1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали врската се сведе само на навика?

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од beautiful87, 16 февруари 2010.

  1. beautiful87

    beautiful87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2010
    Пораки:
    322
    Допаѓања:
    116
    Zaedno sme 5 godini. Na pocetokot se bese super. Deckoto e predobar, vnimatelen, fin, me pocituva i ceni i me saka....nema mana i znam deka podobar nema da najdam. NO jas ne sum sigurna vo moite custva mislam deka veke ne custvuvam nisto za nego, i deka se e svedeno na navika i nisto poveke i kaj nego ima promeni iako on vika deka me saka, no dali se toa vistinski custva ili samo navika??? Od moja strana custvoto deka nasata vrska se svede samo na navika e pointenzivno.
    Ako nekoj ima nekoj sovet neka pise
     
    На angelovi му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    бјутифул87, не фер да си со него ако сметаш дека си само од навика. Не фер спрема дечкото.
     
  3. beautiful87

    beautiful87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2010
    Пораки:
    322
    Допаѓања:
    116
    Znam i zatoa mi e mnogu tesko. Imam probano nekolku pati da raskinam i imam raskinato no seto toa traelo mn kratko i on pak ke mi se javi ili ne dozvoluva da raskinam, nesaka i kako izminuva vremevo se poveke i poveke mi e potesko i raskinuvanjeto e potesko i nemam srce za toa.
    A deckoto e preubav i prav slatkis i e prepreprepredobar ali sto da pravam koga poveke ne custvuvam nisto za nego
     
  4. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.477
    Epa vaka i jas imav vrska so traese 5 god, mi bese prv decko, zaedno bevme u sredno, zaedno na fax se zapisavme.. ama jas poslednata godina odev so nego samo od navika,znaci bev sigurna deka ne go sakam poveke,ama nikako ne mozev da mu raskinam,zatoa so cela godina po red sekoj den mu zborev deka sakam da raskineme,ama on nikako ne sfakase,ke pocnese da me moli,da me ubeduva, da mi vika deka nema smisla kolku mnogu vreme odime deka ne e fer da raskineme, deka treba zasekogas zaedno da bideme, deka ke napravi se za pak da go zasakam itn itn.. Ama konecno na kraj se zavrsi taa vrska i sega mi e krivo zosto tolku vreme sum izgubila, trebalo uste porano da raskineme. Zatoa ne se sekiraj za toa so mnogu godini se vo prasanje, ako ne go sakas nema pricina zosto da ostanes so nego. Site okolu tebe ke ti zborat " kako taka mozes da stavis kraj na tolku dolga vrska, neli ti e krivo.." ama ic ne se sekiraj za toa so drugite ke mislat. I nemoj da vikas deka mislis deka nema podobar da najdes, zatoa so i jas taka si mislev, ama sega sfakam deka sum bila vo greska. Ti si mislis deka nema podobar od nego zatoa so ustvari ne si ni bila so drug stom celi 5 god si so nego. I jas mislev deka nikoj nema da me saka poveke od nego,ama ustvari on mi bese prv decko na mene i jas ne ni znaev kako e da se bide so drug. Sega so vtoriot decko sum 6 meseci i veruvaj mi uste od prviot den so nego se osetiv tolku prekrasno i posebno, kako so ne sum se osekala vo site 5 god so prethodniot decko. Zatoa jas sfativ deka ljubovta ne moze da se meri so vremetraenjeto na vrskata. So nekoj mozes da bides samo eden mesec i da go zasakas mnogu poveke od kolku so si sakala nekoj so koj si bila edna god.
     
