1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Врска со разведен/а

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од pocetna, 28 октомври 2010.

?

Дали да стапам во врска со разведен?

  1. Да

    145 глас(а)
    46,3%
  2. Не

    168 глас(а)
    53,7%
  1. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    И јас ќе ти кажам да не избрзуваш со кажување пред твоите.
    Релативно малку сте заедно и сепак си премногу млада, затоа не брзај.
    Почекај да видиш како ќе се одвиваат понатаму работите, се ќе си дојде по ред. Освен тоа горе-доле сите си ги познаваме родителите и добро знаеме како на пример би реагирале во одредена ситуација. Немораш веднаш да им кажуваш, туку одоколу зборувај со нив, дискутирајте кажи си каков е твојот став на оваа тема, па види како ќе реагираат.
    Голем дел од родителите не ги прифаќаат ваквите врски и се водат по она, девојка со дечко, разведен со разведена, итн, итн. Ама ако си ти среќна со него и оди се како што треба верувам дека со тек на време ќе попуштат, сега за сега не се оптеретувај со тоа.
     
  2. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    Не пречи воопшто ако е разведен, тоа ми е многу пофер и поискрено отколку да останел во брак ради деца/пари/штокекажаткомшиите итн.
    Ако веќе има деца тоа е друго. Ако веќе планираш нешто сериозно со некој што има деца, тогаш е лично до тебе дали би ти пречеле неговите деца, факт е дека ради нив ќе контактира со бившата, и така...
     
    На mirjana96 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Јас не разбирам како твоите родители знаат дека си со некој, а не знаат кој е тој некој.
    2о години е време кога тој некој те зима од дома за да излезете, те испраќа, одите на викенд, одмор...
    Не битно.

    Многу битен ми е делот „а и детето не живее со него“... мислиш дека тоа е важно?
    Детето му е дете, па и во Америка да живее.
    Детето како расте така ќе има поголема потреба од татко му, а таткото поголеми обврски кон детето.
    Некако како да го игнорираш или пак маргинализираш постоењето на тоа дете ... освен нели што те тангира како твоите родители ќе реагираат на тоа.

    Друго...велиш „неверствата на неговата жена “..., како да тврдиш, како да си му била другарка уште во тоа време, по мое кое било најмалку пред 4 години. Не ми се редат коцките дека 16 годишна, би имала заеднички теми со 26 годишен фамилијарен човек.
    Не му беше во тоа време другарка? блиска? ...- тогаш, немој да тврдиш и осудуваш никого ако не си била дел од нивниот живот.

    И да, разлика во години 30/20 не ми е нешто ваауу, ок е.
    И да си ми ќерка би сакала да ми кажеш.
    Како мајка, ќе бидам сигурна дека го сакаш тој човек, ако го сакаш се она што е негово...не битно каде живее.
    Нема да бидам среќна до небо, ќе ме гризе црвот дека можда и тебе ќе те остави, но ќе ми помине...

    Која мајка не му посакува среќа на своето дете?
     
    На eloves, TheOtherMe, natemila и 9 други им се допаѓа ова.
  4. mirjana96

    mirjana96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2015
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Што и да правиш, дали вака или онака, луѓето пак ќе зборат. Јас сум во слична ситуација како и тебе @фина96 .Па и бетер.(highfive)Во сериозна врска сум со разведен човек со едно дете и постар од мене 17год. Еве за некој месец 2год ќе правиме. :rofl:Мајка ми сестра ми сите другарки друштва банди знаат за него. Секако дека не ми беше лесно на почетокот да го соопштам тоа дома бидејќи знаев дека ќе ги загрижам со мојата одлука но со тек на време се навикнаа. Бидејќи се уверија дека ме прави среќна. А тоа за нив е најбитно.:nod: Ако чекаш погоден момент да знаеш дека тој никогаш нема да дојде. Само најбитно е да бидеш сигурна во твоите и неговите намери, дали навистина сакаш живот со него или сакаш да мислиш дека сакаш. :?:Преиспитај се себеси и своите цели во животот, и ако не се сомневаш дека тој е човекот со кој сакаш да го поминеш животот и покрај се, ако те прави среќна и го сака најдоброто за тебе, шибај! (fingers)Твојот живот е само твој, ничиј друг. Сите газиме по иста земја и имаме право да бидеме среќни онака како што ние сакаме. Поздрав и се најдобро!:*:D
     
