1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Грутка под кожа во пределот на препонот кај вагината

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од Mateja1809, 25 април 2013.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. Mateja1809

  Mateja1809 Активен член

  Се зачлени на:
  7 март 2013
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Здраво, ми се појави грутка под кожата кај препоните. Кога ќе ја притиснам чувствувам болка. Незнам дали е тоа поврзано со вагината или јајниците. Грутката не е испакната, туку е внатрешна.
  Дали би можеле да ми помогнете околу ова ако знаете, што би можело да биде?
   
 2. 110

  110 Активен член

  Се зачлени на:
  19 април 2013
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  6
  Најверојатно е поткожно влакно, мене ми се случило 1000 пати. Доколку се депилираш или бричиш во тој предел, најверојатно е тоа, не се секирај и не паничи, претпоставувам дека не е ништо друго.
   
 3. Sardinija21

  Sardinija21 Нов член

  Се зачлени на:
  10 април 2013
  Пораки:
  159
  Допаѓања:
  96
  Мислам дека се рабои за масно ткиво и доколку ти смета од естетски причини можеш да појдеш на лекар и со едноставна интервенција во амбуланта да го отстранат.
   
 4. Zlatnata.Alis

  Zlatnata.Alis Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  113
  Допаѓања:
  79
  масното ткиво не боли,можно е да е или бубуличе(имав јас ,стоеше 1-2 недели и се изгуби) или како што ти кажаа веќе некое поткожно влакно.Како и да е ништо страшно
   
 5. jgkm

  jgkm Активен член

  Се зачлени на:
  8 октомври 2012
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  8
  Citav mnogu za toa na stranski sajtovi i toa se pravi od trienje na ispotena koza. Toa e kako topce i ako go stisnes tece krv ili bel gnoj kako koga stiskas bubulicka. Ne e nisto strasno i e cesta pojava. Najdobro e da ne go cepkas i ke ti pomine vo najskoro vreme.
   
  На Bohem123 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. oblace1

  oblace1 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 март 2013
  Пораки:
  2.342
  Допаѓања:
  8.111
  Пол:
  Женски
  Ми се има случувано неколку пати да ми се пјави такво топче (ако зборуваме за истото) и само од себе ми поминуваше, ниту го чепкав ниту презедов нешто. Како се појави, така го снема, не е ништо страшно немој да му мислиш.
   
 7. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.071
  Можно е да ти е внатрешно влакно, затоа што и јас имав такво искуство како тебе. Не му обрнав внимание мислејќи дека само ќе си помине, ај внатрешно влакно голема работа се повеќе ми се зголемуваше и ме болеше па стигнав и до операција. Затоа би те советувала да се конскултираш со лекар, што и да е најубаво ќе ти кажат. Можеби ти е само површинско па со некои масти може само да искочи влакното (ако е тоа) па најубаво ќе ти биде така да си го решиш, затоа што операцијата не е ни малку лесна и едноставна, јас уште имам последици од тоа. Така да немој да се тешиш и да погодуваш што може да е, нема играка со такви работи, може да е било што, ама ќе знаеш со сигурност ако се опратиш на лекар.
   
 8. stojanovska.billy

  stojanovska.billy Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2013
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  1
  Hmmm...zavisi kolkava golemina e. Mozno da e bubuljica, zapusuvanje, vn.vlakno..

  Jas, po nekoja slucajonost imav iskustvo so zapushuvanje kanal kaj Bartolijevata zlezda.
  Se sekjavam toa najprvo bese kako mala bubuljicka, pa porasna vo topcence so golemina na grasok i mozebi mi stoese kako takvo 2 nedeli. Bolkite se zgolemija pred da mi zapocne ciklusot i vekje stanuvaa nepodnoslivi.
  4-5 dena se vlecev taka mi bese strav od ginekolog nekako, no stom sobrav hrabrost otidov kade mi izvrsija intervencija vednas...od togas ne mi se pojavilo toa.

  Isto taka, imav iskustvo so vnatresno vakno..bese nalik mala potkozna bubuljica i malku crvenikava boja, na oko ne tolku upadlivo ali na dopir ubavo se osekjase - tvrdo. Koga povtorno bev na depilacija devojkata so iglicka mi go izvadi i sekundi bea vo prasanje. Inaku ne deka jas idam kaj nejze ali profesionalec e za takvi raboti. Poznavam mnogu lugje koi trebalo da idat na intervencija bilo za vnatresno vlakno ili nekoja specifcna gnojna crnka/bubuljica...a devojkata uspesno gi izvadila/iscistila i sl.

  Sepak, se nadevam tvoeto e obicna bubijica.
  Pozdav!
   