  5. beautiful87

    beautiful87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2010
    Пораки:
    322
    Допаѓања:
    116
    Veri fala mnogu za sovetot, potpolno istoto mi se slucuva i mene sega. Mu zboram i jas deka sakam da raskinam no toj toa ne go razbira. A za drugite toa da, na nekolku drugarki sto imam spomnato toa mi go zborat, kako mozes da raskines so nego vidi kolku te saka, kolku e dobar, kolku e vnimatelen, ubav, se sto edna devojka moze da posaka. I mene mi e mn mil se toa ama ne custvuvam nisto za nego, gi nema tie peperutki vo stomakot :), ja nema taa zaljubenost i ne mi e ubavo koga sme zaedno, ne custvuvam nisto. I kaj mene se javuva toa custvo deka podobar nema da najdam :|
    Fala uste ednas mnogu za sovetot
     
  6. jessica22

    jessica22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    kolku samo se pronajdov vo temava .....samo sto kaj mene e obratno jas iam strav da ne se sluci toa i postojano mislam na toa da ne ni se pretvori vrskata u rutina, onaka samo navika. zaedno sme pet godini i me drzi toj depresiven period skoro mesec, sto nekad ne sum sigrna dali mi e umisleno toa ili stvarno e taka, inace istoto e i kaj mene custvoto na strav ako raskinam so nego podobar i povnimatelen nema da si najdam, nezz so da pravm, beautiful vo slicna situacija sum i jas :(
     
  7. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.477
    I mene taka drugarkite mi zborea i bidejki site znaeja deka on ne saka da raskineme, mi vikaa eve ti si kriva zatoa so unistuvas tolku dolga vrska. E jas se nadevam deka ako stvarno si sigurna deka ne go sakas,deka ke raskinete na miren nacin, toa ti go posakuvam od se srce, zatoa so vo takvi dolgi vrski tesko e da se stavi kraj smireno bez pritoa nikoj da ne bide povreden. Vo mojot slucaj rabotata se iskomplicira tolku mnogu bidejki on ne me pustase da raskineme, pa na kraj koga veke ne mozev da izdrzam poveke, morav da pobaram pomos za da me ostavi na raat. Majka mi morase da odi kaj nego doma za da kaze na negovite da me ostavi na mira, toa bese uzas..mene mi bese strav da izlezam vo grad zatoa so sekade ke se pojavese on i ke mi dosaduvase.. ama ok da ne te zamaram mnogu so mojata prikazna,ne ni sakam da se potsetuvam,a ne sakam ni tebe da te fati strav od raskinuvanje. Sakav samo da ti kazam deka ako ne go sakas, toa sto imate dolga vrska ne ti e dovolna pricina za da ostanes so nego. A postoi i druga moznost. Mozebi ova ti e samo period koga ti zdosadilo od dolgata vrska, pa moze posle nekoe vreme pak ke ti se vrati interesot za nego. So mislis?
     
  8. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.477
    Jessica znaci ti go sakas nego, samo se plasis da ne vi se pretvori vrskata vo monotonija,taka? Epa togas ako go sakas, ne dozvoluvaj da te fati depresija, ne se karaj so nego za sekakvi sitnici, tuku gledaj da mu napravis da mu bide interesno, i na dvajcata da vi bide zaedno. Ima luge koi se dolgi godini zaedno i ne im e dosadno zatoa so ednostavno uspevaat sekoj den da se iznenaduvaat samite sebe i da si napravat da im bide interesno. Taka obidi se i ti da pronajdes nesto novo i zabavno za dvajcata.
     
  9. beautiful87

    beautiful87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2010
    Пораки:
    322
    Допаѓања:
    116
    Ne ne voopsto ne me zamaras so prikaznata, naprotiv fala ti mnogu.
    I jas razmisluvav vo toj pravec deka mi e moze samo period i deka moze ne sum iziveana i mlada pa zatoa mi se javuvaat tie custva. Mnogu prasanja mi se vrtat vo glavata, koga vsusnost vrskata preminuva samo vo navika, pa doaga zbunkata dali sum so nego samo od navika ili ne, dali custvuvam nesto za nego, dali e ova samo period :?: No vo edno sum sigurna deka veke ne e toa toa, deka nesto ne stima.
     
