рамо тие што решиле да влезат во врска со женет само затоа што мажот е крив а они така наивно и невино се нашле во таа ситуација |(|(|(, па дури човек жал да го фати и да шмрцне некоја солза ;(:D
    И да постои врска со оженет, не збориме само секс надвор од брак туку врска паралелна со брак, додека не и пукне филм на другата страна, после тоа е врска со некој со радкурцано семејство.
     
    На KateKane, Gosh, JuLleE и 4 други им се допаѓа ова.
  6. Јас таа

    Јас таа Активен член

    Се зачлени на:
    31 март 2024
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    448
    Види на темава има многу што да се каже... пример колега жена му ја изневерува од скоро време јавно и сите знаат, жена му и оди на швалерката за коса ја прави метла како можела да го заведе маж и. Патем, маж и е 43 годишен човек кој сам и носи одлуки во животот, не правиме муабет за 3 годишно дете. Жена му свесно го брани дека тој е завлечен не по негова волја.

    Никако не ги поддржувам и тие што се со женети мажи.

    Но има ситуација многу честа што мене ми е чудна. Пример се дружам со генерации кои се од 26-30 години. Во кафич сме 5/6 другарки, и на некоја некој и се свиѓа и овде летаат погледи едно друго и се запознаваат. Типот не носе бурма, кажува дека е слободен, разменуваат контакт, отвараме ФБ насловна со жена и три деца. Бурмата во задниот џеб од фармерките при влез во кафич.
     
    На Gosh му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    3.054
    Допаѓања:
    4.886
    Пол:
    Женски
    Toa e problemot,а tepanava za zal nema da mu ja misli za negovata familija, ama odi dokazi. Zenata ne saka da go obvini nego ako progleda treba da go ostavi, so toa gubat dvajcata mnogu, toj deal ne e deal za mnogumina. Taka sto, temava e pozamrsena i nema zrtvi tuka, sekoj svesno izbral svoe "tesko".
     
  8. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    6.165
    Допаѓања:
    140.532
    Пол:
    Женски
    Да има премногу да се каже на темава, кој не искусил на своја кожа може само да тресе од ракав.
    Примероциве од т.н. мажи не се ни за коментирање воопшто
     
  9. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    6.074
    Допаѓања:
    40.066
    Пол:
    Женски
    Абе мојов зафатен ако го сака некоја ќе и го дадам. Жените едвај имаат сила со својот да се справат па уште и туѓ да оправаат. Бајки:D
    А едина причина што ми иде на ум дека некоја би сакала зафатен маж е да си билда его иако на погрешен начин.
    А на крај крајот ако маж ми реши да дозволи некоја да го сака зафатен, слободно нека оди ќе му речам со среќа, не ми треба таква слаба личност.
    Вината е во зафатениот инаку, другата страна не е должна ништо.
     
    На KateKane, senjorita-v, Just.do.it и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.824
    Допаѓања:
    84.843
    Пол:
    Женски
    Одговорност има зафатениот , а вина имаат и двајцата.
    Односно секоја која свесно ке се вплетка со маж кој е оженет има подеднаква вина со оженетиот.
    не може да ја аболираме жената што влегла во врска со човек кој има семејство.
    Зошто постои нешто кое се вика морал !
    И тој не е небитен.
    И не важи само за оние кои се во брак туку и за оние кои го викаат љубовникот дома, а тој во тоа време си игра со детето и има жена.
    Таа сирота одела по улица и не знаела дека со оженет се плетка.:|
    Не познавате очигледно жени кои опсесивно одат баш по женети мажи?!:?:
    И двајцата се винивни.
    Единствено не е виновна жената зад чиј грб се плеткаат.
    А зошто една жена би одела со оженет?!
    Уф Има многу причини.
    Една од нив потреба од потврда дека вреди, дека е “подобра” од регуларната жена.
    недостаток на самопочит и самодоверба.
     
    На anaja1, senjorita-v, Gosh и 10 други им се допаѓа ова.
  11. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    15.529
    Допаѓања:
    120.775
    Пол:
    Женски
    Мажот не ја вара жената сам со себе, туку со друга личност. Како за врска и брак, така и за неверство се потребни двајца.
    Швалерката има иста вина како и колку мажот кога знае дека е зафатен. Не ја перете.
     
    На anaja1, Amellie13, M&M и 2 други им се допаѓа ова.
  12. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    3.054
    Допаѓања:
    4.886
    Пол:
    Женски
    Ova vo 100god ne bi mi teknalo, megjutoa ima logika. Sum imala par situacii, megjutoa sekogas momakot go krkal, sto imam jas so zenata da se zamaram. Od druga strana primetiv, istata zena ako covekot mi e prijatel avtomatski ne e interesen. Ova samo da ne si zagazi covek.
    Edit: koja e logikata svalerka i e podobra od taa doma, kako saka neka e, vo najgolem del od slucaevite toj maz zenata ne si ja ostava, sega koj u kakov film zivee, toa vekje dr tri.
     