    На natemila му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Mia.MGK

    Mia.MGK Активен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2016
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    256
    Пол:
    Женски
    Ако е разведен не е толку голем проблем но детето ? Он сигурно ќе треба да плаќа алиментација и ќе треба да му дава пари на детето ,може сеа тоа не ти смета не размислуваш така но понатака ако бидете заедно ќе ти смета бидејќи детето е едноставно дел од неговиот живот и он ќе треба дел од парите да ги дава на него ,и неговата бивша жена додека не порасне детето таа ќе биде дел од неговиот живот пак он ќе треба за да го види детето да го земе од кај неа и за да го врати сигурно нема да се телепортира ,затоа размисли убаво дали сакаш да останеш со него ,сепак млада си цел живот е пред тебе можеш да бираш ,мислам дека си само затрескана во него и дека ако останеш подоцна ќе се каеш за тоа.
     
  6. Strumka22

    Strumka22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    2.442
    Пол:
    Женски
    Секс врска со разведен да, но врска која ќе прерасне во брак не, посебно не доколку има деца од претходен брак. Јас да рмбам а утре моето детет се да дели со други не ми паѓа на памет. Подобро ќе го израснам сама отколку така.
     
    На poenta, diamonds.in.the.sky, marama и 4 други им се допаѓа ова.
  7. TheOtherMe

    TheOtherMe Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2016
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    97
    Пол:
    Женски
    Мн
    Многу е важна причината за разводот. Може секако да ти рече тебе: дека го оставила со се деца, дека била наркоманка, дека го изневерувала... Факт е дека ако е тој крив, никогаш нема да ти признае и ќе те лаже. Биди итра, распрашај се за се. Можеби ќе дознаеш работи кои ќе ти го сменат мислењето за него. А што ако ја малтретирал, ако ја тепал и затоа си отишла? Ниедна мајка не остава три деца без јака причина. Ако не ја ценел мајката на неговите деца, зошто мислиш дека тебе ќе те цени? Сега е прекрасен со тебе, за да му дојдеш дома да му ги гледаш децата, додека да потпишеш брак, а после тоа тешко тебе !!!
     
    На anaja1 и Outlook им се допаѓа ова.
  8. pocetna

    pocetna Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    138
    Темава ја отворив за да ги слушам различните размислувања и искуства, но тоа беше пред скоро добри 7 години. Епа од тогаш многу работи се случија. Веке година и пол сме во брак и за еден месец ке имаме наше дете.
    Инаку и моите родители беа многу против оваа врска имаше период кога не сакав дома да си одам за да не се сретнам со осудувачкиот поглед на татко ми и префрлањата на мајка ми(затоа што друг муабет не ми ни правеа). Сега веќе зетот го сакаат најмногу на свет зошто нивната ќерка е среќен покрај него. Неговите деца супер ме прифатија, но сега се кај мајка им која не им дозволува да доаѓаат кај нас. Инаку тој нема никаков контакт со бившата жена, бидејќи е модерно време децата имаат свои телефони па за гледање се договара директно со нив. Значи како што прочитав во неколку постови мажот е тој кој на сите треба да им го покаже местото и на бившата дека се е завршено меѓу нив и на децата дека треба да ја почитуваат жената која е моментално со него
     
    На tina-63, Vip83, theowndemon и 8 други им се допаѓа ова.
  9. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    А нели децата беа кај него? Што се случи?
     
  10. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Se vrati nazad po postovite da procitas sovetodavnoto telo sto pisalo??:D
    Drago mi e sto vaka ubavo ispadnalo i bidi primer za toa deka ljubovta ponekogas e nad
    se.
     
    На Скопјетесакам и okcenzi им се допаѓа ова.
  11. TheOtherMe

    TheOtherMe Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2016
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    97
    Пол:
    Женски
    Баш ми е мило што сте успеале. Сепак не ти било лесно. Ама сте успеале. Тоа е најбитно.
     