  10. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.477
    A ti se dopaga li nekoj drug ili samo onaka ne ti e tolku ubavo veke so nego? Pocekaj uste malku pa ke vidis dali ti e samo period, ako ti pomine ova depresivnoto cuvstvo togas ok pak ke si ostanete zaljubeni i srekni zaedno :) ,a ako i ponatamu se osekas deka se e samo navika, togas kolku porano raskinete tolku podobro.
     
  11. beautiful87

    beautiful87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2010
    Пораки:
    322
    Допаѓања:
    116
    Vo momentov ne nikoj drug posebno ne mi se dopaga. Pa eve cekam uste malku da vidam iako periodov trae i trae :)
    Fala mnogu za site soveti
     
  12. jessica22

    jessica22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    beautiful se nadevam deka se raboti za period, jbg takvi sme nie zenskite premnogu razmisluvame za nekoi raboti za koi sto ne mora tolku so da se misli, neli zaso prosto koa moze komplicirano, u sekoj slucaj preispitaj si gi ubavo custvata pred da doneses odluka pozdravce
     
  13. jessica22

    jessica22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    fala ti veri najmnogu za sovetot ke se potrudam da ne ja prenesam mojta depresija vo vrskata,inace ubavo kaza najlesno e vo takvi periodi da se iskaras togas sve ti smeta i nekoi sitnici sto obicno ne gi ni zaprimetuvas, pozdravce
     
  14. eleni23

    eleni23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2010
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    21
    lele i jas go imam istiot problem, samo jas sum uste podolgo u vrska 7 i pol god. i mene mi e prv decko i jas se plasam deka ako raskinam nema da znam kako da se odnesuvam so drug decko,so kogo ke iskacam, da ne se kaam, poso deckoto e super samo od letoto nekako go otsakav, ne sakam da izbrzuvam da ne mi esamo faza ama i kaj mene periodov trae li trae.Mu kazav bas pred nekoj den, deka mnogu go sakam ama kako brat, bez stras i vozbuda, duri i seks koga imame imame radireda za da ne go povredam ne uzivam kako porano.on mi vika deka jas sum bila kriva zosto sum go tretirala kako drugarka sum mu kazuvala se i ne sum se drzela malku na strana.ama jas sum takva koga nekogo sakam go sakam celosno i sakam se da spodelam so nego i dobro i loso i on so mene, a sea od koga go otsakav nemam potreba ni po telefon da se cujam,a i koga se gledame iskacam da ne sedam doma.nemam nikoj duri ni simpatija i mu go rekov toa, deka sakam da raskinamsea koga nemam nikoj za da ne si najdam slucajno,pa da bide sme raskinale zaradi nekogo.Bas koga sakav toj den da mu raskinam mi prati buket i baloni so helium po brza posta i nemav strce ne znam sto da pravam.da pocekam uste malku ili...
    Stvarno ne znam, iskreno se plasam da ne se kaam posle poso sme dobar par i iako ima mnogu maani vo sustina e dobar decko i me saka mnogu iako retko mi pokazuva, sea poveke se trudi da mi pokaze kolku me saka i da bide romanticen,ama sea ko i da ne mi e vazno,nisto ne mi znacat gestovite, porakite, komplimentite...
     
  15. lavica23

    lavica23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2010
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    28
    мислам дека одговорот е тоа колку сте вљубени ...човек што вистински го сакаш не може да ти здосади ниту во дел од секундата ,ке живееш за моментот да го видиш да го бакнеш ...можеби се уште ја немате пронајдено вистинската љубов ? јас имав врска долга три години и мислев дека е вистинскиот ...ми беше прв и постојано бевме заедно навистина и двајцата вложувавме труд да не ни здосади ,излегувавме во различни градови со различни друштва,вечери,се беше навика, и страв самостојно да почнеме по различен пат,околината е навикната да ве гледа заедно и не сакаш да правиш скандали раскинувајки врска што одстрана изгледала совршено! мегутоа со тек на време сватив дека и да идеме на крај на светот нема да успееме затоа што се однесувавме како другари а не како пар ,немавме тајни мегутоа немаше страст ...и почнаа проблемите ..па раскинавме ! Сега сум во врска 9 месеци и сега знам што е љубов ,првпат кога заспав до мојата љубов почуствував нешто што во три години никогаш не го почуствував ,срцето ми залупа за првпат кога ме бакна ,и уште треперам кога ке ме допре ...од такво нешто не може никогаш да ти здосади ..
     
