1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Грутка под кожа во пределот на препонот кај вагината

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од Mateja1809, 25 април 2013.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Sanja999

    Sanja999 Нов член

    Се зачлени на:
    27 август 2015
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите. Имам еден проблем ве молам да ми каже дали некоја девојка го имала истиот. Имам неколку израстоци како внатрешни топчиња кај ципата негде неколку дена. Имам повремени болки од истите. Дали некоја девојка имала сличен проблем и знае што може да биде? Ви благодарам многу
     
  2. klaoe

    klaoe Активен член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2015
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Може да ти е поткожно влакно,не би требало да е нешто страшно... но , ако потрае оди на преглед,чисто превентивно да си бидеш сигурна.
     
  3. Sanja999

    Sanja999 Нов член

    Се зачлени на:
    27 август 2015
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Fala ti mnoguu
     
  4. smeshhka

    smeshhka Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    53
    Пол:
    Женски
    Здраво, имам едно прашање :) Имам како топче од десната страна, внатрешно на големата усна, под кожа е, се чувствува само на допир и не знам, структурата е како масно ткиво само што не се гледа. И отидов на гинеколог и ми кажа дека ништо немам и дека ништо не допирал ама знам дека има нешто бидејќи не е исто како и другата страна, но тој ми кажа дека немало ништо и дека можело да биде од депилирање, потење и такви работи.Но и после еден месец се уште стои, не ме боли, не прави проблеми, само постои. И сега дали има простор за грижа и дали да го сменам гинекологот или да оставам како што е? Ви благодарам однапред
     
  5. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Поткожно влакно од бричење.
     
  6. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Jas imam nesto takvo.
    Mi izrasna topce vo vreme na bremenosta (pred 17god). Jas si cutev, a toa si rastese. Posebno poslednive 2-3god. Stigna do taa mera da mi smeta na krvotokot na nogata , za estetski da ne zborime. Obicni kupaki nenosam zosto kupakata e potesna od gakata i mi pominuva bas na toj del. Nosam nesto kako bokserki.
    Nakraj resiv da odam na doktor. Prva faza e eho. Imam zakazano za 25Jan 2016. Ako ima nesto somnitelno ke mi pravat biopsija. Ama doktorkata rece deka izgleda e samo masno tkivo i ne e strasno.
    Ako e obicno masno tkivo ke go vadat na dnevna operacija, nee toa strasno.
    Dajboze da izleze samo masno tkivo.
     
    На anina му/ѝ се допаѓа ова.
  7. ververica79

    ververica79 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2011
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    15
    Jas imav edno kako topce isto na preponot do usnata i toa edno mozda 8-10 meseci, mu stavav patlidjan kao go vlechelo toa sto e vnatre ama ne pomogna i ako veruvate vlegov vo okeanska solena voda i iscezna samo od sebe i ne mi se pojavi poveke
     
    На BlackSwan22 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Caitlyn

    Caitlyn Нов член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2016
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Веќе подолго време имам појавено како топче, се наоѓа на левата страна веднаш кај влезот на вагината. Поткожно е,тврдо, не ме боли воопшто но страв ми е затоа што на десната страна нема ништо. Уште собирам храброст да посетам гинеколог а ќе го сторам тоа во скоро време затоа што нон стоп ми е таму паметот и многу лоши мисли ми се вртат низ глава. Капак на се е што последниве неколку дена леваат страна доле кога ќе ја стиснам ме боли и исто пред спиење левата страна ми кркори нон стоп буквално без престан. Ова може и нема врска но сепак се плашам. Дали некоја девојка има некоја претстава што би било?
     
  9. Romina

    Romina Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2011
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    44
    Можно е да е бартолиниева жлезда. Најдобро е да посетиш гинеколог и нема зошто да се плашиш. Побарај низ форумов, мислам дека има посебна тема за овие жлезди.
     
    На Ana Bela1234 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Ana Bela1234

    Ana Bela1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2015
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Ве молам за совет.Пред една недела ми се појави грутка на препоните т,с внатре на левата страна од препоните.На допир боли и стои како грутче.Дали се тоа зголемени и отечени лимфни јазли или можеби е нешто друго во прашање.До пред една недела исто едвај кренав глава од кандидата страшно ме нападна и дали тоа е поврзано сега со ова ,од намален имунитет и од кандида.Незнам што да мислам прв пат ми се слиучува ова.Се мачкам со ациди борици и хидрациклин маст ,,,па ве молам за совет
     
  11. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Или поткожно влакно или чир.
     
  12. malooto

    malooto Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2011
    Пораки:
    640
    Допаѓања:
    380
    и јас имам на левата страна големо топче и боли неможам даги спојам нозете кога одам имам и чешање страшно и испукнатици али оа знам дека е од инфекција ама ова грутката ме загрижува.
    поткожно влакно нее бидејќи нее како со гној туку внатре пот кожа дирекно мие на усната и ми стои отечено. од што може да биде
     
  13. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Potkoznoto vlakno nema gnoj.
     
  14. malooto

    malooto Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2011
    Пораки:
    640
    Допаѓања:
    380
    neznam sto moe da bide eve denes cela leva strana mie otecena pocna i nagore da me boli.
    boli i koga se dvizam i koga sedam
     
  15. malooto

    malooto Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2011
    Пораки:
    640
    Допаѓања:
    380
    bev na lekar i ispadna deka e cir mi go puknaa i mi dadoa tableti i vaginaleti i posle na kontrola ako ne se povleci ke mi napravat mal zafat.
    strav mie ama toa e
     
  16. Lotus-14

    Lotus-14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2014
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    Не се плаши не е тоа страшно, мене ми се има појавено вака ама сама ги пукам. Можеш да прашаш да пробаш ако се појави пак со црна маст ако не е многу внатрешно за да избие на површина и да пукне само.
     
  17. malooto

    malooto Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2011
    Пораки:
    640
    Допаѓања:
    380
    а тебе што ти правеа?
    мене еве и денес немие одтечено и боли исто
    а каква е таа маст и каде ја има
     
  18. Lotus-14

    Lotus-14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2014
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    Мене ништо не ми правеа го истискав сама го средив, црна маст е тоа ако имаш длабок подкожен чир помага да избие гнојот на површина и да се истиска. Ама само за надворешна употреба е, прашај си првен доктор.
     
  19. Mare.bm

    Mare.bm Активен член

    Се зачлени на:
    10 април 2016
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Ne e strasno, mi se ima sluceno, go snemuva za nedela-do dve
     
  20. joana18

    joana18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    439
    Допаѓања:
    269
    Здраво
    мене ми се појавија не гутки туку како израстоци мали и повеќе не едно во тој предел , можеби е од бричење , ќе посетам и доктор но сакам да слушнам и ваше мислење.
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.