  На Dani333 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.956
  Допаѓања:
  6.949
  Пол:
  Женски
  ми се направи вакво топче девојки и мн сум исплашена се умрев од плачење го притисав малку течи како гнојче ама боли многу исто така внатрешни мие блиску до препонот ;( пред 2дена ова ми се случи но ми дојде и неможам да одам на гинеколог а мн ми е страв редовно одржувам хигиена со интимен гел после секое туширање си ставам бебешка пудра све се измив со камилица но ете сега ми дојде и неможам да одам на контрола :( да се надеваме дека не е ништо сериозно,а гледам дека некој и до операција стигнале леле божеее ;(
   
 10. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.071
  Па тоа со внатрешните влакна не е гинеколошки проблем. Оди кај матичната па она ќе те упати кај што треба. Мене на пластична хирургија ме упатија и таму се средува тоа.
  Се наежив кога прочитав погоре за девојката која „стручно„ и „стерилно„ дома со игла вадела такви работи. Не ми се верува како давате некој да ви прави такви сериозни работи. Миме подобро не се чепкај сама да не си направиш некоја инфекција. Не се работи за не хигиена едноставно се случуваат внатрешни влакна и тоа е тоа.
   
  На Nausicaa му/ѝ се допаѓа ова.
 11. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.956
  Допаѓања:
  6.949
  Пол:
  Женски
  mims само малку го допрев тоа веќе беше направено како мозолче со гнојче и само што го допрев истече малку гнојче и го оставив но потоа видов дека не местото има како грутче и се преплашив јас веднаш ќе отидев на гинеколог но еве ми дојде циклусот и сега морам да почекам малку ми олесна еве ми кажуваат сите дека не е ништо сериозно да не се плашам...
   
 12. Mermaid90

  Mermaid90 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2012
  Пораки:
  1.146
  Допаѓања:
  1.049
  Тоа е од поткожно влакно.Јас имав такво пред некое време,и докторката ми кажа да пијам лекови и од тоа да избие самото за да не ме сечат.И ми помина! А сега гледам и на другата страна исто ми се направило.Не е страшно но не треба и така да се остават.Сепак најубаво е на доктор да се оди,и да ти кажат што да правиш.
   
  На mime87 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Calvin.Klein

  Calvin.Klein Активен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2013
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  1
  Mime87 штом има гној, тогаш на газа стави Инхигал ( црна маст) и стави ја на местото кај што е бубулчето. За два три дена би требало да го извлече целиот гној. Јас имав таков проблем и гинекологот ми рече да ставам од оваа маст и ми помина.
   
  На mime87 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. babyblond

  babyblond Популарен член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2011
  Пораки:
  1.168
  Допаѓања:
  1.546
  Пол:
  Женски
  Освен Ихтигал и Гарамицин маст помага.
   
 15. Milena-111

  Milena-111 Активен член

  Се зачлени на:
  29 септември 2012
  Пораки:
  69
  Допаѓања:
  12
  стави на памук бетадин и залепи го нека стои преку ноќ..јас го имав истото ..кога бев на гинеколог (иако не е гинеколошки проблем) ја прашав докторката ми рече дека не е ништо страашно најверојатно е поткожно влакно и се прави од бричење, депилирање и слично... ми рече да ставам бетадин и ја послушав... не се секирај ке ти помине..и мене и гној и крв ми течеше ама со бетадин поминува
   
  На mime87 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  5.399
  Допаѓања:
  5.849
  Mateja1809

  Кaкo пoминa. Истoтo ми е и мене. Кoгa гo фaќaм внaтрешнo ми е 3-4цм ми тече гнoј. Ми се пoвтoрувa пaк.
  Штo дa стaвaм?

  Еднaш имaв нa нoгaтa гo стискaв целo време и излезе гнoј и ,,кoренче,, oд влaкнo и не ми се пoвтoри. Нo oвa се сoбирa гнoј.
  Се плaшaм.
   
 17. Едно Чупе

  Едно Чупе Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 април 2015
  Пораки:
  453
  Допаѓања:
  1.067
  Пол:
  Женски
  Оооо па не сум била само јас дури сега ја сретнав темата.Мене некни ми пукна ама цела недела бутовите не можев да ги спојам а последниот ден одвај од кревет станував и страв имав да не му штети на бебето.2пат ми се јавува првиот пат на др препон дијагноза поткожно влакно да не се депилирам ни бричам подолго време.Пиев и антибиотици тогаш ама сега ќе ги избегнам заради бременоста. А депилацијата не е фактор оти отогаш се суредив само за брис а тоа беше одамна.
  Со гинекологот разговарав рече нема врска депилацијата ниту бричењето такви ти се фоликулите на влакната ти се воспалуваат и процес ти прават и да се депилираш и да не се депилираш пак ке ти јави.А констатиравме дека кога сум во фаза на дебелеење ми се јавува имало и тоа врска.Битно не е страшно и опасно...само шо боли до лудило ;(
   
 18. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.369
  Допаѓања:
  5.313
  Potkozno vlakno nisto strasno ke pukne kako bubulica ne se zamaraj ako mozes istiskaj go ako ne ili samo ke pukne ili ke se povelece
   
 19. tockaAa.

  tockaAa. Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2015
  Пораки:
  195
  Допаѓања:
  256
  Пол:
  Женски
  штом има гној дефинитивно е апцес
  појди си на гинеколог ќе ти каже дали самото ќе спадне или ќе треба мала интервенција
  со лесно! ништо не е страшно
   
 20. Едно Чупе

  Едно Чупе Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 април 2015
  Пораки:
  453
  Допаѓања:
  1.067
  Пол:
  Женски
  Готово помина ама пак ќе јави некогаш такви ми се влакната во последно битно не е страшно некој ден ќе боли и ќе помини :D
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.