1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Грутка под кожа во пределот на препонот кај вагината

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од Mateja1809, 25 април 2013.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. TheeQueen

    TheeQueen Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    58
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите :). Пред некој ден приметив дека на левата страна во пределот на клиторисот на малите усни незнам како да објаснам точно каде ми се појави поткожно грутче, болно на допир, нема ништо површинско освен поткожно, тврдо и болно на допир грутче. На почеток помислив на внатрешно влакно, масно ткиво или нешто слично но таму всушност нема влакна, а и не верувам дека таму би се појавило масно ткиво. Дали имате некое вакво искуство и некој совет ако може. Поздрав :*
     
  2. westt

    westt Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2015
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    163
    Ми се појави грутка како зрно грашок до самиот отвор на вагината. На допир болно и пече и се осеќа како топче. Што би можело да е тоа?
     
  3. Camiina606

    Camiina606 Нов член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2016
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Значи вака јас имав грутка. На почетокот мислев дека е само некоја обична акна ама подоцна почна да формира гној и кога го претискав излегуваше и крв. Го имав скоро 1 година и конечно се решив да одам на болница. Ми дадија упот за на хирург кои што утврдија дека е поткожно влако и единствен начин да помине е со отстранување. Ми го отстранија сето траеше 5-10 мин. Затоа кој има ваков проблем нека оде на доктор затоа што само не поминува.
     
  4. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Може кај тебе не поминало. Секој си е различен.
    Кај мене самите си излегоа после одреден период па ги извадив со пинцета.
     
  5. Gospoga-di

    Gospoga-di Активен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2016
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Zdravo i has go imam istiot poroblem kako topce e I mnogu e bolno na dopir a nema gnoj stop moze DA e eve veke 2do3nedeli e kazete od sto moze DA e pozz I leka nok|-)
     
  6. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Најчесто е поткожно влакно. На тие делови често се прават и се многу болни. Затоа и лекарите не препорачуваат депилирање на тој дел.
    И мене ми се има направено порано, на 2-3 пати, ама со стегање, со чекање, излезе. Сите другарки се жалат од ова, ама кај никоја не се случило нешто страшно, па да мора да се оди на лекар.
    Но, ако те можиш да издржиш, оди на лекар, ги отстрануваат хируршки.
     
  7. Gospoga-di

    Gospoga-di Активен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2016
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Blagodaram na odgovorot se nadevam deka ne e nesto stasno eve vcera go fativ me bolese during mislam be mozev DA odam mi prices a Dene's nemav nisto mislam brunceto si stoe no ne me bole(highfive)
     
    На teddytea му/ѝ се допаѓа ова.
  8. mici.i

    mici.i Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    14
    Здраво, ми излезе пред два месеци грутче кај клиторисот од левата страна внатре и ме болеше една недела па се повлече, но сега по два месеци, сепак уште се познава ептен малку и не боли туку некогаш чеша и е како порозево, а гинекологот ми рече дека штом е таму горе не е страшно ама бидејќи не ми се повлече скроз, сакам да ве прашам дали на некоја и се случило такво нешто? Не ми изгледа на поткожно влакно, не знам дали е бубулица, понекогаш има како врвче ама не сум сигурна...
     
  9. Babi1995

    Babi1995 Нов член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2018
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo nova sum na forumov.. imam edno prasanje mi izleze nesto kao topce na levata golema sramna usna nemam bolka, samo koga ke go stisnam ima nesto belo vnatre tvrdo a ne istekuva nisto, sto bi mozelo da bide toa??
     
  10. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.748
    Допаѓања:
    32.115
    Пол:
    Женски
    Може да е поткожно влакно. Јас еднаш имав таков проблем. Поминува брзо.
     
  11. Babi1995

    Babi1995 Нов член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2018
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Ama go ima podolgo vreme da ne treba da se macka so nesto ?
     
  12. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.748
    Допаѓања:
    32.115
    Пол:
    Женски
    Јас не го мачкав со ништо. За една недела ми помина. Најдобро ќе биде да отидеш на гинеколог. Нека те прегледа таму и ќе ти каже што може да биде.
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.