  13. Stark

    Stark Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    5.146
    Допаѓања:
    16.839
    Пол:
    Машки
    Швалерот или швалерката ако нема кај да седни или овој да го клај, че бидат само латентни изневерувачи, празни, осамени во целиот свој живот и по мое мислење и одвратни/гнасни. :)

    Размислете кој ја има најголемата вина и кој жртвува и не цени ништо..
     
    На Gosh му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Mrs. right

    Mrs. right Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2022
    Пораки:
    2.860
    Допаѓања:
    10.897
    Пол:
    Женски
    Како бре како? Како ништо не е должна ниту кривица има? Зашто бре свесно ако знае да иде со зафатен? Зашто и тој да вара? Зашто двајцата се кретени од луѓе можеби?
    Не можам да разберам како само ради тоа што е жена ја браните, можда и за пофалба и е ова а?

    Инаку сеа викаш така ама не дај Боже да се деси биди сигурна дека двајцата би ги кривела и би ги мразела. На никому нема да му е сеедно ова да го задеси, џабе викаме сеа, после друга песна се пее. :)
     
    На anaja1, Gosh, Amellie13 и 4 други им се допаѓа ова.
  15. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    3.054
    Допаѓања:
    4.886
    Пол:
    Женски
    Na odredeno nivo, jas se slozuvam so nea, jas nikogas ne se zamaram so zenata, toa mi e kako nekoj e zavisnik od ekleri i jas da zemam site slatkarnici vo maalo da gi zatvoram. Ajde kje gi zatvoram vo maalo, ama ne mozam po cel grad i nikogas ne sum se zmarala so zenata. Megjutoa ako poglednes podlaboko, ako se e za "sebedokazuvanje" boga mi mazite treba debelo da razmislat sto za sto zrtvuvaat.
     
  16. Realist1

    Realist1 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2019
    Пораки:
    634
    Допаѓања:
    1.545
    Пол:
    Машки
    Да не си во кожа на децата ни криви ни дужни, ама тоа е
     
    На Outlook му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Mrs. right

    Mrs. right Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2022
    Пораки:
    2.860
    Допаѓања:
    10.897
    Пол:
    Женски
    По оваа логика значи да ги остаиме шо сакаат нека праат и со кого сакаат. Ни први ни последни. Ако де, нека се забављаат, за луѓе е сето тоа. Решил да вара тој, на таа и се укажала прилика, супер, дозволено е све денес.

    Не знам, алал да ви е како мислите дека швалерката ич не е виновна, ок невина си е она и манипулирана вајда од тој идиотот.. Само дека е жена, ќе ја браниме. Нека биде така.

    Лесно е од страна да се каже.
     
    На M&M и butterflysk им се допаѓа ова.
  18. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    3.054
    Допаѓања:
    4.886
    Пол:
    Женски
    Vidi ako ne daj boze vakvo nesto se sluci, sto fajde od toa koj e vinoven? Ti brak/vrska imas so zenata sto moze i mn dobro da ja poznavas ili so mazot? Da odam da se tepam so nea, toa vala bog umot da mi go cuva samo, ne bi, nemu da, na nejze ne. Toj e dolzen taa vrska da ja drzi, za nego ako ima podobro i za mene ima, a ako misli ja budala nekoe vreme on fraer, a nema da mi bide lesno den dva pet ajde 10 neka se, pa posle ako ima za nego, za mene zima da ne e? Uste ne sum ni tuzna ni ruzna, pa kje mu se zamaram nemu. Ne daj boze samo.
     
    На Adidas888 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    6.074
    Допаѓања:
    40.066
    Пол:
    Женски
    Што ми е должна бе некоја си таму што не ме ни знае ни познава, па и да ме знае де, каква обврска има она според мене? Освен ако не ми е некоја блиска и тогаш секако има емотивна и морална должност спрема мене.
    Да се согласувам дека треба да си неморална особа да идеш со мажени, ама дека ми должиш мене да не идеш со мој маж не.
    Он ми е должен оти ми ветил верност и брак и почит.
    Зборам инаку и од двете страни не за швалерка, ова важи и за швалер, не знам како заклучи дека мислам само на жена во мислењето.

    Инаку бев од страна на изневерн, не
    е ич лесно, и фала богу дека немам убави чувства за девојката, ама никогаш во сите овие години не помислив дека вината е нејзина, ниту еднаш. Ако не била таа може ќе била друга, должност спрема моите чувства имал партнерот тогаш, а не таа.
     
    На KateKane, Just.do.it, Ajronmen и 4 други им се допаѓа ова.
  20. Mrs. right

    Mrs. right Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2022
    Пораки:
    2.860
    Допаѓања:
    10.897
    Пол:
    Женски
    Епа еве си кажа све со ова. :)

    Било иделе со мажени или женети небитно, не се за оправдувањe ниту еден од нив и си стојам на тоа дека криви се двајцата, кој повеќе кој помалку.

    И добро, тука у право си дека на швалерот/швалерката баш им е гајле за тебе и твоите чувства, коа веќе не му е на партнерот кој изневерува, секако дека на другиве уште помалку ќе им биде.

    Но пак доаѓаме до заклучокот дека двајцата си се виновни на овој или оној начин. Пошто нормална и разумна особа не би помислилa на вакво нешто, a не па да го направи.