    На anakonda88 и Sunnny им се допаѓа ова.
  12. pocetna

    pocetna Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    138
    :D:DСекако дека ја препрочитав цела тема и убаво ми дојде на душичката додека пишував дека целата голгота среќно заврши. Инаку okcenzi во тој период децата беа кај него пошто мајка им сакаше да се прошета низ странција некое време :x
     
    На TheOtherMe, mirjana96 и okcenzi им се допаѓа ова.
  13. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Se vencavte? Zaedno ziveete? Koja golgota zavrsila? Ne mozam od tel da vrakam nazad po stranive
     
  14. pocetna

    pocetna Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    138
    Да, даааа:) Очекуваме наскоро да си ја гушнеме ќеркичката;)
     
    На candy.cane, okcenzi и diamonds.in.the.sky им се допаѓа ова.
  15. diamonds.in.the.sky

    diamonds.in.the.sky Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2012
    Пораки:
    217
    Допаѓања:
    195
    Лично искуство немам (делумно), ама имам многу близок пар, среќен пар, кој е жив пример дека треба да го живееме животот како што мислиме дека треба и како што ние ќе се чувствуваме убаво, а не да се грижиме за осудата од општеството и луѓето околу нас. Моите пријатели беа во врска 4 години, претходно мажот беше во брак кој многу брзо заврши и има едно дете со првата жена. Набрзо по разводот почна врска со моја пријателка, а да ви кажам, позаљубен пар не сум видела ни меѓу тинејџерите. Сега заедно имаат една преслатка ќерќичка. На почетокот им беше ужасно тешко, почнувајќи од проблемите кај неа дома, завршувајќи со луѓе кои ги осудуваа, а воопшто и немаа контакт со нив. Сега сето тоа е минато, таа е блиска и со неговото прво дете, тоа живее со мајка му, често се гледа со татко му и сегашното негово семејство, ќерќичката со другата жена ја прифати како сестра и е пресреќен уште од нејзиното раѓање. Секогаш нека се така среќни, а ваквите примери треба да ги руѓат предрасудите што општеството ги има за разведените луѓе, без разлика дали се работи за жена или маж. И не заборавајте, една врска може да стане пекол и без претходни разводи или деца со други партнери, ако некој зад себе има брак не значи дека е монструм или не е човек. Едноставно не успеало, а и самите сте свесни дека многу од браковите на ВАШИТЕ родители опстојуваат само поради ВАС! Тоа не е фер, бидејќи секој има право на среќа, без разлика дали е родител. Јас лично сум за, ги подржувам храбрите луѓе кои се борат за својата среќа, а доколку ваква врска не успее, не е поради минатото, туку поради моменталните случувања. Сепак и бракот е една врска, која може во секој момент да заврши.
     
    На tina-63, theowndemon, Winter Lady и 5 други им се допаѓа ова.
  16. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.532
    Допаѓања:
    7.422
    Пол:
    Женски
    Само вторите жени,да не бидат причина за развод:)
    Одвратно ми е кога некоја,се ќе направи да растури туѓ, брак(facepalm)
    Секој може да има криза во брак,и некој тоа го користи....да се турне:(
     
    На Dreamsdocometrue, candy.cane, friendy и 5 други им се допаѓа ова.
  17. diamonds.in.the.sky

    diamonds.in.the.sky Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2012
    Пораки:
    217
    Допаѓања:
    195
    Според мене, виновникот во таа ситуација е тој што е во брак. Никој не може да се ‘‘турне‘‘ додека тоа не му биде дозволено од другата личност.
     
    На Dreamsdocometrue, candy.cane, ♣ Alba Viduam ♣ и 3 други им се допаѓа ова.
  18. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.532
    Допаѓања:
    7.422
    Пол:
    Женски
    Јас не мислам така.....ама нема везе:hai:
     
  19. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.476
    Допаѓања:
    39.705
    Пол:
    Женски
    Се слижувам со тебе. Ако не е некој заинтересиран ј ако не му мрда опашот, тешко се руши брак.
     
    На srcence1607, stejsi2005, TheOtherMe и 2 други им се допаѓа ова.
  20. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.532
    Допаѓања:
    7.422
    Пол:
    Женски
    Јас мислам,ако жената не мрдне со опашката:)
    Има опасни жени(facepalm)
     
    На srcence1607, TheOtherMe и fallenangel им се допаѓа ова.