1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали да живееме заедно?

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од unique123, 28 април 2011.

 1. unique123

  unique123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 април 2011
  Пораки:
  312
  Допаѓања:
  373
  Барав ваква тема, али неможев да најдам, ако има се извинувам.
  Најпрво, со дечкото идеме веќе 4 години и понекогаш правиме моабет за зимање. Али од финансиска гледна точка не стоиме добро, дури неговите се изјаснија дека немаат ни за веридба, али ај ... :@
  Работата е во тоа што тој сака да живеам кај него, без никаква официјалност, али тој живее со неговите и плус има мажена сестра која е постојано кај него и со која не се согласувам баш нај нај.
  Од друга страна моите родители нејќат ни да чујат да живееме заедно вака, па се наоѓам во ситуација во која на секои два дена постојано се селам со куферчето од дома до кај него и обратно и како ми изгледа излез во скоро нема :(
  А да, ние ќе сме се суределе, кога на сестра му све ќе и стокмеле (детето да и потпораснело, да се вработила, да го добиела станот во кој инаку живее ... )
  Помош ?! |(
   
 2. Zaljubena111

  Zaljubena111 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  2.085
  Допаѓања:
  1.647
  Драга имаш ваква тема http://forum.femina.mk/vrski/ziveenje-zaedno-pred-brak-t2398/ :*
   
 3. Podarok

  Podarok Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2011
  Пораки:
  185
  Допаѓања:
  76
  Па вака мила моја да ти кажам можеби сум млада и неискусна ама јас ќе ти дадам совет.Зарем он не ја гледа ситуацијата???Сте правеле отворен моабет???Како се изјаснил он???Ако имаш услови дома седи дома додека не ги средите заедно работите додека не се снајдете па ќе има и подобро време можеби за вас... ;)
  А да отидеш таму што ќе правиш ем ништо не ти е по ќеиф немора веридба можело да се направи нешто мало во кругот на семејството за тоа не требаа којзнае колку пари!За ќерката може се а за синот ништо,не разбирам.Ако отидеш таму само ќе се нервираш и ќе си ги губиш живците и здравјето а мислам дека колку и да се сакате нема потреба од тоа,утре треба да имате деца и милион други работи да ви се случат ќе има за што да се секираш,а не за ова.Ако имаш услови домичка поседи уште малку додека не се снајдете...Како вика мајка сум те чувала 20 уште 20 ќе те чувам не те давам на некој што ќе ми те нервира...И со среќа се надевам дека правилно ќе одлучиш 8)
   
 4. Podarok

  Podarok Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2011
  Пораки:
  185
  Допаѓања:
  76
  А сега видов,па добро твоите не те бркаат,само несакаат да живеете така заедно што е и нормално ред е ќерка им да излезе со веридба и свадба од нивната куќа во што и се во право.А он неможе да ти вика ај дојди сега ќе живееме заедно.Глупаво е!!!Кога сте чекале до сега можете да стрпите уште малку на крај па сами соберете пари и правете си мала веридба во кругот на семејството како што е ред.Поздрав
   
  На unique123 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. unique123

  unique123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 април 2011
  Пораки:
  312
  Допаѓања:
  373
  Јас се трудат да бланасирам помеѓу двете страни, вистината е дека сакам да живеам со него, но кога би биле сами се би било поинаку, додека вака неговите постојано се мешаат ;(
  Многупати до сега равевме муабет на темава, али тој едноставно несака да признае дека сум во право. И така ја се наоѓам меѓу два огна, него и моите и стварно незнам како да постапам, а во никој случај несакам да се откажам од него
   
 6. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.158
  Како прво веридбата ко што знам се прави во домот на девојката, така што, сигурно не очекуваш неговите да ти платат за веридба.
  Второ, свадбата и не е никаков проблем, има толку многу парови што немаат правено свадба, можете само пред матичар да се венчате, па свадба, здравје Боже, ако има пари за некоја година ок, ако не- ништо.

  Е сега, проблемот се твоите родители. Што до некаде ги разбирам. Не сакаат ќерка им немажена да живее кај него, недај Боже да раскинете, се плашат дека после ќе те бие лош глас, па затоа не те пуштаат да живееш таму.
  Али ако им кажеш дека сакаш да се омажиш нема да има проблем. И уште еднаш потенцирам, да се омажиш не значи ДА ПРАВИШ СВАДБА.
   
  На unique123 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Podarok

  Podarok Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2011
  Пораки:
  185
  Допаѓања:
  76
  Знам дека не е лесно ама настојувај да го убедиш или па донеси го во ситуција пред свршен чин.Некако да сфати сам.Издржи знам дека не лесно да се откажеш од некој што го сакаш,биди истрајна.Се надевам дека се ќе биде во ред,но тоа што го прави тој нема смисла.Кога е очигледно дека неговите се повеќе за ќерката а не за синот.Се надевам дека некако ќе се снајдете.Со среќа!!! ;)
   
  На unique123 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. lord.xXx

  lord.xXx Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 април 2011
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  8
  мислам дека децко ти нејке да ти признае оти тешко му оди со домашните
  некако помалку ми го сакаат него али како и да е
  тој сака да ти доказе дека те сака и сериозно мисли со тебе бидејки не за џабе те вика дома е сеа делот што тој (барем така сватив) несака да се пише на матицно без свадба, а за свадба се нема е тоа ме буни
  како и да е за еден семеен ручек и едни тапани сигурно ке најдете за веридба, а свадбата па и нека почека малце позззз
   
 9. unique123

  unique123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 април 2011
  Пораки:
  312
  Допаѓања:
  373
  Тој дел и на мене не ми е јасен, како може да се нема пари за нешто најобично и едноставно, јас не ни барам ништо повеќе, само еден потпис колку моите да не ми мрчат и да се мирни, али они као демек кога ќе праеле на синчето морало да биде со раскоши ... тешки глупости, а ја до тогаш треба да си ја мавам главата у ѕид :@
   
 10. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.556
  Глупости рскош за синчето |( Па пари за рскош не се спобираат за еден месец туку цел живот :^) Добро,а зошто не си направите ептен мала веридба само вие и вашите родители? Без трошоци, без ништо само чисто онака???
   
 11. unique123

  unique123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 април 2011
  Пораки:
  312
  Допаѓања:
  373
  Томку тоа и јас го сакам, не ми треба ништо фенси, само мала официјалност, колку да се знае. Али ... некој изгледа не размислува како мене, поготово таа сестра му па вика неможело тоа така, бре неможело. Секакви луѓе има и изгледа свашта ќе се измисли само да се одолговлечува работава ...