Го предизвикав, ме удри. Сега...?

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од Victorya, 12 октомври 2010.

 1. LilMissBossy

  LilMissBossy Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2010
  Пораки:
  517
  Допаѓања:
  201
  Најбитно од целата ситуација е да ја увидиш грешката..Од ништо,од убав момент си направила драма!За што?НИШТО!Ок..си имала сомнеж,но и сама кажуваш дека си претерала си почнала да правиш болни филмови...Сте се закарале,сте се забуткале..Во еден дел велиш : ''Едно време застана и почна да плачи. Ме гушкаше и ме молеше да му простам. Но, јас по мое, наместо да ја смирам ситуацијата, продолжував да го провоцирам со некои болни филмови. Се навреди и ме пушти.'' И сама знаеш дека си требала да ја смириш топката,но пак си продолжила со провокацијата и покрај тоа зборуваш за гордост и ТИ се лутиш.. :?: Еве сте оправиле еден дел,сега ќе разговарате..Мој совет е да се извиниш,човечки е да згрешиш ама и човечки е да се извиниш.Не гледај дали ти ќе кажеш прва или дали ќе се јавиш прва,ако ја препознаеш грешката во тебе,твој е редот. :!: Ти посакувам среќа и да ни се вратиш со убава вест. :*
   
 2. mina

  mina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  1.260
  Допаѓања:
  624
  Што и да направиш во животот, било каква грешка да направиш, било каков проблем да предизвикаш треба да знаеш дека НИКОЈ,ама баш никој не смее да те удри! Дали мислиш дека во сериозните врски на другите парови не се случуваат вакви провокации? Милсиш ли дека сите јадеме ќотек кога без да размислиме правиме од мравка слон? На твојата провокација можел да одреагира со провокација, кога веќе не знаел на кој друг начин да ти се спротистави! Можел да се кара со тебе цела вечер, можел да разговара, можел да бара од тебе да си заминеш дома за да ти се олади главата и тој да ги смири нервите! Зошто да те удри или да те турне? Одбрал сосема лош начин за да брани во ситацијата и ваквиот начин не е одлика на вистиски маж! Мене едно ме загржува во вашиот случај...зошто тој воопшто не се покајал за случката, зошто не те бара тој да разговарате, зошто те тера ти да се чувствуваш виновна! Тој треба да се срами од својата постапка бидејќи одреагирал многу простачки!
  Размисли вака... проблемот што го имате сега е лесна работа, станува збор за замислена афера(или само познанство) со девојка која тебе не ти одговара! А замисли па навистина да имаш причина да се сомневаш во него...се рзабира многу понервозно ќе реагираш! Можеш ли да претпоставиш тогаш што те чека????? Ако за ваков ситен проблем си добила удар,значи за сериозен проблем(што дефинитвно ќе ги имаш многу во животот) ќе си добиеш многу повеќе!
  Проблем е тоа што лесните проблеми ги претвараме во големи и што одбираме погрешен начин за да ги решиме истите! Во животот не чекаат многу посериозни проблеми, многу понерешливи ситуации, многу провокации...не би сакала никој да ги решава со ќотек и притоа да го тераат да се чувствува виновен тој што бил жртва во случајот!
   
  На gami и loca23 им се допаѓа ова.
 3. loca23

  loca23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2010
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  5
  Се сложувам со Mina!!!Се што кажа девојката е на место!!!И јас така си праам некогаш филмови и го вадам од такт дечко ми па мислиш не му идело да ме тресне од земја..ама не го напраил тоа се исконтролирал!!!И чим еднаш се случило ова ќе се случи пак така да си знаеш!
   
 4. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.164
  Допаѓања:
  26.911
  Мина, ај прочитај го поубаво мислењето на Викторија и анализирај го. Таа вели дека не ја удрил ниту турнал, туку се се случило не сакајќи. Таа паднала додека се тегнеле за чантата, само тој не и помогнал да стане. Не е само овој проблем па да го гледаме како да е дечко и виновен, прошетај низ мислењата нејзини ќе видиш како сама си признава дека е опсесивно и болно љубоморна девојка, а нема никаква потреба ниту основа за тоа. Дечко освен неа не ни имал друга девојка во животот. Ти би трпела некој 4 години да ти се качува на глава за работи кои (можеби) не се ни случиле, затоа што таа базира на претпоставки, а не врз докази. Плус и овој пат и се извинил, не и давај сила само уште полоша работата ќе ја направиш. Треба да си биде свесна дека погрешила и да не си дава сила во иднина за глупости туку да ја подвитка опашката тогаш кога треба.

  Тој и се извинил веднаш потоа, ем се се случило несакајќи, но таа продолжила да се однесува по нејзино и да го провоцира. Епа машко е, но има чувства и нерви! Не дека ги оправдувам машките, и мене ми се случило не да ме турне несакајќи, туку да јадам ќотек како магарица (од бившиот), но сепак во случајов ја гледам правата страна (дечко и) колку и да сум била некогаш понижена од машко.