  16. beautiful87

    beautiful87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2010
    Пораки:
    322
    Допаѓања:
    116
    Eleni se te svakam poso i mene mi e taka, a kako sto vika lavica23 moze i ova ne e toa vistinskito, takva strast i lupanje na srceto nikogas nemam pocustvuvano, mozebi na pocetokot no veke dolgo vreme ne e taka i mislam deka samo se izmacuvam a i go izmacuvam i nego i go odlozuvam momentot za raskinuvanje a kolku podolgo cekam tolku potesko ke bide ;( . Eleni neznam dali uste malku da pocekas i jas se macam so istoto i neznam sto da pravam :!: :!: :?: :?: :?:
     
  17. lavica23

    lavica23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2010
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    28
    девојки а дали вашите дечковци се трудат да не ви здосадат дали ви посветуваат доволно внимание ..некое мало изненадување ,вечера, ...можеби тие самите се виновни што ве доведуваат во ваква ситуација ..својствено за мажите е да вложат се додека те добијат а откако те добијат воопшто не се трудат ..можеби е тоа проблемот?
     
  18. beautiful87

    beautiful87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2010
    Пораки:
    322
    Допаѓања:
    116
    Ahhh samo da znaes lavice :) kolku si vo pravo, tokmu i toa se sluci kaj nas, dodeka ne me osvoi od tolku trudenje cudno i truden sto ne ostana :D:D a sega i vo poslednite godini nistoo jas treba da si spomnam edno milion pati i od tie milion pati ednas ke mu tekne i tolku posle pak po staro. Mu go imam kazano toa sto pati i on negira(normalno) demek ne e taka i odma menuva tema a ako insistiram da zboram za toa doaga togas do karanica. Ete lavice i za toa si vo pravo, i jas mislam deka toa i me otrgna od nego no mislam deka sea i da pocne da gi pravi site tie raboti, a znam deka toa tesko ili jas ke treba da se okozam od zborenje pak nema da bide toa toa :(
     
  19. lavica23

    lavica23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2010
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    28
    претпоставував дека постои и некоја таква причина...ние жените се би дале за внимание посебно внимание комплимент, некој убав збор што ке те воздигне ..а тие со тек на време престануваат со тоа и ако некогаш спомнеш сама си потпрашаш добиваш одговор во стилот па ти веке тоа го знаеш или ти имам кажано .....зборувам од моето претходно искуство ..се чуствував запоставено,нежност не добивав ни малку ...неколку пати се обидов јас да пристапам со некое мало зненадување некој убав збор ...да не претерам не ни преметуваше ...значи ние секогаш се жртвуваме се вложуваме целосно па на крај се обвинуваме ...
     
  20. eleni23

    eleni23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2010
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    21
    Iskreno mojot decko nikogas i ne se trudel okolu mene ama sekogas bil so mene koga mi trebalo, ne me ostavi koga imav rak,toa nikogas nema da mu go zaboravam.Odsekogas jas sum bila taa sto se trudela, da mu napravi nekoe iznenaduvanje da mu pokaze deka go saka, nova dolna obleka, striptiz, nova poza i sl.Sea on se trudi ama pa sea, toa ne mi znaci nekako,a porano duri ni komplimenti ne mi davase.On e takov laden e prv pat mi kaza deka me saka po 2 god idenje. :lol: Ama znam deka me saka,iako ne pokazuva, mu rekov poveke da e trudi okolu mene da ne me zema zdravo za gotovo i se trudi sea kolku moze,ama pa sea kako sto kazav celiot toj trud nema znacenje za mene.