Грутка под кожа во пределот на препонот кај вагината

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од Mateja1809, 25 април 2013.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. Sanja999

  Sanja999 Нов член

  Се зачлени на:
  27 август 2015
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Здраво на сите. Имам еден проблем ве молам да ми каже дали некоја девојка го имала истиот. Имам неколку израстоци како внатрешни топчиња кај ципата негде неколку дена. Имам повремени болки од истите. Дали некоја девојка имала сличен проблем и знае што може да биде? Ви благодарам многу
   
 2. klaoe

  klaoe Активен член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2015
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Женски
  Може да ти е поткожно влакно,не би требало да е нешто страшно... но , ако потрае оди на преглед,чисто превентивно да си бидеш сигурна.
   
 3. Sanja999

  Sanja999 Нов член

  Се зачлени на:
  27 август 2015
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Fala ti mnoguu
   
 4. smeshhka

  smeshhka Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 мај 2014
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  53
  Пол:
  Женски
  Здраво, имам едно прашање :) Имам како топче од десната страна, внатрешно на големата усна, под кожа е, се чувствува само на допир и не знам, структурата е како масно ткиво само што не се гледа. И отидов на гинеколог и ми кажа дека ништо немам и дека ништо не допирал ама знам дека има нешто бидејќи не е исто како и другата страна, но тој ми кажа дека немало ништо и дека можело да биде од депилирање, потење и такви работи.Но и после еден месец се уште стои, не ме боли, не прави проблеми, само постои. И сега дали има простор за грижа и дали да го сменам гинекологот или да оставам како што е? Ви благодарам однапред
   
 5. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  17.211
  Допаѓања:
  109.078
  Пол:
  Женски
  Поткожно влакно од бричење.
   
 6. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.285
  Jas imam nesto takvo.
  Mi izrasna topce vo vreme na bremenosta (pred 17god). Jas si cutev, a toa si rastese. Posebno poslednive 2-3god. Stigna do taa mera da mi smeta na krvotokot na nogata , za estetski da ne zborime. Obicni kupaki nenosam zosto kupakata e potesna od gakata i mi pominuva bas na toj del. Nosam nesto kako bokserki.
  Nakraj resiv da odam na doktor. Prva faza e eho. Imam zakazano za 25Jan 2016. Ako ima nesto somnitelno ke mi pravat biopsija. Ama doktorkata rece deka izgleda e samo masno tkivo i ne e strasno.
  Ako e obicno masno tkivo ke go vadat na dnevna operacija, nee toa strasno.
  Dajboze da izleze samo masno tkivo.
   
  На anina му/ѝ се допаѓа ова.
 7. ververica79

  ververica79 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јули 2011
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  14
  Jas imav edno kako topce isto na preponot do usnata i toa edno mozda 8-10 meseci, mu stavav patlidjan kao go vlechelo toa sto e vnatre ama ne pomogna i ako veruvate vlegov vo okeanska solena voda i iscezna samo od sebe i ne mi se pojavi poveke
   
 8. Caitlyn

  Caitlyn Нов член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2016
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Веќе подолго време имам појавено како топче, се наоѓа на левата страна веднаш кај влезот на вагината. Поткожно е,тврдо, не ме боли воопшто но страв ми е затоа што на десната страна нема ништо. Уште собирам храброст да посетам гинеколог а ќе го сторам тоа во скоро време затоа што нон стоп ми е таму паметот и многу лоши мисли ми се вртат низ глава. Капак на се е што последниве неколку дена леваат страна доле кога ќе ја стиснам ме боли и исто пред спиење левата страна ми кркори нон стоп буквално без престан. Ова може и нема врска но сепак се плашам. Дали некоја девојка има некоја претстава што би било?
   
 9. Romina

  Romina Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2011
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  10
  Можно е да е бартолиниева жлезда. Најдобро е да посетиш гинеколог и нема зошто да се плашиш. Побарај низ форумов, мислам дека има посебна тема за овие жлезди.
   
  На Ana Bela1234 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Ana Bela1234

  Ana Bela1234 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2015
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  9
  Пол:
  Женски
  Ве молам за совет.Пред една недела ми се појави грутка на препоните т,с внатре на левата страна од препоните.На допир боли и стои како грутче.Дали се тоа зголемени и отечени лимфни јазли или можеби е нешто друго во прашање.До пред една недела исто едвај кренав глава од кандидата страшно ме нападна и дали тоа е поврзано сега со ова ,од намален имунитет и од кандида.Незнам што да мислам прв пат ми се слиучува ова.Се мачкам со ациди борици и хидрациклин маст ,,,па ве молам за совет
   
 11. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  17.211
  Допаѓања:
  109.078
  Пол:
  Женски
  Или поткожно влакно или чир.
   
 12. malooto

  malooto Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2011
  Пораки:
  557
  Допаѓања:
  249
  и јас имам на левата страна големо топче и боли неможам даги спојам нозете кога одам имам и чешање страшно и испукнатици али оа знам дека е од инфекција ама ова грутката ме загрижува.
  поткожно влакно нее бидејќи нее како со гној туку внатре пот кожа дирекно мие на усната и ми стои отечено. од што може да биде
   
 13. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  17.211
  Допаѓања:
  109.078
  Пол:
  Женски
  Potkoznoto vlakno nema gnoj.
   
 14. malooto

  malooto Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2011
  Пораки:
  557
  Допаѓања:
  249
  neznam sto moe da bide eve denes cela leva strana mie otecena pocna i nagore da me boli.
  boli i koga se dvizam i koga sedam
   
 15. malooto

  malooto Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2011
  Пораки:
  557
  Допаѓања:
  249
  bev na lekar i ispadna deka e cir mi go puknaa i mi dadoa tableti i vaginaleti i posle na kontrola ako ne se povleci ke mi napravat mal zafat.
  strav mie ama toa e
   
 16. Lotus-14

  Lotus-14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2014
  Пораки:
  371
  Допаѓања:
  658
  Пол:
  Женски
  Не се плаши не е тоа страшно, мене ми се има појавено вака ама сама ги пукам. Можеш да прашаш да пробаш ако се појави пак со црна маст ако не е многу внатрешно за да избие на површина и да пукне само.
   
 17. malooto

  malooto Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2011
  Пораки:
  557
  Допаѓања:
  249
  а тебе што ти правеа?
  мене еве и денес немие одтечено и боли исто
  а каква е таа маст и каде ја има
   
 18. Lotus-14

  Lotus-14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2014
  Пораки:
  371
  Допаѓања:
  658
  Пол:
  Женски
  Мене ништо не ми правеа го истискав сама го средив, црна маст е тоа ако имаш длабок подкожен чир помага да избие гнојот на површина и да се истиска. Ама само за надворешна употреба е, прашај си првен доктор.
   
 19. Mare.bm

  Mare.bm Активен член

  Се зачлени на:
  10 април 2016
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  10
  Пол:
  Женски
  Ne e strasno, mi se ima sluceno, go snemuva za nedela-do dve
   
 20. joana18

  joana18 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2011
  Пораки:
  196
  Допаѓања:
  29
  Здраво
  мене ми се појавија не гутки туку како израстоци мали и повеќе не едно во тој предел , можеби е од бричење , ќе посетам и доктор но сакам да слушнам и ваше мислење.
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.