  Погледни ја чашава и види колку капки фалат за да се прелее. Толку му фалеле и на дечкото за да изгуби контрола...

  [​IMG]

  Неможеш да генерализираш, затоа што како прво не го ни познаваш дечко и! Во момент на афект свашта може да се случи. А таа претерува и 4 години си прави филмови на никаква основа!
   
  На Queen.S му/ѝ се допаѓа ова.
 5. mina

  mina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  1.260
  Допаѓања:
  624
  ^^^ Оффии знаеш ли што ми паѓа во очи?????? Тоа што девојката напишала еден наслов а раскажала малце поинаква случка! Насловот гласи ,,Го предизвикав ме удри,, а во целиот текст не убеди дека всушност нескајќи паднала! Пробав да читам меѓу редови и направив заклучок дека сепак во случајот имало удар врз девојката! Мислам дека сепак не случајно му се мисли толку оваа девојка дали да ја продоли врската или не! Според мене е малце загрижувачки тоа што некој вакви проблеми решава насилнички! Ако чашата се преполнила, има избор,нека раскине и крај на случајот, а не да манифестира неконтролирано однесување!
  Проблемот кој се јавил во нивната врска е сосема мал, и го има скоро во секоја врска! Но треба да не заплашува тоа што во иднина не чекаат уште посериозни проблеми, уште потешки провокации и многу неочекувани ситуации!Сомнежи ќе има многу посериозни, кавги и расправии ќе има исто така многу и јас не би се сложила да се решаваат тие проблеми со ќотек!
  Плус како што разбрав заедно се 4 години, значи тој ем ја порценил каков карактер е и продолжил да биде со неа, ем ја прифатил како таква опсесивно љубоморна!
  Велиш дека и се извинил, ама кога насетил дека таа му се јавува и му дреми на фб за да си пишува со него, тој...сменил тактика на однесување со една цел,,,да ја префрли вината врз нејзе! Е не е во право, ако била испровоцирана и драматизирала не значи дека не била од нешто предизвикана!
  Како и да е... можеби грешам со мислењето, но знам дека ако дечкото толку лесни проблеми решава на ваков начин, најверојатно сериозните ќе ги решава на уште полош!
   
  На femina11 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. femina11

  femina11 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2010
  Пораки:
  553
  Допаѓања:
  221
  Go procitav problemot i smetam deka najgolema gresha ti e toa sto si lljubomorna i toa sto naogjash nekoja pricina za da se karash so partnerot.Veruvaj deka takviot nacin na tvoe odnesuvanje vodi kon novi nesoglasuvanja i karanici.Dokolku deckoto ne te saka nema da odi so tebe veke 4 godini , a i na kraj kraeva dokolku ne postoi ljubov od negova strana nema da go trpi tvoeto takvo odnesuvanje.Mnogu e lesno da se najde nov partner.
   
 7. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  501
  Ви се заблагодарив на сите и сметам дека темава може да се заклучи или да се премести во љубовни проблеми и совети (како што модераторите сметаат дека е правилно). Сега се е во ред, пробувам да ја контролирам љубомората и да му верувам. Се беше во ред се до пред 5-6 месеци кога ме излажа за глупост и кога дознав не ми признаваше и одтогаш престанав да му верувам и станав многу повеќе љубоморна од тоа што бев. Но, бидејќи одтогаш се е во ред, не ме излажал (барем јас така мислам), ќе пробам да му верувам и да не се расправам со него за глупости.
   
  На LilMissBossy му/ѝ се допаѓа ова.
 8. raketa14

  raketa14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2010
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Хмм ако покаже толкава агресија кон тебе уште еден пат...тогаш навистина би требало да размислиш и за понатаму...јас би го оставила ова изгледува како спотот на песната од Ријана и Еминем Love the way you lie :D
   
 9. macence85

  macence85 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2010
  Пораки:
  1.217
  Допаѓања:
  817
  Мене ми се чини дека девојкава си го окркала шамарот и сега бара милион начини да го оправда дечко и. Моја другарка, дека е многу тежок карактер е, во смисла љубоморна и инаетчика, дечко и е ептен избувлив тип и секогаш ко ке ја шлапнеше, таа го правеше истиот муабет. Јас сум крива, јас го испровоцирав, па и не ме удри баш, само ме потегна (а се сум гледала, значи по шамар здравје). Како и да е поентата ми беше не свакам како оправдувате насилство во една врска. Без разлика колку претерала девојката постои опцијата Чао, среди се па да разговараме ко луѓе!! Значи се ежам од самата слика на тегнење, плачење, туркање, лежење по земја. Ова ми личи на се само не на здрава врска. Очигледно нешто не е во ред, а за насилството макар и обично влечење и туркање по земја никогаш нема да му најдам оправдување. Жута минута да, ама за крупни нешта, како неверство или што знам шо, но за кавга обична не би се сложила со вас :tmi:
   
  На gami и al-vik им се допаѓа ова.